Sari la conținut

Ajutor schimbare stop vtr


Postări Recomandate

Buna!

Nu stiu daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. Am un VTR care a suferit ceva modificari si sunt nevoit sa renunț la stopul original. Stopul original avea două becuri cu dublu filament, la fiecare bec are trei fire care intra in mufe iar eu am cumpărat un stop pe led care are 3 fire pt. poziție si stop. In capul meu era simplu, am zis ca sigur are un + si doua - sau invers si renunț la o mufa de la vechiul stop iar dintr-o mufa leg firele la stopul cu led dar surpriza cand pun frână se stinge de tot nu se aprinde mai tare. Dacă cineva intalege si ma poate ajuta fara poze deocamdata cu un sfat. Diseară o să pun si poze cu firele. Multumesc!

20190613_190441.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam orice stop are 1 faza pt pozitie si una pentru frana .

 

ai un fir MINUS ( de cele mai multe ori e negru) 

- frana

-pozitie

 

pe frana legi ala de se aprinde mai puternic , daca exista diferente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi da asa ma gândeam si eu. In stopul vechi aveam 2 becuri cu 2 filamente deci două faze, fiecare bec avea o mufa cu 3 fire unul maro unul verde cu dungă albă si unul verde iar stopul cu led unul negru, unul maro si unul roșu 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Astea ar fi firele care le am. Ideea este ca stopul are N=masa, A= plus poziție, R= plus stop frână iar la motocicleta am M= plus si cele doua fire verzi care sunt minus si nu intaleg de ce am 2 minusuri 

20190624_190136.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori masori tu ceva aiurea ori e ceva in neregula la instalatia motocicletei.

In mod normal la stopul de la motocicleta trebuie sa ajunga firele la fel cum ai la stopul cu led, adica un minus si doua plusuri.

Daca insa e asa cum zici adica ai un plus si doua fire de minus (f putin probabil dar nu imposibil) se poate face o adaptare cu 1 sau 2 relee ca sa poti conecta stopul cu led.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Măsurăm eu ceva aiurea, nu stiu cum dar am reusit sa măsor de multe ori gresit😂 am reusit pana la urma sa il leg cu ajutorul unui prieten. Verdele era minus iar maroul si verdele cu dungă galbenă erau plusuri. Multumesc ori cum pentru sfaturi. Acum ca am reusit cu stopul nu mai merge butonul de semnalizare stânga...🙄🙄🙄 #vreaumobranoua 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...