Sari la conținut

atentie la politiste !! :)) navodari 8->9 /06/2019


valitaz
 Share

Postări Recomandate

Acum 1 minut, XaeL a spus:

Gog esti tu. Si unul relativ prostut. Ce e aia "crimă"? Traduseși tu repede "crime" din engleza?

Pana una-alta, ai citit ce e ala ultraj?

 

Esti un om mic cu o educatie precara, principiile de drept le-am invatat in clasa XI. Crima nu inseamna doar omor ci si fapta penala:

 

crimă sf [At: (a. 1848) URICARIUL X, 19 / V: (ltm; iuz) ~men sn / Pl: ~me / E: lat crimin, fr crime] 1 (Jur) Infracțiune foarte gravă săvârșită contra legilor penale sau morale, pedepsită de legi Si: nelegiuire, fărădelege. 2 (Spc) Omor. 3 Faptă rea condamnată de orânduielile sociale. 4 (Îs) ~ de război Acțiune a membrilor unor forțe armate în timp de război, care violează normele dreptului internațional. 5 (Îs) ~ împotriva umanității Atrocitate practicată organizat, care violează legile fundamentale ale umanității. 6 (Îs) ~ internațională Infracțiune deosebit de gravă împotriva legilor și uzanțelor războiului, precum și împotriva păcii internaționale și umanității.

 

Pune mana pe carte doctore! Daca ti-ai luat diploma la Pristina ca italienii nu inseamna ca esti automat destept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 2 minute, XaeL a spus:

 

Pune legea ultrajului, nu vinovatia:

 

(6) Fapta constând într-o acţiune sau inacţiune constituie infracţiune când este săvârşită cu intenţie. Fapta comisă din culpă constituie infracţiune numai când legea o prevede în mod expres.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fapta este vatamarea. Ultrajul presupune doua conditii: existenta vatamarii asupra politistei si aflarea politistei in indeplinirea atribuțiilor de serviciu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Muretto Grundieg a spus:

Era un banc cum că 12% din accidente sunt făcute de șoferi sub influența alcoolului. Restul sunt făcute de cei care n-au băut :)

Deducem de aici că e mai safe să conduci băut decât treaz, corect?

Să bem, zic... :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, XaeL a spus:

Fapta este vatamarea. Ultrajul presupune doua conditii: existenta vatamarii asupra politistei si aflarea politistei in indeplinirea atribuțiilor de serviciu.

 

Gigel. uite definitia cuvantului ultraj:

 

ULTRÁJ, ultraje, s. n. Ofensă, insultă, amenințare. ♦ (Jur.) Infracțiune care constă în insultă, calomnie, amenințare ori alte acte de violență ori de vătămare corporală împotriva unui funcționar aflat în exercițiul funcțiunii; p. gener. jignire, ofensă (gravă), amenințare, act de violență împotriva cuiva. [Var.: ultrágiu s. n.] – După fr. outrage, it. oltraggio.

 

Uite si legea referitoare la ultraj:

 

Art. 257

Ultrajul

(1) Ameninţarea săvârşită nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă, lovirea sau alte violenţe, vătămarea corporală, lovirile sau vătămările cauzatoare de moarte ori omorul săvârşite împotriva unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu sau în legătură cu exercitarea acestor atribuţii, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu o treime.

(2) Săvârşirea unei infracţiuni împotriva unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat ori asupra bunurilor acestuia, în scop de intimidare sau de răzbunare, în legătură cu exercitarea atribuţiilor de serviciu, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu o treime.

(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează faptele comise în condiţiile alin. (2), dacă privesc un membru de familie al funcţionarului public.

(4) Faptele prevăzute în alin. (1)-(3), comise asupra unui poliţist sau jandarm, aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu sau în legătură cu exercitarea acestor atribuţii, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite se majorează cu jumătate.

 

Iti repet desi pana si un copil ar fi inteles, ultrajul presupune din start intentia de a ameninta sau a ofensa autoritatea statului. Colegul nostrum, din cele povestite, nu a avut intentia de a lovi politista, a pierdut controlul vehiculului iar asta inseamna accident cu toate urmarile pe care le stim.

 

 

Acum 5 ore, cuki a spus:

E ultraj pentru ca era baut. Nu era baut, alta problema, dar mai mica...neatentie , vina politistului? etc.

