Sari la conținut

Serbia-Macedonia-Grecia-Albania-Muntenegru


ADVentist
 Share

Postări Recomandate

In Septembrie vreau sa fac traseul asta. Am mai fost o singura data pana in Kotor si retur.

Ce imi recomandati sa vad pe traseu avand in vedere ca nu prea imi plac plajele decat din mers.

Unde ma cazez mai ieftin si cam cate zile mi-ar trebui pentru aceasta tura?

trip1.thumb.JPG.2e84cc2ac1ef9048655fdeb3bf6a1f48.JPG

 

trip1.JPG

Editat de ADVentist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pic mai multe detalii :

  • mergi singur sau cu pasager
  • daca nu te intereseaza plajele, ce te intereseaza
  • vrei un traseu mai simplu sau sa bagi curbe peste curbe peste curbe
  • cand te referi la o cazare mai ieftina iei in calcul cortul sau nu

O prima impresie, din Timisoara spre Lefkada cred ca ai 75% autostrada prin Grecia si Serbia. Mai taie din ea ca sunt o gramada de alternative.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Cu pasager

- Ma intereseaza privelisti-le  frumoase, pot include si plaje dar doar sa le vad fara sa imi pierd timpul la soare :)

- Prefer drumurile virajate dar problema e a nu le cunosc, de aia am postat aici pentru sfaturi

- Fara cort

- Care sunt alternativele? Dupa maps multe drumuri sunt interesante dar nu cunosc calitatea lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2500 km: vreo 6 zile doar drumul, vizitatul e peste. Poti sa faci si 4 zile pe drum, dar e masochism, nu plimbare. Cam 4-500 km/zi pe autostrazi sau 300 pe DN e numai bine de plimbat, desi am facut Mostar-Craiova dintr-o bucata si ajungeam la Bucuresti daca nu avea colegul cu care mergeam un mic accident.

 

In traseul tau treci pe langa vreo 2 locuri de vizitat (Dubrovnik si Ohrid); daca nu tii sa ajungi la Salonic as lua-o de la Skopje spre Bitola - Ohrid (peste muntele dintre lacuri, prin parcul Galichica). Din zona canionului Tara as merge prin Sarajevo la Plidvice, in Croatia, drumul prin Cacak spre Belgrad nu e cine stie ce, e foarte aglomerat pana dupa Cacak. Am fost de mai multe ori prin toata zona, mai putin spre Lefkada, personal as taia complet Grecia si as merge prin Ohrid direct spre Tirana pe la Elbasan, apoi mai mult prin Bosnia si Croatia, sunt locuri mai interesante (Dubrovnik si Plidvice in special, Split daca tot e in drum, bucata Senj-Vratnik). Croatia e scumpa la cazare, dar pe Booking.com mai pe seara gasesti deseori reduceri serioase, Macedonia e ieftina dar nu prea grozava, in Muntenegru nu am dormit decat in Kotor care e asa si asa, iar in Serbia a fost intotdeauna ori foarte ieftin si nasol, ori moderat din toate punctele de vedere.

 

Daca treci pe la Durres, in partea de sud e o bucata de plaja unde apa era pe la genunchi la aproape 100 de metri de mal. Am dormit acolo o noapte, preturi acceptabile, dar sa nu te astepti la prea multe, orasul nu e grozav. De fapt, Albania nu arata prea bine in comparatie cu tarile din jur.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranță o să merg și în Parga.

@AdrianB1 M-am sfătuit și cu pasagerul, tăiem Grecia de pe listă și o lăsăm pentru la anul. Avem 12 zile libere, acum să vedem și dacă o să avem bugetul pentru toate.

  In Serbia nu prea mă interesează drumurile acum, e aproape și putem face oricând ture de weekend. 

  Rămâne Muntenegru, Croația, Bosnia și mai rămâne să discutăm de Albania...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...