Sari la conținut

Prima mea călătorie moto internațională


M!ha!
 Share

Postări Recomandate

După topicul în care am cerut sfaturi logistice a venit ziua plecării. 

Suntem în aeroport, motocicleta ne așteaptă la Milano.

 

Pentru vacanta relaxata am eliminat partea cu coasta de Azur. Va fi Italia, Slovenia, Croația, Bosnia, Muntenegru, Serbia. Harta atașată este oricum orientativa. Sunt aproximativ 2000km în 16 zile. Ultimii 1000 km de la Budva la București o sa ii facem în 3 zile. Vor rămâne 13 zile pentru 1.000 km. Așadar relax, medie de 75km pe zi. Nici nu suntem obligați sa mergem in fiecare zi. Ne oprim unde ne place, stam cât ne place. Nu am rezervat nimic. Nici diseară nu știm unde o sa dormim. 

 

După ce călătoritul a devenit obișnuință, anul acesta la ultima vacanta în Maroc, am realizat ca mai multa bucurie și emoție simțeam când eram adolescent și plecam de nebun cu trenul prin tara. Acum, toate sentimente sunt prezente. Emoție, bucurie, nerăbdare. Miroase un pic și a aventura. 

 

O sa încerc sa postez zilnic câte ceva. 

 

 

 

 

IMG_20190628_115810.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asfalt uscat!

Nu ca zic,dar vreau sa spun: la ultimii 1000km mai pune o zi,deci,patru... 

 

Editat de Stefrusu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil asa o sa fac. 

Am ajuns la Trieste. Am vizitat ieri Lago di Guarda. Pe lângă Verona am trecut ca vrem sa fie City breack separat, la Veneția am mai fost. 

 

Știam ca Italia este frumoasa. 

Pe motocicleta este și mai frumoasa. 

IMG_20190630_102949.jpg

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, M!ha! a spus:

Pe motocicleta este și mai frumoasa. 

 

Saracule, ai plecat cu mobra de 500cmc, trebuia minim minimorum o sportiva de 600 cu toba Akrapovic. O sa rada tot forumul de tine, astia se duc pe Cheia minim cu Hayabusa iar tu ai plecat cu mopedul asta tocmai pana in Italia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, M!ha! a spus:

Probabil asa o sa fac. 

Am ajuns la Trieste. Am vizitat ieri Lago di Guarda. Pe lângă Verona am trecut ca vrem sa fie City breack separat, la Veneția am mai fost. 

 

Știam ca Italia este frumoasa. 

Pe motocicleta este și mai frumoasa. 

IMG_20190630_102949.jpg

Eu zic sa nu ratezi Lago di Garda daca se poate (peninsula Sirmione cu Castelul aferent, SuperPercul de Distractii Gardaland. Este daca nu gresesc cel mai mare lac din Italia, cam 50km lungime pe 16 latime, un fel de mare interioara cu valuri si toate cele, iar zona este minunata. Ai numeroare trasee prin inaltimile din zona si in jurul lacului. Ideal ar fii sa faci Dolomitii inalti din nord(Alpii italieni), dar poate la o tura dedicata. 

Have fun si asfalt uscat !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Flower-Power a spus:

Sesizez o notă de invidie, pe ambele situații..haya, italia..

 

Te credeam mai inteligenta, in fapt il felicitam. Am calatorit deja in Italia de cateva ori, si s-ar putea sa ma duc din nou anul acesta, din pacate nu pe motocicleta dar cine stie, poate inchiriez ceva acolo ca sa-mi fac damblaua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, Nguyen said:

 

Saracule, ai plecat cu mobra de 500cmc, trebuia minim minimorum o sportiva de 600 cu toba Akrapovic. O sa rada tot forumul de tine, astia se duc pe Cheia minim cu Hayabusa iar tu ai plecat cu mopedul asta tocmai pana in Italia...

Cu reisarii de Siriu ai nimerit-o dar cu calatoriile in afara tarii .. se jtie pa sistem ca se fac numa pa GS 1200 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nguyen

@Xandros

Sunt motociclete deosebite insa calătorește lumea pe motocicleta dinainte de Hayabusa și GS1200.  Acum, na, în funcție de priorități. 

