Sari la conținut

Sfat Yamaha T-MAX (2010) cu 150 km la bord


cjtrafic
 Share

Postări Recomandate

Se da urmatorul anunt: https://www.otomoto.pl/oferta/yamaha-tmax-nowy-nieuzywany-faktura-zakupu-dealer-przebieg-150-km-fa-vat-23-ID6BKwOu.html#9f913b5402

 

Yamaha T-MAX fabricatie 2010 cu doar 150 km la bord. 

 

Sa presupunem ca nu este un anunt fake si totul este in regula.

 

L-ati lua in considerare la acest pret ? (cca. 5,500 EUR - negociabil, se poate lua cica si fara TVA pe firma). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mă pronunț asupra vehiculului, dar atenție la TVA. La prima înmatriculare, statul consideră orice vehicul cu mai puțin de 6000km (parcă, de verificat numărul exact) ca fiind vehicul nou. Nu știu cum e procedura pentru persoanele juridice, dar ca persoană fizică va trebui să plătești TVA-ul (19%) statului român, urmând să-ți recuperezi singur TVA-ul deja plătit statului de proveniență de către primul proprietar - în cazul de față, Polonia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu despre ce spui, insa in situatia asta trebuie analizata legea, poate intervine vechimea in acest sens.

 

Am uitat sa pun esentialul, ce parere aveti despre acest maxiscuter comparat cu un Forza 300 2019 la aceeasi suma, 0 km. 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

X-max 300 sau Forza 300. Primul e mai mititel, pare mai potrivit pt oras, al doilea e cat o barca(era mai corpolent ca un v-strom 1000, vazute in showroom unul langa altul), are aer de GT.

 

Ambele noi, cu garantie, pe la 5700 euro(depinde unde intrebi). Lasa cazanul ala de 10 ani vechime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, ovi_ice said:

X-max 300 sau Forza 300. Primul e mai mititel, pare mai potrivit pt oras, al doilea e cat o barca(era mai corpolent ca un v-strom 1000, vazute in showroom unul langa altul), are aer de GT.

 

Ambele noi, cu garantie, pe la 5700 euro(depinde unde intrebi). Lasa cazanul ala de 10 ani vechime.

 

O sa fac o solicitare si la Paul Moto la Timisoara maine. 

 

4 minutes ago, Papa_Bear said:

Revin atunci: CLAR X-MAX 300 sau poate gasesti un 400 cu reducere dar tot nou si cu ABS....

 

X-MAX l-am scos din joc. Personal nu mi-am gasit pozitia pe el (1.89m), avea un centru de greutate ciudat. Pe Forza 300 m-am suit in showroom la Budapesta, dragoste la prima vedere. Finisajele superbe la ambele.

 

3 hours ago, PzKpfW said:

Nu mă pronunț asupra vehiculului, dar atenție la TVA. La prima înmatriculare, statul consideră orice vehicul cu mai puțin de 6000km (parcă, de verificat numărul exact) ca fiind vehicul nou. Nu știu cum e procedura pentru persoanele juridice, dar ca persoană fizică va trebui să plătești TVA-ul (19%) statului român, urmând să-ți recuperezi singur TVA-ul deja plătit statului de proveniență de către primul proprietar - în cazul de față, Polonia.

 

Am verificat. Ai dreptate, se va achita TVA aici. Este un mic "ghid" interactiv aici: https://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/cars/vat-buying-selling-cars/index_ro.htm#buying , voi intreba la contabilitate sa fiu sigur. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Xmax 300 a fost 2 zile la mine, pe perioada reviziei la scuterul actual. 

 

Sta superb pe viraje, trage placut si merge 130 kmh lejer, fara stres pe autostrada. Consumul e si el wow. 3.3-3.5 litri/100km.

 

Cu toate astea, nu mi-am gasit pozitia la ghidon. Podeaua este mult prea sus iar cu picioarele intinse, ceva parca nu se pupa. Am 1.70 si 76 kg.

 

Forza e mult mai bine gandita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quote

Cu toate astea, nu mi-am gasit pozitia la ghidon. 

 

Cam asta a fost si impresia mea. Chiar ieri am revizitat dealerul local care are in showroom un X-MAX 300. Oricat de mult imi place voi merge pe Forza. Cu putin noroc sper sa il am in doua saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nou, de la un dealer din Constanta. Este varianta cu "Smart" Top Box in culoarea din foto de mai jos. Doar acest model cu Top Box s-a importat in Romania pentru MY2019. A fost pretul de lista (6,290 EUR) cu un mic discount.

 

127252_2018_Honda_Forza_300-800x600.jpg

Editat de cjtrafic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Daca este cineva interesat sa il vada pe viu, o poate face in zona Clujului. Eu nu am avut ocazia sa il vad pe viu in Romania inainte de achizitie, am fost tocmai in Budapesta la un dealer care il avea in showroom. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Încearcă la Motodiscount.

motodiscount.ro

Mai tot timpul au o grămadă de huse. Uită-te pe site și comanzi. Eu am luat în trecut vreo 3-4 huse de la ei. Ce-i drept, le ținem pe motocicletele care oricum se află în garaj dar sunt outdoor, impermeabile etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...