Sari la conținut

Accident deosebit de grav ieri in Varful Dealului (Suceava).


Fiziflash
 Share

Postări Recomandate

Ieri a fost o zi nefasta. Ca niciodata un dobitoc mi-a deschis portiera unui bus in fata , abia l-am evitat, am intrat in voblaj si din mare noroc am evitat bordura. Pentru mine s-a terminat cu bine, doar dezamagit de ce se intampla.

 

Insa nu peste mult timp am aflat ca nu cu mult timp inainte s-a petrecut o tragedie la Varfu Campului (in Suceava) pe un drum unde "se merge bine", frumos, deloc aglomerat, peisaje, fara gropi, tot ce doresti. 

Protagonistii, un sofer de masina care din ce spune el a vrut sa evite o groapa (in presa nu apare asta dar am informatia din alta parte) sau a taiat o curba.

De partea cealalta administratorul unui cunoscut restaurant din Suceava, cu o fata in spate, si o alta motocicleta cu o singura persoana.

Impactul initial a fost intre masina si motocicleta pe care se aflau cei doi. Barbatul are piciorul amputat si se afla in stare deosebit de grava la Suceava. Ar fi trebuit dusi la Iasi insa din cauza gravitatii ranilor nu sunt transportabili. Fata si ea cu un picior varza , si in stare deosebit de grava, nu se stie daca supravietuieste.  In articolul din presa lucrurile sunt redate mai light, insa din pacate realitatea e cea pe care o relatez eu.

Dupa impactul initial masina a intrat in a doua motocicleta , conducatorul acesteia fiind si el grav ranit. Omul cu nevasta si copii.

 

Poate deja suna plictisitor ce urmeaza sa spun, ca s-a tot discutat subiectul, dar este incredibil cum iesi duminica sa te relaxezi dupa o saptamana de munca si probleme, gasind refugiu pe doua roti, si ajungi seara la terapie intensiva si fara unul sau mai multe membre. Nu vreau sa incep texte cu "ne omoara pe strazi", si altele, dar toata patania asta chiar ma pune pe ganduri.

Daca tot e rubrica accidente am decis sa postez si aici. Nu stiu ce, si daca se poate invata ceva de aici. Poate doar constientizare in plus. 

 

 

 

Articolul din presa locala: https://www.monitorulsv.ro/Local/2019-06-03/Patronul-de-la-Rynox-si-un-alt-sucevean-raniti-serios-in-urma-unui-accident-cu-doua-motociclete-si-o-masina

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E plin de cretini pe drumuri. Pana nu-i fute legea la sange, nimic nu se va schimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din articol se înțelege că motociclistul ar fi fost de vină, el fiind cel care a tăiat curbă. 

 

"Potrivit martorilor, accidentul de ieri s-a produs din cauza unuia dintre motociclişti. Acesta ar fi tăiat o curbă şi a intrat în autoturismul marca VW Golf 3 care venea din sens opus."

 

Deci cum e până la urmă? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Fiziflash said:

...un sofer de masina care din ce spune el a vrut sa evite o groapa (in presa nu apare asta dar am informatia din alta parte) sau a taiat o curba...

 

În gazetă zice exact invers: "Potrivit martorilor, accidentul de ieri s-a produs din cauza unuia dintre motociclişti. Acesta ar fi tăiat o curbă şi a intrat în autoturismul marca VW Golf 3 care venea din sens opus..."

LE: Acu' văd că a mai observat cineva...

Editat de Kagemusha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta pe care o stiu eu este ca masina a trecut linia continua in acea curba stransa (pentru cine e din sv sigur stie zona) cu doua scenarii, ori ca a taiat curba ori ca a ocolit o groapa. 

 

Sanatate multa celor implicati si putere   familiilor, ca sigur nu le este usor!

Editat de Fiziflash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici pare a fi. https://www.google.com/maps/@47.598301,25.9385522,3a,75y,181.4h,81.14t/data=!3m6!1e1!3m4!1slVS9NZd0JdvrKvXeTjJXwQ!2e0!7i13312!8i6656

Am trecut de ceva ori pe acolo si nu mi s-a parut un drum periculos. Masina aia nu arata ca dupa impact de 50 km/h, cat e limita acolo. Pe cineva l-a mancat in c*r sigur si s-a ajuns la ceva tragic... Trist...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate celor trei colegi.

