Jump to content
P   T   R

6 MOTOGP -Gran Premio d'Italia Oakley

Recommended Posts

Sa vedem o lupta ducati vs honda...din nou

Yamaha nu prinde podium

Screenshot_20190529-060442_Samsung Internet.jpg

capat frate.

*capatul la yami se termina mai devreme :D

Castiga lorenzo?😁

26 minutes ago, P T R said:

Castiga lorenzo?😁

😂😂😂

O să fie greu chiar și pentru Marquez. Lorenzo va fi departe de primele locuri pe circuitul ăsta, care mie mi se pare a fi mai favorabil Ducati.

La Yamaha nu mă bag, aștept să mă lumineze Vinales.🤔

1 oră în urmă, Kagemusha a spus:

😂😂😂

O să fie greu chiar și pentru Marquez. Lorenzo va fi departe de primele locuri pe circuitul ăsta, care mie mi se pare a fi mai favorabil Ducati.

asteapta putin.

Acum 1 oră, P T R a spus:

Castiga lorenzo?😁

La anul, poate... adica la un an si jumatate de la venirea la HRC. Pana atunci isi regleaza saua, lucru care, asa cum declara, este un proces de durata.. :D 

Posted (edited)

Declaratii... cand vor constata ca in urmatorii doi ani nu se vor apropia de titlul mult ravnit, il vor aduce. 

Rossi despre Spa..: https://www.crash.net/motogp/news/920206/1/rossi-i-ll-go-racing-spa-car

Vinales in faza euforica de dinaintea cursei: 

"I'm really looking forward to being back on my bike this weekend. During the last grand prix I had a good feeling on the M1, it was almost perfect and I was able to go very fast.

"We are solving all the problems step-by-step. I'm sure that we are heading in the right direction. So, if we'll continue working hard, good results will arrive soon.

"Mugello is a track that I like and where I've always had a lot of fun, and it's perfect for my riding style, so let's see what happens.”

Edited by xt600

bine zis "let's see what happens"

SPOILER ALERT - NIMENI NU STIE CE SE INTAMPLA CU VARUL VINNY :)

pariu ca si dumnezeu a pierdut la pariuri cand a mers pe vinales.

"Bautista's manager Simone Battistella told Motorsport.com he shares Ducati's opinion that Petrucci is currently doing enough to earn a one-year extension to his factory MotoGP deal. "I think that unless something strange happens, Alvaro will renew with Ducati to run in Superbikes," said Battistella. "Petrucci's factory bike is available, but Danilo will keep it. "What Ducati is looking for is stability, and I think that in that sense Petrucci offers something more consistent than [Jack] Miller."

Cum banuiam si eu.. Miller se zbate, dar Petrux va ramane cel putin inca un sezon la Ducati factory. 

Acum 38 minute, frigider a spus:

pariu ca si dumnezeu a pierdut la pariuri cand a mers pe vinales.

Hahahahaha!! Buna asta!!! :D :D

“Aerodynamics is undoubtedly an area in which Ducati Corse leads the way with respect to other manufacturers," stated Dall’Igna.

Asa crede el, insa rezultatele arata ca altii o fac mai bine decat Ducati.. ;)   https://www.crash.net/motogp/news/921257/1/ducati-offers-glimpse-aerodynamic-magic

Posted (edited)
Acum 4 ore, P T R a spus:

Castiga lorenzo?😁

5 victorii are aici parca?anul trecut la fel am ras de el si ne-a dat peste nas.Big time.Anul asta insa...cred ca se compara cu evolutia din 2017 mai degraba decat cu cea din 2018.

Inca isi ajusteaza saua.Dupa aia trece la ghidoane,rezervor samd.La anul maybe.
Yamaha cu toata parerea de rau,nu cred ca are ce pretentii emite aici.Prea mare si prea de viteza circuitul.Batalie MM - Dovi,poate Dovi impusca si el una aici.

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Începe să se clarifice situația la Ducati: pe Bautista vor să-l țină în WSBK, deci Petrucci se bate practic doar cu Miller pentru locul la echipa de uzină.

