Sari la conținut

Ulei VZ800 vs ambreiaj


SOA
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Fiind proaspat posesor de Suzuki Marauder VZ800, dupa schimbul de ulei am observar ca a inceput ambreiajul sa imi patineze. Situatia se agraveaza si parca patineaza mai tare cand e motorul ft cald. 

Mentionez ca am bagat in el Motul 7100 10W40, si motorul este folosit 90% in oras si doar vara. 

 

Credeti ca daca as schimba cu un 15w50 as putea observa o imbunatatire? De patinat, patineaza in toate treptele... 

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu influenteaza in bine daca pui 15W50,nu are relevanta.

Vezi daca ambreiajul are cursa libera la maneta,10 mm la capatul manetei.

Daca are ,atunci este posibil ca discurile de ambreiaj sa fie uzate si fiind uleiul nou sa le ajute sa patineze.

Cati km are motorul ??

De cand il ai au fost schimbate vreodata discurile ??

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, SOA a spus:

Cursa libera are la maneta si pare mai mare de 10mm. Incerc sa o maresc, si daca nu, o sa iau in considerare placute de frictiune noi. Motorul are 60k km.

E suficient 10 mm.

Nu o mari pt.ca va face zgomot la cuplarea tr 1,o caraiala mai exact.

La 60k daca e folosita mult in oras,mai mult ca sigur sunt uzate placile de ambreiaj.

Mai ales daca ai prostul obicei sa o tii bagata in viteza la semafor.... sau poate fostul proprietar..

 

https://www.louis.eu/katalog/suche/produkte?search_term=clutch&searchButton=&page=1&main_category_id=245

 

Oricum ar trebui sa te duci in service sa faci schimbarea lor sau la cineva care se pricepe,pt ca este posibil sa iti trebuiasca ceva scule 

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbă-i și arcurile! Am pățit să patineze ambreiaj și să găsesc pachetul de discuri cu doar 0.2mm mai subțire decât cel nou (tot, grosime totală, nu 1 disc). S-a rezolvat înlocuind arcurile, în timp se tasează și nu mai spasă cu suficientă forță.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a zis si colegul John verifica in primul rand arcurile

Nu stiu ce sistem au de reglare,dar daca este cu piulita este posibil sa se poata regla mai strans(asa era la comuniste)

La japoneze nu am desfacut. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...