Jump to content
The_Sin_Eater

Gustul amar de la ...Amara...

Recommended Posts

Posted (edited)

Duminica am zis sa iesim undeva sa mai scapam de caldura sufocanta a "minunatei" noastre capitale. ...macar daca e soare, sa-l fructificam la plaja...

Zis si facut. Am decis sa tragem o fuga la Amara la lacul de acolo. Nu mai fusesem niciodata acolo si aveam in gand sa trecem la intoarcere si pe la bunica.

Punem noi ceasul sa sune dis de dimineata si pe la 8 eram deja in masina; cap compas: lacul de la Amara. Citisem pe net cateva review-uri care erau destul de optimiste, asa ca am decis sa incercam si noi.

Drumul sec: Buc - A2 - Drajna - Slobozia - Amara. 1h si 50 de minute mers lejer.

Aveam in minte descrierea frumoasa facuta pe net pentru Splendid Beach, asa ca am mers direct acolo. Primul semn ca ceva era in neregula: bariera pus. 

Buuunnnn...da-te jos, iar rucsacurile in spate si hopa-tzopa cu carjele catre plaja, cand....stupoare!!! :angryfire: plaja inchisa. Da' asa, cu o poarta de fier de 2x2 si un lacat de toata frumusetea.

Ok, facem cale intoarsa la masina, ne dezechipam, ne suim si mergem catre plaja Mircesti de care auzisem ca e ok-ish, numai ca e cam aglomerata. Deci, fie ce-o fi....

Ajungem acolo, parcam masina sub niste pomi si mergem la poarta. Acolo, un nene zice:  - 10 lei de persoana! 

Zic: ok, putem sa ne asezam pe orice sezlong? (in ideea in care citisem ca taxa de intrare era de 5 lei/pers acum cativa ani, 10 lei/pers mi se parea ok).

Zice: A, vreti si sezlonguri? 20 lei/bucata.

Zic: Cat? 20 lei?

Zice: Da, cu saltele si umbrela incluse.

Zic: ok!

Platim 60 lei si mergem catre plaja si sezlonguri. 

Ce-i drept, chiar primele de langa malul apei. Ne asezam catrafusele, intrebam de vestiare si de toaleta si plecam sa ne schimbam in costumele de baie.

Totul EXECRABIL!!!! :finger:

Vestiarele fara un scaun sau ceva pe care sa stai, cu un singur cui in care sa-ti pui hainele si pline de pânze de păianjeni. Baile sub orice critica: un miros in ele de-ti trecea orice nevoie ai fi avut. Plaja plina de mizerii si iarba toboganele lasate in paragina, iar scarile pe care ai fi putut sa intri in apa, plinde o mazga vede si mirositoare de te simteai ca pe patinoar.

Sezlongurile cu saltele vechi iar umbrelele cu alge verzi crescute pe ele.

Ce sa mai? o mare teapa la pret de litoral. 

Asadar, nu recomand nimanui sa mearga acolo. 

...si cateva poze... 

20190609_125400.thumb.jpg.3bb41e3eb374b1e2bbdbe9d80578a2db.jpg 20190609_125337.thumb.jpg.784f27afc72882c7a4c10c4b48390e08.jpg 20190609_125342.thumb.jpg.b732b6c888e6b64a0398940c9bd9f698.jpg 20190609_125350.thumb.jpg.d0341f4ac453c9e712804abe649891bb.jpg

Edited by The_Sin_Eater

o tara frumoasa

pacat ca e locuita

nu va mai cheltuiti banii pe aici ca va stricati vacantele’ 

Daca e sa te iei dupa ce se scrie pe net, ai sanse 50-50 sa ti-o iei in freza cu locatiile. Are tara asta o gramada de locuri frumoase, pacat ca vizitatorii isi pun amprenta asupra lor, isi doresc musai sa se vada ca au trecut pe acolo. Oricum, nu am mai pus piciorul pe litoral romanesc din 2015 si nici nu mai calc pe acolo, statiunile sunt in paragina. Cat despre lacurile din tara, putine mai sunt ingrijite. Eventual accesul pana la ele e un chin (de exemplu lacul Sf Ana). Nu stim sa ne promovam zonele turistice. Sau nu vrem.

Salutam!

Evident ca amandoi aveti dreptate. A fost o simpla iesire de duminica, asa...in jurul Bukukurestiului. 

Clar vacantele le fac in afara, dar macar asa....de relaxare...am crezut ca merita.

Eu cred ca nu vrem sa ne promovam turismul, si, sincer, nu inteleg de ce.

dar de fapt, stiu... :puke:

https://www.realitatea.net/se-suspenda-lucrarile-pe-autostrada-soarelui_2199443.html