Jump to content
Silver Arrow

Baiatul electrocutat pe podul Herastrau

Recommended Posts

Pai este fortata comparatia ca sa inteleaga si tampiteii mah ...ma bucur ca ai prins-o  :)

Posted (edited)
25 minutes ago, Paca said:

Pai este fortata comparatia ca sa inteleaga si tampiteii mah ...ma bucur ca ai prins-o  :)

Daca tot esti destept (sau cel putin ne-tampitel), iesi te rog in fata clasei si spune tu ce ar trebui facut acolo, ce masuri ar trebui luate. Numai tampiteii spun "nu e bine" doar ca sa stranga postari, fara aiba idee cum s-ar putea face sa fie (mai) bine 😘

Edited by XaeL

@Silver Arrow"Acolo diagnosticul medicilor este cu totul altul decat cel din Romania (oare de ce nu ma surpinde?) din fericire in sensul bun."

In cazul arsurilor mari nu se poate spune cu exactitate suprafata arsurii,doar dupa curatarea acesteia(efectiv se indeparteaza pielea/carnea arsa), se spune cu aproximatie suprafata lezata....

"Marii Arsi" sunt foarte greu de "controlat" medical,oricand se poate schimba evolutia arsului,acum da semne ca i bine si-n jumatate de ora poate face septicemie.....

In familie, in dec 2016 am trecut printr-o astfel de experieta..... ramai marcat pe viata!

Dumnezeu sa-l aibe-n paza si sa se faca bine!

Acum 59 minute, Paca a spus:

aha, inteleg, du te si .. pazeste podu' :)

Eu am oprit cu duba de 3 m inaltime,cu care imi car motocicletele, sub niste linii de inalta tensiune ieri si m am bagat sub ea s-a ma uit la ceva si ma curentam. Cum puneam mana pe masina cum........zici ca aveam energie electrostatica nelimitata. Firele erau cumva pe la 10 m, lasa-te de la caldura. Nu stiu daca e normal. Daca ma urcam pe portbagajul de la duba ajungeam pe la 5 m si nu stiu cum era acolo. Eram pe un drum paralel cu autostrada buc-pitesti si se auzea in aer un bzzzzzzzzzzz.

stai mai asa, cum s-au electrocutat aia? urcand sus pe grinzile podului sau jos pe langa sina? 

Posted (edited)
1 oră în urmă, Maximo74 a spus:

@Silver Arrow"Acolo diagnosticul medicilor este cu totul altul decat cel din Romania (oare de ce nu ma surpinde?) din fericire in sensul bun."

In cazul arsurilor mari nu se poate spune cu exactitate suprafata arsurii,doar dupa curatarea acesteia(efectiv se indeparteaza pielea/carnea arsa), se spune cu aproximatie suprafata lezata....

"Marii Arsi" sunt foarte greu de "controlat" medical,oricand se poate schimba evolutia arsului,acum da semne ca i bine si-n jumatate de ora poate face septicemie.....

In familie, in dec 2016 am trecut printr-o astfel de experieta..... ramai marcat pe viata!

Dumnezeu sa-l aibe-n paza si sa se faca bine!

Posibil sa fie asa. Eu am trecut printr-un diagnostic pus aiurea de catre medici romani. Si din pacate  de curand si un alt prieten. De aceea am spus ca nu ma surprinde.

Din fericire pina acuma nu am fost direct implicat intr-un astfel de caz. Stiu insa ca situatia marilor arsilor este multa vreme pe muchie de cutit.

Alex sper sa evolueze in bine. Mainile i-au ramas neatinse ceea ce e mare lucru.

@einstein1984 Treaba s-a intamplat sus pe grinda podului. Doar Alex s-a electrocutat. S-a suit pe grinda podului si probabil s-a amorsat un arc cand o fi ridicat sau dat din maini. Prietenul lui Luca s-a suit dupa el si s-a ars cand l-a acoperit cu propriul corp ca sa ii stinga flacarile. De aceea arsurile lui Luca nu sunt grave.

Edited by Silver Arrow

Acum 13 minute, einstein1984 a spus:

stai mai asa, cum s-au electrocutat aia? urcand sus pe grinzile podului sau jos pe langa sina? 

