Sari la conținut

Recomandare casca open face nexx, scorpion etc


ninja_skija
 Share

Postări Recomandate

Buna tuturor,

 

 

Tot caut de la SMAEB incoace dar nu mi gasesc. Va rog sa ma ajutati cu o  recomandare de casca de oras si mi as dori si  sa o pot proba (Bucuresti). Vreau sa aiba viziera normala (rabatanta) si ochelari inclusi. 

Editat de ninja_skija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buget?

 

Nexx SX10 pare foarte interesant, ieftin, fashionable, review-uri bune. Dar nu știu unde ai putea proba în București. Se pare că este un importator în Constanța, cam atât.

 

La Shark am văzut ceva variante interesante raport calitate/preț: Nano (pe la 200€) sau RSJ (pe la 250€). Au și o variantă (urâtă) cu protecție mandibulară rigidă - Vantime. Cred că le găsești pe toate la probă la Motorteam, pe Timișoara.

 

Tot pe varianta budget mai este AGV Orbyt (sub 200€). Poate s-o aibă la United pentru probă. 

 

Shoei, Arai, Schuberth sau modelele de top de la AGV or fi și mai bune, dar 4-500€ pentru un open-face mi se pare cam multicel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica Nolan ar fi baza la casti jet, eu am Nolan N21. Se pot proba la magazinul mymoto din Cotroceni. Trebuie neaparat cu captuseala complet detasabila, se murdaresc destul de repede in traficul bucurestean si nu prea merge cagula la castile astea.

 

image.thumb.png.76140a4ddb9e44711490268df7c9b967.png

 

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 minutes ago, mucix said:

Mie asta mi s-a parut interesanta.

 

OP a spus:
 

1 hour ago, ninja_skija said:

Vreau sa aiba viziera normala (rabatanta) si ochelari inclusi. 

 

Asta are doar o singură vizieră, fumurie. Plus că fără partea inferioară arată cam... ă...

 

image.thumb.png.2cd58c332e7ab1989593c9d8216e4c38.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ninja_skija a spus:

 

Merci frumos, ma gandeam ca renunt la Nolan ca m am saturat de marca asta dar e tentant N21 asta. Si Shark nano asta se potriveste la ce am eu nevoie pare se.

Eu port in general XS dar la unele poate fi S asa ca nu merge cu masuratul, depinde de forma. Buget da pana in 200 Eur. Merci frumos! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scorpion exo 220. cam Aerisita, materiale de calitate, totusi cam grea (port XL). La peste 60 km/h e cam zgomotoasa (mai ales in zona mecanismului de coborare a ochelarilor unde zdrangane ceva). Am gasit-o de noua cu 400 lei asa ca mi s-a parut un raport pret calitate ok.

 

Editat de HubbaTheButt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Buna, vad ca dau si eu review dupa 2 ani, :)) dar am purtat-o foarte putin. Mi am luat un nexx switch sx 10 dar cu care nu ma impac extraordinar, asta poate si pentru ca pana si cea mai mica marime un pic mi-e larga pe capatana.

 

Ieri mi-am pierdut un capac lateral de la viziera, asa ca daca vinde cumva cineva de la una veche va rog sa mi spuneti. Sau daca se mai vand in Bucuresti castile astea? Pe vremuri avea mymoto dar acum vad ca nu.

 

Plusuri- usurica (ca toate jeturile) are si viziera si ochelari, aerisiri ok, captuseala placuta

             - au doua shelluri pentru mari si mici- le edit vad ca mi scrie pe un site ca e un sg shell- my bad, il trecem la minusuri

            - au o carcasa care se schimba daca vrei sa variezi cromatic si un sistem modern pt aerisiri

Minusuri- in primul rand nu gasesc in veci tumburusul de tras ochelarii, mai usor e sa inchizi cu totul viziera ca sa accesezi butonul central (adica poti face asta doar cu viziera trasa in jos)

                - capacele laterale care tin viziera se desurubau foarte usor si trebuiau verificate din cand in cand, ieri cred ca l-am rasucit pe deschis si asa l-am pierdut

Concluzie personala- e buna de casca de pasager, vara in oras dar pt condus nu-mi place. 

Editat de ninja_skija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...