Jump to content
P   T   R

6 MOTOGP -Gran Premio d'Italia Oakley

Recommended Posts

Acum 1 oră, xt600 a spus:

Aici ai mare dreptate.

Nu, nu ar fi fost. Anul trecut motocicleta Ducati mi s-a parut mai puternica, cel putin pe anumite circuite, decat Honda. Sezonul asta, Honda este cam peste tot the best! Iar unde nu este, Marcel oricum face diferenta. 

pai da, dar vezi tu, si lore a putut sa faca diferenta.

repet, batundu-l de 3 ori pe "profesor" pe "aceeasi moto"..spune multe. spune diferenta ca sa spun asa.

Marquez: "You want a bike that suits you? Finish ahead of me, and we'll talk"  https://www.gpone.com/en/2019/06/03/motogp/mugello-the-good-the-bad-and-the-ugly.html  Mariajul dintre cei doi s-a cam incheiat.. gata cu pupaturile pe gura. It's war!!! Ma tem ca se va termina rau de tot pt. mallorcan. 

Btw... Cum era aia? Honda le ofera sprijin egal ambilor piloti? Sau Honda ii da tot ce ii doreste sufletelul, nu? Il astept pe Method cu explicatiile.. ;) 

Honda da/va da totul pilotului care castiga.

Acum 2 ore, Djenavar a spus:

Honda da/va da totul pilotului care castiga.

Pai ii da de ani buni deja

Imi confirma teoria cu lorenzo 

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Marquez: "You want a bike that suits you? Finish ahead of me, and we'll talk"  https://www.gpone.com/en/2019/06/03/motogp/mugello-the-good-the-bad-and-the-ugly.html  Mariajul dintre cei doi s-a cam incheiat.. gata cu pupaturile pe gura. It's war!!! Ma tem ca se va termina rau de tot pt. mallorcan. 

Btw... Cum era aia? Honda le ofera sprijin egal ambilor piloti? Sau Honda ii da tot ce ii doreste sufletelul, nu? Il astept pe Method cu explicatiile.. ;) 

Asta e pentru sustinerea  de acum cativa ani 😉

Posted (edited)
Acum 2 ore, xt600 a spus:

Marquez: "You want a bike that suits you? Finish ahead of me, and we'll talk" 

de unde agresivitatea asta inutila?

nu e ca si cum lore ii ameninta suprematia in vreun fel, nu?

stiu, e un fel de "razboi al declaratiilor" ca sa vuiasca presa si sa dea lumea click. telenovela gratuita.

cam ca la fotbal. trist?

da.

*we'll talk"? ce sa vorbeasca prietene cu tine?

daca te bate vb cu boshimanii cu ochi mici si fac aia moto pe placul sau. 

chiar nu are face sens. poate delira de la caldura soarelui italian?

Edited by frigider

Eu n-am auzit nicăieri declarația asta a lui MM. Care-i sursa? 

Posted (edited)
Acum 10 ore, damager a spus:

Constructorii incearca sa construiasca mobrele sa se preteze la cat mai multi piloti. Si au nevoie de feedback-uri diferite ca sa ajunga la un compromis.

probabil ca si de aia l-au adus pe Lorenzo, care are un alt stil decat MM. 

ce s-ar intampla cu Honda dc MM se accidenteaza sau se retrage, sau pleca la Ducati.

ca si ex vezi in WSBK, ducati l-a dat afara pe Melandri si au declarat ca stilul lui extrem nu ii ajuta la dezvoltarea motoretei.

Vezi Yamaha, care a facut o motoreta pt Lorenzo si acuma nu mai e in stare nimeni sa mearga cu ea. 

Intresant e la Yamaha ca vin astia din moto2 si merg tare, pt ca inca sunt obisnuiti cu trasele mai largi de la moto2 si sa pastreze viteza pe viraj....dar, cand vine MM pe frana si se baga sub tine in viraj, sau cand pleaca de langa tine pe linia dreapta.... iti dai seama ca e cam degeaba viteza pr viraj.

doar opinia mea......

As zice ca un constructor incearca sa construiasca o mobra ca sa ii iasa pilotul campion mondial....cred ca orice mobra e facuta cf inginerilor,pilotii intradevar au si ei partea lor pentru ca pot modela caracteristici care sa ii ajute la handling etc dar nu prea mult - au zis si Rossi si Marquez acelasi lucru despre ingineri "they ask but they don't always listen to us".Si Ducati face la fel - vezi declaratia lui Ciabatti in 2017 - "Ducati nu e Yamaha,Lorenzo va trebui sa se adapteze".Ceea ce nu e o idee gresita zic eu.

Dar in acelasi timp - ma iau dupa declaratiile pilotilor - Marquez a zis ca e cel mai bine atunci cand sunt toti de acord (se referea la el,Chel si testerul Bradl).Pe partea cealalta sunt unele solutii pe care nu pilotii ci uzina le impune iar pilotii trebuie sa le ia ca atare - Marquez a specificat clar ca in winterbreak Honda a vrut neaparat sa anuleze deficitul de putere fata de Ducati,au facut acest lucru insa "more torque means worse handling" sau asa ceva s-a exprimat,si nu dadea impresia ca cineva l-a consultat in leg cu acea directie de dezvoltare,ba dimpotriva,lui i s-au dat de rezolvat problemele aparute dupa,parca s-a si enervat in presezon in teste pe tema asta,stiu ca a fost o discutie la acel moment.