Cred ca a urcat pe grinzile podului si s-a apropiat de liniile de inalta tensiune care au 27.000 de volti iar la valori de genul asta nici nu trebuie sa atingi firele, trebuie doar sa te apropii de ele suficient.

ahem, pai si ce cautau acolo? 27kV fac arc electric pirn 30 cm de aer fara probleme, un soldat a murit in picioare e un tanc pe care trebuia sa-l descarce de pe vagon .....

Asa si la podul de la pipera, daca cobori de pe parapet te cam apropii de fire, insa nu e un loc unde ar trebui a te aflii. Daca se urca pe grinda si cadea in cap pe malul lacului tot asa tipa lumea ca trebuie sarma ghimpata pe pod? 

Acum 35 minute, einstein1984 a spus:

ahem, pai si ce cautau acolo? 27kV fac arc electric pirn 30 cm de aer fara probleme, un soldat a murit in picioare e un tanc pe care trebuia sa-l descarce de pe vagon .....

Asa si la podul de la pipera, daca cobori de pe parapet te cam apropii de fire, insa nu e un loc unde ar trebui a te aflii. Daca se urca pe grinda si cadea in cap pe malul lacului tot asa tipa lumea ca trebuie sarma ghimpata pe pod? 

Cred ca fiind peste apa este posibil ca aerul sa fie mai umed, asa ca se amorseaza arcul electric poate chiar pe distanta mai mare.

La 16 ani sunt N motive tampite pentru care s-o fi suit acolo.

Aici nu este vorba de pus sarma ghimpata. Pina la urma tine de educatie in mod evident: scrie ca nu ai voie, nu te duci. Punct si fara scuze.

Dar cati soferi depasesc peste linia continua desi nu este voie?

Asa si cu copii astia. Macar astia mici au scuza ca poate nu realizeaza la ce pericol se expun.

Scoala ar trebui sa fie locul unde sa invete chestii de genul asta. Dar de la cine? De la proful de fizica care ia nota 3 la examenul de definitivat?

pai autoritatile sunt e vina ca au blocat accesul zic unii, atunci pentru orice accident peste linie continua tot aia sunt de vina ca nu au pus separatoare? 

Posted (edited)

Eu am ajuns pe podul ăsta acum vreo 10 ani (să tot fie) , alergam după cățel care scăpase și a luat-o frumușel pe pod. Nu țin minte să fi văzut vreun semn de pericol dar mi-am imaginat alte scenarii nasoale ca să realizez că nu e cazul să staționez sau să mă aflu prea mult pe acel pod. Un gard înalt de plasă cu un panou de avertizare cred că ar putea fi montat cu ușurință. 

Nu știu cum se face că pentru spații verzi avem garduri să nu călcăm iarba să nu carecumva să ne așezăm pe iarbă dar pentru chestiuni serioase...

Edited by Flower-Power

Belaua cu podul a fost ca mult timp singura varaianta de a traversa de pe un mal pe altul era acest pod CF. Acum cativa ani cand s-a electrocutat un tip cu bicileta (nu stiu cum) s-au miscat cumva autoritatile cu acel pod provizoriu si ceva marcaje/blocari acces (mizeria aia cu grinzile de beton. Cine stie cand o sa cada unul cu grinzi cu tot si o sa iasa alta dandana).

Poate un afis cu ''Atentie  27.000 V'' are alt impact decat ''Accesul Interzis'' sau ce o mai scrie (daca scrie) pe vreun panou.

E ceva si cu volti ...

De mic am umblat pe acolo si de multe ori stateam sus pe podul ala si ne jucam, niciodata nu mi-a trecut prin cap ca pot sa crap acolo, ce-i drept nici nu-mi trecea prin cap sa ma catar pe podul de fier sau sa ating ceva metalic. 

Cea mai sigura modalitate probabil ca e paza, dar nu poti instaura aceasta modalitate peste tot unde exista un pericol .. asa hai sa punem un paznic si la metrou (sa nu sara vreunul sau sa fie impins), hai sa pazim tot sa nu se intample o tragedie.

