Jump to content
Sign in to follow this  
®azvan

Deflector vant pe parbriz double-bubble?

Recommended Posts

Stie cineva daca se poate monta deflectorul de vant de la MRA pe parbrizul Racingscreen de la acelasi producator? In general am vazut montate spoilere pe parbrize stock...

Practic asta 10012390_890_DET03_19.thumb.jpg.c6aab928c66577c53cf891a49e4f739a.jpg pe asta mra_4025066111329_weba.thumb.jpg.7a30d1999cae0a395d32fa8ec526b1d3.jpg

https://www.olx.ro/oferta/deflector-parbriz-moto-reglabil-touring-naked-scuter-universal-IDbkaoH.html

Asta este cu prindere pe centru (eviti riscul de a nu se potrivi cu ondulatia parbrizului tau) si...parca este ceva mai ieftin! Cred ca face acelasi lucru!

Nu stiu daca ajuta, dar eu am avut montat spoiler MRA X-Creen Touring pe parbrizul lor (tot MRA) de touring. Varianta cu gauri.

S-a potrivit perfect, doar ca, extins la maxim arata cam ciudat (era ditamai dihania) si flexa cam inspaimantator la viteze de >120 km/h.

6dbac688-ad7f-4316-a116-137298d745e4.JPG

@ovi_ice parbrizul tau este destul de plat in partea de sus. Asta pe care vreau sa il montez are o bula, vazut de sus. 

@ivan pedala merci frumos! Nu arata rau, singurele obiectii ar fi:

1. intr-unul din anunturi scrie ca disponibil doar transparent, eu vreau fumuriu (ramane sa-l sun daca ma hotarasc)

2. nu stiu la viteza cat este de stabil cu prindere intr-un punct si nu in 2 (nu uita ca fazerul stie 285 si chiar un pic peste... aveam doar 11k la 285 si mai mergea pana in 13k rpm, dar s-a terminat pista)

3. nu stiu cat este de testat acel design intr-un tunel aerodinamic

4. nu stiu cat este de reglabil

In primul rand cu apendice din astea nu se merge cu 28o km ora. Ale sunt viteze de parbriz stock! 

Posted (edited)

Evident, ai dreptate!

Insa si in jur de 200/h, cel cu 2 puncte de prindere mi se pare mult mai stabil decat cel cu unul. Am inaltimea calotei de 56mm la deflector. Am sa ma duc acasa sa vad cat este de inalta la mine umflatura (bula).

Edited by ®azvan

M-am uitat de curiozitate pe situl MRA si Wunderlich, nu scrie nimic de viteza maxima. Eu insa nu as merge cu viteza aia cu un deflector din asta montat.

Daca nici la 200 nu pot sa urc cu ea, nu-l mai cumpar :)))

Eu as vinde parbrizul actual si as lua unul touring mai mare si transparent. La cat costa deflectorul ala ramai si cu bani in buzunar, si arata mai bine decat sulaciul ala in frunte, nu ai prinderi in campul vizual. Si de siguranta nu mai vorbim daca vrei cu viteza. Nu e buna solutia asta.

Sunt urate rau fazerele cu parbriz touring... prea lungi. Deflectorul o arunca putin spre adventure. Cu parbrizul pe care-l am acum imi place cum arata. 

.

S-a rezolvat, nu se poate... Am listat scara 1:1 sablonul pt dat gauri, l-am intins pe parbriz iar gaurile pica exact in cutele parbrizului. Iar suportii pe acele cute nu vor calca cum trebuie.

.

@ivan pedala ala de pe olx l-am gasit pe aliexpress la 80 lei. Merci frumos de idee dar nu pun china pe motocicleta.

Eh...stiam ca plotogu' ala nu face fata vitezelor supersonice dezvoltate de miaru' tau...dar nici ala pus de tine nu era dedicat zborului la joasa inaltime, numa' ca astalaltu' era muuult mai ieftin (deh, chinezesc)! Acu', ca ai gasit si mai ieftin, nu ma indoiesc, e posibil sa fie si mai ieftin de-atat, dar toate iti sunt la fel de inutile. Asadar, topic inutil! :blbl: 

Tristete mare Ivane, ca vroiam si eu liniste... Fac cum fac, si tot la K1600 ajung, cu-a lui usa de catedrala pe post de parbriz. PLM CSF NCSF