Sari la conținut

atentie la politiste !! :)) navodari 8->9 /06/2019


valitaz
 Share

Postări Recomandate

Trecutul nu îl poate schimba nimeni, trebuie să găsești metoda de a accepta că nu ai fost perfect, să poți merge mai departe și să înțelegi că la un moment dat ai fost iresponsabil, singura dată în viața ta. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am mai scris cred o data ...... in fata mea l-a dat jos pe un coleg unu de iesea dintr-o parcare .... daca ar fi baut si o singura bere, altfel se incheia toata ziua.

Ps. Alcoolul + condusul = probleme.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Contabil a spus:

Din ce am citit se pare ca scapa relativ usor ...... daca nu depune politista plingere penala sau sa nu se autosesizeze vreo institutie (caz in care se schimba lucrurile).

 

situatia este nasoala rau de tot. alcoolemie + pagube materiale + accident cu victime = risca puscaria. 

de permis poate sa uite.

Editat de Sergiu_BB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Sergiu_BB a spus:

alcoolemie + pagube materiale + accident cu victime = risca puscaria. 

 

De unde plm, le scoateti pe astea, fratilor?

Ce e asa greu de inteles: DOSARUL PENAL se face NUMAI daca: victima are date de IML mai mult de 90 de zile de ingrijiri, sau alcoolemia era mai mare de 0,8 mg/l (pentru ca astea 2 (in conditiile acestui accident) sunt considerate fapte penale). Altfel nu.

O sa il cercetze, si daca nu sunt indeplinite una din conditiile de mai sus, o sa fie pur si simplu o amenda contraventionala + ridicat de permis pentru x-y-z zile/luni si cam atat din partea politiei.

Victima apoi poate sa il dea in judecata pe parte civila ca sa ia despagubiri de la el.

 

Puneti in k.k.t. mana si cititi codul ala rutier, inclusiv la partea de contraventii si fapte penale.

 

Vis-a-vis de puscaria pwlii, mai tineti minte accidentul din 2016 cu motociclista din Simeria?

 

 

Iata cum s-a terminat:

https://adevarul.ro/locale/hunedoara/strigatul-revolta-tinerei-motocicliste-ramasa-picior-cauza-unui-sofer-teribilist-nu-poti-nenorocesti-om-viata-primesti-libertate-1_5aba3a88df52022f75145483/index.html

 

@WotRU2Me: mergi la un avocat. Ei stiu cel mai bine ce si cum sa faca in astfel de cazuri.

 

Over and out!

Bafte!

 

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge saucare, la momentul testării cu aparatul etilometru, are o valoare de peste 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă"

 

la etiltest avea 0,35 care teoretic inseamna 0,70 in sange dar practic poate sa sara de 0,80 care il incadreaza la parnaie 1-5 ani sau amenda penala.

factor agravant: daune materiale + victime umane.

 

risca puscaria. zic asta fara rautate!

 

Editat de Sergiu_BB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 30 minute, Sergiu_BB a spus:

 

situatia este nasoala rau de tot. alcoolemie + pagube materiale + accident cu victime = risca puscaria. 

de permis poate sa uite.

Nu stiu de ce va simtiti datori sa aruncati niste informatii aiurea!

Inchisoare nu faci nici cand omori oameni intr-un accident, se numeste ucidere din culpa!  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai stiu din experianta unui prieten care a avut 0,32 la aer expirat si a doar a acrosat o masina. 2 ani de incercare, 6 luni munca in folosul comunitatii, permis anulat. nu mai zic de banutii cheltuiti prin tribunale..

 

si asta fara victime.

 

succes.

Acum 5 minute, l.u.v a spus:

Nu stiu de ce va simtiti datori sa aruncati niste informatii aiurea!

Inchisoare nu faci nici cand omori oameni intr-un accident, se numeste ucidere din culpa!  

 

asa se numeste cand NU esti baut la volan. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, Kosh a spus:

Nu comentez nimic la adresa "vinovatului", fiecare raspunde de fapte  sale...
Ce ma deranjeaza pe mine este ideea asta de tipul "se poate intampla oricui" sau, ce spune colegul de mai sus "cei mai multi dintre cei care activam pe acest forum am gresit la randul nostru, poate nu cu alcoolul, dar cu altele, primul exemplu care-mi vine-n minte fiind viteza."
Acesta este argumentul maselor care personal, mi se pare o prostie pentru ca iti permite sa creezi normalitate, sa justifici normalitatea acolo unde nu este.
Trec pe rosu ca si ala a trecut, merg tare ca si aia merg tare etc...
Scapi odata si nici nu-ti vine a crede cat de norocos ai fost. Scapi a doua oara si, la fel, te consideri foarte norocos. A treia oara cand scapi, clar nu mai poate fi norocul... nu si-a treia oara. Clar, motvul este ca esti bun, ca ai skill.
Ce nu stii probabil este ca prima oara te-a ferit ala cu masina ptr ca, culmea, te-a vazut la timp. A doua oara a franat ala cu masina iar, si ti-a salvat viata si... doar a treia oara ai avut "noroc".
Iar a patra oara poate devii ornament pe TIR, sau a sasea oara?
Cam asta-i pericolul cand te comporti in trafic dupa argumentul maselor (las ca nici aia nu merg legal), de parca "aia" raspund pentru tine, sau in locul tau cand/daca o comiti.

Apoi, mersul cu viteza este un lucru, mersul in stare de ebrietate pe motocicleta este in complet alta liga.
Sa mergi baut pe moto nu i se intampla oricui, ci doar celor care merg bauti pe motor.
Sa faci accident din cauza vitezei excesive nu i se intampla oricui, ci doar celor care merg des cu viteza excesiva.

