Sari la conținut

atentie la politiste !! :)) navodari 8->9 /06/2019


valitaz
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 304
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ar fi de ras, insa e de plans. 
Nu vreau sa ridic piatra, insa in momentul in care sunt toate sansele ca acolo sa fie un control, nu faci totul pentru a face probabilitatea sa devina realitate. Trebuie sa fii dobitoc. Trecand peste faptul ca daca te duci sa bei, nu te mai urci pe motor.
Dar cum sunt atatia imbecili, mai ales astia care de cand a venit vara se dau cu motoarele noaptea pe bulevarde, cu tobele lor sparte si in slapi, macar unul va fi pieton o vreme. Desi ar merita mult mai multi, evident, nu doar cei pe 2 roti.
P.S. Ce ordonat a fost avand in vedere cum si-a lasat casca si manusile la trecere...

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Bine că nu a fost mai nasol! Greșeli facem toți în viață, important este ca ele să nu fie grave și ireparabile. 

Imi pare rău, dar apreciez și eu faptul că ți-ai asumat greșeala. Remarc și faptul că ai avut un ghinion teribil, dacă nu cădeai și se lăsa cu răniți rămâneai doar fără plastic 3 luni, acum este chestie mai complicată și de durată. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu e vorba de nici un ghinion. Cu tot respectul, dar baut și cu mobra? Daca acele anvelope reci cauzau un acccident in care luai viata unui copil ca aveai "ceva la bord"? Respectul poate veni doar pt ca ai sange sa recunoști, dar @l.u.v si @celorlalti,hai sa nu o dam cotita. Baut pe mobra, accident... Ce poate fi considerat ghinion?! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil cand ai vazut ca ti-a facut semn sa opresti te-ai aruncat mai tare in frana, si apoi incercand sa redresezi ai facut PF pe doamna si ai |aranjat-o|.

 

Nu zic ca asa a fost, asa ma gandesc, ca prea mare e coincidenta, odata sa cazi la o franare care teoretic nu avea circumstantele unei franari de urgenta, si doi sa mai si dai in ea.

 

Si inca o treaba: daca face semn politistul sa opriti, indiferent daca sunteti cu masina sau motorul, opriti calm in distanta care va e necesara. Nu ii pica gradele daca merge cativa metrii sa ajunga la voi. In lege nu specifica ca trebuie sa opriti imediat in spatele masinii sau a lor, folositi spatiul de care aveti nevoie.

 

Nu sunt jurist dar din cunostintele pe care le am iti ia carnetul pentru ca ai condus baut, iar pentru faza cu politista iti face dosar "vatamare corporala din culpa" care se solutioneaza cu NUP, si cam aia e. Nu vad de ce s-ar complica altfel lucrurile. Mai ales ca e ranita usor, nu aduna zile de spitalizare, etc.

 

P.s. Apreciez si eu asumarea raspunderii insa in continuare sunt de parere ca a te sui in masina sau pe moto baut este iresponsabilitate. Poti trage ponoasele toata viata din cauza asta, sau nenorocii pe altcineva. Motociclismul e si asa foarte periculos. Sa nu il facem mai periculos decat atat!

Editat de Fiziflash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 4 minute, george05 a spus:

Aici nu e vorba de nici un ghinion.

Corect George, prin ghinion mă refer doar la partea cu vătămarea corporală. Dacă nu cădea când l-a oprit ii lua permisul 3 luni, dar având ghinionul că a și căzut si e cu victime se lasă cu dosar penal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dosarul penal nu e o tragedie, important e modul cum se solutioneaza.

 

Zic asta pentru ca stiu cazul unei fete care a facut accident cu motocicleta si nu s-a dus la spital pentru ca i-a zis cineva ca "ii face dosar penal" pentru vatamare corporala.

Lucru adevarat, insa fara consecinte dpdv jurudic.

 

Cand a mers la spital intr-un final avea splina rupta, uterul plin de sange. Au spus medicii ca daca mai statea 1-2 zile acasa erau cu semnul intrebarii sansele ei de supravietuire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 1 oră, Fiziflash a spus:

Nu sunt jurist dar din cunostintele pe care le am iti ia carnetul pentru ca ai condus baut, iar pentru faza cu politista iti face dosar "vatamare corporala din culpa" care se solutioneaza cu NUP, si cam aia e. Nu vad de ce s-ar complica altfel lucrurile. Mai ales ca e ranita usor, nu aduna zile de spitalizare, etc.