 

@FlipperCo

Am fost la Sirmeone - Lago di Guarda. 

Locul este superb dar era o aglomerație infernala. 

Dolomitii... sper într-o buna zi sa ii fac cu bicicleta. 

Update cu rezumatul ultimelor 3 zile. 

În prima zi am mers aprox. 330 de km pana la Trieste cu vizitat Lago di Guarda. 

A doua zi am am mers aprox 130km pana la Rovinj cu vizitat Piran. 

Astăzi, a 3 zi, am mers 83 km pana la Opatija și vom rămâne 2 zile. 

 

Las câteva poze însă ale naibii sunt amestecate. Nu știu cum sa le ordonez.

 

 

 

 

IMG_20190630_121618.jpg

IMG_20190630_201726.jpg

IMG_20190701_125351.jpg

IMG_20190630_205540.jpg

IMG_20190701_125417.jpg

IMG_20190630_195435.jpg

IMG_20190630_140614.jpg

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ‎01‎.‎07‎.‎2019 la 9:21, M!ha! a spus:

Sunt motociclete deosebite insa calătorește lumea pe motocicleta dinainte de Hayabusa și GS1200.  Acum, na, în funcție de priorități. 

 

Motocicletele pixdii, ai toata aprecierea mea ca ai plecat la drum cu CB500, altii nu ar fi plecat cu ea pe motiv ca e prea mica si ca nu pot sa depaseasca TIR-uri 😂.  Habarnisti care au impresia ca motociclismul consta doar in capacitatea sau puterea unei motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi @Nguyen

Da, nu ar fi plecat mulți cu CB 500.

 

Revin cu rezumatul ultimilor zilele ca mai sus s-au unit răspunsurile și a ieșit un carcalte.

Ziua 1: 330 km pana la Trieste cu vizitat Lago di Guarda.

Ziua 2: 130 km Trieste - vizitat Piran - Rovinj. Sunt mai sus câteva poze din Piran si Rovinj. 

Ziua 3: 83 km Rovinj - Opatija. 

Ziua 4: 0 km  Am rămas in Opatija.Este o stațiune superba la malul marii cu clădiri hasburgice. Poate cea mai frumoasa văzută de noi vreodată și am văzut chiar și Santorini. Greu de redat în câteva poze.. 

Ziua 5: Opatija - Zadar 237 km. Am ales bineînțeles drumul de coasta și nu autostrada. Iți socita atenția mult, probabil ca îl faci în 6 ore ca oprești mereu sa admiri priveliștea sau la carciumile de pe lângă pentru hidratare dar merita fiecare secunda petrecuta pe drum. 

237 km de curbă după curba cu munte în stânga și marea în dreapata la zeci de metri în hau. Pun o poza cam cum arata GPS-ul. 

De când s-a făcut autostrada traficul este foarte slab. Au fost și câte 10 km în care nu am văzut pe nimeni. Cei care circulă sunt turiștii cu rulote și motociclete. Paradisul motocicliștilor. 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20190703_115238.jpg

IMG_20190703_160815.jpg

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Adrian M. a spus:

Ce are, CB ul nu are 2 roti si motor? merge

 

Intreaba-i pe aia ( @Silver Arrow ) care recomanda incepatorilor doar mobre de la minim 600cmc in sus. O sa fii surprins sa afli ca un CB500 s-ar putea sa nu aiba roti si ca nu ai voie sa iesi cu el din tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut nimeni: Nu poti face un concediu lung pe CB500!!!

Forumistii sfatosi: Rade tot forumul, rad habarnistii, rad reisarii ca ai avut curaj sa faci concediul pe CB!

 

Spor si la mai multe ture lungi!

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adrian M.

Nu prea au fost temperaturi mai mari de 30 grade și plecam devreme la 8:00. Facem 150-200km pana la 12:00 - 13:00 pana când vine căldura. Chiar și când ne-am întins mai mult a fost ok. Pantalonii la sunt mesh la amandoi, geaca mea chiar dacă nu pare este mesh. 

 

Va rog, nu are rost sa întaratati pe cei cu argumente contra legate de CB. 

Pentru cei ingrijorați le spun ca este într-o stare buna și CB-ul asta a făcut România Suedia Romania împreună cu fostul proprietar. 