La Yamaha....e complicat.Unii ar putea spune ca de cand a plecat Lorenzo s-a dus draq si asta inseamna ca Lorenzo era guru'ul cu caietul.Nu am crezut niciodata in mitul "pilotului dezvoltator" fie ca se numeste Lorenzo,Rossi,Stoner sau Marquez.Cred ca acel mariaj functiona,Yamaha gadilata fin mere tare.Le fel credea si cupulul Coulon-Zarco care aveau acces la telemetria celor de la Yamaha.Rossi nu e pe stilul lui Lorenzo,iar Vinales e prea agresiv.Acuma de ce Yamaha nu face o motoreta sa se muleze pe ei...greu de spus.Iarasi revenim la "core philosophy" vs rear grip samd si tehnici de pilotaj etc etc.E complicat si cred ca toata lumea e in intuneric aici.

Nu cred ca viteza pe viraj e degeaba,cred ca e un calcul simplu care le da cu minus celor de la Yamaha : timpul de parcurgere al virajelor in stilul Ducati si aproximativ Honda (frana puternica - flick - acccel puternica) e mai mic decat cel timpul Yamaha (frana fina - pastrare viteza pe viraj - accel de la vit mai mare).Cred ca toata treaba asta are o mare legatura cu rear grip'ul celor de la Ducati si chiar Honda si faptul ca ei profita (major) de faptul ca guma spate Michelin e ff buna (superioara chiar Bridgestone din ce zicea Rossi) si le ofera un grip superior atat pe franare cat si pe accel,iar guma fata Michelin e muult mai slaba decat cea Bridgestone ceea ce penalizeaza tehnica Yamaha.Au fost si niste circumstante "nefericite" cum ar fi alegerea proasta a variantei de motor in presezon - lucru recunoscut de Rossi.Deh...Ce e ciudat e insa faptul ca anul asta incepuse bine pt ei...si acum au luat-o la vale.

"ce s-ar intampla cu Honda dc MM se accidenteaza sau se retrage, sau pleca la Ducati"

Good point.

Acum 9 ore, frigider a spus:

Dovi e ofticat pentru ca puncte.

Dar prietene, vrei campionat? Baga tare si castiga tu curse singur, sa stii ca-l meriti.

Sau mergi constant la puncte , pe greseala adversarului (asta mai greu)

:agree:

Acum 9 ore, frigider a spus:

Lore pe Ducati ar fi fost o amenintare. 

Si inca mare.Anul trecut s-a schimbat treaba masiv dupa Mugello.Bine,ca dupa aia a fost el bou si s-a accidentat pe barba lui,asta e partea a 2a.Dar avea potentialul de a fi un challenger la titlu in 2019 pe Ducati.

Honda a facut un super deal - multiplu campion,umblat pe la toti rivalii,o gramada de cunostinte,luat pe acadele.

Elimini si competitia (pt ca Dovi anul asta....sa fim seriosi),iei si un campion mondial pe bani putini (sunt doar 3 in acest moment in gp - 2 sunt la HRC iar celalat are 40 de anisori) si ai acces si la o gramada de secrete feedback sau cum vrei sa ii spui.Aaa,ca Lorenzo e ciudat,peculiar sau cum vrei sa ii spui,asta e reversul medaliei.Dar targul zic eu ca a fost briliant,chiar daca la ora actuala nu pare deloc asa.

Edited by Method

Dovizioso a terminat prima lui cursă în DTM pe 12 (plecat de pe 15).

image.thumb.png.8c2037bfca2e4387ad8c8ffe3cdf3fa4.png

Onorabil, însă cu o mașină de top, doar Audi și BMW contând în campionat. Aston Martin sunt încă departe ca performanță.

La 06.06.2019 la 22:06, Doctor X a spus:

Eu n-am auzit nicăieri declarația asta a lui MM. Care-i sursa? 

image.thumb.png.281061bdcde7fee61ff4a5a3d81c8b4c.png

e in linku pus de colegu, da e in text

Acum 5 ore, PzKpfW a spus:

Dovizioso a terminat prima lui cursă în DTM pe 12 (plecat de pe 15).

image.thumb.png.8c2037bfca2e4387ad8c8ffe3cdf3fa4.png

Onorabil, însă cu o mașină de top, doar Audi și BMW contând în campionat. Aston Martin sunt încă departe ca performanță.

a vazut si el ca cu MM in gp e mai mica sansa la campionat si sondeaza alte campionate :D

Acum 25 minute, frigider a spus:

image.thumb.png.281061bdcde7fee61ff4a5a3d81c8b4c.png

e in linku pus de colegu, da e in text

Citisem textul. E o declarație care ar fi fost preluată și de alții, nu doar de un ziarist italian. ;)

Ziaristul care cauta atentie si scandal, n-a declarat Marquez asa ceva. Nu avea de ce in primul rand.

1 oră în urmă, B.B. a spus:

Ziaristul care cauta atentie si scandal, n-a declarat Marquez asa ceva. Nu avea de ce in primul rand.

Asta am zis si eu.

Hai cu topicul nou 

Vine dear jiorji cu forte noi din japonia?

Acum 2 ore, P T R a spus:

Hai cu topicul nou 

Vine dear jiorji cu forte noi din japonia?

Cica a fost productiva intalnirea si vine cu upgrade'uri (egonomice) pe Catalunya.

Sper sa-l si ajute.

Om vedea.

Daca functioneaza sper sa faca o excursie si rossi 😁

Suport de OO..?

Acum 5 ore, Method a spus:

Cica a fost productiva intalnirea si vine cu upgrade'uri (egonomice) pe Catalunya.

Sper sa-l si ajute.

Om vedea.