Sari la conținut

2019 HONDA NC750X DCT


Idealbike2018
 Share

Postări Recomandate

Referitor la vajaiala si discomfort din cauza parbrizului...

Stiti ce motor am, nu intru in detalii. Cu parbrizul stock, chiar si inclinat (prin adaugarea unor piulite de 13 in partea de jos a suportului, am vazut ca asa se practica), ridicat la maxim, aveam buffeting de numa-numa. Efectiv ma ametea. Am pus o panarama de deflector chinezesc si... minune! Efect similar cu Givi Air-Flow. Testat la interval de 1 minut cu motoreta similara (am facut schimb cu un prieten). Si ala avea parbrizul reglat mai sus. Trecem peste. Mi-am luat un parbriz de tip touring, de la mgg.pl - in lungime parca un pic mai mare decat aveam parbrizul stock + deflector. Buffeting la greu. Noroc ca mi l-a bestelit o cioara (cu aripi, nu de aia ciorditoare) la nici 300 km dupa instalare (in drum spre Croatia). Indiferent cat de sus sau cat de jos l-as fi reglat (montat pe niste glisiere din aluminiu), tot imi luam palme peste casca. Intors acasa, dupa 3500 km de vajaiala peste 80-90/h, am montat inapoi parbrizul stock + deflectorul. Totul cum trebuie. Adica mult mai bine decat cu parbrizul touring. Am impresia ca deflectorul (fie el Givi, Mad-Stad, Puig sau alte chinezarii) face un fel de contra-presiune si elimina (sau reduce) din turbulente. La motoreta mea cica si oglinzile stock dau turbulente, insa nu am de unde sti, eu am pus oglinzi de Pegaso (mai cracanate).

As putea face pariu ca, daca se monteaza un deflector bunisor (de ala cu doua prinderi, nu chinezarie cum am eu), iar riderul nu are peste 1,80, s-ar reduce semnificativ turbulentele. Sunt modele la care se gaureste parbrizul. Dar, pentru cei pretentiosi, parca vazusem si prinderi fara gaurire. Dezavantaj la deflector: apasarea aerodinamica va creste, forteaza un pic prinderile parbrizului, pot aparea crapaturi (la mine au aparut). Posibil sa fie si greutatea deflectorului sa aiba o contributie.

Oricum, cu greu gasesti un motor la care sa spui ca nu iti baga buffeting cu parbrizul stock, mai ales daca ai o inaltime mai asa, peste 1,70.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 109
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cam da, la CB500X daca ma lasam un pic mai jos, se reducea semnificativ. Daca as avea motoreta aia, primul lucru i-as pune deflector. In schimb la NC oricum stateam, era vijelie. Ca sa nu mai zic ca in 10min de autostrada pana la snagov mi-am umplut viziera de bondari. 

Faza e ca multa lume daca nu face comparatie cu ceva unde nu primesti pietroaie in cap, are impresia ca asa trebuie sa fie treaba vantul :) 
La Ktm primul lucru cand l-am luat i-am pus deflector, pana au iesit pe piata martritele cu parbrize aftermarket. Apoi am cumparat Givi touring care e mai lung dar cel mai important mai lat in extremitatile de sus, si imi arunca turbulentele la o palma pe  langa lateralele castii, deci e perfecta liniste la viteze de autostrada. Cu cel stock de la forma/decupaj, imi veneau uraganele fix in urechi. 


 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, LimpTA a spus:

Cam da, la CB500X daca ma lasam un pic mai jos, se reducea semnificativ. Daca as avea motoreta aia, primul lucru i-as pune deflector. In schimb la NC oricum stateam, era vijelie. Ca sa nu mai zic ca in 10min de autostrada pana la snagov mi-am umplut viziera de bondari. 

