Jump to content
Sign in to follow this  
paulynos

5. SHARK Helmets Grand Prix de France - Le Mans

Recommended Posts

Acum 2 ore, Method a spus:

Rezultate FP 1 :

Screenshot-2019-05-17-motogp-com-SHARK-H

yamaha are cea mai slaba viteza maxima din ce vad

mai slaba ca aprilia

Yamaha are 297 Honda are 303.Tot un drac.Nu conteaza.

Nu inseamna nici pe departe ca Yamaha are cel mai slab motor.De unde stim noi ce gearing au fiecare?

Mai intervine si capitolul downforce aici....desi m-as mira sa aiba Yamaha mai mult downforce decat Ducati.

Posted (edited)

daca yamaha ar avea vitezele mai scurte ar trebui sa accelereze mai bine (nu e cazul), mai lungi nu are sens daca nu prind oricum viteza maxima

ori au cel mai slab motor, ori au cel mai prost traction control

cum se tin de ceilalti se pare ca totusi fac ceva bine

Edited by prafrau

Posted (edited)

Ce?? I-a sarit lantu' lui Rossi in FP1??? Se pare ca boala lantului nebun se ia.. boala contagioasa grea.. :D 

Edited by xt600

Acum 8 minute, PzKpfW a spus:

image.thumb.png.df866ae19121a8ee5d4f27ef13727ce8.png

Ce-i cu poza asta?

Lore o sa dea de cap la 'onda aia.

Cum ziceamn, un ventilator de pc pe releul de incarcare si aia e.

Sa nu uitam: e campion. 

Are mentalitate de campion (= el e cel mai bun)

Posted (edited)
1 oră în urmă, prafrau a spus:

daca yamaha ar avea vitezele mai scurte ar trebui sa accelereze mai bine (nu e cazul), mai lungi nu are sens daca nu prind oricum viteza maxima

ori au cel mai slab motor, ori au cel mai prost traction control

cum se tin de ceilalti se pare ca totusi fac ceva bine

VEzi diferente viteza de varf intre cei 2 de la Ducati - Dovi si Petrux - fix 7kmh.Timpi egali.

Acum are Yamaha motor mai slab si ca aprilia?Ba da-o draq.

As zice ca e undeva pe locul 3 dupa Ducati si Honda.

Rezultate FP2 :

Screenshot-2019-05-17-motogp-com-SHARK-H

Timpii sunt destul de competitivi inca de azi, raportat la recordul circuitului.

Edited by Method

Posted (edited)
Acum 1 oră, Method a spus:

Acum are Yamaha motor mai slab si ca aprilia?Ba da-o draq.

aparent, daca dau de o liniuta pe linia dreapta, chiar daca yamaha iese mai tare din curba tot aprilia castiga

ai vreo alta explicatie pentru cea mai mica viteza de varf la distanta destul de mare de ceilalti? acolo conteaza puterea motorului mai mult ca orice altceva

sa aiba yamaha mult mai multa apasare?

Edited by prafrau

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

Inițial am vrut s-o pun la "recunoaște personajul", dar era prea ușor.

Căzătură foarte ciudată pentru Petrucci.

Io nu stiu cine e .

Stoner? :D

Nu știu dacă glumești, dar scrie Lin pe umărul drept al combinezonului.

Dubios, cam ca lorenzo.

Zici ca e greseala de no.Ob gen inclinat pe linia de tramvai.

Acum 1 minut, PzKpfW a spus:

Nu știu dacă glumești, dar scrie Lin pe umărul drept al combinezonului.

Lol nu am observat :D

mi se parea mai in varsta dupa ochi. :d

Pfiu... Qua iarasi rapid.... zarco iar pe nicaieri....

Acum 4 ore, prafrau a spus:

aparent, daca dau de o liniuta pe linia dreapta, chiar daca yamaha iese mai tare din curba tot aprilia castiga

ai vreo alta explicatie pentru cea mai mica viteza de varf la distanta destul de mare de ceilalti? acolo conteaza puterea motorului mai mult ca orice altceva

Nu ar fi exclus ca Yamaha sa aibe cel mai slab motor, in acest moment. Un motor mai puternic le-ar accentua si mai mult overspinningul, cu toate lucrurile nasoale care decurg din asta. Imi aduc aminte ca in anumite curse inclusiv Suzuki au avut top speed usor mai mare decat Yamaha. Mai in gluma, mai in serios, am spus in topicul trecut ca Quartararo a avut rezultate foarte bune in FP, Quali, si chiar in cursa, pana la momentul abandonului, tocmai pentru ca are taiat din puterea motorului, ceea ce face ca steeringul dar si overspinningul sa fie mai usor de manageriat. Uneori, mai putin, inseamna mai mult.  

