Jump to content
Sign in to follow this  
Kagemusha

7. Gran Premi Monster Energy de Catalunya

Recommended Posts

Posted (edited)

Zarco s-a nascut batran.

Presiunea pusa pe pilot e uriasa. Repet, JLo are o forma extinsa de alopecie pe fata...

Rossi se bucura pentru top 10, copilul face pol :)

Edited by Gixu.

40 minutes ago, PzKpfW said:

Update pe motocicleta lui #99 după vizita în Japonia:

image.thumb.png.1ed61e9ffcdb20966507663b085242f8.png image.thumb.png.fa484d7892904e67dae6ed514984695d.png 

I-au pus 2CT-uri? :)) 

Sunt Michelin Power Cup. Le folosesc doar ca să împingă motocicleta prin paddock/garaj. Așa se face în alte competiții.

Saua ca saua la Lore, dar ce proptele are pe rezervor. Wow!!! 

Datorită unor întârzieri de omologare, unii piloți merg la Barcelona cu modele mai vechi sau chiar cu alte mărci față de cele pe care le folosesc în mod normal. Piloții AGV vor folosi versiunea de anul trecut a căștii (Pista GP R), cea pe 2019 (Pista GP RR) nefiind încă omologată de FIM. Alte mărci (HJC, LS2) au omologate doar anumite mărimi, altele nu au nimic. Situația cea mai interesantă este pentru piloții sponsorizați de către Suomy, marca neavând deocamdată omologat niciun model. Astfel, Dovizioso merge la Barcelona cu un Shoei X-Fourteen - aceeași cască cu cea a lui Márquez, vopsită ca să arate ca Suomy-ul lui normal.

image.thumb.png.42b03e95e82d9a0203726e874e40e2e0.png image.thumb.png.b634fedfecd57b6385d09427a1f5a6ad.png image.thumb.png.685c62ebdd9088bef9a7f753740281d5.png 

2 hours ago, frigider said:

nu inteleg de ce il uraste lumea pe zarco.

ca e francez? 

Eu nu am nimic cu el, că e francez ori ungur - ambele nații și-l atribuie, iar el se simte cumva între:

image.thumb.png.845af1eec6b8b9e44255126230163d09.png

Doar că omul nu mi se pare potrivit să conducă dezvoltarea unui proiect atât de mare precum cel de la KTM după doar 2 ani în MotoGP, și ăia merși pe (probabil) cea mai docilă motocicletă de pe grilă, la o echipă de client.

Acum 2 ore, LimpTA a spus:

Daca-i mai pun si cup holder zici ca-i goldwing :)

Acum 42 minute, PzKpfW a spus:

Datorită unor întârzieri de omologare, unii piloți merg la Barcelona cu modele mai vechi sau chiar cu alte mărci față de cele pe care le folosesc în mod normal. Piloții AGV vor folosi versiunea de anul trecut a căștii (Pista GP R), cea pe 2019 (Pista GP RR) nefiind încă omologată de FIM. Alte mărci (HJC, LS2) au omologate doar anumite mărimi, altele nu au nimic. Situația cea mai interesantă este pentru piloții sponsorizați de către Suomy, marca neavând deocamdată omologat niciun model. Astfel, Dovizioso merge la Barcelona cu un Shoei X-Fourteen - aceeași cască cu cea a lui Márquez, vopsită ca să arate ca Suomy-ul lui normal.

image.thumb.png.42b03e95e82d9a0203726e874e40e2e0.png image.thumb.png.b634fedfecd57b6385d09427a1f5a6ad.png image.thumb.png.685c62ebdd9088bef9a7f753740281d5.png 

Eu nu am nimic cu el, că e francez ori ungur - ambele nații și-l atribuie, iar el se simte cumva între:

image.thumb.png.845af1eec6b8b9e44255126230163d09.png

Doar că omul nu mi se pare potrivit să conducă dezvoltarea unui proiect atât de mare precum cel de la KTM după doar 2 ani în MotoGP, și ăia merși pe (probabil) cea mai docilă motocicletă de pe grilă, la o echipă de client.

Nu stiam ca e si ungur si francez :)

sa mai spuna cineva ca forumul e umn loc toxic.

Nu știu exact care este gradul lui de rudenie cu vecinii de la vest, dar am citit mai demult că această conexiune l-a ajutat să concureze în Ungaria la început de carieră. Mai precis prin soția unguroaică a prietenului și manager-ului lui, Laurent Fellon, care se întâmpla să fie și cunoștință de-a lui Gábor Talmácsi.

Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

S-a confirmat, Ducati rămâne cu același cuplu de piloți pentru 2020

Eram 100% sigur. 

Acum 3 ore, LimpTA a spus:

Cu sau fara modificari, Lorenzo da dovada de o constanta uimitoare. Pana acum, tot in zona locurilor 13-17 se afla. Sa vedem in cursa. 

58 minutes ago, io, bogo said:

Daca-i mai pun si cup holder zici ca-i goldwing :)

Da, nici eu nu prea pricep la ce-l ajută spătarul ăla de fotoliu acolo, dar știe el mai bine ca noi. Totuși, amuzant.