Faza e ca multa lume daca nu face comparatie cu ceva unde nu primesti pietroaie in cap, are impresia ca asa trebuie sa fie treaba vantul :) 
La Ktm primul lucru cand l-am luat i-am pus deflector, pana au iesit pe piata martritele cu parbrize aftermarket. Apoi am cumparat Givi touring care e mai lung dar cel mai important mai lat in extremitatile de sus, si imi arunca turbulentele la o palma pe  langa lateralele castii, deci e perfecta liniste la viteze de autostrada. Cu cel stock de la forma/decupaj, imi veneau uraganele fix in urechi. 


 

 

La NC este disponibil parbrizul de mai jos Puig, mă gândesc dacă merită sau nu-și are rostul?

 

 

 

puig_touring_windscreen_honda_nc700_x2016.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.06.2019 la 9:05, l.u.v a spus:

Merita cu deflector, am mers și eu cu un Gtr 1400 care avea deflector și nu mi-a venit să cred cât era de silențioasa. 

pai ai mers fara deflector sa vezi cum e?

 

gtr-u ala e facut sa mergi sustinut cu viteze de care scuterul asta nu e capabil ,logic ca are protectie la vant si nu vine neaparat de la un parbriz aftermarket sau deflector.

 

din cate am incercat eu pana acum , daca vrei protectie la vant (la viteze de autobahn) pui parbriz double bubble , nu deflectoare sau rahaturi de 2 metri 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Oameni buni, este timpul sa recunosc faptul ca am gresit sa ma indoiesc de consumul colegului @Minu.

Daca nu vedeam cu ochii mai nu prea puteam sa cred dar este real ca scoate 5l/100km cu 600rr-ul lui , din 2007.

Eu oricum ieseam astazi la un clasic de munte si l-am invitat sa vina cu noi .

Pana la Valeni a fost groaznic pentru ca am crezut ca o sa murim de cald dar dupa a devenit chiar placut si am facut o tura faina .

Am fost 4 motorete .Gsxr 1000 k6 , Fireblade 919 si 600rr am mers la  fel si un gsr 600 care mergea destul de incet ca sa trebuiasca sa-l asteptam ocazional.

Gsxr si Fireblade au scos exact la fel , 7,5  si  rr-ul colegului @Minu a scos 5 , la fel ca Gsr-ul care a mers mai incet.

 

Deci el a alimentat plin la Ploiesti si la intoarcere plin la Valeni si a bagat doar 11,3 l 

Defapt este putin sub 5 dar nu mai avea rost sa stau sa calculez exact .Doar faptul ca a bagat doar 11 l cind eu am bagat 15 , a fost suficient pt mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, n-aveam de ce sa mint man, ai vazut ca am mers plin pe plin si am resetat Kilometrajul din pompa in pompa, mai exact cu 11,33 l am facut fix 247Km si ai vazut si tu ca nu am mers economic deloc ci probabil a trebuit sa trag mai tare ca sa stau langa voi avand in vedere ca eu am in minus vreo 400cc :).

 

Oricum, una peste alta a fost o zi superba cu vreme ok si multe multe curbe :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 15.06.2019 at 9:49, Idealbike2018 said:

 

La NC este disponibil parbrizul de mai jos Puig, mă gândesc dacă merită sau nu-și are rostul?

 

 

 

puig_touring_windscreen_honda_nc700_x2016.jpg


Vezi ca am auzit zvonuri ca astea Puig sunt cam zgariecioase si se matuiesc mai repede decat Givi, cel putin la modelele facute pentru motoreta mea. Asa zic baietii pe advRider. Sincer si la asta givi am vazut micro zgarieturi cu toate ca am destula grija de el si evit sa il sterg prafuit, ci il spal cat mai mult sub presiune. Deci nu vreau sa imi imaginez cum se fac alea de la Puig. 
Cel mai smecher mi s-a parut deflectorul MRA pe care l-am avut. Zici ca era din sticla, il stergeai cu servetelul umed el fiind plin de mizere si nu ramanea nicio urma. Dar deh... 100E doar deflectrul. 
Oricum pentru parbrize orienteaza-te catre plastic de calitate, ca inevitabil vei fi nevoit sa-l stergi si intre spalatorii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.06.2019 la 11:26, LimpTA a spus:


Vezi ca am auzit zvonuri ca astea Puig sunt cam zgariecioase si se matuiesc mai repede decat Givi, cel putin la modelele facute pentru motoreta mea. Asa zic baietii pe advRider. Sincer si la asta givi am vazut micro zgarieturi cu toate ca am destula grija de el si evit sa il sterg prafuit, ci il spal cat mai mult sub presiune. Deci nu vreau sa imi imaginez cum se fac alea de la Puig. 
Cel mai smecher mi s-a parut deflectorul MRA pe care l-am avut. Zici ca era din sticla, il stergeai cu servetelul umed el fiind plin de mizere si nu ramanea nicio urma. Dar deh... 100E doar deflectrul. 
Oricum pentru parbrize orienteaza-te catre plastic de calitate, ca inevitabil vei fi nevoit sa-l stergi si intre spalatorii. 

 

Am luat un Puig zgariecios îl testez și revin cu o impresie :) Și parbrizul original s-a zgâriat instant nu mă aștept să fie altfel nici Puig.

Nu am nici o așteptare, sper să mi-o depășească :)

 

Editat de Idealbike2018
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm si eu consumul de scuter al unei Honda NC750 (am avut una 1 an).

Pentru consum asemanator (usor crescut, neglijabil insa), usurinta: a motorului (196 kile la plin) si in exploatare, cuplu si putere garla pentru cilindreea lui, recomand Tracer 700.

Este ideala si in oras.

Pe autostrada am mers constant cu 170-180km/h (ma intorceam de la Seawolves si ma grabeam) si n-a avut nici o greata.

 Honda NC750 mi-a placut (insa cu Tracerul am mereu un zambet tamp, alta e senzatia, raspunde imediat la comenzi si pare ca nu simte pasagerul daca acesta nu sare de 60 kile de dulceata). Inaintea Tracerului am avut un Vstrom 2016 si nu m-a impresionat fata de prima varianta, practic nu prea au schimbat nimic... (am avut si Vstrom 2004 cand la noi modelul era vazut ca o struto-camila si nu prea se inghesuia lumea sa le cumpere, erau doar vreo 3 in tara, din ce stiam eu).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda i Honda. ia bagati un ochi, la specs, la toate motoretele lor noi. Cai putini, kg multe, la multe dintre ele. Pai Nc ul asta are aproape aceleasi kg cat un CBF1000, si caii, aproape la jumate. Bine, vine si de la normele de poluare....

Legat de consum, nu va mirati, ca practic e jumate de motor de honda jazz :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici ai dreptate.

Nu inteleg de ce la un motor gandit pentru consum (cu un rezervor de doar 14L, cuplu bun si mai putin de 50cp) nu e gandit sa fie si usor ... Adica daca tot au pus o gramada de plastice, are rezervor mic si roata de 17 pe fata,  de ce cantareste cat un VStrom ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am testat parbrizul de la Puig, pot spune că s-au redus semnificativ turbulențele în zona pieptului, încă există ceva "vijelie" spre partea de sus a căștii dar e clar o îmbunătățire.

 

Câteva poze SF-uri prelucrate :)

 

 

IMG_20190626_175645_002.jpg

IMG_20190620_133221_933.jpg

IMG_20190623_200429_193.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 1 year later...
La 06.06.2019 la 22:53, Idealbike2018 a spus:

Salutare Silver Arrow! 

Când am avut aceste cifre am făcut următoarele ture:

 

1) București - Ciolpani dus întors consum 3,2% cu pasager viteză 85 km/h

2) București - Transbucegi - Peștera Ialomiței - Sinaia - Cota 1400 dus întors consum 3,3% singur viteză 95 - 100 km/h și cu reprize de 120-145 km/h pe serpentine

3) București - Târgoviște dus întors consum 2,9% - 3% cu pasager viteză 85 km/h

4) Oraș București consum între 4,2% - maxim maxim pe nenorocire aglomerație modul sport 5,3% 

 

Cam astea ar fi cifrele după 4300 km.

