Jump to content
Sign in to follow this  
®azvan

Cati aveti kitul de pana la voi? (tura 2000+ km)

Asfalt 99%, anvelope noi, kit pana obligatoriu?  

72 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pot bune butelii de codoi sub șa la FZ6? Că evacuarea e chiar supt "portbagaj", uneori se simte căldură prin șa...

Am un spray de pană străvechi pe care îl iau la drum, ceva kit cu șnur parcă era prin garaj. N-am făcut pene la mobre în ultimii ~24 ani. :huh:

Vedea-v-aș făcând pană cu levierele în pădure la vreun F650! Era să tai cauciucul cu flexul ca să-l scot de pe jantă, asta pe mașina de dejantat, uns cu alifie și tot tacâmu'!

14 hours ago, Pandy said:

La cele cu camera ce faceti? Demontati? Sau folositi ceva de urgenta?

La cele cu camera trebuie sa demontezi. Si sa ai la tine camera de schimb ca nu cred ca mai sta nimeni sa puna petice calde. Am facut o data o pana pe spate pe munte. Noroc ca nu eram singur si am reusit sa depresez cauciucul de pe janta cu cricul lateral al colegului. Mai nasol a fost ca nu aveam un capacel de metal ca sa scot ventilul si sa il transfer la camera noua. Dar s-a rezolvat cu noroc si cu miloaga la bastinasi.

Acum 11 ore, Christian 1 a spus:

Kolare,o fo' prima si ultima data cand am facut asta!

Oricum am vazut ca aici in tara,se rezolva cam orice pe plan local.De altfel asa am si rezolvat problema.

Stiu, ma, nu la tine ma refream, cunosc  povstea.

Eu ziceam de astia care nu iau nici costum de ploaie la ei, ca daca e suna la asistente si opresc ele robinetu, oriunde ar fi.

PS. E cu doi “ L “ 😛

Acum 10 ore, john17 a spus:

Vedea-v-aș făcând pană cu levierele în pădure la vreun F650! Era să tai cauciucul cu flexul ca să-l scot de pe jantă, asta pe mașina de dejantat, uns cu alifie și tot tacâmu'!

Facut. Coborand de pe munte am gasit aproape de Ciungetu un flacau cu un F650 care se scarpina la ceafa de vreo ora ca n-avea de niciunele la el si era pe janta. Noi eram doi si ne-a luat o juma’ de ora sa-l reparam cu un petic de-al nostru. Daca n-ar fi mers i-as fi imprumutat o camera. Nu stiu ce facea daca nu treceam noi, desi era chiar la asfalt.

Acum 8 ore, Serban.S a spus:

La cele cu camera trebuie sa demontezi. Si sa ai la tine camera de schimb ca nu cred ca mai sta nimeni sa puna petice calde. Am facut o data o pana pe spate pe munte. Noroc ca nu eram singur si am reusit sa depresez cauciucul de pe janta cu cricul lateral al colegului. Mai nasol a fost ca nu aveam un capacel de metal ca sa scot ventilul si sa il transfer la camera noua. Dar s-a rezolvat cu noroc si cu miloaga la bastinasi.

Aveai o camera fara ventil?! Nu fac misto, chiar exista camere care vin fara?

Salut. Nici mie nu imi lipseste kit-ul de pana din rucsac cand merg cu motocicleta. Kit cu snur + o pompa mica de aer, de mana.

E clar , peste 75% poarta un kit de pana .Nu o sa ma mai deranjez sa-l port si eu pentru ca in caz de ceva sunt 75% sanse sa  am de la cine sa iau.

daca ai capsule de CO2, ia si un cap se sifon, nu se stie cand ai nevoie la whiskey seara si nu ai decat apa plata. 

Posted (edited)

Bre, gata, sunt in randu' lumii. Am gasit in Dedeman kitul de pana cu snur la 10 lei si un mini compresor la vreo 70 lei. Si cum aveam puncte la cardu de cumparaturi, nu m-a costat decat 13 lei. Super oferta!

Acum trebuie sa vad unde gasesc niste clesti de racordat la bornele bateriei, sa schimb capul, ca nu am ce face cu ala de bricheta, sau sa pun o priza de 12V sub sa.

Edited by ®azvan

Acum 24 minute, goe 75 a spus:

E clar , peste 75% poarta un kit de pana .Nu o sa ma mai deranjez sa-l port si eu pentru ca in caz de ceva sunt 75% sanse sa  am de la cine sa iau.

Error 404. Cati din cei 75% vor opri? Slabe sanse.

Anul trecut am  oprit pe autostrada Buc-Pitesti langa un coleg care avea o problema. Am crezut ca e ceva nasol pentru ca era oprita si o masina. De fapt masina oprise se il ajute!! Treceau motociclistii in zbor pe langa noi.

Acum 2 minute, ®azvan a spus:

Acum trebuie sa vad unde gasesc niste clesti de racordat la bornele bateriei, sa schimb capul, ca nu am ce face cu ala de bricheta.

Iti cumperi o priza de bricheta pentru pus pe ghidon. Poate mai incarci si telefonul la ea. Sau pui GPS-ul.

