Sari la conținut

Martor ulei aprins


Postări Recomandate

Acum 3 minute, Silver Arrow a spus:

Probabil nivelul la ulei este scazut.

Verifica la fereastra de nivel ulei daca este cat trebuie.

Cu motorul oprit si moto verticala.

Am verificat si am jumate de rezervor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia Pegaso 125 cred ca e in doi timpi, daca e asa are rezervor de ulei.

Acum 1 oră, Marian1995 a spus:

Buna ziua ! Am o problema cu Aprilia Pegaso de 125cc.Cand merg cu motocicleta mi se aprinde martorul rosu de la ulei. 

 

Ti se aprinde in mers pe linie dreapta sau cand esti pe coclauri in panta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Nguyen a spus:

Aprilia Pegaso 125 cred ca e in doi timpi, daca e asa are rezervor de ulei.

 

Ti se aprinde in mers pe linie dreapta sau cand esti pe coclauri in panta?

In linie dreapta si pe coclauri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Marian1995 a spus:

In linie dreapta si pe coclauri

 

Cel mai probabil senzorul de nivel.

 

Mareane, esti scump rau la vorba, mai da si tu niste detalii: in primul rand daca sta aprins mereu, daca se aprinde doar in anumite situatii (nivel de ulei redus, daca esti in panta, daca se aprinde doar cand accelerezi puternic), daca mobra ta este 2T desi Aprilia a avut in general motoare 2T la motocicletele de capacitate mica, daca esti sanatos, daca ai bani, daca ai femei...

 

Da si tu mai multe informatii pentru ca unii sa poata spune ceva despre problema asta, pot fi multe motive pentru care un bec se poate aprinde. Pana te hotarasti sa fii mai darnic cu informatiile ai grija sa ai mereu ulei in ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Marian1995 a spus:

Eu as vrea sa schimb uleiul , deoarece asta e uzat

Cum as putea sa scot uleiul din rezervor ? 

Pai daca motorul este in doi timpi cum e uzat? La nivelul de cunostinte pe care (NU) le ai, cum ai determinat ca uleiul este uzat?

 

Mergi la cineva care se pricepe cum ti-a recomandat mai sus, ca ai sa freci motoreta si dupa aia o sa plangi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Fiziflash a spus:

Pai daca motorul este in doi timpi cum e uzat? La nivelul de cunostinte pe care (NU) le ai, cum ai determinat ca uleiul este uzat?

 

Mergi la cineva care se pricepe cum ti-a recomandat mai sus, ca ai sa freci motoreta si dupa aia o sa plangi.

Motoreta am adus-o din Italia si nu stiu cand a fost schimbat uleiul 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Marian1995 a spus:

Motoreta am adus-o din Italia si nu stiu cand a fost schimbat uleiul 

 

Mai omule, la motoarele in doi timpi uleiul nu se schimba, se consuma intr-un ritm de 20mililitri la un litru de benzina. Du-te la un mechanic sa te invete cateva treburi ca altfel o sa o strici. Vezi ca uleiul este special pentru motoarele in doi timpi, nu poti sa bagi ulei de motor. In trecut uleiul se baga direct in benzina din rezervor, pe urma au aparut motociclete si scutere la care nu mai faci tu amestecul manual ci bagi uleiul in rezervorul de ulei si ai o pompa care iti face amestecul cu benzina.

 

Repet, du-te la un mechanic care sa-ti arate clar cum sa folosesti motocicleta asta ca altfel o strici sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, Silver Arrow a spus:

Adica cutia de viteze se unge cu uleiul din amestecul de benzina.

Asta il  inveti pe tanarul nostru coleg: "Mai omule, la motoarele in doi timpi uleiul nu se schimba" 

Da-o draqu de treaba...

Ce invata flacaul asta de la tine?

 

Mars mai libidinosule, tanarul a intrebat de uleiul care este pentru amestec. Sau te.ai aprins pt ca ai dovedit inca o data ca esti paralel cu mecanica? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Nguyen a spus:

 

Mars mai libidinosule, tanarul a intrebat de uleiul care este pentru amestec. Sau te.ai aprins pt ca ai dovedit inca o data ca esti paralel cu mecanica? 

