Sari la conținut

atentie la politiste !! :)) navodari 8->9 /06/2019


valitaz
 Share

Postări Recomandate

Acum 3 minute, WotRU2Me a spus:

Nu e asa simplu. Am doi copii de crescut si educat. Nu-mi permit sa trec usor peste ce am facut. 

Politista, din ce auzeam de pe patul meu, are un cucui, contuzii usoare la brate si un deget fracturat sau fisurat. 

Nu spune nimeni sa treci usor peste, unele chestii te marchează pentru toata viata, dar daca ai 2 copii clar nu poti sa te lasi dus în extrema in care sa fii ultimul depresiv din cauza asta si sa nu iti mai poti creste copiii. 

Sincer, cum mama ma-sii sa te urci băut pe mobra cand ai si copii? Imi pare rau, dar ai fost extrem de inconștient si iresponsabil. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

Copiii ți-i vei crește și educa in continuare, că nu ai omorât pe nimeni. Nu este cazul de overreacted!

Parca Pleșu spunea că oamenii cu cât sunt mai deștepți, cu atât fac greșeli mai mari și prostești.

 

PS: Un articol din FORBES pe tema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
2 minutes ago, l.u.v said:

 

Parca Pleșu spunea că oamenii cu cât sunt mai deștepți, cu atât fac greșeli mai mari și prostești.

 

Hahahaha

Mai e careva pe aici care este geniu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, ReReRe a spus:

 

Sincer, cum mama ma-sii sa te urci băut pe mobra cand ai si copii? Imi pare rau, dar ai fost extrem de inconștient si iresponsabil. 

Asta vreau sa deslusesc si eu. 

Chiar acum, goe 75 a spus:

 

Hahahaha

Mai e careva pe aici care este geniu?

In niciun caz eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, WotRU2Me a spus:

Da. 

Cum naiba te-a nimerit fix pe tine sa te opreasca? Si de ce oare? Mergeai chiar asa ciudat sau era filtru?

Imi pare rau de situatie. O sa te scoata tap ispasitor pentru toate situatiile ce implica motociclisti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
4 minutes ago, pitesti2010 said:

O sa te scoata tap ispasitor pentru toate situatiile ce implica motociclisti...

 

Asta din ce film e luata? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, WotRU2Me a spus:

Eu sunt dobitocul si n-am de zis nimic in apararea mea...singura consolare e ca politista nu a patit ceva mai grav, dar e mult prea putin ca sa-mi aduca pace. 

Apreciez onestitatea si asumarea situatiei.

Imi cer scuze daca am fost dur, mai ales ca sunt constient ca nu am cum sa ridic piatra.

E un semn de alerta pentru fiecare din noi.

Sper sa se termine cu bine pentru tine.

Iti tin pumnii! Sincer!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare as fi participat la parada dar bausem doua beri si am zis pas.

Acum daca ai gresit sper sa fie invatatura si pentru altii ca tu din pacate ai ceva de tras. Dar bine ca nu a fost mai rau. Succes cu cazul mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea cu asflatul rece cade. Poate ramane in picioare varianta cu marcajul ud de la toata umezeala din aer. Insa ma gandesc ca e mai probabila varianta cu blocat fata din motive de panica.

Filmul evenimentelor a fost lamurit, eu am 2 curiozitati:

- de cat(e) ai avut nevoie ca sa ajungi la 0,35?

- moto a scapat doar cu zgarieturi (carene) sau s-a proptit in bordura si sunt si altele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, easy ride on! a spus:

 

Trimit la înaintare fete să facă "circulaţie" noaptea?
 

 

Cum adica "trimit la inaintare fete"? NU! Trimit POLITISTI. Pentru ca acele "fete" sunt tot politisti, PRIMESC ACELASI SALARIU CA SI COLEGII LOR BARBATI, si majoritatea sunt din astea cu egalitatea intre sexe. Pai daca e egalitate, sa fie egalitate si la obligatii, nu doar la beneficii cum s-a ajuns in SUA si Canada.

 

Vrei aceleasi drepturi ca ale barbatului? Atunci ai si aceleasi obligatii. 

