Sari la conținut

atentie la politiste !! :)) navodari 8->9 /06/2019


valitaz
 Share

Postări Recomandate

ma scuzi Lucian_m ,dar de la Buc nu se intelege exact mesajul din NT...

presupun ca ai comis-o acum 19 ani.ziceam sa vb cine niciodata nu a bagat cheia in contact dupa o bere (sau mai multe)

Editat de mihai c
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 301
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin
Acum 3 ore, Paca a spus:

Mie-mi place cel mai mult rumanu care in loc sa intinda o mana de ajutor , sau sa citeasca si sa-si vada de drum/invataminte , da cu scuipat cat poate  si ne arata cat de corect este el . 

Pe net absolut toti suntem imaculati .

Nu neaga nimeni ca nu a facut-o de oaie , dar asta nu inseamna ca trebuie in loc de un ajutor , sa-i puneti genunchiul pe grumaz .

Zânilor care sunteti voi zâni

Cam asta zic și eu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Lucian_M said:

Dacă dădea un conservar beat peste un motorist, ieșea scandal mare. Dacă un motorist conduce beat, e vorba de ghinion.

Deh... ii zice "double standard".

 

Probabil astia care il tot caineaza sunt din aia care cand iese o masina 10 cm din banda (cand ei oricum nu aveau ce cauta acolo) fac ca toti dracii si eventual mai rup si o oglinda, dar faptul ca ei forteaza masina dupa masina sa ii evite nu se pune.

 

Oricum, dintre cei pe care ii cunosc personal care conduc bauti TOTI o practica constant. Si se incadreaza mai degraba la "ma doare in p ula" si "eu sunt jmeker" decat la "a gresit ca tot omu", la fel ca mersul cu bombe pe roti cu probleme tehnice serioase. E cum ai zice ca ai mers "din gresala" cu anvelopele uzate pana in sarma.

 

Legat de politista- bine ca a scapat usor, insa asta e un risc inerent meseriei aleasa de buna voie si compensat de diverse beneficii. Poate "incasarea" asta chiar o ajuta la vreo promovare. Cat credeti ca ar fi in stare sa castige, in medie, daca s-ar angaja in privat? Eu as paria ca majoritatea din politie (si nu numai) daca ar lucra in privat, precum o fac toti cei care cotizeaza cu impozite, n-ar putea produce nici 50% din salarile primite in politie...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mihai c a spus:

ma scuzi Lucian_m ,dar de la Buc nu se intelege exact mesajul din NT...

presupun ca ai comis-o acum 19 ani.ziceam sa vb cine niciodata nu a bagat cheia in contact dupa o bere (sau mai multe)

Da, am băut o bere la discotecă și dupa câteva ore am dus-o acasă pe viitoarea soție cu mașina (câțiva km). Aveam 20 de ani și chiar îmi era aiurea să caut pe altcineva să ne ducă. Pe motor nu m-am urcat și nu mă voi urca niciodată băut. Dacă dă unul treaz peste mine, tot eu o pățesc, ca în bancul ăla cu popa și sticla de vin.

Sincer, nu îl compătimesc pe coleg. Aș fi ipocrit să o fac. O poți comite treaz pe două roți, dar ai șanse maxime să ți-o iei dacă ai băut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Care este faza cu "apreciez ca-ti recunosti vina " sau "fapta"?   

Adica cel care spune asta nu ar fi facut la fel intr-o situatie similara ? 

 

 

 

Sau este faptul ca atunci cand calca stramb este momentul potrivit sa-i spui omului ca tu esti superior moral? Daca trece momentul si nu o faci rapid s-ar putea sa nu mai ai ocazia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Paca a spus:

Fugi ma ....esti nebagat in seama 🤬

Vrajeala asta sa o spui la tine acolo .

Plm..nu mai puteti sa aveti o parere fara sa scoateti in evidenta ce corecti si educati sunteti voi ...zânilor 

Ei, cum le știi tu pe toate...

Uite că am ales să nu "drink & drive", față de alții. Curios că nu mai conteniți cu compasiunea pentru colegul care a comis-o. Nu faceți și o campanie de strângere de fonduri pentru el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai făcut una, cu eveniment la Quantic parcă, pentru un motobețiv. Deci nimic nou sub soare!