Am vrut sa il scot din rezervor si sa pun alt ulei deoarece in rezervor am Castrol si am vrut sa pun Motul si nu stiam cum sa-l scurg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nguyen  Cred ca inainte sa iti fi dat drumul la limbajul tau de mahala, cu care nu am nimica impotriva daca acesta este nivelul tau, mai bine citeai cu atentie ceea ce a scris colegul nostru.

El doreste sa stie cum se scoate uleiul din rezervor pentru ca i se pare ca este uzat.

Foarte simplu ii explicai ca la motoarele in 2 timpi ai ulei in cutia de viteze, ulei care se schimba periodic, ulei care poate sa fie uzat in cazul lui mai ales ca nu stie cand a fost schimbat de fostul proprietar;  si mai ai uleiul de amestec care se pune in rezervor si care se consuma impreuna cu combustibilul in cantitatea data de constructor.

Asadar notiunea de ulei uzat in rezervor nu este corecta.

Si sa ii spui ca rezervorul nu are legatura cu uleiul din cutie.

Asta ca sa nu faca vreo nefecuta asa cum a povestit si @l.u.v

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver Arrow dupa cum vezi I-am recomandat mai sus sa se duca la un mechanic, tocmai din acest motiv, ca sa-l invete cate ceva la motocicleta.

 

Problema ta este ca te crezi prea destept, te crezi atat de destept incat refuzi sa accepti faptul ca omul cat traieste invata. Problema cu cei care refuza sa invete de la altii este ca ei nu realizeaza ca au atins pragul maxim de dezvoltare iar in cazul lor (si al tau) acest prag nu este unul cu care sa te lauzi. Eu te-am citit, stii ceva teorie, nu foarte  multa, dar practica ta este zero si nici intelectul nu te ajuta foarte mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Nguyen a spus:

 

 se consuma intr-un ritm de 20mililitri la un litru de benzina.

draga domnu paznic de noapte ...

 

din putinele cunostinte de mecanica si aritmetica pe care am reusit sa le acumulez in ultimii 40 de ani ... 1/20 = 50ml olei /1L benzina

daca tu folosesti 20ml/L la ij .. poate mai inveti si niste mecanicaca 

 

gizas satz lumineze drumu 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, superbec a spus:

draga domnu paznic de noapte ...

 

din putinele cunostinte de mecanica si aritmetica pe care am reusit sa le acumulez in ultimii 40 de ani ... 1/20 = 50ml olei /1L benzina

daca tu folosesti 20ml/L la ij .. poate mai inveti si niste mecanicaca 

 

gizas satz lumineze drumu 

 

Superbule, baga cat ulei vrei tu. Eu mergeam pe 20-25ml la litru, nu am stricat nici un motor in felul acesta. Am avut Piaggio Si in tinerete si avea scris pe buson 2% adica 20ml, la comuniste si eu si toti cei pe care I-am cunoscut mergeau pe 20-25ml la litru, nu a avut niciunul probleme.

Fuel-to-Oil-Ratio-Table.jpg

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, superbec a spus:

ai cautat mult :) ? si pe drujba scrie 1/20 ... 

 

Nu, am vrut doar sa-ti arat ca nu esti atat de intelligent pe cat crezi, vezi ca I-am explicat si lui Silver cum sta treaba cu inteligenta si se poate aplica si la tine. Motociclistii cu experienta isi reglau singuri cantitatea de ulei pe care o bagau in mobre in functie de mai multi factori: calitatea uleiului, cantitatea de fum care iesea pe evacuare, daca ancrasa bujia, uzura, samd. In functie de acesti factori ieseai la amestecul ideal care in majoritatea cazurilor era de 25ml la litru. Dar cum tu nu ai prins vremurile alea nu ai de unde sa stii pt ca stateai cu putza in tarana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...