Jump to content
®azvan

Cati aveti kitul de pana la voi? (tura 2000+ km)

Asfalt 99%, anvelope noi, kit pana obligatoriu?  

71 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Posted (edited)

Intrebarea e simpla, si se refera la partea de vest, asfaltata a Europei, cu anvelope relativ noi, la tururi de peste 2000 km. Aveti kitul de pana mereu dupa voi sau nu?

Edited by ®azvan

Posted (edited)

Nu plec nicaieri fara kitul de pana. L-am luat acu 3 ani de la louis si de atunci il tin in "portbagajul" motocicletei.

Nu prea conteaza cat de nou e cauciucul daca-ti intra vreun cui. Conteaza doar distanta fata de cea mai apropiata vulcanizare.
Daca esti in camp vei putea remedia cat de cat problema pana ajungi la o vulcanizare.

Edited by Kosh

Si eu am mereu in topcase un spray de pana. O singura data am avut pana la Virago si am avut norocul sa fie in Bucuresti, asa ca am mers pe ea pana la vulcanizare fara probleme, insa acum am mereu la mine acel spray, Varadero e mult mai grea si nu cred ca merge manevra. Nu strica sa fie acolo...

permanent mai ales la ture lungi

In permanenta un spray de pana in topcase si kit de pana (snur + tepuse) la orice plimbare mai lunge de 2-300 km. Sau daca nu iau eu, ma asigur ca are cineva din grup. 

Asta dupa ce am facut pana pe A2, nici unul dintre motociclistii care a oprit nu avea kit calumea, m-a uscat platforma plana la Fetesti unde printr-o minune am gasit un Dorel sa ma ajute si am pierdut cateva ore bune. 

Deci e vital sa ai asa ceva la tine. :)

Posted (edited)

Faceti des pene? Intreb pentru ca eu in 20 de ani nu am facut niciodata, nici cu auto, nici cu moto.

Edited by ®azvan

Acum 3 minute, Metal Heart a spus:

In permanenta un spray de pana in topcase si kit de pana (snur + tepuse) la orice plimbare mai lunge de 2-300 km. Sau daca nu iau eu, ma asigur ca are cineva din grup. 

Asta dupa ce am facut pana pe A2, nici unul dintre motociclistii care a oprit nu avea kit calumea, m-a uscat platforma plana la Fetesti unde printr-o minune am gasit un Dorel sa ma ajute si am pierdut cateva ore bune. 

Deci e vital sa ai asa ceva la tine. :)

Poi daca ai avut a drequ pielea pe tine si pe opinca si nu o mers cu spuma ...ghinion ...mai treci si matale pe la beserica 

La moto doar 3 pene. Una pe fata si doua pe spate. 

Si acum vreo 2 ani tot pierdeam presiune pe fata si la vulcanizare am vazut ca de futuse ventilul, sau cum rahat se numeste ala din interiorul valvei si pierdeam pe acolo.

Una am avut prin Bucuresti. Eram cu ZX6R-ul. Imi tot facea semne un sofer din masina si cand m-am uitat: ditamai cuiul era intepenit bine in roata spate.

Am ajuns pe roti pana la vulcanizare.

Cu busa am avut o pana nasoala descoperita abia pe ferryboat la greci, la intoarcere in tara.

Chinul dreaq: duminica, nimic deschis. Am mers spre casa cu opriri din 100 in 100 de km pe la benzinarii sa bag aer.

Nu recomand experienta.

Primul lucru pe care l-am facut dupa ce-am remediat problema la roata a fost sa dau o fuga la kronaumoto la Unirii si sa-mi iau kit de pana calumea.

Il am in portbagaj de atunci.

Nu te-as sfatui sa pleci nicaieri fara un kit de pana.

Metalu stie ce zice :)))

Am in dotare kit pana cu snur, spray, compresor moto:)) Asta la moto.

In masina kit pana si rezerva.

La moto, pana spate. Amin pentru kit snur, si compresor. Reparat,  si a mai mers inca 2500 km , pana s-a uzat-schimbat.

Auto, de n ori pana. Cnad faci km, si la drum lung, inevitabil, mai patesti. uneori pus rezerva, alteori snur, o data am facut pana dubla pe aceeasi parte, la mama naibii, mers cu caruta , cu jantele, la vulcanizare, la 3 km :))

Asa ca pentru mine, este indispensabil , un kit complet.

La ture de peste 500 km iau tot timpul kit de pana din Auchan (12 lei) si minicompresor. Nu am avut niciodata nevoie de el, in schimb am scos un prieten din belea cu el. 

