Jump to content
Dctemy

Recomandare Motocicletă A1 1500€max

Recommended Posts

Buna ziua. Avand în vedere ca săptămâna care vine voi incepe școala de șoferi pentru categoria A1, am început sa mă uit în paralel la oferte de motociclete. Problema mea este ca nu am experiență deloc în acest domeniu, fiind începator, nu știu ce model/marcă să aleg, având și o înălțime mare la 16 ani, respectiv 1.95cm... Așadar dispun de un buget de 1500€, (pot sa merg totusi si la 1700€, dar mai greu), și m-ar interesa un chopper, dar nu mă deranjează nici ceva sportivă pe care să nu arăt caraghios la cât de înalt sunt. Aștept sugestiile si comentarile voastre!

Mai pui ceva bani si iei un VStrom 650. La inaltimea ta o sa fie aproape bine! 

Ce ar mai merge.. Africa Twin RD07. RD04 are rezervorul altfel si eu, la 1.93, nu incap bine. 

Yamaha XTZ 750 iarasi e mare.

Da, nu sunt motoare de A1 dar nu sunt asa puternice, doar grele. 

Si BMW 1100 probabil iti vine bine, nu stiu, nu am probat, dar sunt mari si alea.

Toate de A1, @arcgotic! Îți dai seama că limitarea e dată de permis, și tu enumeri numai moto de A.

Mi se pare puțin ciudat să fii interesat de sportivă și chopper în același timp! La înălțimea ta aș zice Varadero 125, doar că nu am prea vz pe la noi și nici în buget nu se încadrează. Ca să vezi cum ți-ar sta pe diverse modele încearcă cycle-ergo.com .

Posted (edited)

La inaltimea ta, e foarte greu cu chopper de 125, majoritatea fiind foarte inghesuite . Cel mai lejer ai sta pe ceva de enduro gen XT 125, Wr 125, Pegaso 125, Vardero 125.

Sa tii cont ca pentru  A1, puterea este cam aceeasi indiferent de clasa ( enduro, "sport", chopper, naked ), deci problema se pune in fct.  de ergonomie, look, si utilitate. Ca si ergonomie pentru inaltimea ta- clar enduro, utilitate- clar enduro, mai urci o bordura, un coclau, etc.  Pentru A1, clar as merge pe varianta asta.

Exemple https://www.olx.ro/auto-masini-moto-ambarcatiuni/motociclete-scutere-atv/q-xt-125/

si DR 125 https://www.olx.ro/oferta/suzuki-dr-125-sm-din-2008-categoria-a1-IDc9kvy.html#252f3b999b 

Bafta !

Edited by ridersowg

Acum 1 oră, ridersowg a spus:

La inaltimea ta, e foarte greu cu chopper de 125, majoritatea fiind foarte inghesuite . Cel mai lejer ai sta pe ceva de enduro gen XT 125, Wr 125, Pegaso 125, Vardero 125.

Sa tii cont ca pentru  A1, puterea este cam aceeasi indiferent de clasa ( enduro, "sport", chopper, naked ), deci problema se pune in fct.  de ergonomie, look, si utilitate. Ca si ergonomie pentru inaltimea ta- clar enduro, utilitate- clar enduro, mai urci o bordura, un coclau, etc.  Pentru A1, clar as merge pe varianta asta.

Exemple https://www.olx.ro/auto-masini-moto-ambarcatiuni/motociclete-scutere-atv/q-xt-125/

si DR 125 https://www.olx.ro/oferta/suzuki-dr-125-sm-din-2008-categoria-a1-IDc9kvy.html#252f3b999b 

Bafta !

Foarte fain, presupun că este ok și pentru oraș un enduro? Eu stau în Rm.Vâlcea dar ocazional am de gând să ma duc cu ea și la țară. Pe asfalt se comportă ok?

Este ideal in oras, te strecori usor, ai vizibilitate peste majoritatea masinilor. Nu ai grija la borduri, gropi . In plus daca o scapi pe jos, daunele sunt mai  semnificativ mai mici decat la o carenata. Iti recomand sa ii pui un crashbar mai serios si atunci, nu ai stres cu trantele...

Acum 6 minute, ridersowg a spus:

Este ideal in oras, te strecori usor, ai vizibilitate peste majoritatea masinilor. Nu ai grija la borduri, gropi . In plus daca o scapi pe jos, daunele sunt mai  semnificativ mai mici decat la o carenata. Iti recomand sa ii pui un crashbar mai serios si atunci, nu ai stres cu trantele...