Din păcate nu e numai aia!

Urmeaza câteva drumuri la Cercetari Penale, apoi la Procuratura, declarații, intocmirea dosarului etc. și apoi ultima parte de proces la tribunal. Cercetarile și finalizarea pot dura cel puțin un an, iar dacă cel implicat nu mai are și altele pe coadă va urma o amendă penala. Dupa toate astea poliția ii va anula permisul de conducere.

Amenda aia penală pleaca de pe la 2500 ron in sus, putând ajunge la zeci de mii in cazuri grave. Partea nasoală e că abia dupa ce o platește integral (nu știu dacă se poate plăti și in rate) și s-a dat hotarârea definitivă, de la acea dată trebuie să treacă un an până va putea să depună dosarul la poliție pentru redobandirea permisului.

Toată povestea asta va dura cel puțin 2 ani in cazul norocos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, pierrotlefou a spus:

 Trecand peste faptul ca daca te duci sa bei, nu te mai urci pe motor.
 

 

A fost o vreme de aur, pe la începuturile întrunirilor moto în România, când toate cheile motoarelor erau adunate de un coleg sau o colegă nebăutoare până duminică dimineața.

Nu ai fi primit cheia mai devreme nici dacă ziceai că mergi la propria înmormântare !

Dar deh, noi ăia suntem considerați acum fosile depășite, au năvălit tinerii bikeri frumoși și liberi ! 😧

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

A fost BD in Banat ...acum e BD la mare

 

Pentru brigada care se plange de politie si de sistem:

 

Tinerica politista... la 23 de ani. Faptul ca nu a putut sa sara peste motoreta ,cu o pirueta in aer si aterizare de gimnasta , indica lipsa conditiei fizice si probleme grave din sistemul MAI.

 

 

 

 

Colegului @WotRU2Me ,bafta ! O sa ai nevoie.

45 minutes ago, Paca said:

 

Doar din curiozitate ...ce inseamna posibil asfalt rece /anvelope reci ..ca is 30 grade pe afara !  

 

 

Am auzit ca in cazuri d-astea se lasa cu amnezie.🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, goe 75 a spus:

 

Tinerica politista... la 23 de ani. Faptul ca nu a putut sa sara peste motoreta ,cu o pirueta in aer si aterizare de gimnasta , indica lipsa conditiei fizice si probleme grave din sistemul MAI.

 

A fost luata prin surprindere.....

 

Invatatura de minte,colegului si noua celorlanti.

Faptul este consumat,o sa aiba ceva de tras si bani de cheltuit.

Toti am mai gresit in viata.

 

 

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
2 minutes ago, ALEX-CRUISER said:

A fost luata prin surprindere.....

 

 

 

Stiu colegu.Cu o linie mai sus am spus ca este o remarca pentru cei mai speciali dintre noi care cred ca fiecare polititst trebuie sa fie un Rambo ...pt ca nu fac diferenta intre realitate si tv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de incurajari. Ma aflu pentru prima data in postura de a cauza suferinta unei persoane printr-o actiune iresponsabila si sunt daramat psihologic de neputința de a repara ceva. Nu sunt interesat de permis si nici nu mai vreau sa conduc pana nu reusesc sa ma echilibrez psihic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Acum ești obosit și marcat de noaptea trecută, este o reacție normală să simți asa ceva. După câteva zile și o odihnă bună o să iți revii.

Repet, partea bună este că nu a fost mai rău. De curiozitate, ce vătămari are polițista?  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, WotRU2Me a spus:

Multumesc de incurajari. Ma aflu pentru prima data in postura de a cauza suferinta unei persoane printr-o actiune iresponsabila si sunt daramat psihologic de neputința de a repara ceva. Nu sunt interesat de permis si nici nu mai vreau sa conduc pana nu reusesc sa ma echilibrez psihic. 

Bine ca nu a pățit ceva mai grav, macar atat. 

Bine spunea careva mai sus de stransul cheilor si tinute departe de iubitorii de Bere si tărie...

O sa ai de așteptat si de tras mult cu dosarul, iti doresc sa se rezolve cat mai repede. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...