Posted (edited)
Acum 6 ore, prafrau a spus:

Da,sunt destule explicatii.

Am mai zis,poate fi gearingul diferit si accel mai bine,da poate nu pe vitezele inf dar pe cele superioare 4-6,nu ai cum sa stii...poate fi downforce mai mare,poate sa franeze mai devreme mai ales fiind recunoscut stilul specific Yamaha de franare devreme si intrare tare pe viraj fata de Ducati/Honda care fac late braking si stop-and-go.Deci sunt multe cauze posibile,pt ca sunt multe variabile,nu e doar puterea motorului acolo.Da,daca erau moto de facut liniutze eram perfect de acord cu tine,dar nu prea sunt :P

Repet,zi-mi tu explicatia pt care intre Dovi si Petrux sunt 7kmh adica mai mult decat intre Yamaha si Honda (iar Honda acum spune lumea ca e la nivel cu Ducati),iar timpii sunt aproape perfect identici.

Cred ca la Montmelo sau Mugello am putea trage o concluzie cat de cat unde sunt liniile alea drepte de kilometri,aici la LeMans eu nu prea m-as aventura sa trag concluzii pe baza top speed.

Apropo de astea 2 circuite,mi-a placut ce-a zis Marquez in conferinta,sunt sigur ca n-a remarcat nimeni,cum ca cele 2 circuite care urmeaza - Mugello si Montmelo nu sunt neaparat "circuite Ducati" dupa cum a afirmat reporterul care i-a pus intrebarea,cat "circuite Lorenzo" :ok:

Acum 4 ore, frigider a spus:

Dubios, cam ca lorenzo.

Zici ca e greseala de no.Ob gen inclinat pe linia de tramvai.

Pfoai ce weird a cazut.Cum draq,deja era aproape drept pe accel cand a trantit-o.Nu inteleg.

Dar s-o trantesti asa pe iesire cand e aproape dreapta...foarte ciudat.La fel s-a vazut cand s-a aruncat Aleix de pe motoreta in Australia cand a ramas fara frane la 300kmh.Bine,stiu ca nu are legatura...

Ee,lasa ca Lorenzo macar era inclinat la maxim si a batzait-o pe vibratorul ala...ceea ce a facut si Marquez numai ca Marquez a facut el un save specific,Lorenzo nu stie din alea.

Edited by Method

Acum 7 ore, Method a spus:

Am mai zis,poate fi gearingul diferit si accel mai bine,da poate nu pe vitezele inf dar pe cele superioare 4-6,nu ai cum sa stii...poate fi downforce mai mare,poate sa franeze mai devreme mai ales fiind recunoscut stilul specific Yamaha de franare devreme si intrare tare pe viraj fata de Ducati/Honda care fac late braking si stop-and-go.Deci sunt multe cauze posibile,pt ca sunt multe variabile,nu e doar puterea motorului acolo.Da,daca erau moto de facut liniutze eram perfect de acord cu tine,dar nu prea sunt :P

Repet,zi-mi tu explicatia pt care intre Dovi si Petrux sunt 7kmh adica mai mult decat intre Yamaha si Honda (iar Honda acum spune lumea ca e la nivel cu Ducati),iar timpii sunt aproape perfect identici.

