Jump to content

Cumpar Yamaha X Max 300

Recommended Posts

Salut, in primul rand multumesc Pierrotlefou pentru atentie.

DragosTE, intradevar cei 50cc sunt aproape insesizabili. Eu am schimbat toba cu una arrow si am mai castigat acolo ceva.

Eu mi-am gasit motor si sunt dispus sa las pretul pana la 3.900 EURO, voi modifica imediat si in anunt. Xmax-ul are acum 6.500 km.

In cazul in care te razgandesti anunta-ma. Daca nu il dau saptamana asta cel mai probabil voi lua motorul si il voi da pe acesta buy-back.

Seara buna,

Mihai

Acum am facut legatura :)) tu mi-ai scris pe olx. 

Nu chiar, e vorba de o Honda CB650F. Teoretic maine ar trebui sa aflu daca ramane in picioare varianta cu buy-back, ramane deschisa si varianta cu NC750x ul.

Astept totusi raspunsul si lui Dragos, poate ii face cu ochiul noua oferta :)

Never say "I'm sorry"... :)

Versiunea de 300cmc a aparut in 2017, are revazut motorul, design-ul, bordul etc. Si sigur este Euro4 (250cmc cred ca a ramas Euro3).

Nu stiu daca vei gasi in Ro (si in banii astia), iar importul implica cautari si costuri, dar sunt convins ca ti-ai facut temele.

Daca exista alte optiuni pe langa Yamaha, poti incerca un Kawasaki J300. Prietenii stiu de ce... :)

Succes!

Am gasit unul in Italia...la 3500eur cu 13.500km din 2017. Acum sa vedem, as prefera sa l iau de aici dar daca nu gasesc,ramane varianta asta.
Diferenta intre cele 2 este sesizabil. Eu as vrea sa l folosesc in oras dar si la drumuri lungi.
Bafta!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Never say "I'm sorry"... [emoji4]
Versiunea de 300cmc a aparut in 2017, are revazut motorul, design-ul, bordul etc. Si sigur este Euro4 (250cmc cred ca a ramas Euro3).
Nu stiu daca vei gasi in Ro (si in banii astia), iar importul implica cautari si costuri, dar sunt convins ca ti-ai facut temele.
Daca exista alte optiuni pe langa Yamaha, poti incerca un Kawasaki J300. Prietenii stiu de ce... [emoji4]
Succes!

Am luat in calcul si Kawasaki J300 doar ca are spatiul de depozitare mai micut, asta ar fi singurul dezavantaj.
Ideea e ca nu mai suport traficul din Bucuresti, trebuie neaparat sa trec la un scuter.
Am fost sfatuit sa iau mai degraba o Honda NCx automata, dar nu prea imi place ca design. Ca si confort, utilitate si mobilitate, tot scuterul cred ca ramane varianta cea mai buna :)

La drum lung,merge cu 100 in regim de touring...ce trece peste 100,tragi de motor,că de un câine mort ,iar consumul creste cu 2l.vorbesc din experienta personala cu 2 motorizări 250/400cc.chiar și un 400 se chinuie la 120 și sare binișor de 4%-4,5,consum.vs 3,2-3,5 la 100kmh

La drum lung,merge cu 100 in regim de touring...ce trece peste 100,tragi de motor,că de un câine mort ,iar consumul creste cu 2l.vorbesc din experienta personala cu 2 motorizări 250/400cc.chiar și un 400 se chinuie la 120 și sare binișor de 4%-4,5,consum.vs 3,2-3,5 la 100kmh

Nu te contrazic. Cel de 250cmc am vazut ca trage destul de greu peste 100 dar cel de 300cmc mi s a parut ok. Acum nu poti sa ai prea multe pretentii, doar e un scuter :)

Acum 6 ore, DragosTE a spus:

Am gasit unul in Italia...la 3500eur cu 13.500km din 2017. Acum sa vedem, as prefera sa l iau de aici dar daca nu gasesc,ramane varianta asta.
Diferenta intre cele 2 este sesizabil. Eu as vrea sa l folosesc in oras dar si la drumuri lungi.
Bafta!

Am luat in calcul si Kawasaki J300 doar ca are spatiul de depozitare mai micut, asta ar fi singurul dezavantaj.
Ideea e ca nu mai suport traficul din Bucuresti, trebuie neaparat sa trec la un scuter.
Am fost sfatuit sa iau mai degraba o Honda NCx automata, dar nu prea imi place ca design. Ca si confort, utilitate si mobilitate, tot scuterul cred ca ramane varianta cea mai buna :)

Ca utilizator de Kawasaki, confirm ca singurul punct negativ e spatiul de sub sa. Insa am un top-case si acum totul e perfect.

Este foarte bun la drum lung (tocmai ce-am folosit azi A3), excelent in oras. Il prefer motocicletei, insa doar in oras si in timpul saptamanii. Pentru restul, exista Bandit :)
Daca vrei sa vezi scuterul, ne putem vedea (contact via MP).

Despre import, poate e mai bine sa te uiti in Germania. Exista un user care se ocupa de asta la un pret foarte decent.

Acum 34 minute, B_XMI a spus:

Am lasat xmax-ul la 3.700 :)

Sincer, ti l-as fi luat eu daca era momentul potrivit (abia ce am cumparat alta mobra acu 2 sapt si is falit). Parca presimt ca la anu dau vreo 3.4k Euro pe un NMAX 155 nou si o sa-mi bag unghia in gat gandindu-ma la oferta ta 😁. Oricum, spor la vanzare. E un pret f bun.

Ai luat ceva? 

Nu, nu am luat nimic...astept sa apara un xmax 300.
Am mai vazut Kymco Downtown 350i, modelul nou. Arata frumos si din ce am inteles, sunt si fiabile.

On 01.06.2019 at 8:24, DragosTE said:

Cumpar Yamaha X Max 300. Pret 4500eur

Multumesc,

Din cate stiu, la Motoland in Cluj-Napoca este un X-MAX 300 nou, fabricatie 2018 cu discount. Nu cred ca este in bugetul tau, dar nici extrem de departe. Ia legatura cu ei. 

Edited by cjtrafic

Din cate stiu, la Motoland in Cluj-Napoca este un X-MAX 300 nou, fabricatie 2018 cu discount. Nu cred ca este in bugetul tau, dar nici extrem de departe. Ia legatura cu ei. 

Multumesc. Am incercat sa intru pe site ul lor dar vad ca nu merge. Am sa i sun maine.