Accident cu urmari horror.

Sper sa scape dar le trebuie putere pentru ca va urma o perioada grea de tot, psihic si fizic.

 

@Fiziflash sa ne tii la curent cu starea lor. Daca au nevoie de ajutor dai si tu de stire pe aici.

 

Asa pare ca viteza de impact a fost mare, desi masina s-a facut in halul asta de la impactul cu balustrada.

Dupa cum arata in poze parca cel predispus la taierea curbei ar fi Golf-ul, care s-a si rasucit 180 grade.

Nu vad de ce motociclistii s-ar fi dus pe sens opus ei venind pe banda din interiorul curbei.

 

 

Din pacate tara e plina de cretini.

In weekend am fost pina la Satu Mare si inapoi.

Lumea circula de parca e ultima zi pe pamant.

Viteza legala nu exista, depasiri fiecare pe unde apuca etc.

Si din pacate unii motociclisti circula de zici ca o cauta cu lumanarea.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Same old shit!!!!

 

Bukukurestenii se vaita de provinciali ca vin in kakapitala sufletului si au supraaglomerat-o, iar provincialii se plang de bukukurestenii care ies in w-end pe drumurile tarii.

 

Treziti-va bai!

Problema este educatia. Cei 7 ani de acasa care lipsesc cu desavarsire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, The_Sin_Eater a spus:

Problema este educatia. Cei 7 ani de acasa care lipsesc cu desavarsire.

 

Total de acord! Dar ora exacta (si in nesimtire) se da de la Bucuresti :)  Ceilalti sunt niste epigoni.

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

duminica ma duceam cu familionu la film , mi-au intrat 3 oligofreni pe banda , doar un(a) era in curba, ailalti 2 drum drept cu o banda pe sens 

 

probabil moldoveni de mlastina iesiti cu metroul din drumul taberei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba va luati dupa ce scrie pe placuta de inmatriculare. Nu are nici o relevanta. Durerea in plua fata de cel de linga tine este maxima in aceasta tara profund cre(s)tina.

Lipsa celor 7 ani de acasa al multora si a celor 700 de ani ai natiunii se vad si vor mai produce mult timp efecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
1 hour ago, Silver Arrow said:

Degeaba va luati dupa ce scrie pe placuta de inmatriculare. Nu are nici o relevanta. Durerea in plua fata de cel de linga tine este maxima in aceasta tara profund cre(s)tina.

Lipsa celor 7 ani de acasa al multora si a celor 700 de ani ai natiunii se vad si vor mai produce mult timp efecte.

 

Daca ai un animal de companie care se plange non stop , iei masuri pt ca devine insuportabil.

Omul se plange non stop si pentru ca nu exista consecinte se obisnuieste asa si o sa o faca pana moare . Nu rezolva nimic , nu se schimba nimic , trece si de faza de refulare si devine parte din individ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

Degeaba va luati dupa ce scrie pe placuta de inmatriculare. Nu are nici o relevanta. Durerea in plua fata de cel de linga tine este maxima in aceasta tara profund cre(s)tina.

Lipsa celor 7 ani de acasa al multora si a celor 700 de ani ai natiunii se vad si vor mai produce mult timp efecte.

te inseli grav, problema e mondiala, civilizatia e absolut aparenta, doar la suprafata.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
2 minutes ago, superbec said:

te inseli grav, problema e mondiala, civilizatia e absolut aparenta, doar la suprafata.

 

 

 

Mda, servita cruda si concentrata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cei 3 doar femeia mai este la terapie intensiva si are nevoie de sange. Nu specific grupa sangvina pentru ca se poate dona din orice grupa.

 

Cine doreste sa ajute, numele ei este Ecaternia Buta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine e belbod? Din cate inteleg, e un user? e tot petrica?

 

Apropo de accident, printre multele cazuri de intrat pe contrasens in curba, am reusit sa surprind cu camera unul din ele destul de elocvent.

 1379889906_SUNP0009AVI(0_14_48)000191.thumb.jpg.79c5f6c79d38015d327bcba60a85a059.jpg

SUNP0009AVI (0_14_49) 000192.jpg

 

Strategia mea, nu e neaparat cea mai buna, este sa ma pozitionez intotdeauna catre dreapta drumului, mai ales la curbe fara vizibilitate. A dat roade pana acum, ba mai mult, daca nu aplicam, e posibil sa se fi terminat nasol in cateva din cazuri...

