Sari la conținut

Smucitura cand deschid acceleratia


Postări Recomandate

Salutare! De ceva vreme am observat ca atunci cand deschid acceleratia, se smuceste motocicleta. Eram convins ca e de la lant (am mai patit), ca e prea larg, dar nu e asa. Lantul e strans...chiar putin prea strans, in orice pozitie l-am verificat. Si totusi, in curbe, cand deschid acceleratia, smuceste (o singura data) destul de tare....exact cand cupleaza acceleratia. E enervant, deoarece se intampla chair in mijlocul curbei, cand sunt inclinat. Ar putea fi altceva decat lantul? Ceva la carburatoare, motor? Am auzit ca este tamponul acela de cauciuc din butucul rotii spate. Sa fie uzat?

 

Motorul este un Hornet 600 din 2000 cu 51000 km, care in ultimii 4-5 ani a cam stat nefolosit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca motorul "4-5 ani a cam stat nefolosit" poate un reglaj si o curatare a carburatoarelor ar duce la o functionare mai buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

28 mai ora 10

Acum 2 minute, CristiaNNNw0w a spus:

Avand in vedere ca motorul "4-5 ani a cam stat nefolosit" poate un reglaj si o curatare a carburatoarelor ar duce la o functionare mai buna

Merci! Deja am facut programarea 😋

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carburatie, cabluri acceleratie, tampoane roata spate, bucsi/rulmenti bascula, ax spate liber ,mana care n-a condus motociclete cativa ani... sau altele care nu-mi vin in minte acum.

 

 

 

dar in primul rand regleaza lantul corect 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Fiziflash a spus:

Apropo de tampoane roata spate: ce simtopme apar cand acestea trebuie inlocuite?

Acest tampon/tampoane din cate stiu amortizeaza socul produs atunci cand tragi acceleratia si cupleaza lantul, cand incepe sa traga....cand treci din frana de motor in aceleratie si invers. Presupun ca se mainfesta cu o smucitura mai pronuntata ...ca si atunci cand lantul e prea larg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...