Posted (edited)

GPS-ul e conectat direct prin leaganul lui, iar la telefon am powerbank de 20A. Da iau o priza si o pun sub sa. Asa macar pastrez garantia la compresor. Imi pun si un sticker de asistenta rutiera si ala sunt...

Edited by ®azvan

In Castani la Piata Sudului (vis-a-vis de Sun Plazza) gasesti mufaraie si cablaraie ptr a conecta "chestii" la baterie.

Speedy.K - chiar ai nimerit-o, nici costum de ploaie nu car (decat foarte rar, si exclusiv pentru femeie). M-a prins ploaia de multe ori, chiar si cu grindina, dar doar o data mi-a fost frig. Se usuca, e doar apa. Nu se cojeste vopseaua de pe oo...

Pentru cazuri exteme, am 1-2 pungi stil ziplock in care bag telefonul/ portofelul. Bani in portofel sa fie sa fie, restul... se rezolva.

M-as pisa pe el de motociclism daca as sta sa ma macin sa acopar orice "risc"...

Posted (edited)
Acum 48 minute, ®azvan a spus:

Bre, gata, sunt in randu' lumii. Am gasit in Dedeman kitul de pana cu snur la 10 lei si un mini compresor la vreo 70 lei. Si cum aveam puncte la cardu de cumparaturi, nu m-a costat decat 13 lei. Super oferta!

Acum trebuie sa vad unde gasesc niste clesti de racordat la bornele bateriei, sa schimb capul, ca nu am ce face cu ala de bricheta, sau sa pun o priza de 12V sub sa.

Magazine tip Dioda. Dar nu ai priză 12v la moto?

Am văzut ulterior că nu ai. E utilă, să știi. Pui siguranță de 10 A.

Edited by Lucian_M

Cred ca iau una de pe louis cu siguranta de 10A... e 15 eur

Acum 9 ore, Speedy.K a spus:

...

PS. E cu doi “ L “ 😛

...

Mno,rojerdet. :)

On 17.05.2019 at 8:18, Speedy.K said:

Aveai o camera fara ventil?! Nu fac misto, chiar exista camere care vin fara? 

Da. Aveam o camera fara ventil. Nu era noua. Scosesem eu ventilul ca sa o pot rula/plia mai usor in bagaj. My bad. Camerele noi vin cu ventil. Trebuia sa zic in loc de "camera noua" , "camera de rezerva" si era lumea multumita... 😛

Nu știu cum faceți voi, dar am montat și eu o anvelopă de tip TT și a fost prima și ultima. Acasă, cu leviere mari și pastă de montaj, protecții jantă, pudră talc. Să faci asta în natură, cu scule bazice... nu-i de mine. Prefer oricând să pun un șnur și să consum câteva cartușe de CO2.

IMG_20190517_155245.jpg

IMG_20190517_155346.jpg

La 16.05.2019 la 11:55, Contabil a spus:

PS. Daca observi, felul in care sint ambalate spune multe, iar minipompa are protectie de cauciuc pe cartus ...... socuri, frecari ... o sa stea sub sa minim 3-5 ani.

Protecția aceea este pentru degetele tale, nu pentru capsulă. Stati linistiti, nu veti vedea vreodată o asemenea capsula explodind. In cel mai rau caz ii va sari "dopul", ăla e facut sa poata fi perforat ușor. Mai nasol e faptul că odată consumate, ai rămas fără soluție, caz in care o mini pompa de bicla e aur.

La 16.05.2019 la 12:00, ®azvan a spus:

@Contabil daca te intereseaza specificatiile buteliilor de CO2 de 16g, uite aici despre. Folia de aluminiu reflecta radiatiile solare, deci merge la a pastra continutul la o temperatura scazuta.

Ce visezi cu folia de aluminiu? Aia nu se încălzește? Daca le-ai tine la soare, ok, dar le tii sub sa.

Si da, spray-ul de pana merge si la roțile cu camera, atata timp cat este doar perforata, nu taiata. 

Acum 9 ore, Serban.S a spus:

Da. Aveam o camera fara ventil. Nu era noua. Scosesem eu ventilul ca sa o pot rula/plia mai usor in bagaj. My bad. Camerele noi vin cu ventil. Trebuia sa zic in loc de "camera noua" , "camera de rezerva" si era lumea multumita... 😛

🍺

La 17.05.2019 la 11:55, ®azvan a spus:

Te-ai speriat.

:)))

Sa speram ca n-o sa ai nevoie de ele (kit pana, compresor..) si ca in toate excursiile pe care le faci...doar "le plimbi".

Posted (edited)

Merci! Sa fie...

Da, ideea este ca, un kit de pana este 10 lei, pe cand, cautatul/platitul unei platforme (mai ales peste granite), sau cu noroc, gasitul unei solutii care, cum spunea cineva mai sus, poate dura si ore bune, nu mai vorbesc de starea psihica pe care ti-o da evenimentul, pur si simplu iti dai seama ca nu merita. Apoi, ca esti inconstient, e una, dar ca stii si alegi sa ramai ignorant, este cu totul alta... Eu recunosc: am fost ignorant.

Edited by ®azvan