Sari la conținut

defectiune sigurante


Postări Recomandate

Domnilor, desi am vb de aigurante la motor,...desi m-am uitat la ele, dar la una ...nu ...fiti atenti ce  am patit :

Am iesit la o tura de aprox 100 km, si la un moment dat, cand acceleram motorul tragea sa moara ...,am tras pe dreapta si am gasit o siguranta desfacuta, ma rog ...poate cum am scoso eu.....

S-a fost incalzit tare in jurul acelei sigurante, practic a inceput sa topeasca tot in jurul ei.

Voi atasa poze, ca sa fiu cat mai bine inteles.

Si bineinteles am cateva intrebari :

 - cum se numeste chestia aceea in care sta siguranta in cauza ?

- de unde se poate achizitiona ?

- si daca de la trepidatii putea aceea siguranta sa se miste ?!

Multumesc anticipat 

IMG_20190616_212057.thumb.jpg.6f09f081ce749a4df97a805053f3cb80.jpg

IMG_20190616_212132.thumb.jpg.cc5000c2a93afebde4ae3b499a82542e.jpg

IMG_20190616_212555.thumb.jpg.63cd0267150fc6226bdc4218f075dac3.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Feher Virgil Calin a spus:

de la ce putea, sa se incalzeasca atat de tare !

si...

chestia aceea care e pe firul principal , in care sta aceea siguranta ....zici ca se numeste @ soclu siguranta auto fuzibila pe fir @, imi cer scuze daca sunt mai greu de cap )))!

 

mersii

incalzirea vine de la: - contact imperfect mecanic=> se incinge 

                                     - in cazul sigurantelor cilindrice ( cum am vazut ca ai tu acolo) arcul care tine siguranta, necalibrat( muult mai subtire) pentru consumatori , caz in care se comporta ca o rezistenta => contact imperfect=> se incinge

                                    - oxizi =>contact imperfect => se incinge 

       

 soclu ( suport ) siguranta auto pe fir 

https://www.conexelectronic.ro/ro/suporti-sigurante/280-SUPORT-SIGURANTA-PE-FIR-AUTO.html

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Contabil a spus:

Cind te duci sa cumperi suportul .... ia si siguranta cu tine, sa n-ai probleme!

poate gaseste suport opentru siguranta plata ...chiar ar fi mai indicat  sa fie siguranta plata,intrucat sigurante plate se gasesc la orice benzinarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut baieti !!! si fete !!!

mi-am pus siguranta plata, in loc de rotunda !!

Am avut si doua fire de la regulatorul de tensiune , care erau practic coapte ,,,,,deabea mai faceau contact !

Si incarcarea imi este buna !!!

Dar cu toate astea nu imi merge farul ( becul ), semnalizarile sunt okei , incarcarea cum am zis este ok, dar nu inteleg de ce nu merge farul.......am luat doua becuri H4, dar nici unul nu merge  !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Feher Virgil Calin a spus:

Salut baieti !!! si fete !!!

mi-am pus siguranta plata, in loc de rotunda !!

Am avut si doua fire de la regulatorul de tensiune , care erau practic coapte ,,,,,deabea mai faceau contact !

Si incarcarea imi este buna !!!

Dar cu toate astea nu imi merge farul ( becul ), semnalizarile sunt okei , incarcarea cum am zis este ok, dar nu inteleg de ce nu merge farul.......am luat doua becuri H4, dar nici unul nu merge  !!!

becul de pe pozitie /stop frana e functional? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Feher Virgil Calin a spus:

da e functional

atat ca pozitie cat si cand apas frana !

becurile martor din bord ( corespunzatoare faza lunga/scurta)  merg?  daca da, atunci ai problema cu butonul de lumini. Daca nu... e undeva o rezistenta in circuit intre intrarea in blocul de lumini si inchidere la masa 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este martorul de la bord faza scurta / lunga nu se aprinde

siguranta plata , pe care mi-am puso e de 15 amperi

 

culmea e ,,,cand baiatul care a lucrat la motor........., " becul se aprindea."...si iroina a fost ca am scapat becul din mana si mi-sa spart, ,,,,,,,,,,iar cand m-am dus a doua zi si mi-am cumparat alt bec , nu mai functioneaza !! (((

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce moto e, că n-am vz, poate mi-o fi scăpat? Honda are boală cu butonul de start care trebuie să întrerupă farul când acționezi demarorul, îl întrerupe de tot!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Feher Virgil Calin a spus:

 

culmea e ,,,cand baiatul care a lucrat la motor........., " becul se aprindea."

 

Cumetre, desi pozele postate sunt slabute se vede ca instalatia electrica este praf, dupa felul cum arata zici ca sunt fire de pompa Kama cu care stropeau taranii gradina. Este foarte posibil ca soclul acelei sigurante sa se fi incins din cauza unor greseli sau improvizatii. Fa-ti un bine si cauta un electrician bun care sa dea un ochi la instalatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Feher Virgil Calin a spus:

Nu

 

Nu ii dau de cap nicicum !

Nu stiu daca am pus bine firele la regulator !

Poate o poza m-ar ajuta !

Daca are cineva ! Sau ceva schema !!!

firul de neutru. lipsa de la masa 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu partea electrica asa e ...e praf ..sau mai bine zis a fost praf, am inceput de ieri sa o schimb ( partea electrica )

am inceput sa mufam din nou contactele, sa schimbam firele care erau coapte si cum se zice mergem pe fir ....dar cu toate astea nu inteleg de ce nu imi merge farul !

am sa vb cu baiatul care se ocupa de motorul meu sa ii zic de firul neutru, lipsa de la masa .

la regulator am mufat curat cele 4 fire si ne gandeam daca sunt puse bine....de aceea aveam nevoie de o poza, o imagine ceva, ca sa exludem ideea ca firele sunt sau nu puse ok !

am schimbat aceea siguranta cu o siguranta plata ( cum am fost sfatuit )4

 

dar ce am observat aseara , cand veneam catre casa, grabindu-ma sa nu ma prinda intunericul .........in momentul cand acceleram, semnalizarea daca o actionam imi batea normal....adica acel palpait de semnalizare era intr-un ritm zic eu normal, in momentul in care reduceam acceleratia sau statea motorul la relantiu...ritmul semnalizarii era foarte rapid !

???

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e magic. In turatii mari aveai ceva mai mult curent si reusea sa treaca prin contactele imperfecte. Si contactele se miscau mai putin. Dupa ce schimbi tot ce crezi, daca tot nu merge apeleaza la un electrician.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...