De bmw-urile de dambovita (ma refer la masini ofc) fara semnalizare cine ma pazeste ?? Ce fac autoritatile pentru stirparea lor ?

ciclistul a murit calcat de tren acu 2 ani... Am facut poze dupa cuninia civila acum 7ani acolo, trebuie sa fii idiot sa patesti ceva, se vad si aud trenurile venind de la distanta, de la 6 ani stiam ca tebuie sa stai departe de tren ca suflul de aer te trage spre el cand tece (deci sa nu te prinda pe pod). 

as reintroduce armata  sa mai scapam de selfisti’ .... s ar sinucide muti de frica ei

sa te urci pe acel pod de cale ferata nu o poti face DECAT intentionat si cu multa prostie 

sincer ..... admir gestul colegului care a incercat sa l salveze pe IDIOT

jos plaria pentru actul lui

cat despre IDIOT sper sa scape sa povesteasca si altora CE SA NU FACA

7 hours ago, leopold said:

Ar trebui, dar electricitatea nu se vede, si nici nu vezi des ranile facute de inalta tensiune. Destul de recent parca s-au curentat militari pe tanc, si n-aveau 16 ani...

Nu se vede, dar semnele cu  "inalta tensiune / pericol de moarte" erau vizibile. O fi invatamantul in scadere, dar pana la 16 ani cred ca oricine e capabil sa citeasca si sa inteleaga un semn de genul asta. Plus ca dupa un anumit prag se si aude cum zbarnaie- nu e un sunet prea "prietenos", care sa te imbie sa te apropii...

Ala la 16-17 ani are voie, dupa 10-20 ore de curs, sa conduca pe sosea cu a1/b1. Al dracu, e destul de copt cat sa manevreze pe langa alti oameni fiare ce prind 100+ km/h, dar in acelasi timp trebuie "aparat" cu zidul chinei de orice "pericol accidental", cum ar fi "urcarea accidentala" pe arcada (sau cum i-o zice...) unui pod pisandu-se pe semnele de avertizare.

Mai bine sa desfiinteze si tramvaiele si trenurile, ca mai vine cate un copil din asta aproape adult cu mancarici in poponeata, si se urca pe stalpi precum un copil de 2 ani care nu are capacitatea de a intelege pericolul. Iar intre 0-35 ani sa fie prin lege obligatoriu purtarea permanenta a unui costum gen armura moto, dar izolat electric. Dupa 55 ani la fel, ca poate da omul in "mintea copiilor"...

Nu te contrazic - foarte probabil erau semne. Insa si excesul de semne e rau - sunt semne cu pericol de moarte pe toate cutiile electrice de pe strada. Te desensibilizeaza. 

Personal, habar n-am la ce distanta face cablul CFR-ului arc electric. Sau conductorul de la metrou. Stiu ca POATE face, dar habar n-am care e distanta safe. Un pusti ar putea avea in cap ca te curentezi doar daca pui mana. 

Mno, nasol.

Acum 22 minute, leopold a spus:

Personal, habar n-am la ce distanta face cablul CFR-ului arc electric.

Teoretic, cam pe la 30.000 V/m apare descărcarea (străpungerea) în aer uscat.

Dacă nu trăzneşte pe undeva în linia de contact şi devii ... "eclator".

Mai ales în aer umed  :(

Motiv pentru care şi "mecanicii" de locomotive electrice ridică întotdeauna pe linia de contact pantograful din spate, cel depărtat de cabina de comandă ...

Acum 19 ore, walking^human a spus:

Totusi... la 16-17 ani, adica aproape adult dpdvd legal, nu esti chiar asa de prostul prostilor. Nu esti Aristotel, dar macar "bazele" autoconservarii  ar trebui cunoscute, precum cazut de la inaltime/electricitate/foc/injunghiat/calcat de masina = buba rau,.

Dar traim intr-o perioada de apogeu al prostiei, in care prostul da in judecata restaurantul dupa ce s-a fript in cafeaua despre care nu l-a atentionat nimeni ca e...fiebrbinte precum orice cafea ... si mai si castiga.

Solutia nu consta in montarea unui numar cat mai mare de garduri si lanturi pentru a izola prostimea de orice pericol, ci in educatie. Cine are un minim nivel de educatie are si multiple metode prin care sa se afirme. Cine nu... se poate afirma doar prin diverse acte de jmekerie precum condusul beat, poze pe linia de inalta tensiune, si obiecte scumpe, cumparate "de preferat" din combintatii si ciordeli. Frati-su pare destul de articulat, probabil pustiul o fi incercat sa impresioneze anturajul (de cocalari)...

+1 si in plus aratau la tv ,(acum N ani, cand aveam TV)tot felul  de indivizi care se urcau pe locomotive/ stalpi de innalta tensiune/bla bla bla si se electrocutau/parleau, ar trebui ingraditi stalpii, locomotivele?Citeam undeva ca datorita sistemului social/ modificarilor socio economice nu prea mai functiobeaza selectia naturala- sunt protejati.

