Sari la conținut

15 iunie: Serbia-Muntenegru-Italia (1-st ride)


M.D.
 Share

Postări Recomandate

Si doamna si iubita pregatite de drum 😂

Cazari gasesc din mers ii da cu virgula RCA ul pt Muntenegru:

"Raspunderea asiguratorului este limitata la aria geografica a Republicii Muntenegru..." 🤔 

Imi trebuie asigurare special pt Serbia si MNE? 

Screenshot_20190611-185824.jpg

P_20190611_184857.jpg

P_20190611_184843.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde scrie?

14 hours ago, M.D. said:

 

"Raspunderea asiguratorului este limitata la aria geografica a Republicii Muntenegru..." 🤔 

 



 

 

 

Teritorialitatea politei Carte Verde

Teritorialitate

Cartea Verde eliberata odata cu polita RCA, va avea valabilitate in mod obligatoriu in Statele Spatiului Economic European, in Elvetia, Croatia si Andora. Pentru celelalte state ale caror Birouri Nationale au aderat la Sistemul International Carte Verde (cum ar fi: Moldova, Ukraina, Rusia, Turcia, Serbia,Muntenegru, etc), asiguratorii pot acorda acoperire in baza Cartii Verzi eliberate odata cu polita RCA, dar nu sunt obligati sa faca acest lucru.

Pe spatele politei Carte Verde puteti gasi adresele birourilor asiguratorilor auto din tarile respective, unde va puteti adresa in caz de accident.

Tarile incluse in polita standard sunt urmatoarele:

 

(A)Austria
(AND) Andorra
(B) Belgia
(BG) Bulgaria
(CH) Elvetia
(CY) Cipru
(CZ) Cehia
(D) Germania
(DK) Danemarca
(E) Spania
(EST) Estonia
(F) Franta(FIN) Finlanda
(GB) Marea Britanie
(GR) Grecia
(H) Ungaria
(HR) Croatia
(I) Italia
(IRL) Irlanda
(IS) Islanda
(L) Luxemburg
(LT) Lituania
(LV) Letonia
(M) Malta(N) Norvegia
(NL) Olanda
(P) Portugalia
(PL) Polonia
(RO) Romania
(S) Suedia
(SK) Slovacia
(SLO) Slovenia

 

Tarile care nu sunt incluse in polita standard (depinde de politica asiguratorului dumneavoastra Carte Verde daca va percepe o taxa suplimentara):

 

(AL) Albania
(BIH) Bosnia si Hertegovina
(BY) Belarus
(IL) Israel
(IR) Iran
(MA) Maroc
(MD) Moldova
(MK) Macedonia(RUS) Rusia
(SBK)Serbia si Muntenegro
(TU) Tunisia
(TR) Turcia
(UA) Ukraina

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Simpson_ said:

Unde scrie?

Multumesc Simpson!

Pe fata scrie, iar pe spate am un nr de tel pt Muntenegru in Podgorica. I am sunat azi si au zis ca e ok si sa ma uit si pe MAE.

P_20190612_152826_1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu este barat , este valabila. 

Prin zonele sub controlul republicii este Serbia se exclude Kosovo , tara care Romania nu o recunoaste. 

Este destul de costisitor sa treci cu ferry la Bari daca nu iei bilete dinainte. Se invarte pe 150 euro pentru motocicleta si 2 adulti daca iei bilete acum. 

 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, M!ha! said:

Este destul de costisitor sa treci cu ferry la Bari daca nu iei bilete dinainte. 

Hmm..Dinainte ca biletele de avion? eu am calculat 150 euro ,2 persoane si "tomberonul". Am lasat sa iau cu o zi inainte bilet pt ca nu stiu cat ma intind pe drum 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

40 minutes ago, Stefrusu said:

Cat dureaza excursia?

Pana mi gasesc de lucru prin europa 😂. In sicilia ma vad cu fratemiu ,la mama( intrunire de familie). Apoi o iau in sus spre italia de nord si ... Nu mai stiu.. Probabil UK .

Prin Serbia sper sa trec in 2 zile,  3-4 zile in Muntenegru . Se pare ca ferrie suna mai atractiv sa iau din Durres/Albania.

Depinde ce vad frumos in drum si cate opriri fac. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, M.D. a spus:

 

Pai drum bun sa fie. 

Din ce m-am interesat pentru excursia mea în multe tari trebuie sa ai obligatoriu la tine trusa sanitara, veste reflectorizante și becuri de rezerva. 

Tragi o asigurare medicala la Groupama care include și asistenta rutiera, contul Revolut dacă ai alimentat și aia e. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ma intereseaza si pe mine aspectele astea, planuiesc sa plec pentru cateva saptamani la sfarsitul lunii.

