Jump to content
®azvan

Cati aveti kitul de pana la voi? (tura 2000+ km)

Asfalt 99%, anvelope noi, kit pana obligatoriu?  

71 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

1 oră în urmă, ®azvan a spus:

Deci pana acum, toata lumea este pentru. Se pare ca am fost singurul inconstient, fara. 

eu tot timpul port cardul Gold sau Platinum dupa mine. nu am nevoie de nimic altceva!

Acum 7 minute, SuzukiRf600R a spus:

eu tot timpul port cardul Gold sau Platinum dupa mine. nu am nevoie de nimic altceva!

Stim...si in camp te razui cu el la fund  :lol:

50 minutes ago, Gabi M said:

image.thumb.png.10d8f38aa4e55b7cf4dfdb415ec6a2e4.png

11 la 3 

Nici eu nu am kit de pana :D ... gume noi

Anul trecut a facut pana unul din colegi care avea PR5 pus recent, nu cred ca e atat de relevanta treaba cu gumele noi :D

Snur si compresor . 18-3

Am vrut sa.mi cumpar un kit dar sunt delasator dar recunosc necesitatea lui.

Posted (edited)

Prima pana după vreo 13 ani am făcut-o nu numai cu cauciucuri dar cu mașina absolut noua! Pe autostrada în Germania nu știam ce dracu vibrează, când m-am dat jos sa verific, cauciucul fata era ca guma de mestecat deja, mama kiturilor nu ar fi ajutat. Sâmbăta ora trei după-amiază , soluția a fost sa duc mașina pe remorca la primul / al doilea service și sa o iau săptămâna următoare. 

Nu cred ca am mai făcut de atunci. 

La moto nu am avut kituri cu mine, inconștient probabil. Și cu bicicleta am venit odată pe jos acasă. Nu prea e loc de carat dar uite de azi o sa cât și eu kitul cu mine👍

Edited by Altair

Dau ~250 lei pe an/motor pe asigurarea de asistenta rutiera si nu mai car dupa mine un mini service mobil...

Nu ies mai departe de 100 km de casa fara camere fata si spate, leviere, cric, pompa, petice si cheile necesare.

Pe vremuri o mai faceam, pana a trebuit sa chem un prieten la Calarasi cu o camera de schimb. De atunci m-am lecuit.

La fel cum am mereu la mine kit de reparatie cabluri, sculele pentru toata mobra, bec de far si plasa de bagaje. Plus 100 de lei pusi deoparte la ghe. Afara din tara 50 de euro.

Acum 15 minute, walking^human a spus:

Dau ~250 lei pe an/motor pe asigurarea de asistenta rutiera si nu mai car dupa mine un mini service mobil...

Prin occident o fi bine, dar sa te vad cine vine dupa tine prin Creasta Baiului...

O singura data am facut pana in 45.000 km pe motor, am avut norocul sa se intample la intrare in Harsova, a fost horror sa imping motorul in plina vara cu combinezonul pe mine.

Noroc ca prima vulcanizare era la 300m.

41 minutes ago, Speedy.K said:

Prin occident o fi bine, dar sa te vad cine vine dupa tine prin Creasta Baiului...

Din Ploiesti pana la Creasta Baiului sunt cam 60 km- 1,5h (daca e soseaua libera)... E extrem de mica sansa sa ajungi undeva, oriunde in Ro sau Eu, unde esti la distanta mai mare de 2-3h de un oras mare. Asta pe langa faptul ca probabil nici 5% nu merg in off road cu motorul cu care s-au deplasat pana acolo, iar cei care merg cu remorca oricum au masina (si piese/scule) aproape.

1 hour ago, walking^human said:

Numai sa ai si semnal la telefon.

Acum 2 minute, Kosh a spus:

Numai sa ai si semnal la telefon.

Si asistenta rutiera corespunzatoare... :)

Acum 9 ore, Christian 1 a spus:

Si asistenta rutiera corespunzatoare... :)

E interesanta ideea cu asistenta rutiera, cu mentiunea ca , din ce am citit mai demult firmele de genul sunt disponibile doar la luat bani. Cand e nevoie de asistenta incep povestile, "dar" - urile, nu raspund la telefon, etc. 

Ai avut vreodata nevoie de asistenta si a fost ok?

Posted (edited)

O butelie de 16g cam cata presiune baga intr-un balon de 190/50 R17? Practic cate butelii sunt nevoie pt a-l aduce macar la 2 bari?

PS: cat mai e scorul?

Edited by ®azvan

2 bari?!?! Cand te arde buza, mergi si cu 1 pana la prima benzinarie / vulcanizare. 

29/12 e scorul

Acum 16 ore, ®azvan a spus:

Nu-mi zice si mie cineva rezultatul voturilor? Chiar e 16-0? Sunt singurul iresponsabil de pe acest forum?

Si eu sunt iresponsabil....anul trecut am bagat o tura de 3500 km fara nici un kit de pana (si am fost si prin Albania printre altele, in zone unde mergeai km buni pana la civilizatie).