-

Probabil că ar fi fost benefică instalarea unor panouri din plasă de sârmă (ca la pasarele) pentru a împiedica (fizic) accesul oamenilor (şi animalelor) pe tablierul podului, respectiv apropierea (inconştientă) de linia de contact.

Chestiunea cu educaţia şi protecţia "muncii" ...

Murphy parcă spunea că nu pot fi proiectate metode şi dispozitive care să protejeze echipamentele de proşti (şi invers).

Proştii pot fi foarte ingenioşi...

Acum 7 ore, Silver Arrow a spus:

Cred ca fiind peste apa este posibil ca aerul sa fie mai umed, asa ca se amorseaza arcul electric poate chiar pe distanta mai mare.

La 16 ani sunt N motive tampite pentru care s-o fi suit acolo.

Aici nu este vorba de pus sarma 

Scoala ar trebui sa fie locul unde sa invete chestii de genul asta. Dar de la cine? De la proful de fizica care ia nota 3 la examenul de definitivat?

Nu zic ca nu ar fi scoala, dar zic ca DE ACASAAAA, DE CEI 7 Ani de ACASA cred ca se asteapta prea mult de la scoala, toate tampeniile facute de unii de altii sunt puse in carca profului, ce sa faca el/ea cu o turma incontrolabila care stie ca Proful nu.i poate face nimic, Proful ii face 50% sa pice bacul,Proful ii face sa.mi spuna ca , Capitala Romaniei este Europa asta la 14 ani? Ehe, clar Proful este de vina 

pe jepii mari mor oameni anual (tot de prosti ca leaca fara echipament, antrenament sau pe vreme proasta); Ar trebui ingradita si zona aia? 

Acum 12 ore, Djenavar a spus:

Nu zic ca nu ar fi scoala, dar zic ca DE ACASAAAA, DE CEI 7 Ani de ACASA cred ca se asteapta prea mult de la scoala, toate tampeniile facute de unii de altii sunt puse in carca profului, ce sa faca el/ea cu o turma incontrolabila care stie ca Proful nu.i poate face nimic, Proful ii face 50% sa pice bacul,Proful ii face sa.mi spuna ca , Capitala Romaniei este Europa asta la 14 ani? Ehe, clar Proful este de vina 

De acord ca acasa trebuie sa inveti diverse lucruri. Dar ca sa afli ce se poate intampla in diverse situatii, precum cea de fata, zic eu ca scoala ar fi cea potrivita.

Poate nu toti parintii au stiinta necesara sa explice copiilor despre diversele pericole

Dar ia doar gramada de soferi care circula cu copiii in masina, fara a respecta nici o regula, cam ce invata acesti copii de la parinti? Sa respecte panouri indicatoare? Ma indoiesc.

Imi aduc aminte ca la scoala, la inceput de an ni se facea un soi de protectia muncii. Inclusiv la laboratoarele de chimie, fizica etc (Dumenzeule, chiar aveam laboratoare cu tot felul de dotari ...). Ba chiar la liceu, intrucat incepea treaba cu fumatul printre elevi, ni s-a facut un instructaj PSI.  

Acu vreo 8 ani m-a chemat fii-miu la el la liceu sa o ajut pe profa de fizica care sustinea ca nu ii mergea osciloscopul. Aveau frate un oscilocop cu 2 spoturi color, si nu stia dudia sa il seteze cum trebuie. I-am povestit, i-am montat repede din kit-ul de laborator, un circuit cu rezistenta si condensator sa se vada cum se defazeaza tensiunea. Mi-a multumit frumos. Peste ceva vreme, la ora, nu a reusit sa mai faca montajul si reglajul. In 4 ani de liceu nu a facut nici o ora de laborator. Ce asteptari sa mai ai de la un astfel de profesor, titular, care sa fi tot avut in jur de 50 de ani?

@easy ride on! pe unii stalpii de  tensiune am mai vazut un fel de chestii cu tepi care impiedica suirea pe stalp. Nu stiu daca toti au. Dar intr-adevar la pod ar fi o solutie buna.

lol, motociclistii discuta de protectia munci si neurcat pe podul de cale ferata.... ce e mai ironic ?