Jump to content
Sign in to follow this  
Kagemusha

8. Motul TT Assen

Recommended Posts

Acum 2 ore, adiy32 a spus:

Cum tu nu-l halesti pe Quartararo,asa au fost unii care nu l-au halit pe Zarco!

Si inca ceva,ce sa faca yamaha  cu Zarco?Crezi ca nu l-au mirosit ca nu e ce trebuie,ca e doar un oportunist financiar!

S-a vazut valoarea si determinarea lui musiu Zarco,cand se zice ca a fost ofertat de Honda!

Pai daca eram in locul lui semnam cu zece maini,numai ca sa-i umilesc pe Rossi.pe Vin,pe staful Yamaha!

Un an de zile trageam sa fiu peste ei,cursa de cursa!

Nici nu conta daca pot sau nu sa-l bat pe Marc!

Asta e mentalitate de campion,nu ce a facut si a bolborosit Zarco!

Ca sa nu mai zic de caracterul lui musiu Zarco!El vroia motocicleta de uzina ,la echipa de client!Ca sa se ia la tranta cu Rossi si Vin!

Adica vroia sa fie smecher cu aia din aceeasi tabara!Nu l-am auzit pe musiu sa zica ,,vreau mobra de uzina sa-l bat pe Marc,pe Dovi!

Normal ca un sacal ca Rossi l-a mirosit ca e curva si l-a trimis la plimbare si pe el si pe Poncharal!

Pai ce faci bai pullica,te dai la mine la Vin!Vrei sa fi smecher luptate cu Marc cu Dovi,ca ei erau jupanii!

Despre Quartararo ce sa spunem,trebuie sa se bata si la un moment dat sa-l bata pe cel mai bun!Iar el este Marc!

In trecut au fost Rossi si Lorenzo!Cine se entuziasmeaza dupa cateva rezultate bunicele ,greseste!

La fel cum gresesc si cei care judeca dupa palmaresul la moto2 si 3!

Nu e vorba ca nu-l halesc pe Quart...chiar l-am urmarit mult la moto3 si eram fan...era la fel de rapid.Problema a fost insa ca nu a facut nimic altceva in afara de a fi rapid in mod sporadic vreo cateva curse...si atat.Dupa aia vad ca se ridica la moto2...wtf?Ce il califica pe el sa treaca la moto2?NIMIC.La moto3 isi lua bataie masiv in campionat,erau o gramada in fata lui.Si m-am gandit ca are un management puternic in spate si vine si cu bani.In fine,se va ingropa la moto2 daca nu cumva apare vreun reviriment masiv.De unde,nici o treaba.La moto2 mai praf decat la moto3.Si anul urmator  - surpriza - Quart la motogp...si cu moto de uzina....:moron: Hai las-o'n....

De aia nu i-am dat nici o sansa,pentru ca efectiv n-a facut nimic pana acuma.Iar cand il lauda lumea ma lua rasul.

DAR putem spune ca a confirmat pe jumatate,insa este o surpriza foarte placuta pentru ca repet,este cel mai consistent sezon al sau de pana acum in mondiale.In rest,jale.Ok,are si o echipa cu multi bani in spate,are o moto de uzina,are multe atuuri.Insa in mod normal Quart din anii trecuti pana la ora asta avea 2 pole'uri 1-2 podiumuri si restul abandonuri sau locuri 13,14 etc.Quart v.2019 trebuie sa recunosc,este destul de constant,pentru un rookie.Parca are un singur abandon si ala tehnic din ce imi aduc aminte.

Nu vreau sa-l hateresc pe Quart,mi se pare ca a fost laudat mult prea devreme....si iarasi pentru cine nu l-a urmarit,nu mi s-a parut niciodata a fi un pilot bun la dogfights,la mers in pluton la frecusuri.Era rapid si pleca..sau nu era si statea in spate.Cand il luau la frecat ceilalti,tot timpul ori actiona agresiv ii lovea ii scotea (parca a si fost penalizat pe la moto3,nu mai tin minte),ori gresea si iesea etc.Sa speram ca s-a schimbat.