Mulțumesc mult pentru informații. Acum o să mai revin după ce iau carnetul, ca ultimă decizie! Măcar acum știu ce să caut!

Sau poti cauta un model ce poate fi restrictionat la A1. Oricum, la inaltimea ta, greu o sa gasesti ceva ce sa iti vina ca o manusa, A1 zic.

M-am dat eu acuma  7-8 ani cu un Suzuki Intruder 125. Aveam 1.90 si 110 kg.

Ba chiar am mers cu fii-miu in spate la poligon.

Momentan merge cu ea un prieten a lui fii-miu care are si el 1.90

O sa ai loc pe un chopper. Evident ca nu este ca le una mare.

Gasesti prin Germania pe la 1200-1500€.

Succes la scoala !

daca ai MAX 1500 euro

stai potolit si mai strange bani

o motocicleta in mintile ei cu schimburi si anvelope bune nu iei in banii astia fara sa te apuci sa investesti in el

Pt un singur pasager tot mai bun un enduro,zic eu

In ce priveste chopperele,cine a incercat altceva nu a revenit la ele,din cite am mai citit

Acum 1 minut, mihai c a spus:

Pt un singur pasager tot mai bun un enduro,zic eu

In ce priveste chopperele,cine a incercat altceva nu a revenit la ele,din cite am mai citit

Cioparele sunt bune pentru imagine’, cei scurti in craci, celor care iubesc sa o spele zilnic si sa lustruiasca cromul

Acu depinde ce doresti,fond sau forma..

Dar Varadero este faina 

Multumesc pt.linkuri. Varadero arata chiar fain. Problema mea este mobile.de, site pe care il stiu de mult, dar care ma ingrijoreaza pentru ca nu stiu cum sa gasesc platforma care sa imi aduca motorul de acolo, si nu o pot testa inainte sa o iau.

Vezi ca sunt cativa colegi care verifica si aduc mobre din Germania si nu numai.

Varadero din link e pe panga München asa ca este pe aproape de rutele uzuale ale transportatorilor.

Cand oi mai avea drum prin Germania  te anunt si imi spui daca e ceva de vazut.

Mai intai termina scoala si ia carnetul.

recomand adrian45

Revin cu o mica intrebare la acest topic... Care sunt cele mai ok firme? Adica stiu, honda, yamaha, suzuki, kawasaki, etc... Dar Cele precum Daelim, Aprila, Ural, Kymko??? Adica pentru A1 sunt ok si acestea, la un buget ca al meu? Sau nu sunt asa de incredere?

Si de asemena, ce parere aveti despre Minsk-urile de 125 precum aceasta? Merita? Sunt ok pt inaltime mea?

Link: https://www.olx.ro/oferta/motocicleta-vintage-minsk-125-cc-a1-IDbyD1Q.html

Uită de chestia asta și de orice altă vechitură. Nu ai cunoștințele necesare să o întreții, pentru că sigur va avea nevoie de asta. Scopul tău este să te plimbi cu motocicleta și să te dezvolți, nu să șurubărești la ea.

Fă școala și ia permisul, în timpul ăsta vei avea timp să-ți mai cristalizezi ideile.

Posted (edited)

Salut, stau de ceva vreme si caut si eu ceva pentru fratele meu care in curand implineste 16 ani. La vremea mea am avut xt125r, de care am fost oarecum multumit, cu toate ca nu e calitatea la acelasi nivel cu o yamaha adevarata, motocicleta fiind mai mult o malaguti. Nu ca n-ar fi fost ok, dar parca n-as lua a 2-a oara. Fire care se coc in soare si se rup, te trezesti ca se intrerup cand dai ghidonul intr-o parte, suspensii teava in teava, fara un cuzinet... Daca nu dai neaparat pe imagine, si vrei sa te bucuri de motocicleala, iti recomand ori dr125sm ori xr125l. Diferenta majora dintre cele doua e marimea rotii fata, restul sunt abureli. Da, dr are injectie, dar nu cred ca te intereseaza o diferenta de consum care intr-un sezon in care faci 10000(enorm de mult pt primele sezoane) de 100lei. Sau frana pe tambur vs disc pe spate, ambele fiind ok, nu excelente, motoarele sunt usoare, nu ai nevoie de nush ce frane magice.  Ar mai fi si wr125r sau x, dar sunt scumpe si nu merita pentru inceput. Si da, enduro (sau supermoto, asta fiind de fapt un dezavantaj, pentru ca simti mai tare gropile) clar, nu are rost sa iti iei altceva. In germania se gasesc pe la 1000euro exemplare ce merita luate. Cu comportamentul unei sportive nu te obisnuiesti cand are 15 cai, naked nu prea sunt, cbr este foarte micut, chopperele sunt mici si n-au ciclistica sa te ajute, stai departe. Vechituri sa iti iei cand iti umple nevasta capul si vrei o scuza sa stai in garaj, alea sunt pentru cei dintre noi care simt nostalgie fata de ele, tu nu erai nascut :) TLDR: 1. dr125sm; 2. xr125l; 3. xt125r/x