 

Altfel spus au trimis POLISTITI noaptea. Unul dintre politisti era femeie, ceilalti barbati. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, WotRU2Me a spus:

Nu e asa simplu. Am doi copii de crescut si educat. Nu-mi permit sa trec usor peste ce am facut. 

Nu stiu daca este constructiv sa te autoflagelezi: ai comis-o, ti-ai asumat-o, o s-o tragi. Probabil tuturor ne este dor de o anumita haiduceala, dar vremurile se schimba si in general si in particular si este bine sa ne bucuram de ce avem, cand avem. Departe de mine sa ma dau exemplu, dar nu conduc sub influenta, vorba mea fiind: dupa ce ca nu vad bine si sunt prost, baut mai trebuie sa fiu... Noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e autoflagelare, nu e genul meu. Ma refeream la identificarea factorilor si a mecanismelor care au dus la luarea deciziei. E bine sa intelegi ce nu a mers bine, de ce nu a mers bine, e mai usor sa indrepti ceva. Daca zici doar asta a fost, bine ca e doar atat, fara sa schimbi nimic, este destul de probabil sa repeti greselile. 

In cazul de fata, eu m-am oprit din baut cu vreo ora (aproximez, nu am avut un plan pe ore) inainte de accident pentru ca aveam treaba a doua zi, imi duceam fetita la serbare. Plecand de la petrecere, m-am dus la cort sa ma culc. Ideea serii a fost sa nu ma imbat si sa fiu odihnit a doua zi. Unde am ajuns...

La asta ma refeream. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de baut+condus nu e nici un factor sau mecanism de identificat. Indiferent de temperatura asfaltului, tipul anvelopei, "ghinionul" de a fi oprit de politie la 3AM,etc gestul complet iresponsabil al unui parinte a doi copii e impardonabil. 

Nu sunt usa de biserica, dar personal nici nu ma uit la o sticla de alcool daca am de condus. Si am și eu un prichindel acasa care are nevoie de mine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, l.u.v a spus:

se lasă cu dosar penal.

Nu se lasa cu niciun dosar penal. Da, declaratii si drumuri pe la politie + timp fwtwt si permis recuperat cine stie cand. Dosar penal se face NUMAI daca victima are mai mult de 90 de zile de ingrijiri medicale conform IML.

 

@WotRU2Me: my friend, imi pare rau de tine, dar iti meriti soarta. Acum stai cu strangere de buci, tragi ponoasele si sper ca ai invatat ceva din toata tarasenia asta.

Ce sa zic? Bafta si sper ca ti-a venit mintea la cap.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, Fiziflash a spus:

Si inca o treaba: daca face semn politistul sa opriti, indiferent daca sunteti cu masina sau motorul, opriti calm in distanta care va e necesara.

^ This

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maximul de alcool in sange este cam la 1 ora dupa ce bei (ma refer la cei care beau rezonabil un pahar sau doua, nu la cei stationati sub robinetul butoiului).

Deci mai bine pleci imediat ce ai baut, decat dupa o ora.

Pe de alta parte, sa bei si sa te urci pe motor intr-o zona care a fost full de politie toata ziua, e ca si cum ti-ai cauta-o.

Si ai gasit-o!

 

Printre altele, mersul pe motor necesita echilibru, de-aia ai cazut, nu ca gume reci, bla, bla.. iar alcoolul nu ajuta la regasirea balansului.

Cel mult era condens pe jos sau pe marcaj, ca umiditatea a fost si este mare, dar principalul factor sunt gradele din sange.

Trage concluziile si macar sa nu mai cazi in aceeasi greseala.

