Sari la conținut

Plata TVA motor SH


binox
 Share

Postări Recomandate

7 minutes ago, marianubs said:

Pentru certificatul TVA de la ANAF numarul de km se declara pe propria raspundere cand se completeaza cererea.

 

Ca sa poti solicita certificatul trebuie sa ai carte de identitate pentru moto, deci RAR-ul facut, unde se face poza bordului cu nr. de km.

 

Răspuns corect și coerent. 

 

Personal mi se pare mare bătaia de cap cu un kilometraj de 1-2-3000km. Mai bine cauți ceva cu 4-5000km minim ca să poți ajunge la valoarea magică până mergi la RAR în vederea înmatriculării definitive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

 

Răspuns corect și coerent. 

 

Personal mi se pare mare bătaia de cap cu un kilometraj de 1-2-3000km. Mai bine cauți ceva cu 4-5000km minim ca să poți ajunge la valoarea magică până mergi la RAR în vederea înmatriculării definitive.

Nu uita ca cele doua conditii de 6 luni sau 6000 Km nu sunt cumulative ci ori una ori alta.

E putin probabil sa gaseti o mobra SH de sub 6 luni vechime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la UE citire:

"În scopuri de TVA, prin mașină nouă se înțelege o mașină care are maximum 6000 km la bord SAU care i-a fost livrată proprietarului în termen de 6 luni de la prima înmatriculare."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, asta cu 6000km sau 6 luni e destul de clara, dar n-am inteles totusi daca trebuie sau nu platit tva in aceasta situatie.

Eu prin asta:

''b) livrările intracomunitare de mijloace de transport noi către un cumpărător care nu îi comunică furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA;''

inteleg ca nu ar trebui .

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca moto se incadreaza la SH nu mai platesti TVA.

Pe baza unei cereri catre ANAF vei primi o hartie de la ei care confirma ca nu face obiectul TVA-ului.

Daca firma X din DE este operator inregistrat intracomunitar si trimite catre firma Y din RO care are un cod fe TVA valabil, o marfa oricare ar fi, ii va factura fara TVA. Firma Y returneaza catre X un document semnat stampilat prin care confirma primirea marfii.

Firma din RO plateste TVA daca revinde marfa.

Daca nu se poate intampla asa firma X emite factura cu TVA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 hours ago, goe 75 said:

Si daca motoreta are 10 ani dar numai 5000 km , se considera ca este noua ? Intreb si eu pt un prieten.

 

Conform legislației, da. Și vei plăti TVA la ea.

 

21 hours ago, goe 75 said:

Si daca masina are 50 de ani si doar 5500 km , imi da numere istorice dar trebuie sa platesc tva-ul?

 

Este o situație neverosimilă care probabil se va trata aparte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu ma intereseaza subiectul .Am vazut ca va place sa "rezolvati" probleme inexistente si am zis sa va ajut .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Este pentru voi pt ca va este lene sa mergeti pana la un birou anaf...de parca ar fi in Palestina.Eu am fost la cel de la Brancoveanu si m-au lamurit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Ai un grup de oameni  bolnavi de "boala contrazicerii" si oferi informatie...egal 0 rezultate ...acelasi show...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Depinde de abordare. S-a pus o întrebare la care s-a primit răspuns.

 

- Sunt condiții în care se plătește TVA la un vehicul achiziționat second-hand?
- Da, dacă vehiculul în cauză are cel mult 6 luni vechime sau sub 6000km parcurși.

 

Nu cred să fi contrazis cineva asta. Greșesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Sunt conditii in care se plateste TVA la un vehicul de mai multe ori?

 

 

Daca te duci acolo cu intentia sa platesti , pt ca te face sa te simti cetatean de onoare , o sa-ti gaseasca o modalitate sa platesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Răspuns criptic, inutilizabil. Reiterez: ai un răspuns diferit la întrebarea "se plătește TVA statului român pentru un vehicul achiziționat second-hand din UE, care are o vechime mai mică de 6 luni sau mai puțin de 6000km parcurși?"

 

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Daca nu exista dovada ca a fost platit deja de primul proprietar sau de tine catre primul proprietar.

 

 

Dude, va tot cacati pe voi cu legea curului... Determinarea o face un om de la un ghiseu  ...vezi cum il calci pe coada si te fwte de te rupe.  

Sa-ti spun ca sunt mii de masini in tara care au intrat cu acte euro 3 si au iesit de la rar ca fiind euro 4?  Pentru ca hartiile alea sunt facute de oameni nu de lege.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Răspuns mult mai elocvent. Mulțumesc.

 

22 minutes ago, goe 75 said:

Daca nu exista dovada ca a fost platit deja de primul proprietar sau de tine catre primul proprietar.

 

Deci dacă pricep bine, dacă o cumperi de la o persoană fizică, având în vedere că respectivul a achitat TVA-ul, nu se mai plătește? Indiferent de vechime sau kilometraj?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Cand eram in cautari de masina nici macar nu mi-a trecut prin cap posibilitatea ca o sa gasesc la o persoana fizica masina in conditiile respective ...asa ca nu mi-a trecut prin cap sa intreb specific pentru aia.

 

Am intrebat doar din perspectiva de persoana fizica cumparand o masina fosta masina de drive test .

 

Vrei sa fii absolut sigur , te duci la ghiseu si intrebi exact pt situatia ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK. Eu pot să confirm pentru situațiile cu care m-am confruntat eu sau cunoscuți: achiziționare de la persoană juridică din altă țară, care la rândul ei a achiziționat de la persoană fizică din aceeași țară. Pare alambicat, dar nu este. Pentru cine știe, așa lucrează Biriș:

  • achiziție de la particular pe firma lui din IT
  • vânzare ulterioară de la firmă către persoană fizică din RO

În cazul de mai sus, 100% se plătește TVA dacă sunt sub 6000km în bord la înmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
La 07.06.2019 la 18:51, PzKpfW a spus:

OK. Eu pot să confirm pentru situațiile cu care m-am confruntat eu sau cunoscuți: achiziționare de la persoană juridică din altă țară, care la rândul ei a achiziționat de la persoană fizică din aceeași țară. Pare alambicat, dar nu este. Pentru cine știe, așa lucrează Biriș:

  • achiziție de la particular pe firma lui din IT
  • vânzare ulterioară de la firmă către persoană fizică din RO

În cazul de mai sus, 100% se plătește TVA dacă sunt sub 6000km în bord la înmatriculare.

 

E adevarat ce spui. Asa se intampla.

 

Nu mi.e clar, daca platesti tva (pt ca are sub 6000km), il poti recupera din tara de origine (IT in exemplul de mai sus)? Macar in teorie?

 

Inca ceva - cand ceri "certigicatul" de tva de la anaf, declari cati km are in bord. Stie careva exact ce scrie in cererea/ declaratia aia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, drg said:

Nu mi.e clar, daca platesti tva (pt ca are sub 6000km), il poti recupera din tara de origine (IT in exemplul de mai sus)? Macar in teorie?

 

Exact asta e teoria. Și cel mai probabil se poate. Dar multe bătăi de cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, iar exprimarea este clară: se dorește să reiasă cât mai clar dacă vehiculul are sub 6000km.

 

Oricum, cred că se poate "conturna românește". Singurul loc unde se verifică rulajul este în cadrul procesului de identificare de la RAR. Între acel moment și momentul în care depui cererea se pot face (chiar și doar pe hârtie) kilometri necesari pentru a trece de acea limită. Iar până la următoarea verificare ITP nu-ți mai verifică nimeni odometrul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...