Jump to content
Sign in to follow this  
Macinca Ionut

Echipament scoala moto/examen

Recommended Posts

Posted (edited)

Salutare , sunt nou pe forum , as dori sa dau de A1 cat de curând (maxim o luna). Singura problema este ca nu stiu cum sta treaba cu echipamentul , daca il primesti de la ei sau trebuie cumpărat. Am auzit ca la scoala moto iti trebuie doar casca , am mai auzit ca ti-ar da-o ei , dar nu sunt sigur de asta. Cat despre examen stiu doar ca este echipament obligatoriu,dar la fel , nu stiu daca trebuie cumpărat sau ti-l dau ei, nu stiu nici in ce consta. Cer ajutorul celor care au dat de permis acum de curând sau celor care stiu cum decurge treaba cu echipamentul pe toată durata școlii (pregătire, poligon , traseu).

P.S: Daca încep undeva pe 15-20 iulie , pot termina pana la toamna?(sau undeva septembrie-octombrie). Si pot da examenul in perioada toamnei sau trebuie să aștept pana la primavara? 

Multumesc!

Edited by Macinca Ionut

Salut. La Adi Moto, in București, nu ai nevoie de echipament. Nici pentru cursuri, nici pt examen. Doar sa porti pantaloni lungi si niste incaltari deasupra gleznei.

In ceea ce privește durata, mie mi.a luat cam  2 luni jum - 3 de la inceputul cursurilor pana la examen si permis luat. (Am A2-ul) - am dat in vara  iulie-septembrie

47 minutes ago, BigBadWolf said:

Salut. La Adi Moto, in București, nu ai nevoie de echipament. Nici pentru cursuri, nici pt examen. Doar sa porti pantaloni lungi si niste incaltari deasupra gleznei.

Multumesc mult! Cat despre casca, ai primit-o de la ei sau a trebuit să îți iei tu?

Posted (edited)

M-a indus în eroare locația ta.

în principiu și Ami , hey moto au casca, armură, genunchiere, mănuși. Just for your info AMI dă la înscriere cagulă.

Înțeleg că nu te-ai înscris încă la școală, trebuie să discuți cu ei mai multe detalii dar în principiu depinde și de tine cât de repede asimilezi, termini cursurile, depui dosarul ,iei sala ..apoi dacă ai luat-o electronic vei afla variante de zile pentru dat poligon și traseu.  

Succes!

Asta e aplicabil pentru Buc.

Edited by Flower-Power

34 minutes ago, Macinca Ionut said:

Multumesc mult! Cat despre casca, ai primit-o de la ei sau a trebuit să îți iei tu?

Poti sa vii cu echipament, daca ai. Le poti purta pe ale tale sau pe cel oferit de ei. Casca e inclusa

Acum 3 ore, Macinca Ionut a spus:

Salutare , sunt nou pe forum , as dori sa dau de A1 cat de curând (maxim o luna). Singura problema este ca nu stiu cum sta treaba cu echipamentul , daca il primesti de la ei sau trebuie cumpărat. Am auzit ca la scoala moto iti trebuie doar casca , am mai auzit ca ti-ar da-o ei , dar nu sunt sigur de asta. Cat despre examen stiu doar ca este echipament obligatoriu,dar la fel , nu stiu daca trebuie cumpărat sau ti-l dau ei, nu stiu nici in ce consta. Cer ajutorul celor care au dat de permis acum de curând sau celor care stiu cum decurge treaba cu echipamentul pe toată durata școlii (pregătire, poligon , traseu).

P.S: Daca încep undeva pe 15-20 iulie , pot termina pana la toamna?(sau undeva septembrie-octombrie). Si pot da examenul in perioada toamnei sau trebuie să aștept pana la primavara? 

Multumesc!

Parerea mea este urmatoarea. O scoala serioasa nu va accepta cursanti fara echipament complet. In general ei iti ofera tot ce-ti trebuie si daca nu fac asta atunci alege alta. Oricum, sa nu te sui pe motor fara echipament. Cum spunea si Flower, unii prind repede si au abilitati evidente, altii fac de cateva ori intalnire cu asfaltul. Ideea este sa inveti, dar si sa fii in siguranta si nicidecum nu sa-ti farami coatele. 

Tocmai fac scoala pentru A, mi-am luat casca mea care apropo e COMODA ca de conforma sunt conforme toate care le-am remarcat, sincer mi-ar place sa am coatele si genunchii ceva mai protejate ca m-as simti mai in siguranta dar fac poligonul doar cu casca pe cap. Am urcat prima oara pe motor cu 2 roti la scoala, am permis pe 4 si 4+ roti de peste 20 de ani. Ca durata, eu sunt sigur ca am nevoie si asta pentru binele meu de toate cele 60 de ore de pregatire, minim faci scoala in 1 luna dar cred ca circa 3 luni in care sa te ocupi constant de asta e optim si rezonabil. Si asa, presupunand ca iei permisul cred ca mai trece multa apa pe Somes pana sa devii motociclist. Ca peste tot, unii doneaza organe iar altii conduc motoare pe 2 roti de 30 de ani si nu au probleme. Multa bafta.

Multumesc tuturor pentru răspunsuri! Va doresc baftă in continuare , sau cum se zice pe aici "Asfalt uscat!"

Acum 22 ore, bizpenet a spus:

mi-am luat casca mea care apropo e COMODA ca de conforma sunt conforme toate care le-am remarcat, sincer mi-ar place sa am coatele si genunchii ceva mai protejate ca m-as simti mai in siguranta dar fac poligonul doar cu casca pe cap

Daca ti-e COMODA casca noua, cel mai probabil ai luat-o prea mare. Nu-s toate conforme, gasesti cate si mai cate balarii.  Cu protectiile probabil intuiesti corect, sunt oarece sanse s-o pui jos si nu strica sa fii blindat. Dezavantajul evident e ca te coci.

Salut. 

1. Cumparati casca ta! Oricum ai nevoie de ea dupa ce termini scoala! Si nu fi zgarcit cand o alegi!!! Minim 4 stele sharprating.

2. Restul echipamentului cumparal pe perioada scolarizari, si cum le cumperi fa proba cu ele in poligon ( manusi si papuci). Eu le-am cumparat si nu le-am facut proba... si surpriza sunt ffff incomode manusile ( 90€ aruncati pe manusi alpinstar).

3. Obligatoriu e casca. Restul NU! Dar NU te duci in pantaloni scurti si slapi. 

4. Perioada e infunctie de cat de repede inveti. Dar sub 2 luni... nici vorba. De la inscriere tre sa treaca 30 zile pana ai dreptul sa dai sala. Si de aici depinde cum te programezi la oras.

Bafta multa!!!

ps: mie mi-a trebuit 1 an sa obtin cat.A. Pentru ca nu locuiesc in tara. Si de fiecare data trebuia sa iau concediu sa mai fac un pas in aceasta directie.