Jump to content

Sfaturi alegere moto

Error
 Share

Recommended Posts

Salut!

Vreau sa fac o excursie in Germania si sper sa ma intorc cu o jucarie noua.

M-ar interesa ceva sa fie puternica, confortabila si cat mai usoara.

Eu ma uit in principiu dupa FJR 1300 si CBR1100XX.

Ce alte variante ar fi? 

Bugetul se limiteaza la maxim 5.000e, aici trebuie sa intre moto + transport, atat.

Mersi anticipat !

Stai ca vine LUV acum si iti zice ca nimic nu se compara cu BMW, ca orice ti-ai lua, tot acolo o sa ajungi :)

Suzuki GSX1250F

Honda CBF 1000
Kawasaki Z1000SX
Yamaha FZ1 Fazer
BMW K1200S

Suzuki Hayabusa

Honda VFR1200

Kawasaki GTR1400

Totusi, zi si tu cam ce categorie ai vrea? Touring, sport touring... 

Acum 48 minute, G B V a spus:

Honda ST 1300

Mersi! Este putin cam mare pentru mine si pt ce as vrea eu.

Acum 33 minute, Metal Heart a spus:

Stai ca vine LUV acum si iti zice ca nimic nu se compara cu BMW, ca orice ti-ai lua, tot acolo o sa ajungi :)

Suzuki GSX1250F

Honda CBF 1000
Kawasaki Z1000SX
Yamaha FZ1 Fazer
BMW K1200S

Suzuki Hayabusa

Honda VFR1200

Kawasaki GTR1400

Totusi, zi si tu cam ce categorie ai vrea? Touring, sport touring... 

Mersi! Touring - sport touring 40 - 60%

Acum 28 minute, Silver Arrow a spus:

Vrei pentru plimbari singur sau si impreuna cu doamna?

Cu putin bagaj si pasager.

Pai sport touring veritabil ai VFR1200, GTR1400, Kawasaki Z1000SX, K1200S, Busa si Suzuki GSX1250F. 

Din lista asta as taia asa:

BMW K1200 - n-as da in veci aproape 3000 de lei pe un kit de ambreiaj (doar un exemplu). Sau cu cat naiba se vindea - e anunt aici pe forum.

Honda VFR1200 - aparent misto, dar mobra gurmanda si rezervor mic => autonomie oha pt un st.

• Admin
La 26.05.2019 la 10:30, Error a spus:

Eu ma uit in principiu dupa FJR 1300 si CBR1100XX.

Din start te contrazici, ambele modele sunt foarte grele.

Citat

Ehe, ce bine suna, aproape ideal! :)

Va trebui sa alegi, din pacate, dintre cele trei adjective enumerate acolo, doar un adjectiv, sau maxim doua. De exemplu: puternica si confortabila. Usoara? Ia-ti gandul. Sau: Usoara si confortabila. Puternica? Ia-ti gandul! sau puternica si usoara. Posibil, poate gama ktm, dar nu discutam, e subiect tabu :DD

Acum 10 ore, l.u.v a spus:

Am specificat doar "cat mai usoara" si nu "usoara".

Vroiam sa vad ce recomandari mai primesc si bine am facut pt ca gsx1250 si vfr1200 chiar nu le-am luat in calcul pana acum.

Acum 9 ore, misionaru a spus:

Ehe, ce bine suna, aproape ideal! :)

Va trebui sa alegi, din pacate, dintre cele trei adjective enumerate acolo, doar un adjectiv, sau maxim doua. De exemplu: puternica si confortabila. Usoara? Ia-ti gandul. Sau: Usoara si confortabila. Puternica? Ia-ti gandul! sau puternica si usoara. Posibil, poate gama ktm, dar nu discutam, e subiect tabu :DD

Da... stiu dar vreau un compromis cat mai reusit, este pacat ca nu avem unde sa facem cate un test drive cu mai multe modele cand trebuie sa luam o decizie.

• Admin

Fără sa supăr, dar topicurile astea care încep cu "ce cutare sa îmi iau" dau cu virgula. E ca și cum ai întreba ce nevasta sa îți iei. 

Răsfoiește netul, pune ochii pe 2-3 modele și apoi vezi ce zic alții despre  eventuale plusuri și minusuri. 

10 hours ago, l.u.v said:

Hai ca nu e chiar asa. XX-ul are vreo cu vreo 10-15 kile mai mult decat un VFR800. 

Greu e BMW K1200RS, e fucking heavy pentru un sport-touring. :)

@Error
Ai putea sa arunci un ochi si la Ducati ST3. Nu se compara cu FJR-ul sau cu XX_ul, dar face cam ce fac si ele.

20 hours ago, Metal Heart said:

Pai sport touring veritabil ai VFR1200, GTR1400, Kawasaki Z1000SX, K1200S, Busa si Suzuki GSX1250F.

Z1000SX nu intră în buget, VFR1200 e cam greu - în aceeași categorie cu K1200S, dar nici GSX1300R nu e departe (tot pe la 250kg). Iar GTR1400 bate spre 300.

20 hours ago, Metal Heart said:

BMW K1200 - n-as da in veci aproape 3000 de lei pe un kit de ambreiaj (doar un exemplu). Sau cu cat naiba se vindea - e anunt aici pe forum.

Este un ambreiaj complet (și e cam la suprapreț). Se pot cumpăra și plăcile separat. Costă în jur de 150 euro.

@Error - trebuie practic să alegi între un touring "mic" (800-1000cc) sau "mare" (peste 1000cc). Primele sunt relativ ușoare dar, evident, nu au la fel de multă putere și cuplu ca celelalte. Dar dacă vrei peste 1000 (așa cum se pare), nu te aștepta la ceva sub 250kg.

Eu am dat K-ul anul trecut cu un preț care se încadrează în bugetul OP-ului. Era onestă, întreținută, cu toate opțiunile (cred) și cu vreo 45.000km la bord. K12/13 au prețuri relativ mici pentru niște BMW-uri din clasa lor și nici întreținerea nu este exagerată - contrar percepției generale. Am rămas cu o părere destul de bună după motocicleta aia.

Z1000SX s-ar potrivi bine pentru ceea ce caută @Error, dar dacă nu suplimentează puțin bugetul va trebui să se uite efectiv la cele mai ieftine exemplare de pe piață - ceea ce nu mi se pare o idee bună. Dar e doar părere mea. 

Alte câteva idei: Triumph Sprint ST 955i, Honda VFR800 RC46, BMW F800 ST, Ducati ST3, Aprilia RST 1000 Futura. 

10 minutes ago, Metal Heart said:

Vezi ca in loc de Triumph Sprint ST955i ai ST1050.

Cu atât mai bine, nu credeam că intră în buget.

11 minutes ago, Metal Heart said:

VFR 800 nu recomand

Nici Fi, nici VTEC?