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, misionaru a spus:

Cine e belbod?

 

E userul @B.B., fost belbody. Nu stiu in ce context s-a inventat termenul belbod dar macar belbody spre deosebire de multi putzoi de pe aici chiar era motociclist si stia si ceva mecanica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, misionaru a spus:

Cine e belbod? Din cate inteleg, e un user? e tot petrica?

 

Apropo de accident, printre multele cazuri de intrat pe contrasens in curba, am reusit sa surprind cu camera unul din ele destul de elocvent.

 1379889906_SUNP0009AVI(0_14_48)000191.thumb.jpg.79c5f6c79d38015d327bcba60a85a059.jpg

SUNP0009AVI (0_14_49) 000192.jpg

 

Strategia mea, nu e neaparat cea mai buna, este sa ma pozitionez intotdeauna catre dreapta drumului, mai ales la curbe fara vizibilitate. A dat roade pana acum, ba mai mult, daca nu aplicam, e posibil sa se fi terminat nasol in cateva din cazuri...

motivat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai demult intratul pe contrasens era ceva foarte  rar ;acum,nu cred ca e vreo zi fara sa vad  asa ceva..

80% din soferii din Bucuresti se sicaneaza sau lupta  reciproc pt o secunda cistigata...si ajung la destinatie si mai nervosi,si mai frustrati..probabil nu au experimentat cum e in alte tari in care condusul e o placere si un schimb de politeturi (de obicei)

Ps:accidentul asta oribil s-a produs in satul Virful Dealului (nu cimpului),un loc de obicei linistit si cu trafic putin,in apropiere de mina Cacica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Silver Arrow a spus:

Sanatate celor trei colegi.

Accident cu urmari horror.

Sper sa scape dar le trebuie putere pentru ca va urma o perioada grea de tot, psihic si fizic.

 

@Fiziflash sa ne tii la curent cu starea lor. Daca au nevoie de ajutor dai si tu de stire pe aici.

 

Asa pare ca viteza de impact a fost mare, desi masina s-a facut in halul asta de la impactul cu balustrada.

Dupa cum arata in poze parca cel predispus la taierea curbei ar fi Golf-ul, care s-a si rasucit 180 grade.

Nu vad de ce motociclistii s-ar fi dus pe sens opus ei venind pe banda din interiorul curbei.

 

Am prins gaşca asta în pasul Palma şi eu am plecat pe acelaşi drum, cam cu jumătate de oră mai devreme: Sucevița - Gura Humorului.

Din ce văd din poze e curba de ieşire din Vârfu Dealului spre Humor, cum a corectat colegul mihai c, iar motociclistii veneau spre Humor si aveau curba pe stanga.

Probabil soferul a intrat putin cam tare in curba de dreapta, a subvirat si a iesit inspre axul drumului, iar ce a urmat se ştie. Eu cred că s'a întors 360 de grade.

Curba aia la dreapta nu prea are vizibilitate, sunt crescuți copaci, şi mai e şi în urcare, aşa că e destul de periculoasă.

Toate astea sunt doar supoziții şi mă bazez pe faptul ca motocicliştii au venit prin Marginea - Cacica, nu au coborât de pe Palma spre Câmpulung pt ca cerul era negru pe Rarău şi ploua destul de tare.

Poate ne lămureşte exact unul din cei care îi însoțeau pe cei doi.

Editat de pomo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Silver Arrow a spus:

 

Nu vad de ce motociclistii s-ar fi dus pe sens opus ei venind pe banda din interiorul curbei.

 

 

Lumea circula de parca e ultima zi pe pamant.

Viteza legala nu exista, depasiri fiecare pe unde apuca etc.

Si din pacate unii motociclisti circula de zici ca o cauta cu lumanarea.

 

Asta nu e greu. Neadaptarea vitezei la intrarea in viraj si/sau ratarea perioadei de franare.. restul face fizica. Iar legile fizicii, mai ales pe motocicleta, sunt neiertatoare.

In rest ai toata dreptatea... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Accident deosebit de grav ieri in Varful Dealului (Suceava).

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...