Bautista nu a fost niciodata "in contention" oricat ar rupe norii in sbk.Lupta este intre Petrux si Miller.Iar Petrux se cam clatina,avand in vedere rezultatele lui Miller.

Și o știre puțin mai veche care-i va... excita pe unii: KTM sunt convinși de și vor rămâne la configurația actuală cu cadrul de oțel tubular.

Nu au mai spus asta inainte de LeMans?O mai zic odata ca a luat ala locul 6?Daca ia inca un top 8 la Mugello (ceea ce nici o sansa,dar sa presupunem de dragul discutiei),o sa o mai zica odata?

Da,stim,Ducati s-a vandut,Ducati bad - Ducati nu castiga (???),Ktm va rupe norii.Calare pe grinda cu zabrele. :moron:

Acum 3 ore, Kagemusha a spus:

Sa il ascultam pe MM - a zis ca cele 2 circuite care urmeaza nu sunt neaparat circuite Ducati cat circuite Lorenzo,de aia a fost asa puternic Ducati aici anul trecut.Eu nu l-as contrazice totusi.

Acum 3 ore, Kagemusha a spus:

:lol:

Da,corect.

Mere atza in fp - top 5 la fel si in quali.Declara ca se bate la podium si la titlu.

Duminica dimineata pierde caietul cu setari,uita sa lase de ambreiaj la start i se racesc gumele samd.Iese pe 8 injurand pe bulangii de la Yamaha ca el n-a venit aici sa iasa pe 8 ci ii trebuie un winning bike.

Deasemenea si Forcada e de vina pt ca s-a uitat chioras la el din boxa Petronas si l-a deocheat.Declara insa ca totusi a gasit ceva in cursa care il va face sa se bata pt podium la Montmelo.

Edited by Method

Și o știre puțin mai veche care-i va... excita pe unii: KTM sunt convinși de și vor rămâne la configurația actuală cu cadrul de oțel tubular.

Stirea este mai veche, insa i-ai dat apa la moara lui Method.. :) 

Cat despre Petrux si Miller, ma tem ca Petrux ramane alaturi de Dovi. 

13 minutes ago, Method said:

Iar Petrux se cam clatina,avand in vedere rezultatele lui Miller.

Nu știu ce să zic...

image.thumb.png.ef4f82e3df5cc8317b800e417cded07a.png

Se presupune că au aceeași motocicletă. Iar Petrucci joacă mai mult rolul de valet al lui Dovi decât Miller.

14 minutes ago, Method said:

Calare pe grinda cu zabrele. :moron:

Grinda cu zăbrele a câștigat 6 curse anul trecut la Moto2 și 7 la Moto3 - terminând pe 2 în ambele campionate. Da, MotoGP este altceva, dar tot prototipuri sunt. Deci nu e chiar de aruncat la gunoi.

Posted (edited)
Acum 18 minute, PzKpfW a spus:

Nu știu ce să zic...

image.thumb.png.ef4f82e3df5cc8317b800e417cded07a.png

Se presupune că au aceeași motocicletă. Iar Petrucci joacă mai mult rolul de valet al lui Dovi decât Miller.

Grinda cu zăbrele a câștigat 6 curse anul trecut la Moto2 și 7 la Moto3 - terminând pe 2 în ambele campionate. Da, MotoGP este altceva, dar tot prototipuri sunt. Deci nu e chiar de aruncat la gunoi.

Iti dai si tu seama ca

1.au acceiasi motoreta in sensul cum are Chel si cu MM aceeiasi motoreta...sau Morbi cu Rossi aceeiasi motoreta.

2.nu uita ca Miller a abandonat in Qatar cand i-a sarit saua de sub fiund.

Tragem linie la sf de an.Daca Miller isi pastreaza calmul si nu o ia razna (cum i se mai intampla),va puncta lejer peste nea Petrux.Are un potential mult mai mare (daca nu face prostii).

Exemplu clar la LeMans - l-a mancat in anus sa se duca dupa MM si si-a belit gumele,ca poate lua un loc 2.Asa...locul 4 nu?Insa a zis ca a invatat din asta.Sa speram.