Vom vedea...de aici incolo insa apare partea naspa a campionatului pt Yamaha.Sa vedem cum vor merge.Eu mizez pe #46 intre toate cele 4 Yamaha.

Si vis-a-vis de restul povestii tale....sa stii ca primul adversar e intotdeauna coechipierul.Daca nu iti bati coechipierul,si respectiv in gp cei cu moto similare,cei care au material tehnic asemanator,degeaba te mai uiti la campioni,la MM etc.

Orice pilot vine la o echipa,prima oara se va razboi cu cel care are acelasi material tehnic cu al lui,cu el va fi comparat prima oara pt ca e cea mai buna comp posibila.Daca reuseste sa il bata,ok,next level - Marquez samd.

Eu nu cred ca Rossi va mai face ceva... din pacate :(.... 

odata ce i-a intrat in cap ca problema ar putea fi el, e destul de complicat psihic sa fi puternic...

acu, Rossi e puternic si m-as bucura sa fie pe podium la finalul campionatului....

deocamdata este in carti, dar tre sa mai termine si el o cursa😂

Acum 2 ore, damager a spus:

odata ce i-a intrat in cap ca problema ar putea fi el, e destul de complicat psihic sa fi puternic...

acu, Rossi e puternic si m-as bucura sa fie pe podium la finalul campionatului....

mai..cand vin merge ON / OFF (mai mult OFF) nu poti sa te gandesti doar ca tu esti problema.

stai sa vezi daca iar merge OFF vin ceva curse.. isi mai revine mosu.

faza naspa e ca vin cand e ON e victorie de obicei. rosi n-a mai luat vict de mult.

Acum 3 ore, Method a spus:

.sa stii ca primul adversar e intotdeauna coechipierul.

bingo.

Coechipierul lui Zarco era Syahrin,nu Rossi si Vin!

Conform celor spuse de tine,Zarco Viteazul trebuia sa se bata la Honda cu Marc!Corect,nu?

Ce a facut el,a fugit cu coada intre picioare la KTM!

Adica el era smecher cu Rossi ajuns la 40 de anisori,cu  un Vin debusolat,dar se pisa pe el in fata lui Marc!

Mare caracter si mare luptator ce sa zic!

Uitate la imaginile cu musiu in paddock,sa vezi doar frustrare,nici urma de ambitie,determinare!

Fa comparatie cu Pol si vezi diferenta!Desi Pol trage de trei ani de martoaga aia de KTM!

Iar cel din sezonul asta e net superior celui din anii trecuti!

Acum 14 ore, damager a spus:

Cred ca ar mai putea face multe, cu conditia sa schimbe ceva in maniera de pilotaj. Cand o da de 3 ori pe jos, din care doua abandonuri sunt din vina lui, normal ca trebuie sa se intrebe daca nu cumva este si din vina lui. Este foarte bine ca constientizeaza situatia, poate va gasi solutii. Sper sa le gaseasca cat mai repede. 

Acum 6 minute, adiy32 a spus:

Ce a facut el,a fugit cu coada intre picioare la KTM!

E mai complicat decat am crezut. Sunt zvonuri cum ca divortul de fostul sau mentor s-a produs tocmai pentru ca musiu Felon, sau cum il cheama, l-a impins spre KTM cam fara voia lui... amu' 'mnezo stie care o fi adevarul. 

Acum 14 ore, damager a spus:

Nimeni nu se poate lupta cu varsta,oricat ar fi de bun,de talentat!

Peste 30 de ani,orice an atarna dublu,iar la 40 triplu!Energia scade rapid,iar o competitie de anvergura moto gp-ului te darama rapid!

Uitate la Lorenzo ,doar ce a trecut de 30 si e din ce in ce mai rablagit!

Marc cum crezi ca va fi peste 30 de ani?La fel!

40 nu va mai prinde nimeni in motogp!Rossi e o exceptie,doar talentul,renumele si viata sportiva lau adus aici!

