Sari la conținut

First bike


Postări Recomandate

Prima motocicleta, prima iubire ❤️

 Buna, am 16 ani si mi am dat permisul de a1, l am luat, ma gandeam ce moto sa aleg. Suzuki gsxr 125, Kawasaki ninja 125 sau yzf r125? sunt deschisă si la alte referințe. 

P.S am 1,70, 61 kg.

Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil să nu primești răspuns. E ca și cum aș întreba eu: băi, băieți vreau să beau ceva dar nu știu ce, țuică, vodcă sau bere ? Ar merge și un vin...

Deci ține de gusturile personale, de rezistența ficatului, de câți bani ai la dispoziție și ce îți propui, să bei de sete, de plăcere sau să te faci mangă? Cam asta ar fi ideea, poate ne mai ajută și altcineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind acceasi clasa/cc, as zice sa mergi pe cea care estetic arata cel mai bine pentru tine. Ca si fiabilitate, nu am idee, dar ca look, as alege kawasaki :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Flyhigh a spus:

Prima motocicleta, prima iubire ❤️

 Buna, am 16 ani si mi am dat permisul de a1, l am luat, ma gandeam ce moto sa aleg. Suzuki gsxr 125, Kawasaki ninja 125 sau yzf r125? sunt deschisă si la alte referințe. 

P.S am 1,70, 61 kg.

Multumesc mult!

Ca sa te putem ajuta, trebuie sa ne spui la ce vrei sa folosesti motocicleta. Motociclismul ca activitate, este o umbrela foooaarteee mare, sub ea se ascund multe... "motociclisme", daca pot sa ma exprim asa. Astfel, exista turism moto, motociclism sportiv, motociclism enduro, adventure, motociclism de promenada sau de commuting, etc, etc. Asa ca trebuie sa ne spui ce vrei sa faci cu motocicleta: vrei sa o folosesti preponderent prin oras, sau poate vrei sa faci excursii mai lungi, poate vrei sa te dai pe coclauri, etc, etc. Vino cu precizari si vei primi raspunsuri utile. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit in lumea moto!

Asa cum ai scris: prima motocicleta, prima iubire.

Cu totii ne-am ales prima motocicleta pentru o iubeam cum arata si pentru ca visam la ea de cand eram copii. Nici un alt criteriu.

Asadar iti cumperi motocicleta care iti place tie si pina la 18 ani cand o sa iti iei A-ul o sa iti dai seama ce motor ti se potriveste.

Daca bugetul iti va permite, Incearca sa iti iei o motocicleta cu ABS.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiam eu ceva dar nu prea bine intrucat nu m-a mai interesat.

Deh, fii-miu acuma 6 ani a prins ultima strigare cand a luat A-ul la 18 ani.

Acuma ca o fi 20, ca o fi 24 sau 23, are timp noul nostru coleg sa afle ce mobra ii place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dom” Silver dați-mi voie să vă combat, cu respect. Eu n-am ales-o nici pentru cum arăta nici că am visat-o. Am avut nevoie de un mijloc de transport - mai bun decât ITB-ul - ca să ajung mai repede unde mă chema slăbiciunea omenească. Recunosc, sunt vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Muretto Grundieg a spus:

Dom” Silver dați-mi voie să vă combat, cu respect. Eu n-am ales-o nici pentru cum arăta nici că am visat-o. Am avut nevoie de un mijloc de transport - mai bun decât ITB-ul - ca să ajung mai repede unde mă chema slăbiciunea omenească. Recunosc, sunt vinovat.

:lol:

Vinovatule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Muretto Grundieg a spus:

Dom” Silver dați-mi voie să vă combat, cu respect. Eu n-am ales-o nici pentru cum arăta nici că am visat-o. Am avut nevoie de un mijloc de transport - mai bun decât ITB-ul - ca să ajung mai repede unde mă chema slăbiciunea omenească. Recunosc, sunt vinovat.

Eu recunosc ca este trist cand iti cumperi motocicleta de nevoie, nu din dragoste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de ”dragostea” asta pentru fiare, am văut un filmuleț în care posesorul unui Ural cu ataș, sătul de câte fițe i-a făcut, l-a dus la un fel de Remat de-al lor și l-a băgat la presă. Uralul s-a ”răzbunat” și în timpul presării a luat foc fiind nevoie de niște băieți cu extinctoare ca nu ardă instalația mașinăriei. Mie mi s-a părut un moment trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Muretto Grundieg a spus:

Apropo de ”dragostea” asta pentru fiare, am văut un filmuleț în care posesorul unui Ural cu ataș, sătul de câte fițe i-a făcut,

 

Comunistele nu sunt pentru oricine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...