La 13.06.2019 la 0:00, Buggy a spus:

..problema mare e ca honda a rezolvat problema de putere/viteza de varf... acolo unde ducati avea avantaj.... acum tragand niste concluzii in linii mari... ducati e iar cu un mare minus..

dovi mereu sa plans de viteza mica pe viraj... asa ca va trebui sa scormone adaaanc de tot ducati sa mai diminueze din problema

Pai tocmai de aceea ii dau dreptate lui Dovi. Ca sa faca o motocicleta cat de cat pe gustul lui Lorenzo, Gigi a incercat sa compenseze lipsurile fundamentale ale motocicletei (understeering, lipsa viteza pe viraj, etc) din electronica, aerodinamica si prin atasarea a diferite device-uri. Insa nu a rezolvat problemele de fond ale acelei motociclete. De ce?? Intuitia imi spune ca nu stie, partea de sasiu, ciclistica nefiind, se pare, zona lui de expertiza (cica le are cu motoarele)... acum insa problemele  ramase nerezolvate, l-a ajuns din urma. Pentru ca Honda! Dovi tot arata cu degetul unde sunt adevaratele probleme, Gigi insa ii ofera aripioare si farase. Rezultatele se vad: Honda a luat bine si decisiv, as zice eu, fata celor de la Ducati. Cine are dreptate? Gigi sau Dovi? Pana la urma, pe motocicleta nu merge inginerul, ci pilotul. Acolo unde feedbackul pilotului este ascultat, performantele sunt pe masura. Cel mai bun exemplu, in acest moment, este binomul MM-Honda.  

Plm, ducati nu prea ia curbe de cand lumea?

Da e stabilă pe franare.

Deci daca o faci sa ia curbe pierzi avantajul asta?

Normal vrei doar sa castigi chestii. 

Poate?

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

Da, nici eu nu prea pricep la ce-l ajută spătarul ăla de fotoliu acolo, dar știe el mai bine ca noi. Totuși, amuzant.

A zis si el, ergonomics. 

Urmează o cotiera. 😀

Posted (edited)
Acum 10 ore, frigider a spus:

Plm, ducati nu prea ia curbe de cand lumea?

Da e stabilă pe franare.

Deci daca o faci sa ia curbe pierzi avantajul asta?

Normal vrei doar sa castigi chestii. 

Poate?

A zis si el, ergonomics. 

Urmează o cotiera. 😀

De ce nu i-or fi dat direct un Goldwing?

Acum 7 minute, danypop a spus:

MotoGp pe Eurosport HD!!!😉😉

?????? :huh: :huh: :huh: Au mâncat roanțele cânelui?!? Sau e doar la telefom, unde pun ăia sigla "harley davidson" pe transmisia sd? :crack:

IMG_20190615_102019.thumb.jpg.23de281ded8d499a1faeb8b071a6efc2.jpg

Later edit: e și la erdeesh! 🤯 S-o fi terminat biciclismu'? De tot???

Edited by john17

@Buggy - nu cred că Ducati are o problemă mai mare decât Honda. Italienii sunt în față în clasamentul pe echipe, cu 2 piloți teoretic mai slab cotați decât cei de la HRC, multiplii campioni amândoi. Fiecare motocicletă are avantaje și dezavantaje, niciuna nu este cea mai bună la tot. Iar faptul este că pe Desmo16 au câștigat 2 piloți anul asta. Pe RCV doar unul - și nici nu se întrevede vreo schimbare în acest sens curând.

@john17 - la mine e calitate HD, FP3 la Moto3. Nu știu dacă motivul pentru care nu dau și cursele pe HD are de-a face cu licențierea sau este doar o strategie de marketing, pentru a-și promova Eurosport Player-ul.

Posted (edited)

Da, pare hd și la mine (tot erdeesh) deși sus scrie doar eurosporc 1. Nu îi văd în stare de prea multe strategii, au cumpărat o licență, trimit putinicii pe la etape, și ei transmit sd, aia numa' când nu e ceva tenis, biciclism, farts sau cine știe ce curling... Nu știu câți români plătesc pt player, nu mulți cred (eu mi-am luat-o acum 2 ani cu el, drept că mi-au mai tras banii vreo 3 luni în plus pt că nu funcționa secțiunea din care m-aș fi putut dezabona, am schimbat cardul ca să-i opresc).

DIIIIIIIII, Rossi, DIIIII!! :D

Edited by john17

Da, azi îl avansam în grad pe eurosporc. 

Avem Eurosport 1 HD!

Posted (edited)

putinicii filfizofi explică de ce se poate înclina mobra de gp la 65°, dar nu zic nik de ce doar dințosu' ajunge la 65° și restul se mulțumesc cu ~60°!

De unde plm merg Petronașii așa tare iar uzina de instrumente muzicale mai salcâm?!?

Pfffoooaaaa ce izbă a luat Morbidelli!!! Greu să te ții după un pensionar...

Edited by john17

astuia micu' incepe sa se simta mic? asa e cand ai timpul nr.9 si de incurci de colegul de echipa! 

2019-06-15_11-45-03.thumb.png.2e1fa6e13956504acddd44265457dc5b.png

Posted (edited)

:))) Lorenzo si-a pierdut statutul de barbatul familiei. MM a preluat pantalonii :))))))

Edited by Gixu.

Acum 22 minute, Gixu. a spus:

:))) Lorenzo si-a pierdut statutul de barbatul familie.

Nu a fost niciodata. :D 

Deci...am aflat și misterul transmisiunilor pe HD,adică  telecomu și erdeeșhu nu mai transmit Eurosport international ,și transmisiunile ce erau /sunt pe Eurosport Romania (sd) sunt date și pe Eurosport HD (vechiul esp international) . De aseară se întâmplă treaba asta, drept urmare startul LM24 nu va fi dat în direct pe Eurosport ci doar pe player urmând să se intre în direct cu LM după terminarea calificărilor motogp

Mi se pare extrema treaba cu 1 motor pe sezon. 

Macar 2 sa fie, gen de la jumatea sez sa poti face îmbunătățiri naibii.

Mai mult de 2 sa zicem ca duce la costuri mari pe care poate doar uzinele si le permit.

Orele din primul post sunt cele de pe oră romanistanului?