Sari la conținut

atentie la politiste !! :)) navodari 8->9 /06/2019


valitaz
 Share

Postări Recomandate

Oricum, e o tampenie sa implementezi doar legislativ toleranta zero (la orice!). Trebuie implementata si inginereste/constructiv. 

 

Respectiv vehiculul nu POATE depasi viteza legala, si daca incerci, te toarna la politie. La fel, daca ocheste alcool in aerul din vehicul sau la tine-n casca, opreste scanteia si te toarna la politie. 

 

Doar ca nu mi-e clar ce succes ar avea asa initiative legale :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am zis ca nu mai scriu, dar totusi...

 

Acum cativa ani un dobitoc s-a urcat cu masina peste bordura de 20 cm si a izbit-o pe sora-mea, a ridicat-o la 3 metri in aer si apoi a proiectat-o in zidul de beton. Traumatisme multiple (inclusiv cap spart rau, mana in ghips, picioarele belite rau). Dobitocul bause zdravan, era fiul unei doctorite mari din oras, venea de la un chef, in dimineata zilei de 8 martie. Sora-mea mergea la scoala, era 7 fara cateva minute.

 

Stiti care a fost sentinta la tribunalul din Bacau, nu? Sa zic? Hai ca zic: mama a trebuit sa plateasca cheltuielile de judecata. Iar cu asta am incheiat-o cu alcoolul! Nu mai intru in detalii, ca eram in sala si ramasesem fara aer.

 

 

 

@Paca: scurt si pe romaneste: du-te-n (cuvant urat) mea de dobitoc, ca m-am saturat de tine! De tine si de restul care-ti tin isonul. Cu limbajul tau dovedesti o nesimtire crasa. Sictir in plm!

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luciane, iti inteleg indignarea, dar ti-o alimentezi inutil. Nu am pretins intelegere, nu am cautat compatimire si nu am gasit scuze pentru ca nu sunt. In schimb am sa-mi prezint scuzele si am sa-i cer femeii iertare pe langa plata daunelor si ispasirea pedepselor ce vor urma. Sper ca esti de acord ca e doar treaba ei cum alege sa reactioneze si ca intelegi ca sunt oameni care au atitudini diferite de a ta in privinta asta si ca acest lucru nu inseamna ca tu nu ai dreptate, dar nici lor nu li se poate reprosa nimic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sictir! Esti motociclist cat sunt eu mecanic. Valea!

 

 

 

Acum 5 minute, goe 75 a spus:

@Lucian_M

 

Sora-ta a angajat un "avocat" care era exact la fel de avocat cum esti tu mecanic.

Povestea e lunga si nu merita mentionata. Conteaza cine are pile "sus". Si ala le-a avut mari de tot.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 minutes ago, WotRU2Me said:

.

Man, 

Imi pare sincer rau de patania ta si sper ca ti.a fost cu varf si indesat astfel incat sa tragi niste concluzii mature din toata povestea asta care putea avea un final mult mai nasol. 

Un singur sfat am pt tine: ai grija ce postezi si pe unde postezi legat de accident - in cazul unui eventul proces sa nu iti puna vorbe in gura aiurea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine vrea sa ma pupe-n el, ii dau adresa in privat. Nu-s amator de lingai, dar in cazul unora, fac ceva exceptii.

 

PS: ma port frumos cu cine merita. In general sunt calm. Totusi, unii reusesc sa ma scoata din sarite.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, WotRU2Me a spus:

 In schimb am sa-mi prezint scuzele si am sa-i cer femeii iertare pe langa plata daunelor si ispasirea pedepselor ce vor urma.

 

Asa vad eu o comportare normala si daca-ti spune ca ti-a deschis dosar.

Foarte important este sa ai alcoolemia mai mica de 0.8, peste insemna din prima 1-5 ani, ca ai o victima nu te ajuta deloc, ca este si politista ......

De obicei (din ce am inteles) alcoolemia in singe este undeva la dublul "fiolei" ...... ar fi sanse.

Ai fcut-o .... e facuta, important este sa nu se mai repete indiferent de repercursiuni.

 

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Metal Heart a spus:

Man, 

Imi pare sincer rau de patania ta si sper ca ti.a fost cu varf si indesat astfel incat sa tragi niste concluzii mature din toata povestea asta care putea avea un final mult mai nasol. 

Un singur sfat am pt tine: ai grija ce postezi si pe unde postezi legat de accident - in cazul unui eventul proces sa nu iti puna vorbe in gura aiurea. 

Multumesc Metal. Dap,  imi este cu varf si indesat. Asta e cam singura platforma online pe care postez in general si probabil ca nu o sa mai am ocazia sa spun mare lucru daca se tot cearta baietii astia. Nici nu mai am cuvintele la mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze pentru limbajul folosit, dar cu unii chiar nu pot vorbi altfel decat sunt tratat.

 

Sper totusi ca, daca va mai exista o "data viitoare", sa realizezi ca alcoolul nu are ce cauta atunci cand conduci. Dupa episodul cu sora mea, sunt extrem de inversunat celor care conduc sub influenta alcoolului.

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, WotRU2Me a spus:

Multumesc Metal. Dap,  imi este cu varf si indesat. Asta e cam singura platforma online pe care postez in general si probabil ca nu o sa mai am ocazia sa spun mare lucru daca se tot cearta baietii astia. Nici nu mai am cuvintele la mine...

E si normal. Sa traga/ em invataminte cu totii din patania ta, pana la urma nu a fost o rea vointa ci o culpa nevinovata. Timpul de asteptare iti va fi un sfetnic bun pt tot restul vietii, bine ca e numai atat.

Va trece si asta, reactioneaza cu calm si bunavointa in perioada imediat urmayoare. Politistii sunt si ei oameni/semeni ai nostri-oameni cu suflet- care intre noi fie vorba, nu putini ci chiar multi cocheteaza cu mult peste concentratia ta etilotest.

Important e sa ramanem oameni, ci nu jivine hiena.

Imi place ca momentan chiar dai dovada de maturitate asupra situatiei neplacute si faptul ca esti conciliabil iti aduce un mare plus.

Bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
18 minutes ago, Lucian_M said:

Eh, lumea e înțelegătoare, își cer scuze și totul e ca înainte. Sunt profesioniști, ce naiba!

 

Tu esti treaz in momentul asta ? 

Daca esti treaz si nu poti sa discuti despre situatii diferite in mod separat , cum esti cand esti baut?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, Sergiu_BB a spus:

"Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge saucare, la momentul testării cu aparatul etilometru, are o valoare de peste 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă"

 

A disparut varianta cu amenda.

 

Art.87.

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

 

sursa: https://www.e-drpciv.ro/legislatie/codul-rutier-simplificat/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnul Goe, probabil ți-ai luat porecla după opera lui Caragiale. Atâta poți, atâta faci. Probabil la tine în cătun ești foarte apreciat. Și ai succes la fete cu motorul tău sport.

 

Btw: eu am oră liberă acum. Tu ce program ai de îți tot permiți să postezi? 

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...