Dar sa fim sinceri,ultimii doi ani sunt datorati in primul rand imaginii uriase pe care o are!Nici Dorna,nici Yamaha ,nici televiziunile

nu vroiau ca el sa se retraga!Si nu vor inca!Prea multi bani se pierd fara el!

da, dar daca nu performeaza cat de cat onorabil.. o sa fie papa. 

indiferent de ce vrea dorna, yama etc.

Eu cand am zis ca Rossi sa mearga acasa .. voi nu domle, uite ca mai misca :D

O baba intr-un supermarket se opreste la standul de peste. Se uita la pestii vii care inoata in bazin si intreaba vanzatorul:
– E proaspat pestele, maica ?
– Cum sa nu fie proaspat mamaie, nu vezi ca misca ?
– … eee maica, pai si eu ma misc ...

@Xandros - retragerea nefortata de accidentari e un pas greu,in orice sport fizic!

Pana mai ieri te trezeai vioi,aveai energie,babardeai gagica bine!

Si deodata te trezesti obosit,fara energie,nemotivat,de gagica nu-ti mai arde!

Te duci la medic ,faci analize si afli ca defapt nu ai nimic,doar varsta!

Unii nu se impaca cu ideea si iau stimulente,legale sau ilegale!Dar finalul e tot aproape!

La Rossi mai pune si multi bani in joc,pentru el,pentru sponsori,pentru compretitie!

Trage lumea de tine,mai stai ,esti inca bun,frumosule,valorosule!

Am mai spus-o si cu alta ocazie,Rossi daca se duce in WSBK ridica valoarea competitiei cu 50%!

Si femeia de serviciu va castiga mai bine,nu mai zic de restul!

Deci,nu e ceva simplu retragerea nefortata de accidentari a unui colos ca Vale!

Tocmai iminenta retragere a mosului fac ca orice rookie sa fie umflat!Se spera aparitia unui star,carismatic care sa dea bine la public!

Cum e acum Max Verstapen in F1!Tanar,ambitios,talentat cu priza la public!

Acum 33 minute, Xandros a spus:

Eu cand am zis ca Rossi sa mearga acasa .. voi nu domle, uite ca mai misca :D

O baba intr-un supermarket se opreste la standul de peste. Se uita la pestii vii care inoata in bazin si intreaba vanzatorul:
– E proaspat pestele, maica ?
– Cum sa nu fie proaspat mamaie, nu vezi ca misca ?
– … eee maica, pai si eu ma misc ...

2017 - locul 5

2018 - locul 3

nu cred ca nu mai face fata...singura chestie e ca lumea asteapta mai mult...

si varsta nu iarta pe nimeni.

Acum 19 ore, adiy32 a spus:

Pai daca eram in locul lui semnam cu zece maini,numai ca sa-i umilesc pe Rossi.pe Vin,pe staful Yamaha!

Un an de zile trageam sa fiu peste ei,cursa de cursa!

Nici nu conta daca pot sau nu sa-l bat pe Marc!

Asta e mentalitate de campion,nu ce a facut si a bolborosit Zarco!

Esti in eroare, asta e mentalitate de roman , nu de campion , diferenta de la cer la pamant. 

Se numește criza vârstei mijlocii.

Începe pe la 40, cu evaluarea trecutului.

Cu regrete.

Familie, 2006, 2010.

Înainte nu aveai decât viitor.

Te ține vreun an și jumătate. 

Apoi trece și totul reintră în normal. 

Dar în timpul ăsta apar momente de lipsă de concentrare. 

Când ești pe frână, înclinat la limită și ți-a zburat gândul, te împrăștii. 

A început. O știe și el. De aia nu mai merge la maxim. 

A început de vreo 6 luni de când tot declară că a avut o carieră fabuloasă. Și așa este. 

Până acum mergea tare din instinct. Reflex.

De acum va merge tare conștient. 

Trecerea asta va dura puțin. 

La anul va fi ca nou.

Câțiva ani, apoi...

Acum 11 minute, Robyb a spus:

Esti in eroare, asta e mentalitate de roman , nu de campion , diferenta de la cer la pamant. 

Aahahha,corect,corect.