Gandeste-te ca face diferenta la un surub sau cui luat, intre o manopera de 10-15 minute, si a ramane pe marginea drumului cu casca jos, cautand "solutii de moment".

P.S. Cand trec de ~40% cu uzura cauciucului bag si un tub din acela (o substanta verde cu particule de cauciuc) care vulcanizeaza in caz de pana.

Deci pana acum, toata lumea este pentru. Se pare ca am fost singurul inconstient, fara. 

Pai cand ai griji cu amortizorul spate daca cedeaza sau nu, daca sticla de apa sta in case-ul din dreapta sau un cel din stanga, normal ca un kit de pana e pistol cu apa :P

Am avut un kit cand am plecat in Franta, in 2017. Am facut pana intr-o duminica dupa-masa. Gaura era prea mare iar spray-ul nu si-a facut efectul.

Mare noroc am avut ca m-a vazut un francez si m-a ajutat cu un snur din ala. Cel mai bine e spray + snur.

Posted (edited)

Intru si eu in randul lumii, dotez motocicleta, pe langa veste reflectorizante, ceva trusa de prim ajutor, trusa de scule, sigurante de rezerva, disk lock, (lantu' cu lacat ma gandesc sa-l las totusi acasa), spray de lant, costume de ploaie si servetele umede, si cu snur si capsule de CO2. Daca asa prevede... Imi pare rau ca totusi, nu pot vedea rezultatul voturilor, nu stiu de ce, sper sa ma ajute un administrator, dar chiar sunt singurul ignorant de aici? :P

Spray-ul de impermeabilizare pot totusi sa nu-l iau dupa mine? 

Acum 15 minute, Metal Heart a spus:

sticla de apa sta in case-ul din dreapta sau un cel din stanga

Aici e simplu, pe stanga, ca in dreapta am sub valiza, toba, si se incalzeste apa. Da' cum se lasa pe cric pe partea stanga, as fi preferat in valiza dreapta, ca e mai sus, cand stationeaza si nu este urcata pe cricul central. Glumesc, de acum am topcase... ce naiba!

Edited by ®azvan

Am spray de reparat pana.

Cu Transalpul am camere de rezerva.

La moto nu am facut pana niciodata iar la masina nu mai stiu de cand nu am mai facut.

Asa a fost soarta.

Am facut o singura data pana, cu GSXR’ul. Un cui in roata spate...aveam spray de pana dar n-a avut niciun rezultat. A fost o intreaga aventura pana am facut rost de un kit cu snur si butelie:) 

La Tiger am kitul de pana mereu, cu butelii, tirbuson, snur. Ar trebui si la BMW, dar nu am loc sub saua pasagerului:)

Permanent la mine :)

Nu-mi zice si mie cineva rezultatul voturilor? Chiar e 16-0? Sunt singurul iresponsabil de pe acest forum?

yep, nici eu nu plec la plimbari mai lungi fara kit de pana :D

image.thumb.png.10d8f38aa4e55b7cf4dfdb415ec6a2e4.png

11 la 3 

Nici eu nu am kit de pana :D ... gume noi

Gabi, fara suparare,tu si mergi departe:)))))

Te ppi pe ele de gume ,ca sunt noi sau nu. Cand e sa iei un cui ,credeti ca are remuscari, sa se infiga in guma noua?

Razvan, ai ceva ani de mobrit. si nici o pana. CE norocos!  Eu am facut cu masina ,si dubla, cum am spus mai sus. Dupa noroc probabil.

Asa ca prefer sa am kitul cu snur, spray ul e doar asa, sa fie acolo, si minicompresor moto. Daca nu e in lateral, sau taietura, rezolvi imediat cu kit, bagi aer, si ai plecat. sau, daca nu poti repara, dar nu i pe janta, bagi aer, mergi, bagi aer, pana la primul service. Altfel, ce faci? stai  si suna asistenta, sau cere ajutor prin jur. Nu ms. Prefer sa ma pot descurca singurel.

Intrebare pt cei cu butelii de gaz: nu-s periculoase daca pleci vara cu ele, nu e riscant sa se incinga alea ori sub sa ori in topcase, batute de soare? Sau sunt ok daca le pui la loc ferit de caldura, cat de cat... Gen amestecate printre haine sau ceva de genul. 

Acum 18 minute, ®azvan a spus:

Nu-mi zice si mie cineva rezultatul voturilor? Chiar e 16-0? Sunt singurul iresponsabil de pe acest forum?

14 la 3

17 la 3  :)