 

Faptul ca era baut este doar o circumstanta agravanta, daca nu era baut nu mai era ultraj? Dpdv tehnic fapta ar fi fost acceasi. Trebuie sa intelegeti ca ultrajul este in principiu o contestare a autoritatii, iar asta presupune intentie.

 

In principiile de drept intentia este esentiala, din acest motiv exista infractiunea de omor si infractiunea de omor din culpa, chiar si beat fiind. Diferenta majora dintre ele este intentia desi rezultatul este acelasi: o persoana decedata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai  baieti  oameni  si moldovenii  in trecut  forumul asta era  mai  animat mai  viril  vad  s a  racit / muiat  rau de tot ,,,, pacat  mare pacat si  pana la wee ,,,  mai este destul .  😡 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, vik55 a spus:

Mai  baieti  oameni  si moldovenii  in trecut  forumul asta era  mai  animat mai  viril  vad  s a  racit / muiat  rau de tot ,,,, pacat  mare pacat si  pana la wee ,,,  mai este destul .  😡 .

Offtopic1: Mie mi se pare destul de animat.

 

Offtopic2: ce a fost gluma aia cu strom.ul de 650?

 

Ontopic: bine că nu s.a comis mai grav.

Cei mai vehemenți scandalagii sunt la tamponările ușoare, cei ce trec prin chestii mai grave sunt mai liniștiți (unii de tot)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 09.06.2019 at 10:41, WotRU2Me said:

Mi-a facut semn sa opresc, un pic in scurt si, incercand sa opresc, am pierdut fata pentru ca SC reci si asfalt rece (si poate si marcaj pe sosea, dar nu pot spune cu siguranta). 

Motocicleta a alunecat si a lovit politista.

 

Si pentru ca lipsa ABS ? Nimeni ... ?

Ah, stai, ABS-ul e pentru fraieri .. :)

 

Zicea un user ca multe fete mari pe aici. As zice si ca mult mai multi cocalari alcoolici. Intalniri moto ? Pretext de bautura. Motorul e ceva optional in povestea asta ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Starcream a spus:

 

Si dai exemple din Dexonline ca sa argumentezi juridic, asta e maxima, si jandarmul care pazeste sala de judecata stie mai multe decat tine.

 

Se vede ca esti milenial, ai trecut prin scoala ca gasca prin apa. Esti atat de superficial incat nici prin cap nu-ti trece de ce am pus si definitia din dex si articolul de lege.

 

Acum 5 minute, Starcream a spus:

 

Te-as pune sa enumeri cateva principii de drept, dar cine stie ce mai scoti din tine

 

 

Nu te obosi, nu esti in masura sa dezbati spete de drept. Drept dovada niciunul dintre cei care se contreaza cu mine, inclusiv tu, nu posteaza argumentat si logic.

 

La voi totul se rezuma la "ba pe-a ma-tii", nu conteaza ca sunteti praf in domeniul in care dezbateti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, goe 75 a spus:

@george05

 

Pe bune. E mai fun.

 

 

Nu mai pun paie pe foc ca si asa se stiu ei care sunt cu musca pe caciula si e vraiste topicul in orice hal. Numai ca nah, maicute nefwutute sunt destule. 🤣

PS: intersant cum "patitul" nu a raspuns la întrebarea "cate beri ai baut nene?". Sau o fi din cauza faptului ca poate va conta in instanta o postare de pe un forum public? De doi lei, dar tot forum public ramane. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, george05 a spus:

ca poate va conta in instanta o poatare de pe un forum public

Drept la tinta! ;)

 

Si mie mi s-a spus, desi sunt victima in accident, sa nu fac nimic public pana la terminarea procesului (de preferat). 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Nguyen a spus:

In principiile de drept intentia este esentiala, din acest motiv exista infractiunea de omor si infractiunea de omor din culpa, chiar si beat fiind. Diferenta majora dintre ele este intentia desi rezultatul este acelasi: o persoana decedata.

 

Nu stau sa-ti contrazic toate ineptiile dar daca nu ai studii de specialitate opreste-te, daca ai, mai invata.

 

Crima, omor din culpa, prostii.

Nu exista OMOR din culpa pentru ca OMORUL nu poate avea culpa, fiind savarsit cu intentie. Ce trebuia tu sa cauti pe internet era UCIDEREA din culpa.