Am RCA la goupama, ce trebuie sa fac ca sa fac asigurare de sanatate pentru mine si sotie? Avem asigurari de sanatate de la o firma (parca Asirom, zice sotia), nu stiu daca acopera si spatiul UE. Asistenta rutiera e ceva de genul celei de la A24? Am avut anul trecut (fara sa fie nevoie de ea, din fericire) si, avand in vedere ca tura asta (cred) nu mai trecem prin MNE, parca suna mai bine "pachetul" de la groupama. Cont Revolut nu am, doar un card Visa si unul Mastercard de la BT (urmeaza sa primeasca si sotia de la Raiffeisen). Dau datele astea pentru a fi mai concret.

Ma duc efectiv la ei la sediu si le spun ca vrem respectivele asigurari? In afara de buletin si actele motorului, mai trebuie si altceva? Cam la ce pret sa ma astept? Perioada maxima cred ca e de 3 saptamani.

Becurile nu am pe unde le mai indesa, vesta o pot baga prin bagaje. Trusa sanitara e ceva incropit de noi.

Traseul cred ca va fi: Ungaria (cat mai putin, tranzit), Slovacia, Cehia, Austria. Dar nu bag mana in foc ca nu zice sotia la un moment dat sa venim prin Slovenia, Croatia, Serbia... Ca la noi asa se intampla: faci traseul de acasa, apoi iti bagi picioarele in el si o iei pe unde te taie capul.

Mai trebuie optiunea de roaming la vomafone si ce-o mai trebui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu RCA ul e ok la mine.

Asigurare de sanatate mi am facut azi la Groupama pt UE si acopera Serbia, Muntenegru...pt 30 zile am dat 75 lei/persoana.

Becuri iau de la benzinarii.

Trusa medicala e o problema ...nu prea mai incape pe langa haine de ploaie, spray pt pana, trusa de chei ..vad eu cum fac.

Cat despre roaming in serbia si mai jos in sud, e 8 euro 1Mb din cate imi amintesc. Am tinut minte ca e ok sa renunt la date pe traseul ala. Am downloadat o aplicatie ofline. maps.me care pare ok. Mai am de dat jos cateva harti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Lucian_M

Intri pe site la Groupama și îți completezi singur. Asistenta rutiera se poate adăuga la pachetul B. 

Mie mi-au dat o cotație de aprox 180 ron pentru 15 zile de asigurare medicala ptr 2 persoane si asistenta rutiera. 

https://www.groupama.ro/persoane-fizice/persoane-fizice/asigurarea-medicala-pentru-calatorii-strainatate

 

Dacă ai deja asigurări de sănătate poți face numai asistenta rutiera la 9695.ro

Aplica și ptr un card Revolut, durează 5 min și vine in câteva zile. 

Este mina de aur în tarile fără euro cu tot felul de monede dubioase. 

 

Pentru net roaming în tarile din EU folosesc Digi fără reținere, în tările care nu sunt în UE cumpăr o cartela locala. 

Apropo acum o sa pun în husa tekefonului un cacao din ala de deschis locașul cartelei sim. 

 

@M.D.

Becurile trebuie sa le ai la tine sa le arăți la control nu pe raftul benzinăriei. 

Trusa medicala la fel. Eu am luat una mica este cât un portofel de dama un pic mai burdușit. 

 

Am luat și eu maps.me pentru ca merge off-line și este buna pana ajungi sa iei cartela sau în zonele din munți unde nu este semnal la net. 

 

Chei, am luat doar pe cele cu care vine motocicleta în husa aia mica. 

Pentru orice mai mult de schimbat un bec și făcut o pana exista asistenta rutiera. 

Oricum în tarile cu apa calda nu ai voie sa repari vehiculul pe marginea drumului. 

Editat de M!ha!
Spray-ul de pana ocupa mult. Eu am luat șnururi și cartuse co2 de 25gr.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain pentru informatii!

Mi-a zis viitorul cumnat de Revolut, dar eu is mai de moda veche si parca INCA nu mi-as face INCA un card. :D  Om batran, ce vrei si tu...

Pana acum am platit in special cu VISA prin tarile pe unde am fost si nu am avut probleme cu echivalarea, cautand acasa extrasele de cont mi-am dat seama ca nu am fost incarcat la pret. Sau nu destul de mult cat sa ma deranjeze (deh, bugetarii au salarii mari).

Faza cu acul pentru desfacut locasul cartelei suna bine, nu mai caut prin bagaje acele luate de sotie (avem intotdeauna la noi ac si ata, pentru eventuale "incidente").

Caut si o ameteala de aia de trusa medicala mica, ii fac o mica husa si o atasez de barele de protectie ale motorului, poate nu s-a lipi cineva de ea, ca mare afacere nu face daca mi-o sperie. Tot acolo vor fi si vesta si un ham reflectorizant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spray-ul de pana ocupa mult fata de șnururi. 

Iar cu Spray-ul, reparația este temporara pana  ajungi la o vulcanizare. 

