Sari la conținut

F700 GS - pompa benzina


Postări Recomandate

Odata cu venirea caldurii a iesit la suprafata o problema la pompa de benzina. 

La temperaturi de peste 27 grade, cand benzina din rezervor scade la 1/4, motorul incepe sa piarda putere si se opreste daca nu tai gazul imediat. Isi revine dupa 2-3 secunde, merge normal apoi procesul se repeta.

Cu rezervorul plin sau peste 1/4 din capacitate totul merge perfect. Am inteles ca ar fi o problema des intalnita la BMW-uri, cum ca pompa se incinge, nemaifiind in imersiune in lichid. Am primit recomandari sa montez o alta pompa de benzina (Bosch) - cica cea de Oper ar fi identica (aproape).

Ce ma sfatuiti, sa merg la reprezentanta si sa comand o pompa originala, sau la un service unde se poate adapta una aproape identica?

A mai patit asta cineva cu BMW?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Poți pune oricare pompa de auto care ți se potrivește și îți întra în rezervor. Chiar dacă este mai mica sau mai mare decât armatura în care se fixează, găsești soluții sa o prinzi de ea, important este sa între fizic în rezervor. La BMW urile 1100-1150-1200 mai vechi merge și de Logan, pe lângă atâtea alte branduri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Demonteaza pompa de pe motocicleta si schimba-i doar pompa propriu-zisa, gasesti cu preturi incepand de la 70 lei pompe compatibile. Ai nevoie doar de codul de piesa de pe pompa pentru a gasi ceva compatibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In functie de codul de pe piesa poti gasi direct replacement, sau cross intercharge parts. Daca ai vreun amic pe la vreo firma de distributie piese auto, iti poate gasi cam orice, atata vreme cat are codul de piesa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu are ceva regulator de presiune in el.... ca sa fie mai speciala binenteles, filtru in normal ar fi 15 euro ... dar regulatorul ala e scump din cate stiu eu... dar poate potriveste de la ceva masina precum in cazul pompei. Mersi

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, am priceput ca se poate adapta alta pompa. Stie cineva un service/mecanic priceput si de incredere in Bucuresti, care sa faca asta?

Pe ebay am gasit pompa, dar mi se pare dubios de ieftina. E plin de astfel de oferte si toate pana in 62$...

Din ce vad nu trebuie nici o adaptare, se potriveste la modelul meu. Cred ca n-ar fi mare inginerie atomica inlocuirea.

 

Screenshot 2019-05-07 at 11.39.05.png

Editat de radou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa faci si tu operatiunea, singura grija mare va fi cand montezi pompa la loc in rezervor,  ti-as recomanda sa cumperi si garnitura de etansare de pe rezervor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...