Jump to content
Sign in to follow this  
paulynos

5. SHARK Helmets Grand Prix de France - Le Mans

Recommended Posts

N-o să-ți iasă niciuna.

Acum 2 ore, September a spus:

MM nu va pleca niciodată de la Honda. 

Va sta să ia 12 titluri (dacă nu-l dau ăia afară) și va omorâ tot spectacolul. 

Dar lui n-o să-i pese.

Vrea record absolut, ceva care sa pară imposibil de depășit.

Și chiar va fi, pentru că oricum în 10 ani se va trece exclusiv la electric și nu va mai fi timp.

Stivuitoare mari și mici.

La dracu'.

Neah. După zece titluri cu Honda, MM se va muta la Ducati. :)

Edited by Doctor X

@warlock el e. Compenseaza lipsa victoriilor cu un numar impresionant de podiumuri: 2 in toata cariera. Asta constanta, nu aia de care se plange @Method la Qartararo :D

Inceputul sezonului viitor o sa fie foarte interesant in culise. Sunt de parere ca Vin zboara si Mosu’ continua cel mult la Petronas (rebotezata VR46) in locul lu’ Frankie care trece la uzina. Poate vine si francezul pe al doilea loc. La Zarco ma refer :D. 

MM ramane pe pozitii.

Miller are o sansa mare, insa il vad pe Petrux imbunatatindu-si constanta si bifand si victoria ca sa faca decizia greu de luat.

1 oră în urmă, ilarionciobanu a spus:

Miller are o sansa mare, insa il vad pe Petrux imbunatatindu-si constanta si bifand si victoria ca sa faca decizia greu de luat.

Miller a mers exemplar pana acum - saltul sau de cand i s.a dat v.2019 e masiv.Despre Petrux nu putem spune acelasi lucru ca el anul trecut a avut motoreta v.2018 si nu a facut mare lucru,iar anul asta iarasi,destul de slabutz.

Sunt vorbe ca Ducati testeaza terenul cu managerul lui Marquez.

Iar AM in discutii cu Pramac pt 2020.Mi se pare penibil - si Bagnaia si nu mai zic Miller sunt mult superiori lui Marquez jr.Ce inseamna numele...

Acum 1 oră, ilarionciobanu a spus:

Vin zboara si Mosu’ continua cel mult la Petronas (rebotezata VR46) in locul lu’ Frankie care trece la uzina. Poate vine si francezul pe al doilea loc. La Zarco ma refer :D. 

MM ramane pe pozitii.

Vin are toate sansele sa zboare, mai ales ca Quart promite, dar Mosu' isi ia pensia de la echipa de uzina. Nimeni nu va avea tupeul sa il retrogradeze la o echipa de client. Doar el, daca va mai dori sa mearga dupa pensionare, isi va rezerva o motocicleta in echipa proprie. 

Frankie e un pic eclipsat de Quarta, care a atras serios atentia asupra lui, asa ca nu e sigur ca va prinde uzina... vom vedea cum vor sta lucrurile intre ei in cursele ce vor urma.

MM, clar la Honda, macar pana depaseste nr. de titluri ale mosului, iar japonezii vor face pe dracu-n patru sa il pastreze. Omul e zeu la HRC, nu vad ce l-ar putea determina sa plece. 

Miller ar merita o bicla de uzina, dar numai rezultatele excelente nu ii garanteaza un loc alaturi de Dovi. Sunt mult mai multe variabile in joc. De pilda, pe langa nationalitatea lui Petrux, va atarna greu in balanta faptul ca face echipa buna cu Dovi. Se inteleg, se antreneaza impreuna (de pilda Dovi declara la un momenta dat ca acest lucru ar fi fost imposibil cu fostul coechipier), dau un feedback asemanator si mai ales nu ii contesta locul lui Dovi (in cursa de duminica s-a vazut destul de bine asta). Este o echipa asemanatoare cu cea de la Yamaha din perioada Rossi - Edwards. Din cate stiu, Petrux are contract cu uzina doar anul asta (daca lucrurile stau alfel, rog sa fiu corectat), deci in partea a doua a sezonului vom vedea ce si cum. 

Lore... Lore, daca nu obtine rezultate cu Honda ( si nimeni nu ii cere victorii, dar trebuie sa faca podiumuri constant), ma tem ca va iesi la pensie inaintea mosneagului. Nu stiu unde ar mai putea merge, daca pierde ghidonul de la HRC. 

