Sari la conținut

Drumuri/trasee interesante langa Bucuresti


CristiaNNNw0w
 Share

Postări Recomandate

Salutare colegi,

 

Mai intai de toate sper ca am postat unde trebuie, daca nu imi cer scuze si rog un moderator sa mute in sectiunea buna.

Intrebarea mea era legata de ceva trasee/drumuri interesante de motor prin imprejurimile Bucurestiului. Pana acum am mers spre Targoviste si zona Snagov-Fierbinti dar sunt multe sate cu animale(si la propriu si la figurat 😁). De obicei ma urc si merg asa fara stiu unde sau sa cunosc drumul, dar mi-ar placea sa nimeresc unul bun daca tot plec de acasa cu gandul de plimbare.

 

Ca sa revin; stie cineva drumuri virajate, interesante de moto? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa Bucuresti nu ai sa gasesti drumuri virajate. Depinde cat de mult vrei sa te indepartezi.

 

Daca tot ziceai de Targoviste, ai putea sa incerci varianta asta din DN1. E liber, asfalt bun, cateva viraje.

 

Apoi, tot ce e pe langa Campina, in stanga si in dreapta: Provita, Breaza, Brebu, baraj Paltinu, Varbilau, etc. Trebuie sa retii ca in unele zone aceste drumuri pot fi chiar proaste, sunt pt plimbare, nu de pus jos genunchiul.

 

Mai e si drumul ce leaga DN1A de DN10, adica 102B, era unul din preferatele mele cand vroiam sa ajung pe Siriu. Ah, si toata zona de la sud de acest drum, Ceptura, Sangeru, Sarata Monteoru, padurea Hales (highly recommended). 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine zice @ovi_ice, frumoase trasee. Eu recomand si varianta Bucuresti-Rasnov-Campulung-Bucuresti, sunt cateva zone virajate superbe (Bran-Moeciu) 

@CristiaNNNw0w, dupa mine insa, acestea nu sunt drumuri pentru incepatori. Am vazut ca ai permisul luat de curand, daca nu ai facut macar un curs de cornering fiindca prea multi km nu ai cum sa ai, eu zic sa nu te bagi pe curbe de munte, iar la ses fara viteza pe viraje. 

Parerea mea!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, FlipperCo a spus:

Foarte bine zice @ovi_ice, frumoase trasee. Eu recomand si varianta Bucuresti-Rasnov-Campulung-Bucuresti, sunt cateva zone virajate superbe (Bran-Moeciu) 

@CristiaNNNw0w, dupa mine insa, acestea nu sunt drumuri pentru incepatori. Am vazut ca ai permisul luat de curand, daca nu ai facut macar un curs de cornering fiindca prea multi km nu ai cum sa ai, eu zic sa nu te bagi pe curbe de munte, iar la ses fara viteza pe viraje. 

Parerea mea!

 

Multumesc de recomandari!

Am vreo 10k km cu un Aerox facuti intr o vara in Bucuresti si imprejurimi, nu stiu daca se poate incadra ca experienta dar pe mine observ ca m-a ajutat. Tocmai de aia as vrea sa ies si pe astfel de drumuri sa ma cunosc si pe mine si motocicleta, sa ma joc putin cu centrul de greutate. Nu sunt genul care risca dar nu sunt fricos.

P.S. am ceva scoli de pilotaj dar pe 4 roti + o facultate tehnica, care vad ca ajuta si astea cand vrei sa te joci cu fizica :D. Si eu m-am gandit sa fac un curs ceva sa inteleg apexurile mai bine. Merci de sfat! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, CristiaNNNw0w a spus:

Multumesc de recomandari!

Am vreo 10k km cu un Aerox facuti intr o vara in Bucuresti si imprejurimi, nu stiu daca se poate incadra ca experienta dar pe mine observ ca m-a ajutat. Tocmai de aia as vrea sa ies si pe astfel de drumuri sa ma cunosc si pe mine si motocicleta, sa ma joc putin cu centrul de greutate. Nu sunt genul care risca dar nu sunt fricos.

P.S. am ceva scoli de pilotaj dar pe 4 roti + o facultate tehnica, care vad ca ajuta si astea cand vrei sa te joci cu fizica :D. Si eu m-am gandit sa fac un curs ceva sa inteleg apexurile mai bine. Merci de sfat! 

👍 O varianta foarte buna este la Circuitul de la Adancata, Scoala RideX-Matei Albulescu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...