Eu sunt încrezător ca nu o sa am probleme cu el. Dacă o fi ghinion este o motocicleta care se repara în orice sat. 

Motocicleta asta am luat-o inițial ca să nu uit sa schimb vitezele, eu călărind zilnic un maxiscuter. În timp am prins drag de ea și când a apărut ideea excursiei am decis ca se poate și cu CB-ul. 

Mi-ar fi plăcut și mie o alta mobra dedicata de touring pentru mai mult confort, mai ales ca eu sunt înalt. Însă nu sunt asa plin de bani. Banii care ii am prefer sa ii dau pe echipament de calitate și plimbări pentru ca la sfârșit ramai cu amintirile nu cu fierul. 

Cam asta legat de CB. Mulțumesc pentru aprecieri. 

 

@iulianserban

Sigur, de ce nu spui asa? :)

 

 

 

IMG_20190701_195340.jpg

IMG_20190701_195955.jpg

IMG_20190701_200946.jpg

IMG_20190701_195653.jpg

IMG_20190701_201419.jpg

IMG_20190703_134401.jpg

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@M!ha! - daca vrei sa mananci in Rijeka iti recomand:

 https://www.google.com/maps/place/Konoba+Nebuloza/@45.3276567,14.448823,18.11z/data=!4m5!3m4!1s0x4764a102b15921cf:0xf8d2666ffb6a6175!8m2!3d45.3279274!4d14.4487353?hl=en-RO


Baietii aia ne-au setat un standard incat restul locurilor de mancat au parut varza, in tripul nostrul prin Croatia. :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@LimpTA

 Am stat stat 2 zile la Opatija și nu am întrat în Rijeka dar au servicii impecabile peste tot. Ne-am propus ca pe cat se poate excursia asta sa fie în sate, mici orasele și stațiuni.

Acum suntem 2 zile la Zadar. Asta o sa fie cel mai mare oraș prin care o sa trecem. Nu știu exact despre Split. 

 

 

Pozele de mai jos sunt din Senj. 

Ne-am oprit pe E65 sa mâncăm între Opatija și Zadar. 

 

Arata tara ăstora de mori. 

Ce ne mai indobitoceau  la școală când ne spuneau ca tara noastră este cea mai frumoasă, loc unic în Europa, gradina maicii domnului.. 

 

Slovenia la fel...

A făcut și ea parte din fosta Yugoslavie, în anii 90 au avut un mic război, iar acum au moneda euro și sunt în Schengen... No comment. 

 

 

IMG_20190703_123927.jpg

IMG_20190703_123916.jpg

IMG_20190703_124359.jpg

IMG_20190703_124322.jpg

În Croația, de la Rovinj la Opatija pentru 80 km de autostrada combinata cu drum expres, multe viaducte luuungi și inalteee acolo unde terenul este dificil iar la final, cireașa de pe tort un tunel de 5 km săpat în stanca plătești 4 euro.

Cât cât îți ia statul roman pentru podul de Fetești! Fără sa pună măcar un petic sau sa curețe rugina de pe parapet de 30 ani. 

Că-i gradina maicii domnului.. 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, M!ha! a spus:

 

Arata tara ăstora de mori. 

Ce ne mai indobitoceau  la școală când ne spuneau ca tara noastră este cea mai frumoasă, loc unic în Europa, gradina maicii domnului.. 

 

Slovenia la fel...

A făcut și ea parte din fosta Yugoslavie, în anii 90 au avut un mic război, iar acum au moneda euro și sunt în Schengen... No comment.

Slovenia a fost zona in care Yugoslavia a investit in industrie de top destul de mult.

Iti dau doar trei exemple cuoscute de mai toata lumea:
- Gorenje (electrocasnice)

- Elan (echipament sportiv)

- Automobile Novo  Mesto (ajunsa Renault si Adria Mobil)

Normal ca sarbii s-au suparat un pic: pai noi v-am dat banii si voi acuma ne-ati pupat pe portofel si la revedere?

 

Si Romania arata (sau poate a aratat) de mori, asta fara dar si poate, doar ca difera un pic populatia care in 30 de ani a facut-o sa nu mai arate chiar atat de bine pe alocuri.

 

Da-i mai departe cu poze 😊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...