Sari la conținut

accident grav Lepsa 16.06.2019


angus_young
 Share

Postări Recomandate

in jur de ora 14.00 dincolo de comuna Gresu , la iesire spre limita judetelor Vrancea cu Covasna , acolo unde incep curbele largi pe platoul ala openspace  SMURD oprit ( ma depasise cand oprisem dupa urcarea din Tulnici )

doua mobre , un Hornet si un GSXR ( cred ) albastru in curba destul de larga , un baiat era intins pe asfalt si era resuscitat cu masaj cardiac 

cam 6-7 mobre , toate sportive si cu numere de Vrancea cat am apucat sa vad , ulterior cand am mai trecut numarul mobrelor crescuse , aparusera si 2 masini 

politia restrictionase zona pe urcare si coborare 

 

peste tot restrictii de 50km/h si 30km/h (anul trecut nu imi aduc aminte sa fi existat panourile ) , am vazut si radar-ul la panda in vrancea

 

 

Editat de angus_young
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citisem pe Facebook ca a fost ieri un accident in care s-au lovit doi motociclisti. Unul de pe un motor am inteles ca ar fi grav, ceilalti doi de pe celalat motor cu rani usoare. Cred ca despre acest caz e vorba ... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul din motociclisti a patruns intr-o curba la dreapta pe contrasens, lovind o alta motocicleta a unui prieten, carea avea si pasagera si care abia pleca de pe loc,apucand sa se opreasca, dar fara a putea evita impactul. Baiatul care a patruns pe contrasens s-a lovit puternic la cap. Casca era inundata de sange. Un prieten de al sau anestezist care era cu el, am inteles ca l a mentinut in viata si l a scos din stop cardio respirator. Salvarea a ajuns cam la o ora de la producerea accidentului. Acum se afla in Bucuresti la spital cu ceva mai multe sanse de supravietuire, aflandu-se inca in stare grava. Prietenul meu a scapat doar cu o mana rupta iar pasagera cu o mare sperietura. Daca mai aflu detalii, va tin la curent ! Numai bine ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate riderului , m-am rugat toata ziua in gand pt el sa scape cu viata , parea tanar , cam 30 ani sa zic 

imaginea cu SMURD-ul resuscitandu-l pe asfalt m-a urmarit toata tura de duminica ...nu ca ar fi prima oara cand vad asta pe Lepsa . Anul trecut am fost cand a murit fata aproape de Tulnici tot asa la cald cand se intamplase 

Cred ca se lovise de parapet puternic , daca avea casca plina de sange ...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate patitilor. Legat de Lepsa, acolo e sport national, 1 din 3 masini taie curbele , peste linia continua. Patit si noi ieri, de cateva ori. Asa ca atentie mare la trase, stati departe la curbele de dreapta, de ax drum, in dreptul apexului. Cel mai misto e cand ii vezi, le dai semn , si ei nu se sinchisesc sa corecteze trasa, lasa, e motocicleta, are loc. Cam astia sunt soferii la noi..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

23 minutes ago, megamotoreta said:

Salvare a ajuns la o ora pt ca elicopterul Smurd era ocupat cu demnitarul care avea diaree, si fiind demnitar a avut prioritate.

 

Oricum e f greu sa ajunga ambulanta acolo avand in vedere cum e Lepsa de virajata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, Vrinceanu Andrei said:

Daca mai aflu detalii, va tin la curent ! Numai bine ! 

Daca are băiatul nevoie de sange, scrie și pe-aici, sigur va fi ajutat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, angus_young a spus:

peste tot restrictii de 50km/h si 30km/h (anul trecut nu imi aduc aminte sa fi existat panourile ) , am vazut si radar-ul la panda in vrancea

 

 

 

Acolo se moare ca pe front. 

Ma gandesc ca nu ar strica niste speed bumpere inainte de curba , sa mai taie din elan.

O viata pe an daca salveaza e ceva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 6 minute, Adrian M. a spus:

in nici un caz speed bumpere, e o idee groaznica! poate marcaj transversal rezonator, ai vrut sa spui :)

 

Ai si tu dreptate...

Nici marcajul acela transversal din vopsea ingrosata nu este vreo fericire cand este ud. 

Trebuie sa fie o solutie calmatoare de trafic prietenoasa si cu 2 roti. 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai. Dar marcajul rezonator il pui inainte de curba, presemnalizat, astfel incat sa reduci inainte de a incepe virarea. Pui si semn aditional, CURBA DEOSEBIT DE PERICULOASA, si aia e. De existat, vor exista oricum accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Sergiu_BB a spus:

Eu ma gandesc ca kikyraiserii care nu au habar sa ia o curba sa rămână la terasele și liniuțele lor.

 

 Si kiky-inotatorii sa ramana pe sezlogurile lor daca daca nu stiu sa inoate.  Nu vezi cate inecuri sunt ? 😝

 Vorba lui @Adrian M. au existat si vor exista mereu accidente, insa  suntem singura tara in UE fara o strategie serioasa de implementare proiecte in scopul prevenirii si reducerii accidentelor cu toate ca ca avem mortalitate pe sosele dubla fata de media UE.   

