Sari la conținut

TCS 1 - TCS 2


Tracer
 Share

Postări Recomandate

manualul l-ai citit? TCS vine de la TRaction control system. Este vorba de setarea acestuia, cat de repede intra. Pune l pe ambele si incearca sa pleci de loc mai tare. vei vedea diferenta. Taie gazul mai repede vs mai tarziu, lasand mai mult sau mai putin derapaj. Nu mai stiu care dintre setari este mai permisiva. Dar repet, o fi asa greu sa citesti in manual? ca de aia sunt facute.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este in engleza si sincer , sunt folosite niste date tehnice, care cel mai bine se inteleg daca ti le explica cineva in romana ...multumesc ..

 

 

Editat de Tracer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti ati fost de mare ajutor !! Orice fraier stie cum traduce google !! Din pacate de misto-uri suntem toti buni ....deaia suntem unde suntem !!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu la tracer GT cum e, dar la MT-09 ai TCS1, TCS 2 si OFF. Pe off nu ai deloc asistenta, pe level 1 ai asistenta intr-un un procentaj mai mic, iar pe level 2 ai procentaj mai mare. Practic la TCS 2 intra asistenta mult mai devreme si mai mult decat la TCS 1.

Editat de unaetnumitsirc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu te burici? pai eu ti-am raspuns, acum stii ca e traction, etc. MAi usor cu ofuscatul. Daca ziceai din start, ca nu pricepi engleza, aia era. Mura n gura, vrea toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
1 oră în urmă, Tracer a spus:

Baieti ati fost de mare ajutor !! Orice fraier stie cum traduce google !! Din pacate de misto-uri suntem toti buni ....deaia suntem unde suntem !!

 

Citând un clasic în viata (care nu este clona lui Petre81):

"Doamne, dă-mi putere..."

 

©Nguyen. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Tracer said:

Este in engleza si sincer , sunt folosite niste date tehnice, care cel mai bine se inteleg daca ti le explica cineva in romana ...multumesc ..

 

 

In zilele astea gasesti cam absolut orice pe google, dai de un termen tehnic, ii cauti intelesul, sinonimul, explicatii gasesti garla, doar la cateva click-uri distanta. 

 

1 hour ago, Tracer said:

Baieti ati fost de mare ajutor !! Orice fraier stie cum traduce google !! Din pacate de misto-uri suntem toti buni ....deaia suntem unde suntem !!

 

Din alte motive suntem unde suntem.

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Tracer said:

Salut , poate cineva sa ma lumineze cand se foloseste TCS 1 si cand TCS 2 ??...functii care le are Yamaha Tracer 900GT ..

Multumesc 

 

  • TCS "OFF"

"OFF" turns the traction controlsystem off. (traction control dezactivat)

  • TCS "1"

TCS "1" minimizes traction control sys-tem assist. (traction control-ul intervine mai târziu)

  • TCS "2"

TCS "2" maximizes traction control as-sist; wheel spin is most strongly controlled. (traction control-ul intervine imediat ce detectează o diferență de viteză de rotație între roata față și spate)

 

Pe scurt, modul 2 e pentru ploaie, modul 1 e pentru distracție în siguranță, modul OFF e pentru distracție fără siguranță. TCS-ul acționează și ca un anti-wheelie aici: pe 2 nu te lasă să ridici roata față deloc, pe 1 te lasă s-o ridici puțin după care-ți taie gazul, pe OFF te lasă s-o dai și peste cap dacă vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, PzKpfW a spus:

 

  • TCS "OFF"

"OFF" turns the traction controlsystem off. (traction control dezactivat)

  • TCS "1"

TCS "1" minimizes traction control sys-tem assist. (traction control-ul intervine mai târziu)

  • TCS "2"

TCS "2" maximizes traction control as-sist; wheel spin is most strongly controlled. (traction control-ul intervine imediat ce detectează o diferență de viteză de rotație între roata față și spate)

 

Pe scurt, modul 2 e pentru ploaie, modul 1 e pentru distracție în siguranță, modul OFF e pentru distracție fără siguranță. TCS-ul acționează și ca un anti-wheelie aici: pe 2 nu te lasă să ridici roata față deloc, pe 1 te lasă s-o ridici puțin după care-ți taie gazul, pe OFF te lasă s-o dai și peste cap dacă vrei.

Corect!

like

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17 hours ago, PzKpfW said:

 

  • TCS "OFF"

"OFF" turns the traction controlsystem off. (traction control dezactivat)

  • TCS "1"

TCS "1" minimizes traction control sys-tem assist. (traction control-ul intervine mai târziu)

  • TCS "2"

TCS "2" maximizes traction control as-sist; wheel spin is most strongly controlled. (traction control-ul intervine imediat ce detectează o diferență de viteză de rotație între roata față și spate)

 

Pe scurt, modul 2 e pentru ploaie, modul 1 e pentru distracție în siguranță, modul OFF e pentru distracție fără siguranță. TCS-ul acționează și ca un anti-wheelie aici: pe 2 nu te lasă să ridici roata față deloc, pe 1 te lasă s-o ridici puțin după care-ți taie gazul, pe OFF te lasă s-o dai și peste cap dacă vrei.

Mulțumesc ! Aceasta este explicația cea mai relevantă care m a ajutat sa înțeleg exact ! Pt cei care nu știu sa comunice dar se dau mari experți : traction control system este o denumire generică pe care o găsim și la auto , numai ca se traduce altfel !! Tehnologia ne poate bate pe toți la un moment dat in domenii in care nu excelam !! Comunicarea este o virtute a celor capabili, sa nu zic inteligenți ! Despre buricat și ofuscat ..... termeni de țațe feminine !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Tracer said:

 Pt cei care nu știu sa comunice dar se dau mari experți : traction control system este o denumire generică pe care o găsim și la auto , numai ca se traduce altfel !! Tehnologia ne poate bate pe toți la un moment dat in domenii in care nu excelam !! Comunicarea este o virtute a celor capabili, sa nu zic inteligenți !

Ce sa vezi, sunt si masini care au exact Traction Control, pe langa alte sisteme de tractiune si stabilitate. Sa citesti manualul de utilizare nu doare, poti gasi in el explicatii mult mai detaliate decat cele pe care le poti gasi pe net.

Internetul este un sistem minunat, care functioneaza pe o logica simpla, in functie de intrebare primesti raspunsul. Daca formulai toate nedumeririle tale in primul post nu cred ca aveai parte de off-topic.

 

Fir intins, asfalt uscat si drumuri bune sa ai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.05.2019 la 19:11, Paca a spus:

Cum ati avut timp sa-l certati , tot asa scriati ce era de scris si gata .

Dar nah ...sa mai facem niste posturi zic ...

ia uite unde era corectul :)))

i-am raspus, fix cum a intrebat. ba mai mult, i-am si spus ce e sistemul de care intreaba, si l-am indrumat spre manual. Hai, baga cafei si treci la munca :))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...