Acum 50 minute, Xandros a spus:

Eu cand am zis ca Rossi sa mearga acasa .. voi nu domle, uite ca mai misca

Uita-te la clasamente inainte sa spui ceva,vezi ca le-a dat colegul mai sus - a terminat campionatul pe locul 3 anul trecut (in 2017 pe 5 dar asta doar pt ca si-a rupt piciorul),si voi il dati mort.

Parerea mea este ca ar trebui sa-l dati mort pe Vinales prima oara,care din 2017 de cand a venit si-a luat bataie de la Rossi asta,uite asa batran cum e,cu ceasul de la gara.

Rossi e extrem de rapid.Nu il vindeti inca.Eu cred ca mai are 2 ani buni in el.

Ceea ce e mai patetic e faptul ca la fel cum il hatereste lumea pe batran acuma la exasperare cu indemnuri la retragere pt 2 greseli facute,la fel il va pupa de il va albi daca castiga 1-2 curse.Tot pana la exasperare.

Acum 20 minute, damager a spus:

2017 - locul 5

2018 - locul 3

nu cred ca nu mai face fata...singura chestie e ca lumea asteapta mai mult...

Bine punctat.

"si varsta nu iarta pe nimeni"

Mai,aici te contrazic...pe asta il iarta.Efectiv e imposibil ce face el la varsta asta.Mi se pare aproape la  fel de rapid ca la 30 de ani,doar ca adversarii s-au inasprit si motoreta de sub el nu mai e arma suprema ca in 2009.Dar Rossi...inca zburda.In ciuda a ceea ce crede lumea.E foarte reconfortant de privit,sper sa mai stea cel putin 2 ani in gp...pt ca are inca vana in el.

...si ne da speranta si noua astora de peste 35 de ani...desi mie dupa 2 franari mai tari deja imi tremura gladiolele de oboseala :crack:

Hai cu Sachsen'ul....asteptam performantele lui Vinales :bounce:

Posted (edited)
Acum 55 minute, Method a spus:

Aahahha,corect,corect.

Uita-te la clasamente inainte sa spui ceva,vezi ca le-a dat colegul mai sus - a terminat campionatul pe locul 3 anul trecut (in 2017 pe 5 dar asta doar pt ca si-a rupt piciorul),si voi il dati mort.

Parerea mea este ca ar trebui sa-l dati mort pe Vinales prima oara,care din 2017 de cand a venit si-a luat bataie de la Rossi asta,uite asa batran cum e,cu ceasul de la gara.

Ceea ce e mai patetic e faptul ca la fel cum il hatereste lumea pe batran acuma la exasperare cu indemnuri la retragere pt 2 greseli facute,la fel il va pupa de il va albi daca castiga 1-2 curse.Tot pana la exasperare.

Bine punctat.

"si varsta nu iarta pe nimeni"

Mai,aici te contrazic...pe asta il iarta.Efectiv e imposibil ce face el la varsta asta.Mi se pare aproape la  fel de rapid ca la 30 de ani,doar ca adversarii s-au inasprit si motoreta de sub el nu mai e arma suprema ca in 2009.Dar Rossi...inca zburda.In ciuda a ceea ce crede lumea.E foarte reconfortant de privit,sper sa mai stea cel putin 2 ani in gp...pt ca are inca vana in el.

...si ne da speranta si noua astora de peste 35 de ani...desi mie dupa 2 franari mai tari deja imi tremura gladiolele de oboseala :crack:

Hai cu Sachsen'ul....asteptam performantele lui Vinales :bounce:

Ca si fim consecventi, in 2017 Vinales a terminat pe 3. 

In 2018 a terminat pe 4 la 7 puncte parca in spatele lui Rossi...

Iar ocmparatie cu varsta o fac vis-a-vis de ceilalti concurenti. Nu fata de el daca e mai rapid sau nu. Totul evolueaza f rapid, si la 40 de ani, adaptarea nu mai e la fel....

el probabil ca o sa bata piloti de motogp in activitate si la 70 de ani....dar nu pe cei de top.

