Sari la conținut

Bucuresti - Seawolves BikeFest pe 7 Iunie / via Harsova


hardKnot
 Share

Postări Recomandate

Se pleaca in grup din Bucuresti spre Seawolves, pe unul dintre drumurile vechi si anume DN3 + DN2A (E60) + DN39 (E87)

 

Este invitat oricine, cu orice tip de motocicleta atata timp cat ii convin conditiile de mai jos:

 

 

Data si ora plecarii:

7 Iunie (vineri) Ora: 8:30 – ne adunam la 7:30-8


 

Locul plecarii:

Ultima benzinarie Petrom de pe Sos. Pantelimon (chiar inainte de Lebada - iesirea din oras)

 


 

Traseul:

Bucuresti - Branesti - Fundulea - Lehliu - Ciochina - Slobozia - POD - Harsova - Mihail Kogalniceanu – Navodari/Seawolves Fest (aprox 250 km)
 

Asfalt bun spre foarte bun, drum frumos, etc...
 

Opriri:

1. Petrom Lehliu Gara (60 km) - oprire scurta, de maxim 15 minute (tigara/dezmortit buci)

2. Petrom Slobozia (55 km) - oprire scurta, (tigara/dezmortit buci <alimentat&CO daca e nevoie>)

3. OMV Harsova (65 km) - oprire nu chiar scurta, de 25-30 minute, (de alimentare/pisu/cico/cafea/telefoane/poze/eugenii/2-3 tigari)

 

Stil de mers: Viteza: 90-110 km/h in afara localitatii, 50-80 km/h in localitati (depinde de aglomeratie/pulitie)


 

Siguranta:

Mergem sa ne distram, sa ne relaxam... se merge constant, in grup de tip zig-zag cu regula celor 2 secunde.

 

Nu se depaseste in coloana aiurea si intr-una, cel mai bine va gasiti un loc si ramaneti acolo, daca vreti sa parasiti grupul ramaneti din ce in ce mai spate, facand semn celor din spate sa va depaseasca.

 

Grupul cel mai probabil o sa-l conduc eu, si vom mai avea pe cineva cu experienta in spate


Daca e grup mare (peste 20 mobre) impartim grupul in doua grupulete, dar fiind plecare vineri dimineata nu cred sa fie cazul

 

Daca nu poti mentine vitezele descrise mai sus, sau nu poate mobra, in niciun caz nu te/o fortezi, mai bine ramai in urma si ajungi mai tarziu, sau, nu mai pleci deloc cu grupul asta pt ca NU vrem sa mergem cu 60-70 km/h pe un DN pustiu in stare f buna inafara localitatii.

 


Atasez si harti orientative:

benz.thumb.jpg.ed300d06c208472568d52fbc61aa673c.jpgharta.thumb.jpg.4e92debff01721dfd5ece1c6022f17ef.jpg

 

 

Cine vrea sa vina se adauga la lista.. :cheers:

 


 

1.    HardKnot – SV650S

2.    Cristi – Vulcan1500

3.    Alex – Intruder1800

4.    Ovidiu – Fz6

5.    Bebe – CBR F4

6.    …

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, l.u.v a spus:

Mama, ce pregătiri și ce strategii amănunțite pentru un drum de 200 km :-)))

Plecați domnilor care și cum, ce tot organizați grupuri și grupulețe!

 Zi ca ti pare rau ca nu poti si tu😂😂😂😂

daca va strangeti macar 10 bin sa va filmez cu drona

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vii cu scutecu'? :P

Din păcate nu pot pleca așa matinal, probabil voi merge singur. Mi-e greață de autostradă dar parcă nici nu-mi vine să merg prin sate, să trec cu bacul etc...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 8 ore, ianachim a spus:

 Zi ca ti pare rau ca nu poti si tu😂😂😂😂

daca va strangeti macar 10 bin sa va filmez cu drona

Mi se pare prea prea simplă organizarea, trebuie un comitet si comiții ca să iasă treaba buna, la un drum monstruos de lung 😂😆

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, l.u.v a spus:

Mi se pare prea prea simplă organizarea, trebuie un comitet si comiții ca să iasă treaba buna, la un drum monstruos de lung 😂😆