Zicea cineva de filtru la ieșire. Dpmdv ar fi fost binevenit, dar oricât ar fi fost de anunțat/promovat sunt convins că tot ar fi avut clienți! O să îi explic eu colegului care nu-și explică: nu s-a urcat el pe moto și a condus băut, alcoolul l-a urcat! Ăsta e și unul dintre motivele pt care e interzis să conduci după ce bei, că-ți ia mințile. Și tot ăsta e unul dintre motivele pt care sunt atâția care conduc băuți. Pe lângă inconștiență, iresponsabilitate, lipsă de educație și jmekerie de cea mai joasă speță.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apreciez raspunsul detaliat. Nu era cazul.

Dacă murea el, aveați să vă duceți la înmormântare cu alai mare. Era fain și dacă o omora pe polițistă. Mult nu a lipsit.

De ce conduceți dacă ați băut?! Ce, dacă se căiește, gata- e băiat bun?! Mulți îi țineți partea, e strict alegerea voastră. 

 

Și vezi că am un ton normal, fără apelative și alte "floricele forumistice". Termenul de găozar ți-l atribui, deși nu-ți știu preferințele sexuale.

 

Știți ce ar fi frumos?! Să se apuce poliția de niște controale zdravene la motocicliști, inclusiv pentru viteză, unde mai închid ochii uneori (pățit ieri, in zona Lepșa). Dacă era să mă "facă", cotizam puternic. Sunt și ei oameni, dar au niște limite.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

@Lucian_M

 

Mah , tu mori de ciuda ca pe tine te ia lumea in balon indiferent cat de mult  te chinuiesti sa pari un special...si pe baiatul asta nu prea... Ce face invidia din om...

 

 

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Semneaza-ti pe frunte ma...in alta parte nu ai unde.

 

Pentru prestari servicii fara autorizatie si fraudarea statului prin neplata tva , ce pedepse trebuiesc aplicate?  

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Lucian_M a spus:

 

Și vezi că am un ton normal, fără apelative și alte "floricele forumistice". Termenul de găozar ți-l atribui, deși nu-ți știu preferințele sexuale.

Eu il stiam pe Paca  om normal.... Dar cred ca ii schimbi starea de moment...acum sigur te-ar tufe.

Acum serios: toti facem prostii. Eu recunosc: facut accident cu mobra la 18 ani (simson din 61) fara sa am permis ( am scapat dupa ce am platit reparatiile la o coaja de dacie. Nu m-am mai urcat pe moto fara permis.

Am beut la volan. Nu m-a prins nimeni....dar acum nu prea mai beau nici daca nu conduc. Daca beau chiar si o bere stau pe dreapta minim 12 ore.

Poate conteaza si ca pricepi ce ai facut si iti vine mintea la cap. Asta nu inseamna ca trebuie iertat, dar nu cred ca suntem noi in stare sa-l judecam....sunt sigur ca are cine si o va trage.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@Lucian_M

 

Vatamare corporala o sa fie ce o sa se intample dupa ce-i strici motoreta cuiva mai ciufut din fire.

 

Merele si fasolea...? Adica nu-ti convine ca ti-am scos ipocrizia la suprafata dupa ce ai zis ca nu esti? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ipocrizie, nene?! Dai peste om și îți ceri scuze?! Păi eu ți-am turnat alcoolul pe gât? Dacă dădea peste tine îi țineai partea la fel ca acum? Bravo, nu mă mir că ne arată unii cu degetul. Mentalitate de turmă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Lucian_M a spus:

Da, am băut o bere la discotecă și dupa câteva ore am dus-o acasă pe viitoarea soție cu mașina (câțiva km). Aveam 20 de ani și chiar îmi era aiurea să caut pe altcineva să ne ducă. Pe motor nu m-am urcat și nu mă voi urca niciodată băut. Dacă dă unul treaz peste mine, tot eu o pățesc, ca în bancul ăla cu popa și sticla de vin.

Sincer, nu îl compătimesc pe coleg. Aș fi ipocrit să o fac. O poți comite treaz pe două roți, dar ai șanse maxime să ți-o iei dacă ai băut.

