Sari la conținut

scutere SYM


ianachim
 Share

Postări Recomandate

In ce priveste achizitia unui Sym sau Kymco,ca e 20-25% mai ieftin ca un brand premium (apropo,revizia e la 6000 la astea),e ciudata alegerea ,daca nu e vreo promovare desigur.

Macar un Logan e 1/2 din pretul unui VW sau 1/3 din pretul unei Honda/Toyota.

Iar intr-o conserva esti si mai protejat un pic in caz ca sare o roata...sau crapa motorul.

Inca nu s-a perimat proverbul ala ce spune ca sunt prea sarac sa-mi iau lucruri ieftine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, mihai c a spus:

In ce priveste achizitia unui Sym sau Kymco,ca e 20-25% mai ieftin ca un brand premium (apropo,revizia e la 6000 la astea),e ciudata alegerea ,daca nu e vreo promovare desigur.

Macar un Logan e 1/2 din pretul unui VW sau 1/3 din pretul unei Honda/Toyota.

Iar intr-o conserva esti si mai protejat un pic in caz ca sare o roata...sau crapa motorul.

Inca nu s-a perimat proverbul ala ce spune ca sunt prea sarac sa-mi iau lucruri ieftine

 de aia e plin la greci de kymco si sym 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc bine Kymco,m-am dat cu ele de multe ori la greci;dar erau cam de dat la casare desi nu erau foarte vechi

Si scuze,nu doresc polemici,doar ca nu inteleg fenomenul .

Produse electrocasnice premium (Panasonic,Braun etc),sa zicem cu pretul 10n,produse ok (de pilda Moulinex,Philips) cu pret de 8-8.5n  si produse facute pe vapor sau in satele din china cu pret de 6-7n; primele functioneaza si dupa 15 ani,ultimele maxim 2 ani (nu mai socotim calitatea),pur si simplu nu pricep cum se cumpara cu precadere gunoaie.

Numai bine!

 

Editat de mihai c
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 ....+ ca aproape toate au ansamble / subansamble made-n china,legat de astea "rasate"

cum am mai spus legat de motociclete/scutere ,decat sa mi iau japoneza facuta n ciaina 80%...mai bine-mi iau chinezarie 100% facuta-n china si la pretul aproximativ corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Acum 13 ore, AparTeGeorge a spus:

😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂esti un fericit la 1000 😂😂😂😂😂😂

Cine mai are "bolid" nou ca tine😂😂😂😂😂😂😂😂😂

 

Acum 7 ore, caracterincompatibil a spus:

L am cumpărat cu km reali .la vânzare mă gândesc să îi manaresc km și să mai bag câteva sute de euro în plus.sa mănâncă și gura mea ceva.asa fac bani de lt1200....nu de fjr care a costat cat un "bolid" de 125,nou

....make love....nu razbel!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chinezariile se stie ca sunt optimiste ca "vitezometru" si deci si ca odometru. vezi cu goagal maps cati km arata pe traseul cela. 

P.S. Piaggio o fi un gunoi, dar are revizii la 10 000 km sau un an, nu la 5000. 

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati cill baieti, cine mai are scuter nou ca al lui, 😂😂😂😂😂e bun la toate scuterul asta, rupe prin oras, face si touring, merge si degeaba, ce sa mai, e dat dreaq.... 😂😂😂plm, cred ca a facut 3 zile  pe drum,  il depaseau si cărutele cand avea vreo pantă de urcat😂😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.07.2019 la 13:54, caracterincompatibil a spus:

La vitezometru,Sunt setate că toate celelalte vehicule.deaia se schimba uleiul motocicletelor japoneze la 5k,că sunt mai proaste decât peagio,care e o mizerie arhicunoscuta.motorul are un regim de funcționare la turații că al unei motociclete 125 ul ,intra in zona roșie la 10k rpm.cati naiba km sa reziste Uleiul ăla? Deja o dam in diverse.cica au cilindrii tratați cu nu știu ce treabă și au o durata dubla de viață,comparativ cu cilindri obisnuiti,la o întreținere corecta.la 10k am sa fac un test de compresie.ma enervează maxim service urile partenere sym.pur și Simplu nu te programează in timp util sau incarca factura la revizie.in cazul meu mi au facturat( băgat pe gat), un spray de frane la prețul de 40roni și un plus de 15 lei, la uleiul de motor.pe lângă 100 lei manopera pentru schimbul uleiului de transmisie și cel de motor.nu e deloc ok cum procedează leșinații aia.da,știu.trebuie să plătească taxe.impozitul pe profit e absolut infim.nu e problema mea că nu vor să aibă volum(motiv de lene) și mizează pe clienți puțini și prețuri mari.pe afara se face schimbul la 5 motoare in același timp.la mine au frecatlaba 30 min, pentru 2 schimburi.au câștigat în 30 min ,salariul meu pe o zi de munca.deaia prefer că operațiunile simple sa mi le fac singur ...mi e scârbă de cerșetorii tupeisti din service uri

 

In mod normal la o revizie de genu se verifica si cu dinamomentrica suruburile mai esentiale: de la furca, de la juguri, de la roti, presiunea rotilor se verifica, plus alte verificari, joc maneta ambreiaj, manson de acceleratie, gresare cricuri (cam asta se face intr-o reprezenta alb-albastra) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.07.2019 la 16:42, caracterincompatibil a spus:

Tu ești un tip extrem de inocent.fara nici o urmă de răutate.....dețin gsxr.la ăla schimbul de ulei e recomandat la 6k,dar se schimba la 5k

de prin 2015 fac si 12000 intre schimburi http://www.moto-net.com/article/revisions-moto-suzuki-se-dechaine-sur-les-factures-d-entretien.html

  la piaggio 10 000 de prin 2012, reviziile mari la 20 000. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pent cei care inca mai stau in cumpana daca sa si ia sau nu un scuter.....nu conteaza marca

Ce zicea google maps ca fac si cat am facut fara sa l omor pe asta mic sau sa merg ilegal....doar strecurat printre masini la semafor

Am economisit la jumatat timpul in trafic cu un consum de 3.2-3.4

asta doar la un drum din ziua respectiva

1664A71B-F7CA-422E-A2F7-CD95B4A67050.png

FD6D7CFA-8431-4D71-9E62-61228A4A71B8.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ianachim a spus:

Pent cei care inca mai stau in cumpana daca sa si ia sau nu un scuter.....nu conteaza marca

 

Scuterul este pentru fraieri, deja femeile merg pe mobre de minim 600cmc, va explica @Silver Arrow .

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@AparTeGeorge @caracterincompatibil liniste va rog. poluati topicul cu ineptiile voastre formulate in limbaj de mahala. injurati-va in privat pana va pocnesc venele. 

 

Eu pana la urma m-am orientat catre un Majesty din 2008 cu ABS si motor de 400, aproximativ acelasi buget cu un Symphony-ul de 125, m-a atras motorul mai mare precum si spatiul imens de stocare + lipsa motoretei am vrut sa o compensez cumva printr-o motorizare mai mare. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Nguyen a spus:

 

Scuterul este pentru fraieri, deja femeile merg pe mobre de minim 600cmc, va explica ......

....femeile sunt si astronauti, atunci tu esti "fraier" ca esti motociclist(pe 600+) si nu astronauc?????

e doar o simpla intrebare,n am nimic cu nimeni!🤔👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Maximo74 a spus:

....femeile sunt si astronauti, atunci tu esti "fraier" ca esti motociclist(pe 600+) si nu astronauc?????

e doar o simpla intrebare,n am nimic cu nimeni!🤔👍

 

Te agiti degeaba, eram ironic la adres lui Silver care recomanda femeilor numai motoare de minim 600cmc. Eu sunt pro scutere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, caracterincompatibil a spus:

Dacă îl folosești in oraș,nu e combinație.eu am cumpărat 125 ul,sa nu mai merg cu 400 prin oras

 

mi-am redus timpul de retur spre casa fata de masina de la 50-60min la 15-20min.. pt mine e perfect :) i-am facut topic si am pus acolo mai multe detalii. dar probabil ca strict pt oras si pt o persoana e ideal 125. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...