Edited by xt600

Acum 5 ore, blocnotes a spus:

As mai lua un pronostic pe termen scurt si mediu , pe langa cel pe termen lung cu Viniales

1. Petrucci castiga la Mugello , cu plecare din pole

2. KTM va fi pe podium la Marele Premiu al Austriei (mai sunt 6 curse :) )

3. Viniales nu o sa fie in primii 10 piloti la sfarsitul acestui campionat

Mai, aia cu ktm..la cat de prost merge vin + rossi + lorenzo...poate.

3 nu cred, e praf da nu asa de praf :)

Acum 5 ore, September a spus:

MM nu va pleca niciodată de la Honda. 

Va sta să ia 12 titluri (dacă nu-l dau ăia afară) și va omorâ tot spectacolul. 

Dar lui n-o să-i pese.

Vrea record absolut, ceva care sa pară imposibil de depășit.

Și chiar va fi, pentru că oricum în 10 ani se va trece exclusiv la electric și nu va mai fi timp.

Stivuitoare mari și mici.

La dracu'.

Fireste ca nu-i pasa.

Omu face istorie.

E prea bun, spectacolul sufera.

Nu e vina lui.

Acum 5 ore, xt600 a spus:

Greu de spus. Nu stim ce clauze sunt prinse in contract.. putem face doar scenarii. Cel mai probabil, daca nu da rezultate, la sfarsitul contractului nu-l  mai prelungeste. Alta posibilitate ar fi sa ii scada foarte mult salariul sau chiar sa ii rezilieze contractul, daca exista vreo clauza in acest sens, care ar putea fi activata.. Totul tine de termenii in care este redactat contractul actual. 

Dupa episodul ducati ma mira ca atatia sunt dezamagiti de el. Da-i omului timp.

Au ele 2 roti toate dar sunt diferente enorme intre ele, se pare.

Cate victorii are petrux pe ducati? Si de cand merge pe ducati? Si cate are lore?

Asta e diferenta.

Omu e bun si el o stie, cat despre ceilalti, vor vedea ei.

Acum 3 minute, frigider a spus:

Dupa episodul ducati ma mira ca atatia sunt dezamagiti de el. Da-i omului timp.

Niciodata nu mi-a placut nici omul Lorenzo, nici pilotul Lorenzo, insa tot ce am zis despre el s-a cam adeverit. Recunosc ca am fost un pic surprins de victoriile obtinute cu Ducati. Aritmetica nu le dadea probabile, dar nah, a reusit sa surprinda pe toata lumea. Indiscutabil este bun dar nici in forma lui cea mai buna, nu este pe masura lui MM. Titlul cu Honda, in fata lui Marcel, pe o motocicleta facuta parca cu ADN-ul lui Marcel, mi se pare o utopie. Doar cine stie in ce conjunctura sa faca o surpriza, insa in actuala configuratie a astrelor aceasta posibilitate tinde spre 0. Cum spuneam, am toata rabdarea din lume cu el, dar din punctul meu de vedere, nu se va adapta pe Honda mai bine decat pe Ducati, iar ca rezultate nu vad in dreptul lui mai mult de niste podiumuri si cateva victorii in conjuncturi foarte propice.  Desigur, asta este scenariul cel mai optimist. 

Miller imi place si impresia mea (doar vizual, nu pe cifre) e ca a fost la acelasi nivel cu Petrux anul trecut, desi era diferenta de mobre. Petrux a fost in multe curse peste Lor, la fel cum Cal a fost peste Dani. Care au fost motivele, e partea a doua.

Sezonul asta, iarasi vizual, Petrux imi da impresia ca a evoluat.

Quartararo plica tactica incercata de conational acum doi ani si din motivul asta nu-mi place. Cred ca Frankie va fi la ceva diferenta in fata lui la final.

Vale se va retrograda singur, nu fortat de cineva. Cred ca va alege inca un sezon sau doua pe noua Sky-VR46 doar pentru distractie si ca sa-i ridice cota, lasand in schimb un protejat pe locul oficial.

Hrc nu are nevoie de 2 piloti...e destul mm

Si nu inteleg de ce o echipa de uzina are nevoie de 2 piloti...complica lucrurile.

Acum 2 ore, P T R a spus:

Si nu inteleg de ce o echipa de uzina are nevoie de 2 piloti...complica lucrurile.

mmmm nu chiar.

ai mai multe sanse la victorii / poate la campionat.

fiecare opilot are circuite preferate , variaza de la om la om.

aduni mai multe date etc.

sa nu uitam ca onda a avut si 3 piloti la un mom dat.

