Sari la conținut

Recomandare Croatia


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

 Salutare,

 

Apelez la voi cu un traseu pentru concediu. Vor fi cam 2 săptămâni, eu, nevasta și copilul de 12 ani. Plecare cu mașina pe traseul Belgrad, Zagreb, iar primul reper este Plitvice. Voi asta acolo 2 nopti, apoi vreau să stau câteva zile la mare pe insula Krk sau Mljet.

1. Cunoasteți ceva despre aceste două repere?

Pentru drumul retur mă gandeam dacă pot include si Muntenegru cu atracțiile din zona. 

2. Ce traseu retur recomandați?

 

Ponturi, tipsuri, toate sunt primite cu drag și apreciate!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut traseul acesta cu multi ani in urma, 2007,  dar am stat pe insula Hvar, mult mai in sud aproape de Muntenegru.Ca pont, ai grija sa ai pe cartea verde a masinii si tarile prin care treci, altfel faci asigurare la intrarea in tara pe mult mai multi bani.Noi la vremea respectiva nu aveam Muntenegru si am dat 30-40 euro in conditiile in care in Romania o extindere de c.v costa cam 5 euro.Ca si traseu daca te intorci din Muntenegru era o autostrada de pe la Podgorica dar noi la vremea aceea am ales un traseu pe la Sarajevo si Mostar, mult mai spectaculos dar si periculos pentru acele vremuri....Razboiul nu se terminase demult iar traseul cuprindea multe portiuni de munte pe unde abia incapea o masina pe langa alta !Am vazut multe sate parasite si devastate de razboi, dar spre norocul nostru :) am citit despre ele abia dupe ce ne-am intors de acolo !!Ma ales ca o parte buna din el a fost facut noaptea !!In rest,tot ce am vazut pe acolo a meritat !Nu rata Dubrovnik-ul daca poti ! In Muntenegru se plateste in euro orice, inclusiv carburantul ! Concediu placut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru retur solutia evidenta este coasta. Dubrovnik-ul merita bifat cu siguranta. Atentie ca trebuie sa treci prin Bosnia, verifica daca e inclusa pe cartea verde. Sa ai cartea verde cu tine, s-ar putea sa ceara "originalul".

 

Pentru Muntenegru ai 2 variante principale :

  • din Dubrovnik faci stanga, treci in Muntenegru si bifezi Tara
  • cobori pe coasta, bifezi Kotor, Cetinje si Podgorica si treci in Serbia, evitand Kosovo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am mai fost in Croația, am vizitat inclusiv Dubrovnik. Vreau să aflu mai mult despre cele 2 insule, dar mai ales despre drumul de intoarcere.

Mersi!

Acum 4 minute, RuInCV a spus:

Pentru Muntenegru ai 2 variante principale :

  • din Dubrovnik faci stanga, treci in Muntenegru si bifezi Tara
  • cobori pe coasta, bifezi Kotor, Cetinje si Podgorica si treci in Serbia, evitand Kosovo

Ok. Nemaifiind acolo, nu-mi dau seama cât timp trebuie să aloc pentru Muntenegru și unde sa innoptez. Care variantă din cele prezentate de tine merită?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite o varianta pe zile pentru intoarcere :

 

Prima zi ramane zi de vizitat, poti vedea castelul din Kotor, poti face o gramada de poze misto cu golful cand urci pe serpentine, langa restaurantul pe care l-am recomandat la vreo 2 case mai incolo e un nene care are un atelier de prelucrare a lemnului si are o gramada de chestii misto, fiind cu masina o sa poti si cumpara ceva daca o sa te atraga. Budva e misto si va fi o ultima ocazie pentru balaceala in Mediterana.

 

A doua si a treia zi sunt mai mult de alergat, plus ca mai ales pentru ultima ai mai multe variante la dispozitie. E misto de vazut bucata de dupa Nis sunt niste chei frumoase, poti folosi si ferry de la Zimnicea chiar daca Google nu e in stare sa il bage in traseu. Exista si varianta prin Vidin, care e un pic mai scurta, dar si mai plictisitoare. Pentru a doua zi ai la dispozitie niste scurtaturi pentru traseu prin Muntenegru, dar nu prea le-as recomanda pentru masina pentru ca drumul este destul de ingust. Cu motorul ar fi cu totul alta poveste, peisajele sunt foarte misto.

 

Daca mai poti aloca o zi poti face si canionul Tara (https://www.google.ro/maps/dir/Budva,+Montenegro/Podgorica+Подгорица/Tara+Canyon,+Montenegro/@43.1305193,19.1397147,11z/data=!4m35!4m34!1m10!1m1!1s0x134dd495f3e43371:0x3b467f06bc9c3048!2m2!1d18.840295!2d42.2911489!3m4!1m2!1d19.0270459!2d42.2220086!3s0x134dd84b42080ddf:0x130fea0a489ce39e!1m15!1m1!1s0x134de8079606867d:0x6bf78a76ea588ae9!2m2!1d19.2593642!2d42.4304196!3m4!1m2!1d19.0314249!2d43.1050246!3s0x134d3d6e658584cf:0x4e92b473f5465271!3m4!1m2!1d18.9768141!2d43.2035816!3s0x134d24efe2be2f4d:0xe320cc4f1fe243df!1m5!1m1!1s0x134d3a436c1f5619:0x9fcf85283175ea13!2m2!1d19.059159!2d43.2140984!3e0) dar va trebui ceva atentie la drum ca sunt destule portiuni inguste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, RuInCV a spus:

Budva e misto si va fi o ultima ocazie pentru balaceala in Mediterana.

 

Cred ca ai vrut sa scrii " balaceala in Adriatica". Referintele sunt utile si ok.👍

Luigi, al doi-lea reper ar trebui sa fie Split. Probabil ca ai mai fost acolo, dar eu nu as rata sa-l revad. Plitvice are doua mari bucle, practic doua trasee ce pot fi facute in doua etape(zile) diferite cu acelasi bilet. Altfel este obositor. Despre insule nu stiu decat ca sunt vreo 1300, am fost doar pe Brac doua zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi de la Zagreb la Plitvice opreste si in Slunj. 

Pana in Plitvice e o carciuma mai mare (ceva cu mai mult lemn). Acolo vei gasi mancare traditionala croata, in stil continental (tocana de ex).

Daca vrei putina senzatie pentru cel mic, incearca scufundarile (crema de soare!) si submarinul cu fundul transparent. In zona Omis poti adauga si un rafting pe Cetina.

Te poti abate pana in Zadar, macar pana la podul de pe care se face bungee. Poate sare cineva chiar atunci. Si e si un bar moto langa :)

E f mult de coborat pe coasta si cu masina nu e chiar cel mai rapid. Eu m-as mai caza. In Lokva Rogoznita de exemplu poti sta pe coasta, aproape deasupra apei cu vreo 100 m.

Pentru ca s-a vorbit de Split, exista un sit arheologic mai putin vizitat - Salona (doar daca sunteti pasionati).

Asa ar mai merge si un ocol prin Mostar (plus Medugorje), din Ploce, si iesiti pe la Trebinje. Bosnia e foarte ieftina si fac ei de obicei paritate euro- marci.

E cale cam lunga pana in Muntenegru :) Asa cum au zis colegii - bifat Kotor si Butva si inca mai e de mers. Clar intors pe Tara (prin Kolasin) si ca o ultima distractie poate tiroliana, dar necesita un mic ocol (juniorul va fi insa incantat).

Despre insule insa nu te pot ajuta. Data fiind distanta mare, doar le-am tranzitat si am.fugit mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...