 

Nu apreciez nici recunoasterea greselii desi e importanta, e mai bine sa gandim de doua ori inainte, sigur gaseai pe cineva sa iti duca mobra, puneai un anunt pe grupul moto de ct, gaseai un biker disponibil, preferabil treaz. :))

Editat de audi_A9
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a gresit, a recunoscut ca a gresit, supunandu-se astfel oprobriului , iar eu sunt absolut convins ca nu i se va mai intampla niciodata, nici lui si nici cunoscutilor lui care au ceva in cap. Pot sa jur ca omul s-a lasat luat de val, s-a simtit(prea) bine cu prietenii, si-a propus sa nu depaseasca masura dar nu i-a iesit, apoi si-a propus sa se duca spre casa cu motocicleta. Ce a urmat. a urmat, dar nu cred ca este cazul sa-l lapidam, nu este un cocalar jegos care merge in slapi, fara casca si care sa nu opreasca la semnalele organului, accidentand pe cineva in incercarea de a scapa de tragerea la raspundere. Si, in afara de asta, pot sa jur ca cei mai multi dintre cei care activam pe acest forum am gresit la randul nostru, poate nu cu alcoolul, dar cu altele, primul exemplu care-mi vine-n minte fiind viteza. Nu stiu cati dintre noi noi mergem cu maximum 50 in localitati, si la localitati nu ma refer neaparat la mersul in orase, ci in special la sate/comune, mai mult sau mai putin circulate. Daca ne-ar iesi un copil biciclicleta(Doamne fereste!) de pe un drum lateral cati dintre noi l-am putea evita la 70 la ora, sa zicem, nu zic mai mult. Si atunci despre noi ce s-ar zice? Noi despre noi cum am gandi, ca ne-am asumat, nu? 

Insanatosire grabnica le urez atat colegului cat si politistei, iar noua, celor care citim pe-aici, minte suficienta cat sa nu repetam greseala pe pielea noastra. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu încă sunt în negare...am citit de ieri și m-a făcut k.o. informația. nu voiam să fie vorba despre tine, chiar dacă te "cunosc" doar virtual.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu comentez nimic la adresa "vinovatului", fiecare raspunde de fapte  sale...
Ce ma deranjeaza pe mine este ideea asta de tipul "se poate intampla oricui" sau, ce spune colegul de mai sus "cei mai multi dintre cei care activam pe acest forum am gresit la randul nostru, poate nu cu alcoolul, dar cu altele, primul exemplu care-mi vine-n minte fiind viteza."
Acesta este argumentul maselor care personal, mi se pare o prostie pentru ca iti permite sa creezi normalitate, sa justifici normalitatea acolo unde nu este.
Trec pe rosu ca si ala a trecut, merg tare ca si aia merg tare etc...
Scapi odata si nici nu-ti vine a crede cat de norocos ai fost. Scapi a doua oara si, la fel, te consideri foarte norocos. A treia oara cand scapi, clar nu mai poate fi norocul... nu si-a treia oara. Clar, motvul este ca esti bun, ca ai skill.
Ce nu stii probabil este ca prima oara te-a ferit ala cu masina ptr ca, culmea, te-a vazut la timp. A doua oara a franat ala cu masina iar, si ti-a salvat viata si... doar a treia oara ai avut "noroc".
Iar a patra oara poate devii ornament pe TIR, sau a sasea oara?
Cam asta-i pericolul cand te comporti in trafic dupa argumentul maselor (las ca nici aia nu merg legal), de parca "aia" raspund pentru tine, sau in locul tau cand/daca o comiti.

Apoi, mersul cu viteza este un lucru, mersul in stare de ebrietate pe motocicleta este in complet alta liga.
Sa mergi baut pe moto nu i se intampla oricui, ci doar celor care merg bauti pe motor.
Sa faci accident din cauza vitezei excesive nu i se intampla oricui, ci doar celor care merg des cu viteza excesiva.

Iar asta cu asumatul iar, dupa parerea mea este o alta prostie.
Iti asumi cum? Dar pentru familia ta cine-si asuma ca esti dobitoc? Ce vina are familia ta ptr ca tu "iti asumi".
Ok, tu ti-ai luat fixul, doza de andrenalina si, poate statul in spital nu-i o plata suficient de mare raportat la cata andrenalina ti-ai luat.
Dar familia ta ce vina are ca trebuie sa se chinuie cu tine prin spitale pentru ca ai fost tu egoist?
Asumarea implica sa te gandesti INAINTE, nu dupa cand raman doar consecintele si regretele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am citit se pare ca scapa relativ usor ...... daca nu depune politista plingere penala sau sa nu se autosesizeze vreo institutie (caz in care se schimba lucrurile).

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...