 

Pentru autor, succes in a-ti rezolva problemele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, vladf a spus:

 

Nu stau sa-ti contrazic toate ineptiile dar daca nu ai studii de specialitate opreste-te, daca ai, mai invata.

 

Crima, omor din culpa, prostii.

Nu exista OMOR din culpa pentru ca OMORUL nu poate avea culpa, fiind savarsit cu intentie. Ce trebuia tu sa cauti pe internet era UCIDEREA din culpa.

 

Pentru autor, succes in a-ti rezolva problemele!

Iti irosesti energia de pomana. Omul nu are intelesul cuvintelor.  Omor si ucidere e tot aia.

De ex. a bagat-o pe aia cu ''milenial'' (adevarul ca suna intelectual, nu?), pentru el consecinta fiind ca a trecut unul ca gasca prin apa la scoala.

Nu are rost sa ii explici, dar este amuzant sa il urmaresti ce mai abereaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, vladf a spus:

 

Nu stau sa-ti contrazic toate ineptiile

 

Nu ai ce sa contrazici, asta e problema. Dar daca totusi esti asa de destept precum pretinzi te rog sa explici daca colegul a comis un ultraj prin fapta sa si te rog sa argumentezi dpdv legal daca a comis sau nu.

 

Acum 19 minute, vladf a spus:

 

dar daca nu ai studii de specialitate opreste-te, daca ai, mai invata.

 

Sunt dispus oricand sa invat, problema e sa am de la cine. Spre deosebire de cumetrii astia de pe forum care refuza sa invete, ei pretinzand ca sunt atat de destepti incat nu mai au ce invata, eu sunt dispus sa invat de la altii.

 

Acum 19 minute, vladf a spus:

 

Crima, omor din culpa, prostii.

Nu exista OMOR din culpa pentru ca OMORUL nu poate avea culpa, fiind savarsit cu intentie. Ce trebuia tu sa cauti pe internet era UCIDEREA din culpa.

 

O greseala minora, facuta din scrierea in graba. Este adevarat, se numeste ucidere din culpa nu omor. 

Acum 5 minute, Silver Arrow a spus:

Iti irosesti energia de pomana. Omul nu are intelesul cuvintelor.  Omor si ucidere e tot aia.

De ex. a bagat-o pe aia cu ''milenial'' (adevarul ca suna intelectual, nu?), pentru el consecinta fiind ca a trecut unul ca gasca prin apa la scoala.

Nu are rost sa ii explici, dar este amuzant sa il urmaresti ce mai abereaza.

 

Silvere, pe fiecare topic unde te-ai contrat cu mine nu ai adus niciodata argumente, dar absolut niciodata si ai tupeul sa vorbesti de intelesul cuvintelor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. N-am pretins ca sunt destept, dar nu pretind ca stiu mai multe decat stiu, intelegi unde ai gresit?

2. Nu e treaba mea sa-l incadrez juridic pe coleg, nici nu stiu exact de ce conteaza asta acum, aici, pe topic.

 

Daca esti neaparat curios sa-mi aflii parerea, nu poate fi vorba de ultraj iar daca exista intentie era tentativa de omor.

Eu as fi curios daca politista era sau nu pe carosabil in momentul in care a fost lovita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, vladf a spus:

Daca esti neaparat curios sa-mi aflii parerea, nu poate fi vorba de ultraj iar daca exista intentie era tentativa de omor.

 

Este singurul raspuns corect de pana acum. Asteptam ca un dobitoc sa spuna ca a avut intentie si atunci i-as fi spus ca de fapt nu ar fi fost ultraj ci tentativa de omor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nguyen  Ca sa pot avea o discutie cu tine trebuie sa intelegi cuvintele.

Desi am incercat sa folosesc cuvinte simple, la nivelul tau (clasele I-IV), am renuntat sa iti mai explic orice.

Ce se mai discutam daca pentru tine incurcatura dintre omor si ucidere este ''o greseala minora''....

Pina la urma ai aflat cum sta treaba cu cheia cu ''crichet''?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Silver Arrow a spus:

Ce se mai discutam daca pentru tine incurcatura dintre omor si ucidere este ''o greseala minora''....

 

Silvere, mai scrie omul si in graba cateodata, degeaba te cramponezi de treaba asta.

Acum 2 minute, Silver Arrow a spus:

Pina la urma ai aflat cum sta treaba cu cheia cu ''crichet''?

 

??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...