Sari la conținut

Go kart legal pe drumuri publice


Vizitator goe 75
 Share

Postări Recomandate

Vizitator goe 75

Se pare ca exista si kart-uri legale pe drumuri publice in Eu.

Sunt cel putin doua modele .

Unul dintre ele are :omologare euro2 , motor monocilindru , 4t , 10kw , viteza max cca 55mph, 136 kg, pret cca 4800 € ( inca nu stiu daca vta inclus).

 

Par sa fie de origine norvegiana.

Pentru cei interesati pun un link aici:

 

http://www.smc-motor.no/products/f-karton-road/f-kart-170.aspx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Sunt multe motive ...

 

Se pare ca in unele tari sunt antreprenori care au gasit in jucariile astea un mijloc de a oferi tururi de obiective turistice putin altfel

 

Este o optiune super ieftina pentru munca -acasa.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Este motor de motoreta .Nu au existat motorete monocilindru , pe carb , la euro 2 ? 

 

Am zis si eu ce scrie pe site.

 

Eu am avut Yamaha xt125 pe carb ( medel 2007) si parca era euro 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, goe 75 a spus:

Este motor de motoreta .Nu au existat motorete monocilindru , pe carb , la euro 2 ? 

 

 

euro 2 are nevoie de catalizator, catalizatorul are nevoie de sonda lambda si injectie. 

 

este posibil sa existe niste carburatoare(electro)/injectie monopunct care sa treaca de norme dar n-as paria 4500E pe asta

 

dealtfel n-as paria ca ce e inmatriculabil in Norvegia este inmatriculabil in ro

 

da vrei sa te sinucizi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Viata prea protejata e plictisitoare.

 

Sunt mai putin periculoase deca atv-urile. Pericolul vine doar de la un jeepan care trece peste tine pt ca omul e pe tel. 

 

Cand am fost cu moto enduro pe dune de nisip ,ne-au obligat aia de pe acolo sa montam stegulete foarte inalte pe aripa dinspate .Se poate face ceva similar si la alte jucarii , pt a fi mai vizibil.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vz prin București - erau și la smaeb - niște cădițe de baie cu roți care cică sunt street legal și se înmatriculează! Am uitat cum le spune, au și site parcă, iar specificațiile nu m-au interesat (pt că prefer să fac duș 😛 ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, john17 a spus:

Am vz prin București - erau și la smaeb - niște cădițe de baie cu roți care cică sunt street legal și se înmatriculează! Am uitat cum le spune, au și site parcă, iar specificațiile nu m-au interesat (pt că prefer să fac duș 😛 ).

bag seama ca n-ai vazut si preturile la cazile alea :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Dude , fiecare cu placerea si mai ales cu fantezia lui.

Si anumite modele de motorete sunt gunoaie si anumite modele de masini...si cu toate astea au cluburi de impatimiti.

 

Sunt o groaza care se miauna ca sunt vanati si se simt in pericol pe drum in compania ginantilor care sunt la moda acum . Intr-o lume mai mini mobristul plangacios s-ar simti mai in sjguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Loganul este atat de caruta ca nici nu mi-a trecut prin cap.Ma gandeam la tone de modele de Peugeot,Citroen,GM, Ford...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, goe 75 a spus:

Sunt o groaza care se miauna ca sunt vanati si se simt in pericol pe drum in compania ginantilor care sunt la moda acum . Intr-o lume mai mini mobristul plangacios s-ar simti mai in sjguranta.

Si nu au dreptate sa se teama pentru viata lor cand cretini la volanul unui "tanc" omoara oameni nevinovati iar ei nu patesc nimic?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce plm o fi asa fun sa mergi prin oras cu gunoiul ala? kartul in sine e  fun pentru simplul motiv ca merge pe o pista de karting, fara alte cotete sensibil mai lente, s emafoare sau cedeaza trecerea. Nu e fun pentru ca nu are suspensii sau directie nedemultipilicata. E fun ca e ieftin. 

  si un logan e fun pe un traseu de macadam, e fun ca e mai ieftin de 10 ori ca un evo, dar ma indoiesc ca un R8 e fun la 8 dimineata pe stefan cel mare intr-o marti ploioasa. 

  Si da stiu, fiecare se distreaza diferit, nu am auzit pe nimeni sa zica: ma duc sa stau 2 ore i trafic sa ma relaxez. 

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@vlad58

 

Nu, nu este normal . Justitia si traficul sunt lucruri diferite. Daca iti este teama sa te situezi in trafic si totusi o faci , esti un pericol pentru restul participantilor . Un altfel de pericol decat un "tank", dar tot pericol. Sunt mult mai multi balbaiti si stresati in trafic decat neglijenti la comanda unui tank.

@einstein1984

 

Nici cu motoreta nu merg prin oras de fun . Dar imi convine ca pot sa o inmatriculez ca uneori sa pot ajunge la circuit fara platforma.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala din clipul lui vis a vis era de oras, tu il vrei pentru cheia? la brasov la viteza in coasta se dadeau unii in deschidere cu un kart biland de 250. nu avea nevoie de inmatriculare. vai de rinichii si coloana lui.... nu e ca in camion cu 3 perne de aer intre tine isi roti. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Aha, deci are suspensia ca la 3-ar echipat cu run-flat.

 

 

Colegu, acum pe bune , singurul obstacol mai neplacut in calea fanteziei asteia este pretul nesimtit de mare .Daca era mai la un cca 1500 ca un kart normal o rezolvam instant .Momentan nu am gasit modelul inmatriculabil la sub 5500€ nici pe piata sh.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, einstein1984 a spus:

ala din clipul lui vis a vis era de oras, tu il vrei pentru cheia? la brasov la viteza in coasta se dadeau unii in deschidere cu un kart biland de 250. nu avea nevoie de inmatriculare. vai de rinichii si coloana lui.... nu e ca in camion cu 3 perne de aer intre tine isi roti. 

 

 

"Bilandu'" ăla are motor Husq de 650cmc! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Loganul e gunoi?! Acum 20 de ani ati fi ucis pentru o Dacie si acum Loganul e gunoi?

In schimb rahaturile astea sunt misto, nu? Mai sigur esti in Bucale pe scuter decat pe asa ceva. Si mai rapid. Si mai distractiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@john17 nu stiu la ce te referi, in anul ala eram sus la regrupare ca arbitru si am si vorbit cu pilotul , si ala avea motor de SA 250 de kart Biland, 4 timpi. cred ca vreo 28 de cai maxim daca imi aduc bine aminte. 

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...