Am insa un spray de pana prin casa (cu termen expirat de cativa ani).

:))))

Posted (edited)

Cica...  it takes six 12-gram canisters to inflate a 180/55-17 rear tire to 20 psi (1.37 bar), while a similar number of 16-gram charges will get it to 23 psi (1.6 bar).

Fack! Si aici trebuie sa merg cu cutia de CO2 dupa mine? Pt aia de nu ma cred ca atunci cand mergi cu nevasta, nu mai ai loc si de kit de pana, va dau doar lista ei de cosmetice indispensabile. Nu si alea pe care le-ar fi luat daca eram cu masina. :))))

Nu mai bine port eu doar kitul de pana (snurul) si pt aer fac cu mana la masini? Sigur mai toate masinile noi au compresor in loc de roata de rezerva...

Edited by ®azvan

Kit Slime, de la Louis. L-am luat în 2016, la prima tură prin țară. A fost folosit un șnur la motorul unui prieten și un șnur la al meu. Umflat cu aer, nu am folosit buteliile. Pe lângă alea 3, am mai luat două. Să fie.

Am gume noi în fiecare an, dar nu mă bazez pe asta. La mașină am kit de șnur + compresor.

Acum 26 minute, ®azvan a spus:

O butelie de 16g cam cata presiune baga intr-un balon de 190/50 R17? Practic cate butelii sunt nevoie pt a-l aduce macar la 2 bari?

PS: cat mai e scorul?

Eu am kit-ul de pana primit de la Garmin "cadou" anul trecut la EICMA cand mi-am luat un Zumo. De atunci sta in topcase la orice tura mai lunga de 2-300 km. Ca tot s-a intrebat pe aici, pe cele 4 butelii se specifica ca temperatura maxima e de 50 grade.

Eu personal am avut 2 incidente cu motorul. Prima data am facut pana imediat dupa ce m-am dat jos de pe bacul de la Silistra. Din fericire am senzori de presiune in roti si mi-am dat foarte repede seama asa ca ne-am oprit la Ostrov unde am gasit o vulcanizare. Fiind sambata a durat vreo 2 ore pana a venit cineva sa bage un snur, dar nu ne grabeam. Pneurile erau aproape noi, aveau 500-1000 km. A doua oara nu a fost pana propriu zis, ci doar niste pierderi de presiune. Eram insa afara, prin Serbia, la vreo 100 km de destinatie - Nis. Am ajuns cu peste 2 bari la destinatie, iar a doua zi am oprit la vreo 2 benzinarii in drumul spre casa si a fost ok (n-am coborat deloc sub 2.5).

In primul caz eram in drum spre Balcic si vroiam sa trecem in Bulgaria prin vama noua. Cat am stat in Ostrov am aflat ca in zona vamei nu prea e semnal la telefon, deci daca pierderea de presiune era un pic mai mica si nu aveam senzori ar fi fost cam nasol. In Serbia eram pe undeva prin munti, la vreo 20 km de cel mai apropiat orasel, dar daca ar fi fost tot un cui ca in primul caz as fi cheltuit ceva bani pe telefoane si pe transfer de date.

In concluzie, am facut pana acum minim 10 ture de peste 1000 km. Nu am avut kit de pana decat la ultima, dar il voi avea cu siguranta la toate de acum inainte.

Posted (edited)

Eu momentan nu am votat. 

Aveam mereu un spray de pana la mine, si pompa de la bicicleta, la fosta motocicleta, dar nu il mai gasesc, cred ca am dat-o cu totul. 

Ma gandesc sa imi iau ceva, dar nu stiu ce. As vrea sa imi fac un set de urgenta. Voi urma ce se discuta, eventual daca sunt si sugestii, multumesc. 

La cele cu camera ce faceti? Demontati? Sau folositi ceva de urgenta?

Edited by Pandy

Kit de pana am si eu, Slime de la Louis, cu snur. As vrea sa imi iau si un mini compresor, dar nu stiu de care. Tot ei au unul Airman, iar din comentarii reiese ca este destul de ok. 

Voi de care aveti, ce recomandati? 

In 12 ani am avut un piercing sub forma unui cui pe roata din spate, n-a perforat cauciucul pina la aer. Chiar acum 1 luna am cumparat de la Lidl 4 buteli cu co2 dar am avut o jena sa le bag sub sa ..... sa n-o transform in airbag. :crack:

Acum 1 minut, Contabil a spus:

dar am avut o jena sa le bag sub sa ..... sa n-o transform in airbag. :crack:

Maxim!

La buteliile astea micute nu exista multe informatii legate de rezistenta. 

“Conţine gaz sub presiune: poate exploda în prezenţa unei surse de căldură. Depozitaţi într-un loc bine aerisit şi protejat de razele soarelui.”

Caldura cred ca se refera la foc deschis, in timp ce ferit de raze si aerisit este, sub sa.