 

Ok ,avem si cretini printre noi. Ce facem concret ? La asta se rezuma... 

 

 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De parca semnalizarea rutiera a stat vreodata in calea "kikyraiserilor". Ajunge cu motoreta pe Lepsa si-i da cat poate, pana nu mai poate ptr ca, sa fim seriosi, accidentele se intampla doar la TV, lui nu i se poate intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, M!ha! a spus:

 

Ok ,avem si cretini printre noi. Ce facem concret ? La asta se rezuma... 

 

 

 

Nu facem nimic, așteptăm ca selecția naturală sa-și spună cuvântul. Nu are nici un rost sa te pui între prost și prostia lui.

 

Noi doar ne vedem de turele noastre și ne întoarcem acasă la neveste și copii.

Editat de Sergiu_BB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza e ca prin selectia lui naturala te ia pe faras si pe tine (vezi cazul de fata cand baiatul cu pasagera era oprit). Deci nu prea e combinatie nici nu astea, ca daca tu iti vezi de treaba ta chiar si cu 40 pe curbe si vine unul sanie si ti-o da la gioale, nu stiu ce sa zic, nu recomand :P 

Unele le mai prevezi din experienta, in schimb "farasele" din curbe fara vizibilitatea nu prea :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, M!ha! a spus:

 

 Si kiky-inotatorii sa ramana pe sezlogurile lor daca daca nu stiu sa inoate.  Nu vezi cate inecuri sunt ? 😝

 Vorba lui @Adrian M. au existat si vor exista mereu accidente, insa  suntem singura tara in UE fara o strategie serioasa de implementare proiecte in scopul prevenirii si reducerii accidentelor cu toate ca ca avem mortalitate pe sosele dubla fata de media UE.   

 

Ok ,avem si cretini printre noi. Ce facem concret ? La asta se rezuma... 

 

 

Tare mi-e teama masurile pe care le propuneti  nu sunt eficiente impotriva idiotilor.

Exemplu: pe la pranz un baiat de baiat cu un minunat Audi Qx (nu stiu cat draqu era) a intrat pe straduta cu mult peste 50 km/h (vare si astia sunt multi). I-am facut semn sa o lase in puii mei mai incet. Singurul gest pe care a fost in stare sa o faca, a fost sa dea scurt din volan cand a trecut pe langa mine, vezi doamne sa ma sperie.

 

Chiar credeti ca acest gen de inconstienti vor fi opriti de panouri indicatoare, marcaje rezonatoare, bumpere, santuri de apa cu crocodili etc?

 

Cum a spus @Adrian M. accidentele vor mai fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA,dar daca venea elicopterul rapid, vinovatul avea posibilitatea sa scoata banii de reparatii, sa-si ceara scuze, sa dea si de baut. Asa, asteptam masina salvarii si apoi dam cu R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver Arrow, eu am avut faza clara pe Lepsa, ieri. curba de dreapta. stau langa ax, si pregatesc trasa, sa inchid pe interior. Vine haudi, ma vede, nu face nici un gest ,jumate din masina pe contrasens. S-a uitat efectiv in ochii mei, el la mine, eu la el, nimic. Las ca ma dau la o parte. Ceea ce am si facut ,evident.....

La fel si pe Defileul Jiului, de data asta x5 alb.

Totusi, marajul ala rezonator,este folosit prin vestul tarii. Si te constrange sa reduci, ca iti cam dardaie masina/mobra. Ar putea fi o masura aidionala, cu siguranta, nu solutia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Adrian M. a spus:

Sanatate patitilor. Legat de Lepsa, acolo e sport national, 1 din 3 masini taie curbele , peste linia continua. Patit si noi ieri, de cateva ori. Asa ca atentie mare la trase, stati departe la curbele de dreapta, de ax drum, in dreptul apexului. Cel mai misto e cand ii vezi, le dai semn , si ei nu se sinchisesc sa corecteze trasa, lasa, e motocicleta, are loc. Cam astia sunt soferii la noi..

 

Nu cred ca spui asta, nu fac soferii nostri asa ceva, acum sa apara tovarasii de pe aici care sa ne spuna cum se abordeaza o curba  in aceste conditii la 120+

Acum 2 ore, Sergiu_BB a spus:

Eu ma gandesc ca kikyraiserii care nu au habar sa ia o curba sa rămână la terasele și liniuțele lor.

Clar, da da si i.ar da, 

 

Acum serios , sper sa.si revina toti cu sechele minime.

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

@Silver Arrow, eu am avut faza clara pe Lepsa, ieri. curba de dreapta. stau langa ax, si pregatesc trasa, sa inchid pe interior. Vine haudi, ma vede, nu face nici un gest ,jumate din masina pe contrasens. S-a uitat efectiv in ochii mei, el la mine, eu la el, nimic. Las ca ma dau la o parte. Ceea ce am si facut ,evident.....

La fel si pe Defileul Jiului, de data asta x5 

Sunt carduri/turme intregi de asemenea specimene, ei sunt motivul pentru care nu depasesc 90-100 si nu in curbe, ca acolo merg si mai regulamentar, vorba colegului de mai sus important la sfarsitul plimbariii sa fiu acasa, INTREG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...