Edited by damager

2 hours ago, Method said:

Lasa ma maestre ca tu il hateresti si cand pierde si cand castiga. Da, cu ceva noroc mai prinde 2 ani de locul 3 la general. Not bad, dar vezi intai de ce spune el ca inca mai alearga: SA CASTIGE ! 

Vrea pe-al 10-lea ... dar timpul lui s-a scurs. E rapid, bravo .. dar nu-i ajuta la nimic :D

Cum draq il hateresc cand eu il laudam :moron:

In fine,unii din voi nu puteti intelege ca poti admira un pilot pentru niste realizari/performante pe care le are dar in acelasi timp il poti displace pentru niste comportamente reprobabile de-a lungul timpului.La voi ori e alba ori e neagra...ori il urasti pe Rossi ori il iubesti.Eu chiar il admir pe #46,insa nu sunt tifos,nu sunt de parere ca orice ii iese din fiund e aur curat si miros de trandafiri.

Toti alearga sa castige la acel nivel.Iar Rossi chiar are sanse la victorii de etapa.Mai rare,dar are.Draq,are deja 2 locuri 2...asta inseamna ca a avut a 2a sansa la victorie...so?Care e problema?

Aa,titlul nr.10...la ala...doar tifosii mai spera.Trebuie sa intelegem ca la ce nivel impune Marquez,e foarte greu sa te bati in mod real la titlu.

DAR,asculta-l pe Marquez care in general nu vorbeste prostii - si care l-a nominalizat ca pe un candidat serios la titlu in 2017,2018 si chiar si acum pana la aceste 3 abandonuri.Dovi si Rossi asta spunea Marquez.Haide totusi sa il ascultam si pe baiatul ala ca nu e chiar asa prost nu?Cred ca stie mai multe decat noi...

Ia nu ne mai pune tu pe toti in aceeasi oala. Sunt de acord cu separarea intre talent si caracter. Exemplu perfect e chiar Marquez. O SCARBA de om dar talent de pe alta planeta. A reusit lejer sa-l depaseasca pe Rossi in ambele aspecte :D

Ideea mea era clara: Rossi sta pentru a mai castiga. Nu a facut-o de foarte mult timp. Si nici nu cred ca o mai poate face, decat cu noroc. Si fara Marquez raman multi care il pot bate lejer. Cum spuneam, timpul lui s-a scurs. Putea sa se retraga in glorie. Asa, o face in .. tristete (sa nu zic altfel). 

Ha capito ?

Acum 4 ore, Robyb a spus:

TE-ai scremut mult sa emiti gogomania asta,romanule?Orgoliul si ambitia plus valoarea te fac campion baiete!

Doar looserii din nastere nu inteleg ce am scris!

Dute si canta la alta masa,nu stii tu cu ce se mananca sportul de performanta!

Si Nadia Comaneci intindea pe paine margarina Delma 

... oh wait

Vin: https://www.crash.net/motogp/news/924331/1/vinales-difficult-understand-pace-difference-rossi  Omul care nu intelege nimic.. :D 

Se pare ca Pedrosa este mina de aur pentru KTM: https://www.crash.net/motogp/news/923855/1/espargaro-pedrosa-making-new-ktm-package

In alta ordiner de idei, articolul arata cat de important este pilotul in dezvoltarea pe termen scurt, mediu si lung a unei motociclete. Cam greu de digerat pentru @Method

Si Nakagami despre  Honda 2019 https://www.crash.net/motogp/news/923854/1/nakagami-2019-honda-completely-different-concept

Pff, să vezi ce face petrosinu' pe Cheia, liquid engineering de la castron e pistol cu apă! Dacă bagă și moșu ceva petrosin d'ăsta îi învârte casca în cap dințosului! Iar eu dacă bag în loc de Eneos o să am mai mulți cp decât R6-le din care e derivat/detunat motorul FZ-ului. Marketing deșănțat.

By the way, Tutela e denumire din gama Selenia, un blender de uleiuri care a fost achiziționat de Petronas, el fiind la origine furnizorul "de casă" al grupului Fiat.