Cred ca la Montmelo sau Mugello am putea trage o concluzie cat de cat unde sunt liniile alea drepte de kilometri,aici la LeMans eu nu prea m-as aventura sa trag concluzii pe baza top speed.

daca au vitezele mai scurte ar trebui sa accelereze mai tare, sa le aiba mai lungi nu are sens fiindca le-ar mari handicapul (indiferent daca pe inferioare sau superioare)

pastreaza cea mai mare viteza pe viraj, si chiar daca nu franeaza la fel de puternic ca altele, tot pe acolo ies (asta se vede si pe circuit, toti franeaza in acelasi punct aproximativ)

viteza maxima dovi-petrux intre timp s-a apropiat, dar intre 2 piloti diferiti poti sa zici ca e chestie de stiil, asa cum lorenzo avea de obicei cea mai mica viteza maxima, asa cum e acum zarco

sunt de acord ca mai bine asteptam circuite cu viteza mai mare, cu toate ca nu e o problema noua si se vede si in datele de anul trecut

te poti uita in fp3 mugello 2018, unde yamaha nu au mers in spatele altora pentru aero, s-au bazat pe viteza lor

au avut in medie 6-7 km/h in minus

ciudat, ca motocicleta e buna, dar au ignorat motorul

Posted (edited)

Nu cred ca l.au ignorat,ci l.au ales special pe asta.Stii ca anul trecut a fost acea mare frasuiala ca electronica e naspa discutiile interminabile cum ca Ducati a gasit un hack ceva ilegal.ca dupa aia sa vina inainte de Malaiezia parca maestrul Rossi si sa spuna ca de fapt de.vina e motorul care livreaza puterea prea abrupt si ca nu au ce sa ii faca pt ca nu e vorba de alimentare etc.Motor pe care cei 2 frumosi l.au ales de comun acord tinandu.se de mana.Ee,si probabil anul asta or fi suflat si in ciorba,au ales spec ul mai smooth dar mai underpowered in presezon.Nu stiu,e si asta o varianta.

Si MM in conf intrebat de ce zice Cal ca motoreta v.2018 era mai usor de manevrat a spus ca datorita motorului pe care l.a ales care are mai mult cuplu motoreta normal ca a devenit mai greu de manevrat,nu mai are acelasi handling cu puterea sporita.Dar a specificat ca sasiul e bun,e o evolutie in bine fata de 2018,numai ca.motorul fiind simtitor mai puternic,e mai greu de strunit motoreta.Compromisuri,csf.

Ploua in Franta deci timpii de ieri vor ramane batuti in cuie,iar cine nu a fost ieri in primii 10 va trebui sa treaca prin Q1.

Rossi,Rins,Chel,Miller au ramas de carutza.Q1 va fi ca si Q2 de disputat.

Edited by Method

MotoGP se transmite pe Eurosport HD!!!

Ce s-a întâmplat?  🙄

Nu se transmite,doar in grila de programe apare , pentru că este aceiași grila și pt sd și pentru hd

Marcel îl egalează pe galben la pole-uri,hehe ce diferență,unu-i de alaltăieri altu-i de când lumea în motogp...

Acum 7 ore, danypop a spus:

Nu se transmite,doar in grila de programe apare , pentru că este aceiași grila și pt sd și pentru hd

Azi am urmărit FP3 la Moto3, MotoGP si Moto2 pe Eurosport HD, nu doar în grila de programe. Dupa care au început si calificările, dar nu am mai putut sa văd cum sunt transmise...

Nu știu ce să zic.... Pot mai multe persoane să confirme? Alo colegii,la voi cum s-au văzut fp3 și q?

Eu am vazut calificarile pe Eurosport simplu, pe HD era Giro d'Italia.

Din câte am înțeles eu,motogp a fost luat de Eurosport Romania care este de fapt Eurosport sd, Eurosport HD este Eurosport international care nu are drepturile de difuzare a motogp pentru Romania

Acum 3 ore, danypop a spus:

Din câte am înțeles eu,motogp a fost luat de Eurosport Romania care este de fapt Eurosport sd, Eurosport HD este Eurosport international care nu are drepturile de difuzare a motogp pentru Romania

asa stiu si eu ca eurosport 1 e eurosport international se transmite acelasi program in toata europa doar ca baga la fiecare comentariu dubbed pt fiecare tara in parte.Daca l-ar transmite pe eu1 ar insemna ca il vede toate europa,ori ei nu au drepturi in multe tari si sunt multe tari unde alte posturi au dreptul exclusive samd.

Acum 12 ore, Dan_06 a spus:

Acum 11 ore, danypop a spus:

Numai la mine o fi așa? 🙄

20190519_094900.jpg

20190519_094930.jpg