 

Duminică merg la Vama veche vreau să văd cât de jos se poate duce...

 

Totul poate fi urmărit pe canalul meu de YouTube, voi încerca să fiu cat se poate de obiectiv ! Am studiat review-uri 6 luni înainte să îmi cumpăr această motoretă :)))

Cei de la motorteam au auzit și de 2,5% pe distanțe foarte lungi...gen turul Europei. 

Nu pot confirma pentru că nu am testat personal. Cum ating un prag voi posta cu siguranță cu dovezi clare.

 

 

Legat de crash bar nu știu ce să zic... motocicleta este foarte grea deja...230 kg mi se pare enorm ..crash barurile mi-e teamă că ar îngreuna și mai mult. 

Le-aș vedea ca avantaj pentru o luminozitate mai bună să montezi pe ele niște faruri de ceață :) dar la câtă ceață e in București nu merită

Confirm consumurile mici tot pe un model similar, detin un nc750sd din 2017

adaug si o poza cu crash barurile, si urmeaza o grila de protectie de radiator :)

1CFF3020-3BDF-4E7C-9A49-A27468FF6C9F.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 26.10.2020 la 19:54, razvanick a spus:

Confirm consumurile mici tot pe un model similar, detin un nc750sd din 2017

adaug si o poza cu crash barurile, si urmeaza o grila de protectie de radiator :)

1CFF3020-3BDF-4E7C-9A49-A27468FF6C9F.jpeg

Salut, de unde ai cumpărat-o? Vreau şi eu una şi nu găsesc aşa ceva decît prin Italia. Nu e f departe de mine dar mi se pare complicat cu înscrisul

https://www.cmtmotor.com/Dettaglio_Moto.aspx?Codice=ABA-CNM200087&brand=Honda&model=NC750S

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.06.2019 la 21:26, Lucian_M a spus:

 

O chestie: nu e plictisitor cu cutie automata pe moto? Nu, nu-s acri strugurii.

Ha, te pune pe ganduri.

 

 

Putem sa fim rai sa spunem ca e moto pt femei ca nu stiu sa schimbe :D desi mai simplu la moto cu treptele, sus/jos, nu mesteci polonicul in ciorba.

 

Eu am robotizata pe logan si e super, nu eram adeptul automatelor nici la masini si acu m-am sucit 100%.

 

*disclaimer: era sa intre altii in mine in intersectii ca uneori are un lag de neanticipat - f periculos daca ma-ntrebi pe mine :)

 

ajuta sa nu te balbai, te bagi sau nu te bagi ;)

 

 

*inteleg ca n-ai condus scuter. 

Nici eu nush cum e cu "automata" pe 2 roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, frigider a spus:

Ha, te pune pe ganduri.

Toţi spun că nu. DCT-ul după 2016 are încă 3 submoduri la modul sport şi poţi retrograda ca şi la clasică din buton chiar dacă eşti în mod automat dar nu-ţi convine treapta aleasă de ea. Că altfel şi eu m-am obişnuit să blipăi trotilu şi mi s-ar irosi talentul ăsta : )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am copilărit cu L'autojournal, Quattroruote, L'automobile etc. și țin minte că era într-una din ele "pagina DAF-ului variomatic". Ei bine, citez (aproximativ) din memorie "dacă la o mașină normală retrogradezi și accelerezi la momentul T, cu DAF-ul trebuie să accelerezi la T-2 secunde". Copil prost mă întrebam ce draq faci dacă vezi că vine unul pe tine, cum dai timpul înapoi cu 2 sec să o poți zbughi cu DAF-ul?!? 

Pentru cine nu știe, DAF a avut cvt din anii 60-70, și prindea aceeași viteză și înainte și în marșarier! :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...