Si nu,nu grinda cu zabrele a castigat acele curse ci niste piloti buni sprijiniti de o echipa de uzina.Ceea ce la acele clase nu prea mai e nu?

Le dorim acelasi succes si in motogp.Desi eu n-as paria pe ei in urmatorii 10 ani :P

Edited by Method

2 hours ago, Method said:

1.au acceiasi motoreta in sensul cum are Chel si cu MM aceeiasi motoreta...sau Morbi cu Rossi aceeiasi motoreta.

Petrucci și Miller au aceeași motocicletă pentru că au același rol: testează pentru șeful de echipă, Dovizioso. Chiar Miller o spune. Doar că Petrucci mai poate primi și un "Suggested Mapping 8" la nevoie, fiind coechipier cu șefu'. Și trebuie să fie atent la #04 ca la un porțelan - dacă-l varsă,  adio carieră. Miller e totuși în altă echipă, nu-l pot face lacheu pe față. Și da, #43 are sclipiri, doar că le alternează cam mult cu datul pe jos. Jocurile nu sunt făcute, chiar se vor bate pe locul ăla cel puțin până la Sachsenring. Cam pe atunci vor trebui să ia o decizie clară, pentru ca cel care iese din joc să nu rămână pe jos în 2020. Miller la Pramac nu va rămâne, pentru că Ducati nu cred că va avea resursele pentru a suporta 4 prototipuri de ultimă generație (lui Bagnaia i-au promis deja un GP20 la anul). Și nici Petrucci nu cred că va fi foarte entuziast să treacă de la echipa oficială la una de client, pe un prototip vechi de 1 an.

2 hours ago, Method said:

Si nu,nu grinda cu zabrele a castigat acele curse ci niste piloti buni sprijiniti de o echipa de uzina.Ceea ce la acele clase nu prea mai e nu?

E adevărat. Dar cu toate mijloacele și piloții buni nu cred că poți "face din rahat bici".

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Și da, #43 are sclipiri, doar că le alternează cam mult cu datul pe jos. Jocurile nu sunt făcute, chiar se vor bate pe locul ăla cel puțin până la Sachsenring. Cam pe atunci vor trebui să ia o decizie clară, pentru ca cel care iese din joc să nu rămână pe jos în 2020.

:agree:

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

E adevărat. Dar cu toate mijloacele și piloții buni nu cred că poți "face din rahat bici".

Nu as compara performantele unei echipe de uzina impotriva unor echipe private cu 3 mecanici in boxa.Cand vom avea Yamaha,Honda Ducati de uzina la moto2/3,vom putea compara,pana atunci nu.

...iar anul asta se pare ca le-a dat cu virgula celor de la ktm,la moto3 il au pe Canet care e candidat la victorii,dar la moto2 s-au cam taiat.Sa fi fost Oliveira ingredientul succesului si nu mult-laudatul cadru da fer? :P

Iar la gp nici nu mai comentam ca nu are rost.In fine,succes pe toata linia,ce sa zic...sa traga tare de el.

Acum 22 ore, danypop a spus:

Diiiiii

corect! diiiiii! :)

Acum 20 ore, frigider a spus:

capat frate.

*capatul la yami se termina mai devreme (in km/h)

si se ajunge mai tarziu acolo (in timp)..... :D

Acum 16 ore, PzKpfW a spus:

bingo.

cum ziceam, bafta enorma a avut dovi ca l-au flituit pe lore, altfel el tinea tava, prosopul si vinul scump.

Si dovi avea ANI pe moto aia. Lore a reusit in 1.5 ani sa il bata la poponeata. Spune multe. Si totusi oamenii inca se indoiesc de Lore.

Posted (edited)

1. Daca tu ai impresia ca anul trecut Loredana l-a batut la poponeata pe Dovi, te-ai uitat la alt film.

2. Motocicleta pe care a mers Dovi nu a fost aceeasi de la an la an, MAI ALES Ducati!

3. 1,5 ani intr-o viata de sportiv ca sa obtii niste rezultate ok, este o vesnicie! Mai ales cand vii din postura de multiplu campion mondial!