 ..

 

Acum 28 minute, Lucian_M a spus:

Mi se falfaie drapelul!

 

Pentru alcool zero toleranță. Permis anulat pe loc, pe viață! Semnez oricând pentru acest lucru.

Ca să vezi ipocrizie 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Paca said:

Mno este ultima postare pe subiectul asta ....

I sa se gasesc gaozari ca tine care citesc in diagonala , si sunt rumani get beget .

Mai precis , ne doare in plua si pe mine si pe forum , ca tu bei sau nu ....pricepi asta ? 

Esenta era alta ...dar plm ..va gasiti sa o luati personal pana dati cu mucii in fasole ...cum sunteti voi zani si zmei .

Mai pe scurt .

Omul a gresit 

Omul a recunoscut 

Omul se caieste si cauta sa rezolve treaba intr-un mod decent si legal .

De ce plm trebuie sa apareti din neant sa  tineti voi morala ...astia mai catolici decat Papa .

Si nu este vorba de compasiune , dar esti prea prost sa intelegi ...am remarcat asta din alte postari ale tale .

Ps :postarea este pt colegu Lucian 

Paca, nu e chiar asa... Pe aici mai citeste unu'-altu'. Si ce intelege un pustan daca da intamplator de topicul asta?  

"Pai iau cheile lui tati de la motocicicleta, imi fa curaj cu cateva beri si ies goarna pe bulevard. Daca o comit, mi-o asum, asta e! Asa fac bikerii cu experienta. Eventual o pun si de-o cheta sa-mi plateasca amenda/pagubele."

Nu e chiar asa de simplu. Daca accidentul asta se lasa doar cu o cazatura si luatul politistei pe sus, cred ca aveam pana acum 40 de pagini de mistouri. Si pe buna dreptate. Dar aici a intrat alcoolul in ecuatie si nu mai e chiar asa de fun. Nu mai e amuzant deloc, e trist. Chiar tragic. 

 

Noi nu avem limite, stii foarte bine. Daca ne lasau cu 1-2 beri la bord, cu siguranta mergea si cu 4-5. Si stii foarte bine ca cu greu ne mentinem in acei 49km peste limita legala cat sa ramanem cu plasticul in buzunar. N-avem respect fata de lege, nu exista bun simt. Ne doare la banana, de asta iesitul cu moto la plimbare e o loterie: un sofer beat, o masina care intoarce, un tractor nesemnalizat, o groapa, unul care taie curba, viteza mult prea mare... mereu uitam de astea. 

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Paca a spus:

 

Dar daca alunecai pe sina de tramvai 

Dar daca erai printre masini si loveai pe trecere 

Dar daca .....ce vrei tu 

 

daca dadea ceasca anticonceptionale .. :((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, goe 75 a spus:

Semneaza-ti pe frunte ma...in alta parte nu ai unde.

 

Pentru prestari servicii fara autorizatie si fraudarea statului prin neplata tva , ce pedepse trebuiesc aplicate?  

 

Aceleasi care se aplica pentru furtul de motorina si vanzarea ei.

 

Am trait sa o vad si pe asta, oameni deranjati ca unii muncesc in loc sa se "descurce".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Paca a spus:

Mah am zis ca nu mai ma agit dar vad ca esti prost facut gramada si mai dai si pe dinafara 

Macar tine pentru tine prostiile ...daca tot vrei sa pari imaculat .

Beutura zero la noi ca is oamenii cum sunt , la altii ai voie 1-2 beri .

Mai pe scurt , nu mai incercati fratilor sa pareti imaculati ...ca nu sunteti 

Crezi ca daca faceai tu un accident din viteza erai mai breaz ca colegu' ?

Dar daca alunecai pe sina de tramvai 

Dar daca erai printre masini si loveai pe trecere 

Dar daca .....ce vrei tu 

Remarc ca eati prost de bubui si vrei sa iesi in evidenta . Poti sa-mi faci si report ..tot prost ramai.Am zas . Amin 

Pfffff

Si pentru restul colegilor ...chiar nu ne intereseaza cat de imaculati sunteti voi , si cat de bine mergeti ...chiar nu vad de ce trebuie sa epatati aici .

