Sari la conținut

scutere SYM


ianachim
 Share

Postări Recomandate

On 16.05.2019 at 19:26, ianachim said:

asa ca merg pe Jet 200 plangand dupa roata de 16 dar bucurandu ma de abs

 

Jet 200 nu vad sa aiba ABS ...  https://www.sym-romania.ro/modele/scooter-sym-jet-14/

 

Eu m-am dat in Gretzia pe CityCom 300i .. trage jucaria, nu gluma. Dar na, 4000 euri si 190 kg .. pentru oras cred ca un 200 e suficient. 

 

Na ca acum vreau un un d-asta, arata demential !!  https://www.sym-romania.ro/modele/scooter-sym-cruisym/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Romania cautati scutere cu roata de 16". 

 

Ianachim,ca alternativa, tot esti chitit, gasesti Kymco People GT 125.

 

Are ABS, 15 cai si e ceva mai mare ca gabarit. Era in showroom cand am cumparat 150-ul meu iar diferenta era vizibila. Ghidonul e lejer 5 cm mai sus decat la un People S...

Scuterele ieftine compenseaza pretul de achizitie scazut cu o calitate inferioara a produsului finit. Asa cum scriam mai sus, Kymco People cum am eu suna fantastic de bine pe hartie in comparatie cu concurenta de la Onda, SH-ul 125-150. Apoi descoperi ca iti ia aproape un litru la suta in plus fata de Onda, ca rezervorul e subdimensionat si daca ai nevoie de scuter ii faci plinul de mai multe ori pe sapt( mai exact la fiecare 130-140 km), ca revizia e de doua ori mai des de facut si include printre altele o verificare obligatorie a jocului supapelor (de fiecare data! ), ca saua e inclinata spre fata si nu-ti gasesti locul dupa 15 km, ca vibreaza stupid pana dupa 65 kmh, acolo unde incepe sa mearga "uns"...Sa continui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, JCDenton a spus:

Ianachim cat ai de nu intri?

183

O fi bun ... o fi rau.... baietii au service...garantie....la greci tot ma duc des...

am dat arvuna pentru un JET 200

 

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, ianachim a spus:

183

O fi bun ... o fi rau.... baietii au service...garantie....la greci tot ma duc des...

am dat arvuna pentru un JET 200

 

S-o stapanesti sanatos. Sunt curios cat va dura primul drum pana in Grecia :))

Acum 17 ore, Cavaleru a spus:

te referi la modele cu ani de fabricatie 2017-2019 sau vorbesti despre modele cu 10-15ani vechime?

 

Coane,pune mana si cauta un SH300 de la Onda. E campioana la vanzari si nu e degeaba.  Consumul la un 125-150cc e cu 0.1-0.3 litri mai mic decat la un 300cc. Cu un 300 ai optiunea de a merge pana la mare cu sotia in spate cu un 120-130 fara a ajunge in limitare.

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Gixu. a spus:

S-o stapanesti sanatos. Sunt curios cat va dura primul drum pana in Grecia :))

 Pai .... 80 km/h  medie

550 km  pana la keramoti ....8-9 ore la relax 😂😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, 

Sunt Nicolae si raspund din partea SYM Romania :) . Dureaza putin pana va fi gata si contul oficial pe motociclism.ro. 

Multumesc celor care ne-au vizitat standul la SMAEB si celor care au venit in showroom sa testeze modelele. Am urmarit forumul si doresc sa va ajut cu cateva lamuriri referitoare la modele si neclaritati.

- Jet 14 disponibil: -  in varianta 125 cc, 11.5 CP,  cu racire pe aer sau racire pe lichid, cu franare CBS, momentan

                                  - in varianta 200 cc, 12 CP, cu racire pe aer si franare ABS 

- Symphony ST disponibil: -  in varianta 125 cc, 11.5 CP,  cu racire pe aer sau racire pe lichid, cu franare ABS

                                               -  in varianta 200 cc, 12 CP, cu racire pe aer si franare ABS 

 

 SYM a colaborat cu Honda pe partea de motorizare, in prezent fac motoare si pentru industria auto avand colaborari cu Hyundai si Kia.

  

Ambele modele au dublu amortizor reglabil pe spate.  

 

Revizia pentru modelele pana in 200 CC se face astfel: prima revizie la 500 km , ( schimb ulei motor  si ulei transmisie ), apoi la fiecare 2500 km, la revizia 2 de la 3000 km (schimb ulei de motor ), la revizia de 5500 km (schimb ulei motor si ulei transmisie, schimb flitru de aer), la 7500 km (schimb ulei de motor)...etc..

 

La motoarele de 300 cc, prima revizie este la 1000km, apoi din 5000 in 5000 de km.  

 

Garantia este de 2 ani sau 24.000 km pentru modelele pana in 200cc care se atinge prima, 2 ani sau 30.000 km pentru cele de 300 cc care se atinge prima. 

 

Termenul de livrare este de maxim 2 saptamani pentru orice scuter comandat. 