edit: s-a mai vorbit de varadero, are carene, mi se pare overkill pentru o motocicleta care prinde suta daca nu bate vantul prea tare din fata. Si sunt si scumpute.

Edited by thrallala

Posted (edited)

Ce parere aveti despre o Honda CB 125F 2019?

Pentru ca am facut rost de peste 3000€ si ma gandeam sa iau ceva nou... Asta sau o Suzuki DR-Z 125 care este la acelasi pret. 

La mine acum imi plac si convin ambele, dar nu stiu care e cea mai potrivita

Acum 2 ore, thrallala a spus:

Salut, stau de ceva vreme si caut si eu ceva pentru fratele meu care in curand implineste 16 ani. La vremea mea am avut xt125r, de care am fost oarecum multumit, cu toate ca nu e calitatea la acelasi nivel cu o yamaha adevarata, motocicleta fiind mai mult o malaguti. Nu ca n-ar fi fost ok, dar parca n-as lua a 2-a oara. Fire care se coc in soare si se rup, te trezesti ca se intrerup cand dai ghidonul intr-o parte, suspensii teava in teava, fara un cuzinet... Daca nu dai neaparat pe imagine, si vrei sa te bucuri de motocicleala, iti recomand ori dr125sm ori xr125l. Diferenta majora dintre cele doua e marimea rotii fata, restul sunt abureli. Da, dr are injectie, dar nu cred ca te intereseaza o diferenta de consum care intr-un sezon in care faci 10000(enorm de mult pt primele sezoane) de 100lei. Sau frana pe tambur vs disc pe spate, ambele fiind ok, nu excelente, motoarele sunt usoare, nu ai nevoie de nush ce frane magice.  Ar mai fi si wr125r sau x, dar sunt scumpe si nu merita pentru inceput. Si da, enduro (sau supermoto, asta fiind de fapt un dezavantaj, pentru ca simti mai tare gropile) clar, nu are rost sa iti iei altceva. In germania se gasesc pe la 1000euro exemplare ce merita luate. Cu comportamentul unei sportive nu te obisnuiesti cand are 15 cai, naked nu prea sunt, cbr este foarte micut, chopperele sunt mici si n-au ciclistica sa te ajute, stai departe. Vechituri sa iti iei cand iti umple nevasta capul si vrei o scuza sa stai in garaj, alea sunt pentru cei dintre noi care simt nostalgie fata de ele, tu nu erai nascut :) TLDR: 1. dr125sm; 2. xr125l; 3. xt125r/x

edit: s-a mai vorbit de varadero, are carene, mi se pare overkill pentru o motocicleta care prinde suta daca nu bate vantul prea tare din fata. Si sunt si scumpute.

Super mobrele dar noi nu le-am gasit (nu se mai produc din cate vad), si acum chiar as vrea sa fie o mobra noua, pentru ca intr.un fel presupun ca este mai sigur si concret asa

Edited by Dctemy

La inaltimea ta dr-z. Iti propun sa incerci mai degraba varianta super-moto (daca exista), e mult mai potrivita pentru oras si ture scurte pe asfalt decit varianta enduro.

Acum 12 ore, Dctemy a spus:

Ce parere aveti despre o Honda CB 125F 2019?

Pentru ca am facut rost de peste 3000€ si ma gandeam sa iau ceva nou... Asta sau o Suzuki DR-Z 125 care este la acelasi pret.