Iar asta cu asumatul iar, dupa parerea mea este o alta prostie.
Iti asumi cum? Dar pentru familia ta cine-si asuma ca esti dobitoc? Ce vina are familia ta ptr ca tu "iti asumi".
Ok, tu ti-ai luat fixul, doza de andrenalina si, poate statul in spital nu-i o plata suficient de mare raportat la cata andrenalina ti-ai luat.
Dar familia ta ce vina are ca trebuie sa se chinuie cu tine prin spitale pentru ca ai fost tu egoist?
Asumarea implica sa te gandesti INAINTE, nu dupa cand raman doar consecintele si regretele.

M-ai scutit de scris. Un comentariu pertinent si corect. Cine are minte sa priceapa, invata ceva.

 

@WotRU2Me evident ca nimeni nu te aplauda pentru ceea ce ai facut, dar iti suntem alaturi ca sa treci peste aceasta incercare.

Cu siguranta acest accident iti va schimba viata, si mai ales modul in care vei vedea de acuma inainte viata de familie. Ai doi copii care au nevoie de tine. Si ai  realizat ca si altii au copii care au nevoie de parintii lor.

Daca ceea ce ai scris este scris din suflet atunci este bine. Timpul le va aranja pe toate.

Am si eu un sfat: tine aproape de politista. Nimica nu este mai frustrant decat sa vezi indiferenta celui care ti-a produs o suferinta.

Desi daca iti vei lua un avocat e posibil sa iti recomande sa nu mai vorbesti nimica cu ea. Decizia iti apartine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand intra in scena alcoolul, se complica treaba. Circumstanta agravanta. Ramane de vazut.

Mie imi plac colegii care o dau cu, oo , si-a asumat. A gresit si el. Daca facea aceasi tampenie colegul nostru, dar, in cadere, mobra lua pe sus un copil ,de pe trotuar, ce mai ziceati?

NU EXISTA SCUZE PENTRU ASA CEVA! Nu te sui la volan/pe mobra, cu alcool la bord. Punct. Nu exista nici un fel de explicatii , justificari, scuze, argumentari, nimic! Este alba sau neagra, in acest caz. NU VA MAI MINTITI aiurea.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, l.u.v a spus:

Depinde de antecedentele avute. Daca in trecut a mai suferit o condamnare cu suspendare, la urmatoarea infractiune perdeapsa este cu executare.

 

perioada de incercare = puscarie cu suspendare, nu a primit nici el cu executare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as fi pus, daca eram la politia rutiera, filtru cu testere alcool la iesirea din campus. Direct. Si as fi pus si pliante peste tot, ca sunt acolo si testez. Ca sa nu zica apoi ca i-am luat pe nepegatite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
31 minutes ago, Adrian M. said:

, si-a asumat. 

 

Colegu , daca nu isi asuma niciun risc nu ajungea in situatia respectiva ...deci "si-a asumat" un risc si acum o sa plateasca consetintele ...

 

 

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

 

32 minutes ago, Adrian M. said:

 

NU EXISTA SCUZE PENTRU ASA CEVA! 

 

Corect .

 

Si acum ... sa-i uram omului sa invete ceva si sa fie sanatos si puternic sa iasa bine si mai intelept din asta , sau sa-i facem urari de rau?

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pai nu sunt tot mama si copilul ala din discutiile anteriore ...aia au murit dracu de cat de mult fum pasiv au primit in nas ...sau ce alte abuzuri imaginare au mai suferit.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Goe, eu n-am dat cu piatra. Si departe de mine sa il judec pe protagonist. EU am reactionat doar la atitudinea asta comuna, eh, lasa, s-a intamplat, ce sa i faci, toti gresim. Ori, nu i asa. Sau, cel putin , nu ar trebui sa fie. Nu e ca si cum, eh , am gresit, am zgariat motoreta. E o chestiune de principii, si respectarea lor. Unele...de minim minimorum,ce ,atunci cand sunt incalcate, ar trebui tratate cu maturitate, ca fiind derapaje grave. Repet,  e de tipul alba sau neagra.

Protagonistul, se simte deja de rahan, s-a facut si cunoscut, si-a pus singur paie pe foc, aia e.  Ii urez luciditate, sa rezolve ce va urma. Ma gandesc ca isi da seama si singur ,ca a facut o tampenie cat casa....

Toti suntem/ar trebui cel putin, sa fim responsabili pentru faptele naostre. Iar asta ar trebui sa fie ceva firesc si normal, nu sa ni se para ca ceva grozav.

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inchideti topicul, nu va iesi nimic bun din el. Cata vreme protagonistul si-a recunoscut vina si "regreta fapta" discutiile ulterioare sunt de prisos.

 

Treceti topicul la categoria Asa Nu si teminati balciul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paca, Ce sfaturi sa i mai dai. Avocat, deja i s-a sugerat, si este de la sine inteles. Apoi , i s-a sugerat sa arate ca are obraz/omenie, si se intereseaza de starea accidentatei. Cam aia e.

Asumare vina, luciditate, si o va rezolva, daca n-a sarit de 0.8 la teste sange.

Si da, ar trebui inchis. Daca va dori ajutor, il va solicita colegul, la momentul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speram sa te ierte tinara politista.Desi un avocat bun e necesar,mai intii omenia...

Din cite am observat politistii moto sunt mai intelegatori.Iar politistii tineri sunt corecti. Pacat ca nu sunt mai multi

ps:sa dea cu piatra cine NICIODATA nu s-a urcat la volan/ghidon dupa o bere...

Editat de mihai c
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, mihai c a spus:

 

ps:sa dea cu piatra cine NICIODATA nu s-a urcat la volan/ghidon dupa o bere...

In ce univers ai aproape 0,4 mg/l dupa 1 bere?

 

Haideti sa nu o dam in ridicol si sa nu minimizam fapta colegului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...