Sari la conținut

motocicleta din Polonia import US


50bani
 Share

Postări Recomandate

A cumparat careva moto din Polonia import US ? Am de gand sa achizitionez o motocicleta de la un diler din Polonia, motocicleta fiind import US, ma intereseaza ce anume acte ar trebui sa mi se dea la cumparare pentru a nu avea probleme la inmatricularea in Romania. Multumesc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Majoritatea auto/moto japo/europene vandute in america sunt pe metric(chiar daca au fost fabricate/asamblate local).Nu prezinta probleme pe aspectul respectiv. Faptul ca polonezii pot fii la fel de tigani ca ai nostri samsari ...este mai problematic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, paulynos a spus:

Pana la acte eu m-as gandi la diferentele intre imperial si metric. Un simplu schimb de ulei ar putea fi foarte problematic.

 

O motocicleta "import US" poate fi si japoneza, adica pe metric. 

Daca e Harley sau Indian, iti cumperi scule pe imperial. Nu mai are lumea Harley in Ro?!

La acte banuiesc ca e tot aia (nu cunosc exact), dar vei plati mai mult la RAR cand vei scoate cartea. Vreo 480 ron, sau pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e problema/sau e problema de metric vs imperial?.

De fapt  prima problema,e ca ar fi cam jegosi polonezii aia care vand cruisere/choppere aduse din US. Trantite, luate la flex, etc.

Repet, pentru intiator, daca despre asta e vorba, da niste cautari pe net, citisem la un moment dat pe undeva fix despre asta.

Ai cruisere care au bordul -vitezometru, cu afisaj in ambele sisteme-metric/imperial. Buba la scule , mi se pare mai simpatica. Ai alte marimi?!

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Cel mai important lucru legat de acte e sa fie vama platita !O sa iti dea o hartie de la vama cu minim 20 de motoare pe ea pentru ca in general aduc containere pline!Mare grija ca pe acea lista sa fie si seria motorului tau trecuta,clar, fara stersaturi si sa se vada limpede nu sa ghicesti tu literele si cifrele din serie !

Si inca o smecherie patita!!Iti da doua sau trei foi, pe prima apare antetul de vama cu toate datele, iar pe una din urmatoarele doua apea doar listarea cu seriile, fara stampila si antet !Tocmai aici e seria motorului tau !Teapa !!Acea e doar o copie cu niste serii inserata intre actele originale !!Bineinteles ca toate trei paginile sunt in copie, ca nu iti da nimeni originale, asa ca e cam greu sa te prinzi !!Asa ca, pe hartia cu seria motorului tau trebuie sa apara stampila si date de vama ! Mai poti intalni si varianta de motor adus si care deja are vama platita si este inmatriculat de ei in Polonia! Acela e fara bataie de cap...

Cu toate astea,ca sfat dupa 6-7 drumuri in Polonia, nu recomand ! Sunt prea multe riscuri si batai de cap,mai ales daca nu ai experienta cu ei ! Stima.

Ps: stiu ca e mai veche poatarea dar poate ajuta pe viitor cuiva.

Editat de Cristi Nazarov
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am facut pasul si am adus motorul acasa, acum problema la inmatriculare, nenea politistul de la inmatriculari a vrut sa respinga dosarul pe motiv ca eu am un "Salvage certificate to a motor vehicle" iar el voia sa am "Certificate of title to a motor vehicle" treaba asta cu "Salvage" e buba, acum au trimis la Bucuresti sa fie solutionata treaba. Stie careva de vreo lege ceva care zice ca nu se poate inmatricula daca e declarata "Salvage" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, JUST4TNT a spus:

Deci ai vrut neaparat epava ...

Nu ma prea ajuta commentul tau dar Da am vrut "epava"

IMG_20190604_122432.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, 50bani a spus:

Am facut pasul si am adus motorul acasa, acum problema la inmatriculare, nenea politistul de la inmatriculari a vrut sa respinga dosarul pe motiv ca eu am un "Salvage certificate to a motor vehicle" iar el voia sa am "Certificate of title to a motor vehicle" treaba asta cu "Salvage" e buba, acum au trimis la Bucuresti sa fie solutionata treaba. Stie careva de vreo lege ceva care zice ca nu se poate inmatricula daca e declarata "Salvage" ?

Motocicleta sau masina declarata "Salvage"este considerata improprie mersului pe drumul public in tara respectiva, e categorisita ca fiind dauna totala. Posibil ca la noi sa-ti faca o inspectie RAR mai amanuntita si sa te lase sa circuli cu ea.

Acum depinde de accidentul avut... la o sportiva e suficient sa aiba carenele praf si poate radiatorul si sa o declare salvage, la fel de bine cum poate avea cadrul crapat, sudat de samsar si trecut cu vederea de RAR... Vezi ce scrie in certificatul tau...

Bafta cu inmatricularea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RAR facut si trecut OK, este trecuta "Salvage" iar din cate am gasit pe net pot fi diverse cauze nu neaparat accident cazul de fata posibil vandalism.

IMG_20190705_010548_052.jpg

IMG_20190705_010515_410.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vama este platita, toate actele traduse, RAR facut (Itp + identificare/autentificare) Rca valabil 1 an, tot dosarul complet doar ca apare acel "salvage" pe actul de identitate al motorului.

 

Editat de 50bani
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut prin aceeasi situatie.

Din capul locului iti spun ca cei de la inmatriculari nu vor trece peste lipsa acelui "Certificate of Title", oricate acte ai avea tu (RAR, RCA, vama, etc), deoarece exista o circulara care este sfanta pentru ei. Vremurile cu inmatriculari pe baza "Salvage" au apus.

Primul lucru de facut era sa te misti "sub radar", dar acum e un pic cam tarziu, tinand cont de faptul ca ai expus public situatia.

Al doilea lucru va fi sa cauti sa "ocolesti" putin sistemul.

Va dura ceva, asa ca inarmeaza-te cu rabdare, tutun, lovele si...Xanax.

Daca nu ai "cunostinte" bine infipte in zona, ai toate sansele s-o vinzi pe la dezmembrari.

Eu, unul, am avut noroc. Am riscat mult...au alergat actele, la propriu, prin toata tara, pana au ajuns la cine trebuia.

Sfatul meu: inchide topicul si apuca-te sa cauti persoanele potrivite!

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
La 17.05.2019 la 10:01, Adrian M. a spus:

Vezi ca sunt niste topicuri, lumea recomanda sa nu iei mobrele alea aduse din US, vandute in Plonia. Da search, sa gasesti detalii.

 

La 17.06.2019 la 16:24, Cristi Nazarov a spus:

Cu toate astea,ca sfat dupa 6-7 drumuri in Polonia, nu recomand ! Sunt prea multe riscuri si batai de cap,mai ales daca nu ai experienta cu ei ! Stima.

 

Sfaturi bune s-au dat. Păcat ca nu ai ținut cont de ele, sper să iți poți rezolva problema fără prea multe bătăi de cap.

Interesant este că Polonia apare pe locul 3 in Europa ca importator de astfel de vehicule, dupa Lituania și Georgia. Totul despre "salvage" AICI

Se pare că șansele să iți iei o teapă de la polonezi este foarte mare, după cum se spune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
Acum 15 minute, raul2023 a spus:

SPUEN-MI TE ROG , MOTORUL ERA DEJA INMATRICULAT IN POLONIA? SAU ERA INMATRICULAT IN STATE SI VANDUT TIE?

Nu e nevoie sa scrii cu majuscule,se aude si daca scrii normal.

Asta pe langa fapul ca intrebi ceva legat de un fapt de acum 3 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...