Faceti fratilor topic separat unde sa va laudati ! 

Mi-e scarba de forumul asta ca de multe ori ma intreb de ce draqu mai pierd vremea pe aici ,😠

Frumos limbaj, n-am ce zice! Cinste ție!

Dacă sunt unii care se mănâncă între ei, aceia sunt motocicliștii.

Succese nebănuite îți doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Lucian_M a spus:

Pentru alcool zero toleranță. Permis anulat pe loc, pe viață! Semnez oricând pentru acest lucru.

Ati luat-o razna. 

Incep prin a nu lua apararea colegului. A comis-o, o sa plateasca dupa legile de aici. Bine ca n-a fost mai rau si asta e tot ce se poate spune. 

 

Revenind la subiect. 

Cand iei de haturi niste zeci sau sute de cai, iti asumi ca-i poti controla. Alcoolul evident te-ncurca. Cat de rau? Depinde de multi factori, dintre care cel mai important e cat ai baut. Dupa cum stiti in majoritatea Europei limita NU e zero. Devine factor agravant oricat de putin ar fi? Cu siguranta.

 

Mai sunt alti factori de risc? Mai dati dracului decat o bere? Ceva droguri, de exemplu? Etnobotanice? Ilegale care nu-s pe lista de droguri? Vorbitul la telefon fara casca? Streamul live pe facebook? Oboseala? Vorbitul cu pasagerii? Scrisul de sms-uri? Mai gasesc daca vreau.

 

Era sa fac accident cand m-a sunat nevasta-mea sa-mi zica ca-i gravida - si aveam casca. Am un cunoscut care chiar a facut accident, tot cu casca, tot raspunzand la telefon cu numar necunoscut - era spitalul care l-a anuntat ca i-a murit o ruda apropiata. Am condus mult mai incapacitat de oboseala decat de o bere. Am fost temporar distras de pasager mai rau decat de o bere. Am condus nervos, si mult mai distras de nervii de la mine din cap decat de o bere. 

 

Ideea de limita zero la alcool e tampita, dupa mine. Bine, nu doar dupa mine, dupa majoritatea tarilor UE. Cum am zis, nu iau apararea colegului, era pilit dupa legile din toata Europa. 

 

Evit pe cat posibil sa conduc atunci cand sunt factori care imi scad atentia: alcool, oboseala, draci, etc. N-am condus niciodata beat. Insa atitudinile astea extreme...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, o fi tâmpită, la alții merge, dar românul plusează tot timpul. La două beri mai merg trei, ce naiba. Depinde cât de repede le bei, în ce interval etc. Nu mai zic, mă opresc aici.

 

Seară faină!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
11 minutes ago, Lucian_M said:

Ce ipocrizie, nene?! Dai peste om și îți ceri scuze?! Păi eu ți-am turnat alcoolul pe gât? Dacă dădea peste tine îi țineai partea la fel ca acum? Bravo, nu mă mir că ne arată unii cu degetul. Mentalitate de turmă.

 

La partea cu ipocrizia ti-am raspuns dar ...tu pricepi mai greu.

 

Daca dai peste om este normal si civilizat sa-ti ceri scuze . Sunt si proceduri legale prin care esti tras la raspundere si cand se termina treaba ai o noua sansa sa fii mai intelijent si sa nu mai repeti greseli din trecut.

 

Si-a turnat singur omul alcool pe gat si o sa plateasca singur pentru asta .Nu o sa fii invitat sa participi asa ca fuck off!

 

Daca dadea peste mine eram la fel de impartial ca si acum . Am fost accidentat de cineva in trecut si totul a decurs foarte civilizat si fara spectatori care sa exagereze  gravitatea situatiei.

 

"Ne arata unii cu degetul"? Pe bune? Trebuie sa ne traim viata in cerseala pentru aprobarea unor necunoscuti? 

Ai o gandire bolnava amice.

 

Mentalitate de turma se poate spune desprea gandirea ta ,unde aprobarea turmei are importanta. Esti o oaie din turma si ma intereseaza ce spui tu doar ca aperitiv comic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...