 

Recomand va ne vizitati la showroom pentru a proba pozitia de condus pe scuter. In functie de inaltime si stil de condus fiecare dintre noi putem avea preferinte diferite.  Avem 7 modele expuse, in curand 8, iar la test-drive fiecare capacitate cilindrica 50 cc ,125 cc, 300 cc.  

 

Daca mai apar intrebari / nelamuriri ma puteti contacta si direct pe nicolae@sym-romania.ro sau 0731.888.553. 

Voi incerca sa  stau cat mai activ si pe forum dar avem o perioada putin aglomerata pentru acest inceput de sezon. In weekend-ul viitor vom fi prezenti la evenimentul "Iubim 2 roti" din club  Quantic unde puteti vedea o parte dintre scutere si asculta muzica buna :rock:

 

Numai bine.  

 

 

 

 

 

 

    

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut 2 zile un Xmax 300 pe mana. Mers prin oras mai agresiv decat cu Kymco, autostrada 130-150(Bord)...3.3 consum.

 

Depinde si de starea agregatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Gixu. a spus:

Am avut 2 zile un Xmax 300 pe mana. Mers prin oras mai agresiv decat cu Kymco, autostrada 130-150(Bord)...3.3 consum.

 

Depinde si de starea agregatului.

 ai vazut pret de la xmax😂😂😂😂

Acum 8 ore, nicolaem82 a spus:

Salutare, 

Sunt Nicolae si raspund din partea SYM Romania :) . Dureaza putin pana va fi gata si contul oficial pe motociclism.ro. 

Multumesc celor care ne-au vizitat standul la SMAEB si celor care au venit in showroom sa testeze modelele. Am urmarit forumul si doresc sa va ajut cu cateva lamuriri referitoare la modele si neclaritati.

- Jet 14 disponibil: -  in varianta 125 cc, 11.5 CP,  cu racire pe aer sau racire pe lichid, cu franare CBS, momentan

                                  - in varianta 200 cc, 12 CP, cu racire pe aer si franare ABS 

- Symphony ST disponibil: -  in varianta 125 cc, 11.5 CP,  cu racire pe aer sau racire pe lichid, cu franare ABS

                                               -  in varianta 200 cc, 12 CP, cu racire pe aer si franare ABS 

 

 SYM a colaborat cu Honda pe partea de motorizare, in prezent fac motoare si pentru industria auto avand colaborari cu Hyundai si Kia.

  

Ambele modele au dublu amortizor reglabil pe spate.  

 

Revizia pentru modelele pana in 200 CC se face astfel: prima revizie la 500 km , ( schimb ulei motor  si ulei transmisie ), apoi la fiecare 2500 km, la revizia 2 de la 3000 km (schimb ulei de motor ), la revizia de 5500 km (schimb ulei motor si ulei transmisie, schimb flitru de aer), la 7500 km (schimb ulei de motor)...etc..

 

La motoarele de 300 cc, prima revizie este la 1000km, apoi din 5000 in 5000 de km.  

 

Garantia este de 2 ani sau 24.000 km pentru modelele pana in 200cc care se atinge prima, 2 ani sau 30.000 km pentru cele de 300 cc care se atinge prima. 

 

Termenul de livrare este de maxim 2 saptamani pentru orice scuter comandat. 

 

Recomand va ne vizitati la showroom pentru a proba pozitia de condus pe scuter. In functie de inaltime si stil de condus fiecare dintre noi putem avea preferinte diferite.  Avem 7 modele expuse, in curand 8, iar la test-drive fiecare capacitate cilindrica 50 cc ,125 cc, 300 cc.  

 

Daca mai apar intrebari / nelamuriri ma puteti contacta si direct pe nicolae@sym-romania.ro sau 0731.888.553. 

Voi incerca sa  stau cat mai activ si pe forum dar avem o perioada putin aglomerata pentru acest inceput de sezon. In weekend-ul viitor vom fi prezenti la evenimentul "Iubim 2 roti" din club  Quantic unde puteti vedea o parte dintre scutere si asculta muzica buna :rock:

 

Numai bine.  

 

 

 

 

 

 

    

 

 

un pret pentru revizii ar ajuta ......

piese si manopera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, ianachim a spus:

un pret pentru revizii ar ajuta ......

piese si manopera

 

Salut. Preturile pentru consumabile sunt: ulei motor 10w40 SYM - 55 RON litrul, ulei transmisie 15 RON, filtru de aer 40 RON. Ora de manopera in service este cel mult 100 RON + TVA. 

Editat de nicolaem82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.05.2019 la 1:54, nicolaem82 a spus:

- Jet 14 disponibil: -  in varianta 125 cc, 11.5 CP,  cu racire pe aer sau racire pe lichid, cu franare CBS, momentan

                                  - in varianta 200 cc, 12 CP, cu racire pe aer si franare ABS 

- Symphony ST disponibil: -  in varianta 125 cc, 11.5 CP,  cu racire pe aer sau racire pe lichid, cu franare ABS

                                               -  in varianta 200 cc, 12 CP, cu racire pe aer si franare ABS 

Modelele disponibile au termen de livrare 2 saptamani ? "Termenul de livrare este de maxim 2 saptamani pentru orice scuter comandat. "

Se livreaza cu numere rosii sau exista posibilitatea inmatricularii definitive ? 