Șnurul rămâne acolo pana arunci cauciucul. 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu!

Un kit de pana cu CO2 e mai sigur decat spray-ul si ocupa loc mai putin. Cartuse de CO2 se gasesc inclusiv la Decathlon (mi-am luat 5 cartuse, sa fie acolo). Trusa are cam 15x12x4 cm, incape sub sa. A, si un manometru digital, de ala mic, cat un breloc, pentru verificarea presiunii INAINTE de a pleca la drum, in fiecare dimineata. Multi verifica presiunea la vulcanizare sau benzinarie, ceea ce nu mi se mare ok, avand in vedere ca deja anvelopa este calda. Exemplu: producatorul spune ca trebuie sa am 2,8 bari in anvelopa spate. La cald am 3,2. Daca ii fac 2,8 la benzinarie, merg cu anvelopa plata, ca scade cam 0,5 bari din presiune.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru asigurari sunt rentabile si cele anuale, daca iesiti de cateva ori. In plus le puteti face si pentru diverse activitati care in mod normal nu sunt acoperite (de ex rafting).

Roaming in UE pe date sau voce e aproape nimic. Altfel, e de la caz la caz. Serbia de exemplu taxeaza bine pe date. Cel mai bine e cu cartela locala, dar numai daca stati mai mult. Merge si cu opriri pe langa carciumi cu reclama la wifi gratuit :D

Exista restrictii pt rca in anumite zone, dar nu e problema (trebuie insa ca pe cartea verde sa nu fie barata vreo tara din cele tranzitate). Pentru Kosovo se fac asigurari local. Sunt colegi care au spus pe aici cum sta treaba. Dar mai bine ocoliti.

E posibil sa mai fiti buzunariti in anumite zone cu o taxa eco. 1-2 euro. Tineti marunt la indemana.

drum bun si reveniti cu povesti!

Editat de trasan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 hours ago, M.D. said:

Cat despre roaming in serbia si mai jos in sud, e 8 euro 1Mb din cate imi amintesc. Am tinut minte ca e ok sa renunt la date pe traseul ala. Am downloadat o aplicatie ofline. maps.me care pare ok. Mai am de dat jos cateva harti. 

 

Un alt pont pentru tarile non-UE (unde te rupe netu si minutele, daca mergi cu booking de pe o zi pe alta, sa nu zic cautat cazare la 7 seara pentru noaptea respectiva nu peste tot gasesti pe cineva la adresa si trebuie sa dai telefon sa zici ca ai ajuns)

 

Vodafone 15E (mergi la orice magazin vodafone si ceri o cartela cu numar si extraoptiunea 15E Roaming = 82Ron anu trecut in septembrie)

 

6700MB SEE

2000 minute SEE

200 SMS SEE

 

1000MB non-SEE

100min/SMS non-SEE

 

PS. La digi si la vodafone am avut surptiza sa nu mearga netu in bulgaria, serbia, muntenegru si macedonia din cauza ca telefonu se lega la un alt provider de servici, in loc de cel cu care are vodagone/digi parteneriat. Dupa ce am ales manual reteaua corecta a mers perfect.

 

Merita si cartelele locale dar costa, la croati 15E (da ai 15.000MB/28zile)  la greci 25E (Vodafon), in Albania iti trebuie pasaport sa poti lua.

 

Pentru harti offline : MAPS.ME (de pe google play store, gratuit, downlodezi hartile tarilor inainte de plecare sau pe wifi in benzinarie :P )

 

Asigurari am facut in primul an de mers in afara tari mai mult la Euroins (asigurare completa si cu sporturi de agrement, unde se incadreaza si motociclismul) 14 zile - 78 Ron.Anu trecut am facut la Allianz-Tiriac pe 12 luni la 142Ron tot FULL fara piele, zile astea urmeaza sa prelungesc inca un an dar sa facut 300Ron (full fara piele) sau fara sporturi de agrement bala bla  e 77Ron/an.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, M!ha! said:

Eu am luat de la Shop4moto. 

Ai plecat? Tine-ne la curent cu traseul. 

Am plecat Brasov-Resita. Pe A1, faina, pacat ca e carpita :)). Prin Sarmizegetusa, drumul ok dar cu ceva denivelari ciudate care m au ridic la cer de cateva ori asa ca i am dat mai incet ,80 maxim si am admirat peisajul, foarte fain si racoros dupa caldura de pe autostrada .

   Nu am mai dus si nici cazari prea vesele nu am gasit iar acum dorm in Vila Europa Resita...m am luat dupa comenturi pe net...Doamna de aici e foarte amabila, camera smechera, 110 lei - 2 persoane. Motorul l am bagat in vulcanizarea patronului de la baza vilei, la insistentele doamnei si ma bucur pt ca nu se stie.... 

Urmatoarea investitie va fi o sa mai confortabila 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...