Edited by frigider

Acum 12 ore, frigider a spus:

Cate victorii are petrux pe ducati? Si de cand merge pe ducati? Si cate are lore?

Asta e diferenta.

:10:

Acum 5 ore, P T R a spus:

Deja o dam in filozofie.Pentru ca asa sunt regulile,wtf?

HRC are nevoie de 2 piloti la fel cum au toti ceilalti.

Stii,exista si un alt campionat....cel al constructorilor....unde cei 2 piloti puncteaza.

Si eu spun ca Honda poate beneficia de cunostintele lui Lorenzo mai ales ca a calarit tot ce misca,nu?Deci nu cred ca HRC a facut un deal prost cu Lorenzo,in pofida a tot ce se mananca mai nou prin presa.

Acum 11 ore, ilarionciobanu a spus:

Miller imi place si impresia mea (doar vizual, nu pe cifre) e ca a fost la acelasi nivel cu Petrux anul trecut, desi era diferenta de mobre. Petrux a fost in multe curse peste Lor, la fel cum Cal a fost peste Dani. Care au fost motivele, e partea a doua.

Sezonul asta, iarasi vizual, Petrux imi da impresia ca a evoluat.

Da,o fi evoluat Petrux,dar problema lui este faptul ca Miller a avut un salt masiv - adica s-a vazut ca i s-a dat motoreta factory (in regim ce client).Pe cand Petrux anul trecut...si el cu moto factory in regim de client...cam subtire.Iar acum la uzina....iarasi subtire.Podium cu Ducati pe un circuit stop-and-go favorabil,in rest locuri 6.

Subtirel subtirel.Australianul ii sufla in ceafa.

Tot respectul pt Petrux pt ca este un pilot atipic venit pe o filiera ff atipica,ceea ce denota ca are ceva,nu e degeaba aici.Insa intre cei 2,parerea mea este ca Miller e mai bun.

Asta cu "mai bun" e doar o parte din calculul unui constructor, cand evalueaza un pilot.  

Cu totii eram de acord ca Iannone era mai bun decat Dovi la Ducati, totusi daca ne uitam azi la cei doi, suntem de acord ca Ducati a facut alegerea corecta cu Dovi.

Miller poate fi un tip incomod intr-o echipa. Ramane de vazut...

Edited by TETEA.

Acum 2 minute, TETEA. a spus:

Asta cu "mai bun" e doar o parte din calculul unui constructor, cand evalueaza un pilot.  

Cu totii eram de acord ca Iannone era mai bun decat Dovi la Ducati, totusi daca ne uitam azi la cei doi, suntem de acord ca Ducati a facut alegerea corecta cu Dovi.

si asta e adevarat.

dovi are o idee bafta ca a supravietuit si lui Iannone si lui Lore.

cei care au cota mica de piata tre sa traga f tare sa se vada - de aici inconstanta.

dovi isi permite sa iasa intr-o cursa pe 5-6 ca doar salveaza niste puncte, damage limitation cum se zice.

restu tre sa traga ca disperatii sa prinda un loc 5-6 , nu mai spun de podium.

Lorenzo e tipul puturos și care se menajează cât poate. Face ce a făcut și la ducati. Dacă Honda nu il mai vrea se duce oricând înapoi la Ducati. Honda a făcut o mișcare geniala scoțând un competitor din cursa pentru titlu și aducându-l în ograda. Valoarea lui Lorenzo a crescut din vara trecuta, nu a scăzut independent de rezultatele de pana acum. My 2 cents. 

Acum 4 ore, TETEA. a spus:

True,true.

Acum 4 ore, frigider a spus:

cei care au cota mica de piata tre sa traga f tare sa se vada - de aici inconstanta.

dovi isi permite sa iasa intr-o cursa pe 5-6 ca doar salveaza niste puncte, damage limitation cum se zice.

restu tre sa traga ca disperatii sa prinda un loc 5-6 , nu mai spun de podium.

Nu mi se pare.

Toti candidatii la titlu mondial puncteaza constant,daca nu ar avea acest atu nu ar putea sa se bata pt titlu.Dovi e unul dintre ei.Probabil ar fi luat si el unul,daca nu era contemporan cu MM.Dar cum e...no chance.

Acum 3 ore, Altair a spus:

Lorenzo e tipul puturos și care se menajează cât poate. Face ce a făcut și la ducati. Dacă Honda nu il mai vrea se duce oricând înapoi la Ducati. Honda a făcut o mișcare geniala scoțând un competitor din cursa pentru titlu și aducându-l în ograda. Valoarea lui Lorenzo a crescut din vara trecuta, nu a scăzut independent de rezultatele de pana acum. My 2 cents. 