La 19.05.2019 la 17:09, ianachim a spus:

am dat arvuna pentru un JET 200

Poti sa ne spui peste cat timp se va face livrarea  si care este procentul din pretul final pentru arvuna ? Exista accesorii pentru acest model ?

Numerele rosii pentru cat timp sunt valabile la livrare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.05.2019 la 23:29, Gixu. a spus:

Coane,pune mana si cauta un SH300 de la Onda. E campioana la vanzari si nu e degeaba.  Consumul la un 125-150cc e cu 0.1-0.3 litri mai mic decat la un 300cc. Cu un 300 ai optiunea de a merge pana la mare cu sotia in spate cu un 120-130 fara a ajunge in limitare.

 

coanee, e vreo 1900 cel mai eftin pe mobile.de 500 adusul.. tu dc ti-ai luat kymco? :)

Acum 8 ore, mrrlr a spus:

Modelele disponibile au termen de livrare 2 saptamani ? "Termenul de livrare este de maxim 2 saptamani pentru orice scuter comandat. "

Se livreaza cu numere rosii sau exista posibilitatea inmatricularii definitive ? 

Poti sa ne spui peste cat timp se va face livrarea  si care este procentul din pretul final pentru arvuna ? Exista accesorii pentru acest model ?

Numerele rosii pentru cat timp sunt valabile la livrare ?

30% avansul, vine cu numere rosii, 30 zile parca

termenul e maxim 2 saptamni din momentul in care dai comanda, dar poate fii si mai scurt. pt ca transporturile vin la 2 saptamani.

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Cavaleru a spus:

 

coanee, e vreo 1900 cel mai eftin pe mobile.de 500 adusul.. tu dc ti-ai luat kymco? :)

30% avansul, vine cu numere rosii, 30 zile parca

termenul e maxim 2 saptamni din momentul in care dai comanda, dar poate fii si mai scurt. pt ca transporturile vin la 2 saptamani.

Honda sh300 gasesti la 1900 euro din 2008 😂😂😂

 

Acum 8 ore, mrrlr a spus:

Modelele disponibile au termen de livrare 2 saptamani ? "Termenul de livrare este de maxim 2 saptamani pentru orice scuter comandat. "

Se livreaza cu numere rosii sau exista posibilitatea inmatricularii definitive ? 

Poti sa ne spui peste cat timp se va face livrarea  si care este procentul din pretul final pentru arvuna ? Exista accesorii pentru acest model ?

Numerele rosii pentru cat timp sunt valabile la livrare ?

 Eu zic ca e  ine sa mergi la ei si sa aflii mai multe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, Cavaleru a spus:

 

coanee, e vreo 1900 cel mai eftin pe mobile.de 500 adusul.. tu dc ti-ai luat kymco? :)

30% avansul, vine cu numere rosii, 30 zile parca

termenul e maxim 2 saptamni din momentul in care dai comanda, dar poate fii si mai scurt. pt ca transporturile vin la 2 saptamani.

Pentru ca nu am gasit nicaieri un review pertinent si m-am lasat pacalit de review-rile platite, aka emisiunile Moto :)

 

Cauta intai pe YouTube cateva review-uri frantuze la Sym. Oamenii sunt Profi.

Spaniolii sunt ultra manjiti si nu merita urmariti. :)

 

Eu incerc doar sa va deschid ochii. Se pare insa ca doar pretul de achizitie conteaza. Eu ma retrag.Spor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, Gixu. a spus:

Pentru ca nu am gasit nicaieri un review pertinent si m-am lasat pacalit de review-rile platite, aka emisiunile Moto :)

 

Cauta intai pe YouTube cateva review-uri frantuze la Sym. Oamenii sunt Profi.

Spaniolii sunt ultra manjiti si nu merita urmariti. :)

 

Eu incerc doar sa va deschid ochii. Se pare insa ca doar pretul de achizitie conteaza. Eu ma retrag.Spor :)

 Gixu man

buna ideea de review insa am cautat si doar unul cu jet14 am gasit prezentat de o tipa

daca ai tu ceva linkuri pe modelul asta ...multam frumos

nu tot timpul DOAR pretul de achizitie conteaza insa este un criteriu imp.

mergand des prin grecia am tot vazut cam ce au baietii la inchiriere si prin curti

SYMul este destul de des vazut si nu m am luat deloc dupa reviewuri platite sau nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cochetat și eu cu ideea unui SYM după ce am închiriat unul în Turcia (300 cm3) de am băgat vreo 1500 km cu el și am rămas impresionat!

 

Cred că ajung și eu pe la showroom!

Ianachime, eu cred că trebuie să îți dea o reducere, ceva important, la ce reclamă le-ai făcut cu topicul ăsta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...