Ca se organizeaza iesiri nu e bine, ca nu se organizeaza iara nu e bine, ca se strange lumea si merge fiecare in felu' lui la o tura, iara e de k.k.t.
Stim cu totii ca ai o suparare/frustrare ca tu nu poti merge organizat si ca nu-ti poti asuma responsabilitatea de a organiza ceva cu oameni noi, dar lasa-i pe altii sa o faca si nu mai comenta de pe marginea santului intre spart de 2 seminte.
Asta, sau esti deja un bosorog d-ala uracios, ofticat maxim ca a imbatranit si care goneste copiii de pe strazi ca fac galagie. Stii, tipul ala de bosorog RAU care comenteaza la orice si iti vine sa-i dai un branci pe scari. Si daca inca nu ai inca varsta, stai linistit, atitudinea e deja instalata.

De la un om de +50 si mai ales in postura de moderator, ma asteptam sa mai limitezi posturile pizdulicelor proaste care polueaza orice topic, de exemplu, nu sa iei la misto un motociclist care nu a deranjat cu nimic si incearca sa faca unul dintre putinele lucruri ok care au mai ramas pe forumul asta.
De k.k.t. atitudinea, dar cred ca stii si tu asta.

 

Edit: atitudine de C A C A T nu de cacao. Nu meriti sa las corectia.

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

phehehe.. multumesc Beatrice :D

 

@Sinner - de data asta nu mergem prin sud, desi e drumul meu preferat.. totusi e fain si drumul pe Harsova.

Si pana la urma care-cum-merge, ne reunim la bikefest si ne simtim bine intre "äi nostri"

 

 

Lista ramane deschisa ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata incrancenare, obiectiv privind ... n-a exagerat omul cu nimic, eu consider ca a aruncat si el o mica glumita ... prea ati sarit toti pe el 

@hardKnot imi place portiunea aia de drum spre Tulcea, acolo chiar e beton peisajul ... de la Harsova spre Navodari nu mi se pare spectaculos, dar fiecare cu alegerea lui, mergem unii prin sud, unii prin nord si avem ce povesti la o bere maine seara ! sa ajungem sanatosi cu totii ! 

Apropo, poate ii vedem si pe-ai nostri negri mititei in Norvegia - Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 2 ore, Beatrice a spus:

De la un om de +50 si mai ales in postura de moderator, ma asteptam sa mai limitezi posturile pizdulicelor proaste care polueaza orice topic.

 

Beatrice, păi exact asta fac de ceva vreme --> destul de recent ți-am ascuns o postare in care iți asumasei cu mare mândrie rolul de țațică cu principii de Piața Amzei, iți amintești? :)

 

"Mi-am luat și eu nevastă, urâtă și cam proastă" - vers din piesa "Nu am chef azi" - Vama Veche

 

@all, keep calm & relax.

Fiecare este liber să meargă cum vrea, doar ca observ că sunt destui dependenți și care nu sunt sătui de reguli stricte in orice situație.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva vreme strambai din nas ca ai plecat cu niste tinerei la drum, te-au lasat singur, si ai facut cale-ntoarsa desi erau la 5 minute in fata ca de, n-au respectat regulile. Acum faci misto de ture organizate si reguli. Cine sa te mai inteleaga?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

 Am pretenția să ma ințeleagă cei care pricep ce citesc.

Ce dai tu este un exemplu total paralel, in care singurele comune sunt motocicliști și grup. In cazul ăla singura așteptare a mea era ca toți care plecăm să și ajungem grupat. Am subliniat asteptare, pentru ca aia era o doleanță personală, nu o regulă --> vezi TOPICUL

Nu am scris nicaieri in topicul respectiv o pagină de reguli, orare, termene si altele de genul.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Nguyen a spus:

De aia imi place mie sa calatoresc singur, nu trebuie sa am grija de nimeni si nici altii de mine.

+1; cu amnedamentul ca e misto si in grup :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, hora09 a spus:

+1; cu amnedamentul ca e misto si in grup :)

 

E mai frumos doar cand opresti undeva sau cand ajungi la destinatie, in rest daca nu ai amici care sa stie sa mearga bine e un chin. Eu plec la drum doar cu cateva persoane care stiu sa-si poarte de grija in traffic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...