Sari la conținut

Recomandări geacă de vară textil full protection


Postări Recomandate

Caut ceva deschis la culoare și doar cu probă , în magazin (dacă ați văzut ceva interesant ) sau dacă are cineva de vânzare și nu durează mult achiziția. S sau M, mi-e neclar...

Mulțumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are protectii (nu stiu ce level, ca nu le-am scos la spalare) la coate, umeri si spate.

Si inca ceva, daca nu stiai deja: gecile cu protectii spate incluse sunt mai mult asa, sa fie. De obicei se schimba spuma aia cu o protectie serioasa, cum e D3O.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpara o culoare neutra - nu foarte deschisa (vei ajunge in timp sa prinzi viteze la care insectele chiar pateaza) , textil, cu protectie la vint, termica, detasabile  ..... chiar ma-ntrebam cind ai sa-ti chimbi geaca, protectiile eu le-am luat separat ... unele mai bune fata de cele ce veneau cu geaca standard (dar care sa se potriveasca cu ea. Am una de piele .... daca am purtat-o de 3X e mare lucru.

Protectiile in timp si-au facut toti banii, in afara de cea de piept .... pe care n-am folosit-o niciodata.

Acum 4 minute, Lucian_M a spus:

Are protectii (nu stiu ce level, ca nu le-am scos la spalare) la coate, umeri si spate.

Vezi ca nu faci bine ..... majoritatea se strica la spalare. :)

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat o geaca Ozone Touring 2, care e ceva gri cu negru. Se murdareste mai putin, ca am si parbriz mare pe Vstrom. A sotiei se murdareste mai usor, desi sta in spate. Albul ala arata fain, dar e greu de intretinut.

Acum 3 minute, Contabil a spus:

Vezi ca nu faci bine ..... majoritatea se strica la spalare. :)

Pai si cand ploua ce fac? Trag pe dreapta sau pun prelata pe mine? Detergentul folosit e unul special, de la Louis, concentratie mica, oricum nu am insistat cu frecusul, mai mult cu jet de apa. Care apa o iei si la o ploaie cat de cat.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ... nu-i bai o data, dar din pacate ... devine repede un obicei, sint greu de scos, stiu .... comoditatea. :)

Din cauciucuri .... am ajuns sa scot un fel de praf negru .... in timp, iar la protectiile articulate .... ramii doar cu plasticele, desi buretii aceia au un scop, nu-ti zic ce se intimpla cu spuma .....

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E fantastic cum fiecare topic despre geci devine o discuție despre cum își spala fiecare geaca si ce detergent folosește, deși nu întreabă nimeni, zici ca e forum de gospodine :))) 

@Flower-Power ce buget ai pentru geaca? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei, gecile de vara vin fara protectie spate. Cei de la ICON le dau cu protectii full. Ai ICON la shop4moto.ro. Sau iei orice geaca iti place cu ce protectii are si iti ei dupa protectia de spate. 

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, AlexAB a spus:

E fantastic cum fiecare topic despre geci devine o discuție despre cum își spala fiecare geaca si ce detergent folosește, deși nu întreabă nimeni, zici ca e forum de gospodine :)))

Cind dai 250-300 doar pe protectiile de umeri, si nu bagi de seama recomandarea facuta de vinzator pe fuga ... ca-ti spune mai multe, iti pasa si de spalarea lor. :)

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, ne-am ajuns si acum privim de sus.

 

O geaca de vara are membrana de ploaie/vant detasabila. Ale noastre asa au si cand e cald tare, le dam jos. Nu e musai recomandat, ca se evapora mai usor transpiratia (discutie lunga, nu itram in detalii), dar deh. Pentru oras si plimbari scurte o fi buna o geaca mesh, dar cand faci sute de km zilnic, preferi ceva cu straturi detasabile.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nevastă-mea are de cativa ani o Alpinestars Stella textila, bej - crem, f multumită de ea. Protectii umeri, antebrat,  dorsală, dublură interioară amovibilă. Doar o idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Lucian_M a spus:

Eh, ne-am ajuns si acum privim de sus.

 

O geaca de vara are membrana de ploaie/vant detasabila. Ale noastre asa au si cand e cald tare, le dam jos. Nu e musai recomandat, ca se evapora mai usor transpiratia (discutie lunga, nu itram in detalii), dar deh. Pentru oras si plimbari scurte o fi buna o geaca mesh, dar cand faci sute de km zilnic, preferi ceva cu straturi detasabile.

Nu cred că e cazul. S-au cerut recomandări pentru o geacă de vară, nu pentru una touring cu trei straturi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama ce sariti toti cu sugestii. Si nici macar nu a pus intrebarea cum trebuie, nu a spus buget, nu a spus nimic :))))))

Floricica, baga un buget. As putea sa iti sugerez si eu ceva, cam am deja 3 geci cumparate, toate mesh :)))) SI am batut si rasbatut magazinele din bucuresti. Oricum ar fi, eu zic sa le iei fain frumos la vizitat, probat,etc.

Protectiile incluse se pot schimba. Mare parte dintre producatori dau protectii level 1. Poti pune level 2. Mare parte dintre producatori nici nu includ protectia de coloana. Si pe aia  o iei separat.  Vezi sa iei ceva care permite ventilare, pe spate, ca altfel te coci.

Hai cu bugetul, si potrivim sugestiile, cu asteptarile financiare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buget 1500 max. Treaba cu protecțiile level 1 , level 2...nu o știam. Cred că o să le fac o vizită azi celor de la motodiscount.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Klim Induction women - protectii full D3O.

 

Revit Tornado 2 gri - protectii level 2, nu are la spate( recomand sa pui ceva D3O, nu prostia aia de la ei). Asta o am eu, pe hi-viz - cea mai utila/purtata geaca dintre toate din sifonier.

 

Revit Eclipse - din ce imi amintesc are level 1, dar imi place stilul (e mai stealth, asa).

 

Vezi si la Icon, au preturi f bune, vin cu protectii full, unele cu D3O.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ultimii nădragi (mesh) pe care i-am achiziționat scria pe echiteta protecțiilor că trebuiesc înlocuite anual! :huh: Zici că-s făcute din brânză, și aia se mănâncă și mucegăită uneori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Contabil a spus:

Cumpara o culoare neutra - nu foarte deschisa (vei ajunge in timp sa prinzi viteze la care insectele chiar pateaza) , textil, cu protectie la vint, termica, detasabile  ..... chiar ma-ntrebam cind ai sa-ti chimbi geaca, protectiile eu le-am luat separat ... unele mai bune fata de cele ce veneau cu geaca standard (dar care sa se potriveasca cu ea. Am una de piele .... daca am purtat-o de 3X e mare lucru.

Protectiile in timp si-au facut toti banii, in afara de cea de piept .... pe care n-am folosit-o niciodata.

Vezi ca nu faci bine ..... majoritatea se strica la spalare. :)

Merci mult. Iată, a venit vremea să o schimb.

O să merg pe neutru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...