4. Da, in continuare ma indoiesc de Loredana! E un pilot prea dependent de propriile tabieturi si blocaje mentale, capabil de mare performanta doar daca pune toate bifele pe un check-list lung de vreo doua pagini. Altfel ii da cu virgula...

Edited by TETEA.

Acum 18 ore, Method a spus:

5 victorii are aici parca?

7 cu totul din ce stiu

vreme misto sa fie, in rest nici nu mai conteaza

Acum 1 oră, TETEA. a spus:

1. Daca tu ai impresia ca anul trecut Loredana l-a batut la poponeata pe Dovi, te-ai uitat la alt film.

2. Motocicleta pe care a mers Dovi nu a fost aceeasi de la an la an, MAI ALES Ducati!

3. 1,5 ani intr-o viata de sportiv ca sa obtii niste rezultate ok, este o vesnicie! Mai ales cand vii din postura de multiplu campion mondial!

4. Da, in continuare ma indoiesc de Loredana! E un pilot prea dependent de propriile tabieturi si blocaje mentale, capabil de mare performanta doar daca pune toate bifele pe un check-list lung de vreo doua pagini. Altfel ii da cu virgula...

hmm nu am zis ca l-a batut la poponeata, ci ca l-a batut de cateva ori cu o moto la a carei dezvoltare clar a avut ceva de zis, si el si iannone etc.

fireste ca nu a fost aceeasi moto dar autobuzul de ducati care nu prea ia curbe era o moto dificil rau de pilotat. asta e ideea.

sa il bati pe un pilot bun care merge de mult pe o moto dificil de pilotat. 

poate asa nu mai suna a bagatela?

Posted (edited)
Acum 2 ore, frigider a spus:

bingo.

cum ziceam, bafta enorma a avut dovi ca l-au flituit pe lore, altfel el tinea tava, prosopul si vinul scump.

Si dovi avea ANI pe moto aia. Lore a reusit in 1.5 ani sa il bata la poponeata. Spune multe. Si totusi oamenii inca se indoiesc de Lore.

True,true.

Sunt aceleasi discutii ca acum 2 ani cand a urcat pe Ducati.Omul face exact acelasi lucru.Si ii va iesi.Chiar am uitat 2017 si 2018?

Acum 2 ore, TETEA. a spus:

Da,Dovi a luat bataie de la Loredana.A recunoscut chiar Dovi asta dupa RBR.So...

Da,motoreta lui Dovi nu a fost performanta pana acum in 2017 insa la naiba,cand vine unul se urca pe motoreta pe care tu esti sef de xspe ani si te bate...ok chiar si dupa 1 an juma de modelat la ea...asta spune multe si despre el si despre tine.Ok.aici la HRC cu Marquez va fi alta treaba,Marquez nu e Dovi,dar sa speram ca ii iese.Adica cel putin eu sper sa ii iasa.

Altii au venit din postura de campioni mondiali si s-au impotmolit cu succes la Ducati daca ne mai aducem aminte...insa nu ne mai aducem ca deranjeaza subiectul :P

Da,Loredana e tipicar si weird samd si ii trebuie sa se alinieze stelele ca sa fie performant,insa are un sistem si acel sistem ne-a aratat ca functioneaza.Nu e tampit,gaseste calea.Ne-a aratat asta pe Yamaha si apoi pe Ducati.

A te indoi de el dupa ce a mai facut-o in prealabil de 2 ori...de cate ori mai trebuie sa o faca ca sa nu ne mai indoim?A,normal ca fiecare are dreptul la opinia sa,insa eu spun sa nu uitam istoria recenta si sa nu il dam mort.Cum l-am mai dat deja si am gresit.

2 lucruri mi se par foarte interesante in treaba asta :

1.faptul ca se lupta cu demonul MM ceea ce e extrem de greu (iar in 2013 cand a mai facut treaba asta a fost un super spectacol)

2.ma intreb daca atunci cand va deveni fast va fi Yamaha-fast adica va reusi sa fie cum era la Yamaha - de neatins.Pe circuitele lui "preferate" desigur. :moron:

Edited by Method