Sari la conținut

8 Iunie spre Obarsia Lotrului/Strategica


AlexAB
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Pentru ca am tot fost plecat din tara cu munca in ultima vreme, vreau sa compensez in weekendul ce urmeaza.

Am promis anul trecut sa ma reintorc aici: https://motociclism.ro/topic/754804-pe-transalpina-cu-capul-in-nori-690-km/

 

Propunerea ar fi sa mergem spre Obarsia Lotrului pe acest traseu, iar din punctul numit Curmatura Vidrutei sa incercam urcarea spre Strategica, cat ne-o duce.

Mie mi-ar placea sa iesim in Stana Stefanu, direct pe Transalpina, dar dupa toate ploile de saptamana asta.. nu stiu sigur.

Daca nu ne duce, nu ne duce :). Lasam Strategica de la un cap la altul pentru la vara.

Sincer cand am fost anul trecut mi s-a parut zona imprevizibila si periculoasa, ceata cu vizibilitate 0, umezeala, ploi, si cine stie ce alte minunatii.

 

Mai sunt locuri frumoase de explorat in zona, cum ar fi:

Varianta 1: Urcarea spre Ciungetu.

image.thumb.png.d03fba798bd83d309578733513051e5f.png

 

Varianta 2: Voineasa spre Vidraru, ocolind pe forestier pe langa Lotru

image.thumb.png.9b620f2ec3450f2da3773437037da3fe.png image.thumb.png.92837a402a68f17c9ef9dbcb358e9ad7.png

 

Nu mi-ar fi rusine nici cu un drum inspre Sibiu.

Orice alte propuneri sau variante sunt bine venite.

 

Daca totusi nu iese nimic, atunci si poligonul ilioara e bun pentru niste 8uri.

 

Plecarea pe la 6 dimineata din OMV-ul de la iesirea spre Pitesti, rupt asfaltul cu 100km/h :D.

Later edit: Se accepta numai motociclete race-ready, diablo rosso 3 si combinezoane full piele.

 

 

Propunere finala de traseu: Google Maps.

Urcam prin Ciungetu spre Castelul de Apa: vedere 360 de langa pensiunea Fantanita Haiducului, 18 km de forestier, si inapoi pe acelasi drum spre Obarsia Lotrului.

Apoi incercam o Transalpina.

 

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, AlexAB a spus:

Aia e Vidra... Chiar îmi spărgeam creierii az'noapte cum poți ajunge de la Voineasa la Vidraru.

Am un prieten care a filmat Strategica din dronă acum câteva săptămâni. Pare uscată dar mai sunt limbi de zăpadă ici și colo. Dar poate le-a topit ploaia între timp.

Am găsit și filmul... 

 

minutu' 4'30"

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

O sugestie...ca sa eviti Rm Valcea-Ciungetu, mai frumos ar fi :

 

Rm Valcea-Polovragi-Cheile Oltetului-Curmatura Oltetului-Lacul Petrimanu-Ciungetu.

 

M-as baga si eu, dar e prea mult asfalt, prea de dimineata...

 

Ai verificat cum va fi vremea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vis-a-vis mulțumesc, e bine de știut in avans cum e pe sus, si cu filmare deja e răsfăț :)) Vidra, nu Vidraru :D

 

Salut @cristache. Mersi pentru sugestie, o sa verific in maps diseară. Am mai fost pe traseul ăsta, nici eu nu sunt fan asfalt drept in câmp. 

Vremea sâmbătă va fi însorită, inclusiv in localitățile din jurul Transalpinei, desi cu siguranță va fi frigut de dimineață la altitudini mai ridicate. 

 

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, cozmino a spus:

salut Alex. M-as cam baga dar nu stiu daca am ce face cu anvelopele de strada pe acolo .

99% poti face traseul cu anvelope de strada (vorbesc de varianta finala de traseu propusa de Alex). Daca te uiti pe google maps, o sa vezi ca pe langa castelul de apa sunt pensiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, cozmino said:

salut Alex. M-as cam baga dar nu stiu daca am ce face cu anvelopele de strada pe acolo .

Probabil ai ajunge mai departe cu ele pe supermoto decât as ajunge eu pe heidenau cu enduro :))) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu îmi aduc aminte  ca e ok coborârea...printr o padurice , sau ceva tufișuri pe margine...

Nu au fost probleme...

Dacă adăugați Curmatura Oltetului sau ceva fără asfalt m-aș baga și eu...

Editat de cristache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...