Valoarea lui Lorenzo a crescut cand a luat titlurile alea.Da,ok,si cand a luat victoriile cu Ducati.A aratat ca,in ciuda aparentelor,e destul de inteligent incat sa se adapteze dupa motoreta si sa fie atat de rapid cu ea incat sa ia niste victorii.Clare.

Puturos?Nu cred ca e nimeni de acolo puturos si se menajeaza,si mai ales un pilot care a fost numai la echipe de uzina de varf."Ai gresit campionatul,baiatul meu" :P

Acum 5 ore, Altair a spus:

Eu am spus atunci,ca a fost cea mai buna miscare hrc

Au cumparat pilotul care le-ar fi creeat cele mai mari probleme daca ramanea la ducati.

Acum se zbate in penibil

Salut PTR, nu sunt de acord cu ce zici. Lorenzo o sa devina competitiv si cu Honda asa cum a devenit si cu Ducati.

Acum 34 minute, B.B. a spus:

Salut PTR, nu sunt de acord cu ce zici. Lorenzo o sa devina competitiv si cu Honda asa cum a devenit si cu Ducati.

Eu chiar sper sa isi revina,sa il mucifice pe marq

Acum 3 ore, P T R a spus:

Eu chiar sper sa isi revina,sa il mucifice pe marq

Stai la rand!

Mi-a lasat impresia ca e maniac.

Si cum povestea el ca i-a zis ta-su nu stiu cand ca nu poate castiga pe nu stiu ce moto si el a tras pana a castigat cu ea.

Cine zicea de tati de piloti de gp care pun prea multa presiune pe copii, posibil sa tin eu minte gresit da parca lore a avut multa pres pe el de la ta-su.

Nu o zic de articol can-can" (nu de alta, "click" e mai pe gustul meu :D) ci doar ca omu e maniac la chestii din astea.

deci finders crossed cum zice usamericanu.

Acum 11 ore, frigider a spus:

Stai la rand!

Mi-a lasat impresia ca e maniac.

Si cum povestea el ca i-a zis ta-su nu stiu cand ca nu poate castiga pe nu stiu ce moto si el a tras pana a castigat cu ea.

Cine zicea de tati de piloti de gp care pun prea multa presiune pe copii, posibil sa tin eu minte gresit da parca lore a avut multa pres pe el de la ta-su.

Nu o zic de articol can-can" (nu de alta, "click" e mai pe gustul meu :D) ci doar ca omu e maniac la chestii din astea.

deci finders crossed cum zice usamericanu.

"Chico" a fost ff dur cu el,recunoaste chiar el.Spune intr-un interviu ca intradevar a fost dur dar e mai bine cum a ajuns acum decat sa lucreze pe o mie de euro intr-o fabrica.Ca si rezultat e corecta ideea,ok.In fine,e deja chestie de filozofie.

Nu au o relatie foarte buna si recunosc amandoi treaba asta.Lorenzo insa e extrem de incapatanat si sunt convins ca va muri cu Honda de gat - get fast or die trying ....sau ceva in genul :crack:

Si probabil ca sa infirme zvonurile din presa,Puig despre Lorenzo - “We believe in his potential and his five world titles”

Misto descrierea lui Vin din motorsportmagazine ( si detaliata)  :) :

" There is probably no one in the MotoGP paddock who’s more confused and more confusing than Maverick Viñales.

His performance yoyos all over the place. One day he is convinced he has found the right way forward with bike settings and riding technique, then the next day he’s nowhere and he’s not sure why."

🤣🤣

de parca era nevoie sa spuna chestia asta. :)

1 oră în urmă, Aurex a spus:

Misto descrierea lui Vin din motorsportmagazine ( si detaliata)  :) :

" There is probably no one in the MotoGP paddock who’s more confused and more confusing than Maverick Viñales.

His performance yoyos all over the place. One day he is convinced he has found the right way forward with bike settings and riding technique, then the next day he’s nowhere and he’s not sure why."

...si cand te gandesti ca erau unii care il vedeau peste Rossi...

Asta mi se pare si o decizie destul de gresita lui Jarvis - ok,il iei in 2017 ca era pe val promitea....dar ei vad ca tot insista cu Mavericku...ma intreb pana cand.

Cred ca Rins e un mare candidat la locul lui Vinales...la fel si Morbi...cel mai haios insa ar fi sa il ia pe Fabio El Diablo :crack: ...vorba aia "din greseala in greseala,spre victoria finala"