Sari la conținut

accident grav Lepsa 16.06.2019


angus_young
 Share

Postări Recomandate

@Djenavar

Bravo, asta este solutia universală.  Mersul regulamentar si preventiv.  Mulți  dintre începători si cei din categoria mea de vârstă(30-35 ani)  simt nevoia acută de a se afirma in cadrului grupului cu care fac plimbări.  Lipsa de experiență, autocontrol și cunoaștere a fierului pe care îl pilotezi își spun cuvântul când  nu te astepti. A fi paranoic in trafic te salvează.  Marea majoritate nu acceptă un 10 min întârziere ca sa nu pice prost, nu da bine față de colegii mai experimentați. Datorita lor unii dintre noi am început să evităm zone frumoase dar intens populate de raiseri si cocalari cu mașini cumpărate pe poponeata nevestei.

Noi ca si comunitate suntem varză.  Bisericuțe, lipsa de respect si lipsa de răbdare pentru a educa și integra începătorii  contribuie masiv la atitudinea defectă pe care o capătă mulți dintre motociclisti. Dau exemplu orașului in care locuiesc, Brăila. Numai raiseri care te fac la 3 dimineata sa dormi cu geamurile închise pentru ca ei nu au auzit de viteza a 3a sau a 4a sau singuratici pe care nu apuci sa ii vezi vreodata la față. Colac peste pupăză cocalarii cu "bolizi" sunt la ei acasa acompaniati cucoanele care conduc cu pieptul lipit de volan.

Mai bine întârziat dar viu si sănătos.  Lăsați fratilor sa va mai depășească mașinile, vor avea si ei ce povesti la colt cand se apuca de spart floarea soarelui și mai trageți pe dreapta si admirați peisajul. Timp bun scoți cu masina sau pe autostrada cu motorul. Curse faci pe pista nu pe strada!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pai daca nu se mai tavaleste lumea ,voi unde o sa mai laudati asa cu spor ca voi nu cadeti ...si prin urmare sunteti mai buni , mai educati, mai intelijenti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- la final de tura , in benzinarie la Tg Secuiesc , opresc sa alimentez , in fata mea o gasca de 6 mobre de viteza GSXR , CBR-uri de 1000 toate cu numere de vrancea ...nu stiu de unde aparusera ( am facut Lepsa de mai multe ori si nu ii vazusem pe nicaieri ) , toti cu cauciucuri noi noute , mobrele destul de noi , ingrijite

- varsta medie 24-28 ani , povesteau impresii de pe circuitul Lepsa ...am schimbat cateva priviri ,.... ale lor putin sfidatoare , amestecate cu o superioritate neta 

mai pe scurt cine face touring si o arde la plimbare de relaxare e deja categorisit direct ca scuterist 

si te mai intrebi de ce se intampla tragedii pe Lepsa cand la cativa kilometri exista circuit unde poti sa iti versi nacazul pe acceleratie , mai ales cand esti de prin zona

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Adrian M. a spus:

eu am avut faza clara pe Lepsa, ieri. curba de dreapta. stau langa ax, si pregatesc trasa, sa inchid pe interior.

 

deci tu erai cel cu RT-ul argintiu care a trecut imediat dupa SMURD si dupa aia te-am vazut oprit la restaurant in Lepsa ...aveai si pasager

Editat de angus_young
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, angus_young a spus:

gasca de 6 mobre de viteza GSXR , CBR-uri de 1000 

 ...am schimbat cateva priviri ,.... ale lor putin sfidatoare , amestecate cu o superioritate neta 

mai pe scurt cine face touring si o arde la plimbare de relaxare e deja categorisit direct ca scuterist 

si te mai intrebi de ce se intampla tragedii pe Lepsa 

 

Pai se întâmpla tragedii pentru ca băjetii cu utilajele și bășinile din cap descrise de tine încearcă țină ritmul după turingarii ieșiți la plimbare “de relaxare”.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, angus_young said:

 

deci tu erai cel cu RT-ul argintiu care a trecut imediat dupa SMURD si dupa aia te-am vazut oprit la restaurant in Lepsa ...aveai si pasager

Nope. Eu eram cu RT-ul la restaurant in Lepsa, cu pasager. Cand am trecut eu deja plecasera ambulantele. Erau doar 2 sau 3  persoane echipate de moto acolo care erau bine, discutau cu cativa politisti ce dirijau traficul pe un singur sens si faceau masuratori. Pana nu am citit aici nu am crezut ca a fost cineva ranit grav. Eu sunt unul din aia de “o arde la plimbare de relaxare” :). Nu-s vreun slow rider, mai ating cu scaritele uneori , dar imi pastrez mereu marje de siguranta si nu sunt interesat de priviri “sfidatoare” si aere de pretinsa  superioritate. De fapt nici nu le percep, mie toti motociclistii mi s-au parut pritenosi pana acum :) .

Mie personal nu mi s-a parut ca drumul acela ar fi populat de multi “bizoni”, fie cu auto fie cu moto, ba dimpotriva, mi s-a parut chiar putin circulat mai ales pentru o zi libera. Poate mi s-a parut asa tocmai din cauza abordarii relaxate?

Imi pare rau sa aflu de accidentarea grava a motociclistului. Sper sa se recupereze 100%, sa devina un motociclist mai bun si intamplarea lui sa ii educe pe cat mai multi.

Drumuri bune si in siguranta!

2 hours ago, Sergiu_BB said:

 

Pai se întâmpla tragedii pentru ca băjetii cu utilajele și bășinile din cap descrise de tine încearcă țină ritmul după turingarii ieșiți la plimbare “de relaxare”.

 

:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiatul implicat in accident a decedat.   

 

Adrian Nicolas
2 ore
Azi am pierdut un foarte bun prieten, care a decedat ca urmare a unui teribil accident de motocicleta petrecut duminica 16.06.19, in judetul Vrancea, mai sus de localitatea Gresu, intr-o curba foarte periculoasa ! Il chema Neagu Ionut Madalin si era ramnicean de-al nostru; 33 de ani, terminase Politehnica si lucra ca inginer in Bucuresti ! Venea acasa la Ramnic in fiecare weekend si de obicei ieseam impreuna cu motocicletele! Pt.cei care l-au cunoscut, deocamdata nu am aflat mai multe detalii despre inmormantare, stiu doar ca trupul lui va fi adus din Bucuresti si depus la o capela in Rm.Sarat !

 

 

Editat de ssk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, megamotoreta a spus:

Daca stai sa astepti masina smurd o ora si nu trimit elicopterul, evident ca dam cu R.I.P.

 Avea unde sa aterizeze?Este fff posibil sa fi fost o intraga sectie ATI  pe lok care sa nu.l poata ajuta mai mult, daca colegul care la ajutat initial era ATI.st , ne poate spune mai mult(daca se putea face mai mult)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, megamotoreta a spus:

Nu trebuie sa aterizeze, lasa targa in jos pe troliu ( daca are in dotare), daca nu, isi face loc, ca asta e meseria-misiunea.

 

e din alt film faza aia, ceva cu rambo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, prafrau a spus:

 

e din alt film faza aia, ceva cu rambo

Nu fi asa sigur.......cand e vorba de smecheri cu bilute se intampla minuni mai ceva ca in filme!

Daca se intampla cu Oprisan de la Vrancea,aterizau 3 elicoptere,nu unul!

Nu subestima slugarnicia sau puterea banilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.06.2019 la 18:07, adiy32 a spus:

Nu subestima slugarnicia sau puterea banilor!

Nu vorbi aiurea de pilotii de la SMURD, sunt cei mai buni piloti cu care m-am intersectat vreodata pe sus. Si tin la siguranta, a lor si a celorlalti, nu se dau in barci pentru nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...