Incep prin a-ti spune ca ambele sunt motociclete fainute si nu ai gresi cu niciuna. Si asta vreau sa dea tonul reply-ului meu! Nu sunt sigur despre ce vorbesti cand zici dr-z, ala nu este echipat pentru strada, cred ca te referi la dr125sm, dar din cate stiu nu se mai fabrica de prin 2013. Si in continuare ti l-as recomanda pe acela. Esti lung in craci, ar fi bine sa urci pe ele sa vezi despre ce vorbesc. Vezi mai bine peste trafic, stai mai comod. Poate te trezesti intr-o dimineata cu chef de iesit pe un forestier. Zic si eu :)

Acum vorbind strict din perspectiva financiara, are mai mult sens sa iti iei sh. Nu stiu in ce situatie te/va aflati, ma gandesc ca efortul financiar nu este al tau personal din moment ce ai 16 ani. Este prima motocicleta si peste 2 ani o vei vinde. Ca la masini, nu se merita sa iti cumperi noua daca peste 2 ani o vinzi. Apoi, daca te dai serios probabil o vei scapa. Mi s-a intamplat chiar recent sa opresc, sa dau sa o scot pe liber si sa dau drumul la ambreiaj intr-a 2-a, apoi sa cad pe loc cand motorul a mai impins un metru inainte sa moara. Se intampla. Vei pierde niste bani. Ar fi bine sa fie minimul de bani pierduti. In general cand ajung pe la 10 ani incep sa se deprecieze foaaarte incet. Si motocicletele tinute in garaj nu imbatranesc la fel, nu isi pot ascunde viciile sub sute de kile de tabla si un strop de vopsea ca masinile. Daca arata foarte bine, este foarte posibil sa fie intr-o stare aproape noua. La cele de 125 km putini sunt o realitate, pentru ca majoritatea lumii se da putin cu ele, trecand la ceva mai mare relativ repede. Si fiind o valoare relativ mica, multi nu se grabesc sa vanda, se trezesc ca stau cu ele de ani in garaj si atat. Sunt oameni care se ocupa cu adusul motoarelor de afara. Sotii Biris (0039 327 58 18 788), daca vrei din Italia. Marcel Tulbure (0744 973 166) din Germania. Oameni de nota 10, care pun suflet in ceea ce fac si mergand pe mana lor ai putea avea surpriza sa afli ca nu traim intr-o tara de nesimtiti.

Uite aici un exemplar ok, dar am vazut si la preturi un pic mai mici https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/suzuki-dr-125-sm/982331992-305-5903. Ma rog, nu sunt aici sa fac reclama :) 3000 euro inseamna in ochii mei 1500+/- moto, 500+/- echipament, 1-200 consumabile si muuulta benzina. Variante sunt, te mai gandesti, te mai documentezi si iei o decizie, care ti se pare cea mai buna, bazata pe cunostintele acumulate. Ideea este sa o iei, sa te bucuri de ea, oricum in timp ti se vor mai forma gusturile, te vei uita cu alti ochi samd. Trebuie sa incepi de undeva :D

Acum 12 ore, FLEX a spus:

La inaltimea ta dr-z. Iti propun sa incerci mai degraba varianta super-moto (daca exista), e mult mai potrivita pentru oras si ture scurte pe asfalt decit varianta enduro.

Ar fi frumos sa ii explici omului de ce. Gandeste-te ca vorbim de motoare mici, cu putere mica, cu aproape aceeasi latime pe cauciucuri, doar balon diferit pe fata. Avantajele de manevrabilitate sunt mici de tot, pe cand o roata mare te ajuta pe off-road, prin gropi. Exista o chestie numita bigfoot-supermoto, si baietii se descurca aproape la fel ca restul cu sm dedicate. Nu ca n-ar fi ok supermoto, dar modul de exprimare cu "mult mai potrivita" este cel putin exagerat, daca nu intru totul gresit dupa parerea mea.

Ceea ce imi place este cand incep cate unii sa administreze banii altora  si sa le explice oamenilor cum e bine.

Cand neica Ford, ala cu masinile, a fost intrebat de un reporter care este in opinia lui cea mai bun masina, raspunsul a venit rapid: masina noua 😋

@thrallala  motocicleta propusa de tine nu are ABS, asa cum ar avea cea noua. Iar ABS-ul este o dotare care ar putea fi utila. Eu unul o recomand oricarui motociclist, incepator sau nu. Nu vorbim de off-road.

Iar tu ar trebui sa inveti ca la ambreiaj se da drumul usor, printre altele ca sa nu se intample ceea ce ai patit de era sa cazi. Valabil si la masina.

In general trebuie sa ai grija sa nu bruschezi comenzile.

Si mai terminati cu aberatiile astea ca ''probabil vei scapa mobra''. Dar poate ca nu, mai ales daca se da serios.

Si sa stii ca nu toata lumea fuge ahtiata dupa motoare mari. Prietenul lui fii-miu la care a ajuns mobra lui de 125 cmc nu isi doreste alta mai mare, desi are categoria A. Face naveta cu ea si ii este suficienta.