Sari la conținut

Inchirieri moto ADAC Germania - Ati folosit careva ?


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Dragi colegi, 

In cautarile mele pe net am gasit asta - https://autovermietung.adac.de/motorrad/en/ -  un serviciu de inchiriere moto pus la dispozitie de ADAC. 

Din ce am observat colaboreaza cu dealeri moto din marile orase, au preturi f. bune si oferte de modele cat se poate de vaste.

Ca exemplu, preturile pentru 3 zile ale unui dealer din zona Munchen:

1477770717_Rent1.thumb.PNG.671407e11f2066c74a2c74cc3c00ed3d.PNG  1370522671_Rent2.thumb.PNG.4cdef121810537ea5b8ce207004da895.PNG

 

Fiindca viata bate netul, vroiam sa va intreb daca ati apelat la serviciul acesta si daca este asa cum este descris. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu inteleg ca ADACul nu inchiriaza nimic, doar ca la niste parteneri ai lor ai reducere cu cardul de memebru adac, probabil nu e cazul la tine. Deci as zice ca serviciul in sine depinde de dealerul ales si nu de ADAC. 60 de euro pe zi e pret d emasina, sau peste pretul unei masini, am dat 200 de euro pe 5 zile si 800 km la un corsa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Am înțeles. 

Makes sense ce zici tu.

Probabil statutul de asigurat Adac este deja un punct pozitiv în relația asta comerciala. 

Eu nu am săpat asa de adânc, dar o sa caut sa îmi fac timp, fiindcă am multe Wizz uri ieftine de aici. 

Speram sa îmi fac viata mai ușoară cu o informație directa, sintetizata, de la sursa, deși sunt conștient ca nu exista mulți  motoristi serios interesați de închirieri. 

Oricum reducerile alea sunt irelevante pe unde m-am uitat eu (200 de euro de la 207). .

Nu compar preturile auto cu cele moto când caut rentaluri.

Masini am luat în București și Europa cu rentalcars.com de vreo 4 ori (parca asta este denumirea site-ului; o aplicație ce îți cauta mașini la toți - Sixt, Budget, Avis, etc) și m-au costat între 20 și 35 euro. 

Motociclete iau în Austria cu 100 de euro pe zi și este preț bun. Prin Canare și Granada stau la 120—150 euro pe zi. Acolo chiar m-am documentat serios fiindcă îmi plac peisajele, dar este prea departe de mine (min 24 de ore la dus cu conexiuni), avioanele  sunt serios mai scumpe fata de Europa Centrală și rar pot fugi mai mult de 2-3 zile de la lucru. 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 2 ore, superbec a spus:

pe unde esti in germanistan?

 

Nu sunt in Germania. 

Am doar zboruri directe si relativ decente ca pret si am zis ca ar fi cea mai simpla varianta sa mai prind 1-2 zile de dat cu motorul din cand in cand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@superbec ce facusi? O dadusi cu StuttgarT de gard?

 

Nu sunt asa convins ca merita treaba cu inchiriatul plecand din TM. Esti langa civilizatie.

Daca te tine prostata in circa 7-8 ore esti in Alpii Bavarezi. Avionul inseamna 3-4 ore de la plecarea de acasa pina la destinatie, apoi timpul cu mers la firma de inchiriat mobre si luat mobra.

 

Daca doresti sa mergi spre nordul Germaniei si apoi spre Scandinavia ai varianta sa mergi pana la Viena si apoi iei trenul de noapte de la Viena la Hamburg.

 

Si mai ai varianta de a trimite mobra cu o duba pina unde vrei sa te plimbi si tu te duci cu aeroplanul. De obicei asa procedez cand plec cu doamna la plimbare. Ea vine cu avionul si o iau cu moto de la aeroport.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Va multumesc frumos pentru raspunsuri. 

Nu am dat chiar toate detaliile si probabil ca ar fi cazul sa o fac.

Sunt mutat cu munca intr-o tara in afara Europei. 

Un motor nou (ceea ce inca tatonez serios) nu imi prea renteaza din 2 perspective - nimic de vazut pe o raza de 500 de km + risc mare de a imi fi furat. La pachet cu programul meu de munca = bani ingropati. 

Alternativa la situatia de mai sus, testata deja cu success, este sarit in avion, mers in tari cu zone moto superbe, inchiriat, facut damblaua si intors la fabrica. 

Topicul de fata este o tentativa de a cauta alternative in Germania fiindca este tara spre care am multe zboruri directe si ieftine. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe louis.DE aveau si o sectiune d etravel, cu excursii gata facute, ajungi la hotel si ai bagajul acolo, cu ghid sau de capul tau, incluzand moto inchiriata. 

Aici pe forum mai avea familial Biris in Tirol parca, cu inchiriere de moto, la preturi mai decente decat ce vad la munchen. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

te salut,

 

wir sind eine Motorradvermietung aus Hamburg und Stuttgart in Deutschland.

Wir emfehlen euch nicht über eine Vermietplattform wie dem ADAC nach einem Motorrad zu suchen, da die dort verlangten Preise eine Provision in höhe von 15% vom ADAC beinhalten.


Beste Grüße
Stephan
https://motorradvermietung-hamburg.de
www.rent-a-boxer.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...